Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy led καπάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50354)

mariakis 10-03-11 23:28

diy led καπάκι
 
3 Συνημμένο(α)
εβλεπα εβλεπα εβλεπα αλλα τελικα πηρα την αποφαση να φτιαξω ενα καπακι με led
χρειαστηκα:
α)Ledoταινια
β)μετασχηματιστη (για να δουλεψει η ledοταινια)
γ)σιλικονη

στην αρχη προβληματιστηκα πολυ στο πωσ να την τοποθετησω αλλα μετα απο λιγη σκεψη βρηκα ενα πολυ καλο κολπακι..

φωτογραφιες απο την ωρα που το κατασκευαζα εχω...φψτογραφιες απο το αποτελεσμα του φοτισμου δεν εχω:p γιατι περιμενω να στεγνωσει η σιλικονη

irongud 10-03-11 23:54

δεν ειχε καθολου φωτισμο το καπακι? πως γινεται αυτο?

piranha3 11-03-11 00:19

φιλε επαθες κανενα βραχικυκλωμα απο τους υδρατμους?????θελω να το κανω και εγω αλλα σε moonlight...ειναι ασφαλες?

stefanos samos 11-03-11 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha3 (Μήνυμα 564919)
φιλε επαθες κανενα βραχικυκλωμα απο τους υδρατμους?????θελω να το κανω και εγω αλλα σε moonlight...ειναι ασφαλες?


αν ειναι αδιαβροχη η λεντοτενια δεν παθενει τπτ

piranha3 11-03-11 00:56

εχω μια rbg 1 μετρο αλλα πως θα καταλαβω αν ειναι αδιαβροχη?

mariakis 11-03-11 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 564901)
δεν ειχε καθολου φωτισμο το καπακι? πως γινεται αυτο?

ειχε φωτισμο αλλα εβαλα και λεντ για moonlight

stefanos samos 11-03-11 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha3 (Μήνυμα 564947)
εχω μια rbg 1 μετρο αλλα πως θα καταλαβω αν ειναι αδιαβροχη?

αν δεν ειναι τα λαμπακια εκτεθιμενα στους υδρατμους....θα ειναι αδιαβροχη;)

satking 11-03-11 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha3 (Μήνυμα 564947)
εχω μια rbg 1 μετρο αλλα πως θα καταλαβω αν ειναι αδιαβροχη?

RGB θελει να πει ο φιλος μας

και δεν ειπαρχει περιπτωση να βρεις λεντοταινια και γενικα led με εκτεθημενο το λαμπακι...... το led ειναι μια φωτοδιοδο η οποια οταν περναει ρευμα απο μεσα της αναβει...

το θεμα ειναι στις κολησεις που ειναι κολημενα τα rgb αν θα εχει πρωβλημα ο φιλος μας!!!

piranha3 11-03-11 22:21

δηλαδη φιλε μου λες οτι δεν θαα εχω καποιο προβλημα??

almost 11-03-11 22:31

Η συγκεκριμένη ledοταινία, δεν είναι αδιάβροχη.

Είναι θέμα χρόνου να τραβήξει υγρασία από την εξάτμιση.

1. Πως και δεν αγόρασες την αδιάβροχη ledοταινία (είναι όλη μέσα σε σιλικόνη και μπορείς ακόμα και κάτω από το νερό να την βάλεις που λέει ο λόγος.. αρκεί να μην τραβήξει υγρασία η ένωση με το καλώδιο).

2. Δεν είχε αυτοκόλητη ταινία;

mariakis 11-03-11 22:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 565271)
Η συγκεκριμένη ledοταινία, δεν είναι αδιάβροχη.

1. Πως και δεν αγόρασες την αδιάβροχη ledοταινία (είναι όλη μέσα σε σιλικόνη και μπορείς ακόμα και κάτω από το νερό να την βάλεις που λέει ο λόγος.. αρκεί να μην τραβήξει υγρασία η ένωση με το καλώδιο).

2. Δεν είχε αυτοκόλητη ταινία;

1.αδιαβροχη ειναι φιλε γιατι ειναι ολη μεσα σε σιλικονη απλα στις φωτο δεν φενετε καλα

2. πιστευα πως αν εβαζα την ταινια διπλης οψεως θα μου ξεκολαγε με τους υδρατμους και γιαυτο προτειμησα σιλικονη

mariakis 11-03-11 22:39

1 Συνημμένο(α)
με το περασμα των 24 ωρων που περιμενα να στεγνωσει η σιλικονη εβαλα το καπακι στο ενυδρειο και ειδου το αποτελεσμα

almost 11-03-11 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariakis (Μήνυμα 565277)
1.αδιαβροχη ειναι φιλε γιατι ειναι ολη μεσα σε σιλικονη απλα στις φωτο δεν φενετε καλα Ο.Κ. , δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα τότε. ;)

2. πιστευα πως αν εβαζα την ταινια διπλης οψεως θα μου ξεκολαγε με τους υδρατμους και γιαυτο προτειμησα σιλικονη

Αν δεν την πιέσεις για αρκετή ώρα να πιάσει, ναι μπορεί να ξεκολήσει.

mariakis 11-03-11 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 565284)
Αν δεν την πιέσεις για αρκετή ώρα να πιάσει, ναι μπορεί να ξεκολήσει.

