Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   φουσκάλίτσες?1η μερα?θελει κατι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39571)

taspan78 13-04-10 13:58

φουσκάλίτσες?1η μερα?θελει κατι?
 
καλησπέρα παιδιά!
χθές απέκτεισα το πρώτο μου βεττακι....αρσενικό σε ένα ενυδρειο στρωμενο φυτεμένο καισε θερμοκρασια 27 βαθμους...
σημερα στην επιφ.ανεια του νερου εχει πολλες φυσαλίδες διάσπαρτες στο ενυδρειάκι του.....
θελει να μου πεί κάτι ο ποιητής ή απλα το κανουν αυτο?
πρεπει να κανω κάτι οπως να ψάχνω για καμία κούκλα?

in the pond 13-04-10 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από taspan78 (Μήνυμα 435467)
καλησπέρα παιδιά!
χθές απέκτεισα το πρώτο μου βεττακι....αρσενικό σε ένα ενυδρειο στρωμενο φυτεμένο καισε θερμοκρασια 27 βαθμους...
σημερα στην επιφ.ανεια του νερου εχει πολλες φυσαλίδες διάσπαρτες στο ενυδρειάκι του.....
θελει να μου πεί κάτι ο ποιητής ή απλα το κανουν αυτο?
πρεπει να κανω κάτι οπως να ψάχνω για καμία κούκλα?

Υποψήφια κουκλίτσα θέλει όντως.

Για να προχωρήσεις όμως σε επιτυχημένη και ανέμακτη αναπαραγωνή ΒΕΤΤΑ απαιτεί πολύ διάβασμα, πείρα, χρόνος, υπομονή και πολλή προσοχή.

taspan78 13-04-10 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 435470)
Υποψήφια κουκλίτσα θέλει όντως.

Για να προχωρήσεις όμως σε επιτυχημένη και ανέμακτη αναπαραγωνή ΒΕΤΤΑ απαιτεί πολύ διάβασμα, πείρα, χρόνος, υπομονή και πολλή προσοχή.

ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση?το ότι σε μια μέρα εγκλυματίστηκε κίολας?
οι φουσκάλες εντομεταξυ ειναι σδιάσπαρτες γυρω γυρω στο ενυδρειο...όχι καπου μαζεμενες ολες μαζι (κάπου δίαβασα οτι τις βαζει όλες μαζι )
...γιαυτο βαζουμε το φελιζολ ποτιρακι οταν ειναι να τον αναπαραγουμε?για να τις μαζευει εκει απο κατω?για να μην ειναι σκορπισμένες δεξια αριστερα?
εννοειτε οτι δεν προχωρω αμεσα σε δοιμη για ζευγάρωμα...αυτο που με ενδιαφερει ειναι να προσαρμοστει καλα ο "μανωλιοσ" και αφου διαβασω κ ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο...ισως το δοιμάσω¨)
εχεις ζευγαρωσει ποτε εσυ?
πέτυχε?

Maverick 13-04-10 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από taspan78 (Μήνυμα 435473)
ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση?το ότι σε μια μέρα εγκλυματίστηκε κίολας?
Εδώ κάνουν και στα ποτηράκια οι αθεόφοβοι... Πάντως είναι καλό σημάδι ;)
οι φουσκάλες εντομεταξυ ειναι σδιάσπαρτες γυρω γυρω στο ενυδρειο...όχι καπου μαζεμενες ολες μαζι (κάπου δίαβασα οτι τις βαζει όλες μαζι )
...γιαυτο βαζουμε το φελιζολ ποτιρακι οταν ειναι να τον αναπαραγουμε?για να τις μαζευει εκει απο κατω?για να μην ειναι σκορπισμένες δεξια αριστερα?
Ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο αφού δεν θα ζευγαρώσει προς το παρόν. Το ποτηράκι χαλάει την αισθητική του ενυδρείου, μπορείς να βάλεις κανένα φυτό που επιπλέει και θα φτιάξει εκεί τη φωλιά του...
εννοειτε οτι δεν προχωρω αμεσα σε δοιμη για ζευγάρωμα...αυτο που με ενδιαφερει ειναι να προσαρμοστει καλα ο "μανωλιοσ" και αφου διαβασω κ ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο...ισως το δοιμάσω¨)
Κάνε ένα ψάξιμό εδώ και θα βρεις πολλά πράγματα πάνω στην αναπαραγωγή και τα προβλήματά της...

Καλή αρχή με το μονομάχο σου και καλό +-4 ;)

water_turtle_lover 13-04-10 14:42

Εγω που εχω παρει 25λιτρο και θελω να βαλω μονομαχο,αν καποτε εχει την αναγκη για αναπαραγωγη,πρεπει να του παρω οπωσδηποτε θηλυκια??Θα χρειαστω 2ο ενυδρειο??:confused:

taspan78 13-04-10 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 435477)
Καλή αρχή με το μονομάχο σου και καλό +-4 ;)

ευχαριστώ γιαννη!!!!!!!!!!!!!!!

Maverick 13-04-10 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 435481)
Εγω που εχω παρει 25λιτρο και θελω να βαλω μονομαχο,αν καποτε εχει την αναγκη για αναπαραγωγη,πρεπει να του παρω οπωσδηποτε θηλυκια??Θα χρειαστω 2ο ενυδρειο??:confused:

Οι αρσενικοί είναι πάντα έτοιμοι για αναπαραγωγή (όπως και στα περισσότερα ζώα :rolleyes:), αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να μπεις σε αυτή τη διαδικασία... Αυτό το κάνεις αν το θες πραγματικά και αφού αναλογιστείς τη δυσκολιά και τα όποια προβλήματα μπορεί να συναντήσεις... Κάνε μία αναζήτηση και θα καταλάβεις ;)

water_turtle_lover 13-04-10 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 435505)
Οι αρσενικοί είναι πάντα έτοιμοι για αναπαραγωγή (όπως και στα περισσότερα ζώα :rolleyes:), αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να μπεις σε αυτή τη διαδικασία... Αυτό το κάνεις αν το θες πραγματικά και αφού αναλογιστείς τη δυσκολιά και τα όποια προβλήματα μπορεί να συναντήσεις... Κάνε μία αναζήτηση και θα καταλάβεις ;)

οκ!!!ευχαριστω!!:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01369 seconds with 11 queries