και μετα αφου στεγνωσε την επιασα και λιγο με ταινια μονοτικη απο πανω για μεγαλυτερη σιγουρια στο να μην ξεκολησει..

tsoum 12-03-11 00:42

Με το συμπάθειο, αλλα:

α) το φεγγαροφως είναι ασπρο ;)
β) αυτο δεν είναι moonlight αλλα κατι (μαλλον, πολυ) παραπανω. Ειδικά για τις λίμνες όπου εχουν και καποιο βαθος και στον πυθμένα φτάνει ακόμα λιγότερο φως.

almost 12-03-11 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 565325)
Με το συμπάθειο, αλλα:

α) το φεγγαροφως είναι ασπρο ;)
β) αυτο δεν είναι moonlight αλλα κατι (μαλλον, πολυ) παραπανω. Ειδικά για τις λίμνες όπου εχουν και καποιο βαθος και στον πυθμένα φτάνει ακόμα λιγότερο φως.

1. Αν κάνεις βουτιά (όχι κατάδυση) με πανσέληνο, δεν θα δεις άσπρο κάτω από τα νερά, αλλά βαθιά μπλε απόχρωση, γιατί το λιγοστό φως της πανσέληνου "φιλτράρεται" και δίνει όντως μπλε απόχρωση. Το φεγγαρόφως είναι άσπρο, όταν είσαι μέσα στο νερό όμως είναι μπλε. ;)

2. Σε ποιά εταιρία έχεις δει άσπρο φεγγαρόφως; :confused:
Καμία, απολύτως καμία δεν κατασκευάζει άσπρο φεγαρόφως.
Η καλύτερη, σου δίνει την επιλογή για μισά led μπλε και μισά led λευκά (moon) ή όλα για όλα τα led μπλε (dark moon).
Και αφού DIY σημαίνει να φτιάξεις μόνος σου κάτι που ήδη υπάρχει αλλά με μικρότερο κόστος, νομίζω ότι ο φίλος καλά έκανε και το έκανε μπλε.



Το ότι έχει πολύ ένταση, μπορεί να το ρυθμίσει χαμηλώνοντας λίγο την τάση στον μετασχηματιστή.

drak7family 12-03-11 08:59

λεντοταινια που βρισκουμε?
κατι τετοιο θελω κι εγω να κανω!

almost 12-03-11 09:08

Εγώ (και πολλοί φίλοι από το forum) πήρα από εδώ.

mariakis 12-03-11 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 565372)
λεντοταινια που βρισκουμε?
κατι τετοιο θελω κι εγω να κανω!

εγω την πηρα απο εδω

tsoum 12-03-11 15:27

Εγω είχα βρει απο εβαυ 2Χ50 εκ 5€.

http://cgi.ebay.com/AQUARIUM-2-White...93342773697075

Δουλευουν αψογα, αλλα όπως είπα, είναι πολύ δυνατά για moonlight.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 565371)
1. Αν κάνεις βουτιά (όχι κατάδυση) με πανσέληνο, δεν θα δεις άσπρο κάτω από τα νερά, αλλά βαθιά μπλε απόχρωση, γιατί το λιγοστό φως της πανσέληνου "φιλτράρεται" και δίνει όντως μπλε απόχρωση. Το φεγγαρόφως είναι άσπρο, όταν είσαι μέσα στο νερό όμως είναι μπλε. ;)

2. Σε ποιά εταιρία έχεις δει άσπρο φεγγαρόφως; :confused:
Καμία, απολύτως καμία δεν κατασκευάζει άσπρο φεγαρόφως.
Η καλύτερη, σου δίνει την επιλογή για μισά led μπλε και μισά led λευκά (moon) ή όλα για όλα τα led μπλε (dark moon).
Και αφού DIY σημαίνει να φτιάξεις μόνος σου κάτι που ήδη υπάρχει αλλά με μικρότερο κόστος, νομίζω ότι ο φίλος καλά έκανε και το έκανε μπλε.



Το ότι έχει πολύ ένταση, μπορεί να το ρυθμίσει χαμηλώνοντας λίγο την τάση στον μετασχηματιστή.

Μιλας για θαλασσα ή λιμνη;

Εγω φεγγαροφως δεν έχω δει απο εταιρία! :D Δεν το έχω ψάξει καθόλου! Οτι έχω κάνει, μονο DIY!!

Αμα βαλει ροοστατη είναι το ίδιο με το να χαμηλώνει την ταση απο τον μετασχηματισή; Απ'οσο ξερω, με χαμηλότερη τάση, μειώνεται ο χρονος ζωης τους.

drak7family 13-03-11 09:02

αυτες ερχοντε ετοιμες η θελουν μετασχηματιστη για να δουλεψουν?

mariakis 13-03-11 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 565758)
αυτες ερχοντε ετοιμες η θελουν μετασχηματιστη για να δουλεψουν?

θελουν μετασχηματιστη για να δουλεψουν

almost 13-03-11 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 565501)

Αμα βαλει ροοστατη είναι το ίδιο με το να χαμηλώνει την ταση απο τον μετασχηματισή; Απ'οσο ξερω, με χαμηλότερη τάση, μειώνεται ο χρονος ζωης τους.

Ναι, το ίδιο είναι, το ίδο αποτέλεσμα έχει.

Ναι, μειώνεται η διάρκεια ζωής, αλλά αν πάει από 10.000 ώρες στις 5.000 ώρες, who cares? :D

tsoum 13-03-11 14:01

Επισης, χωρίς να είμαι σίγουρος, καπου είχα διαβάσει οτι max είναι 12V και το κανονικό 9. Δηλαδή δουλευουν και στα 12 βολτ, απλα με μεγαλυτερη ενταση φωτός, πράγμα που μειώνει την διαρκεια ζωης. Θα το ψάξω για επιβεβαιωση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02235 seconds with 11 queries