Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Διαρροή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57851)

dimost 25-11-11 22:42

Διαρροή
 
Τη βοήθεια σας σε ένα τεχνικό θέμα παρακαλω
Έχω ένα 60αρι ενυδρειο για καραντίνα και δακρύζει ο πάτος δεν έχει σπάσει έχει διαρροή απο τις σιλικονες καμία ιδέα ; Για να μην χρειαστεί να το ξεκολλησω

mixalis p 25-11-11 22:54

ξυσε με μια ξυστρα τζαμιων την σιλικονι και περασε καινουρια σιλικονι σε εκεινο το σημειο!

jimmis1974 25-11-11 23:09

παρε ενα ξυραφι και κοψε την παλια σιλικονι να βγει ολη (καντο σε ολη την πλευρα που δακρυζει) , προσεχε μονο μην κοψεις με το ξυραφι το μερος που ενώνονται τα τζαμια , χαράκωσε την και μετα τραβα την , θα βγει σαν λωρίδα .
καθαρισε καλα τα υπολοιματα (με οινοπνευμα καθαρισε καλα )και περασε το νεα σιλικονη , βαλε μπολικη ετσι και αλλιως πατος ειναι δεν ειναι πλαινο να φενεται ασχημα , σαλιωνε το δαχτυλο σου και στρωσε την ομοιομορφα .

Παναγιώτης Κ 25-11-11 23:16

Άσχετο αλλά σχετικό. Ένας φίλος μου πρίν κανα 2 χρόνια(αρχάριος βέβαια χωρίς γνώσεις) αγόρασε ένα ενυδρείο που μετά απο κανά 2μηνο άρχιζε να του δακρύζει. Εκεί που δάκρυζε έβαλε σιλικόνη. Μετά απο λίγο καιρο ξαναδάκρυζε. Έβαλε άλλη λίγη σιλικόνη.Με αποτέλεσμα να του ανοίξει το ενυδρείο και να γίνουν όλα χάλια. Γι' αυτό αν είναι να το φτιάξεις κάν' το καλά.

ΥΓ: Το δυστιχώς είναι ότι ο φίλος μετά το περιστατικό αυτό παράτησε το χόμπι άδοξα.

dimost 25-11-11 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 632663)
Άσχετο αλλά σχετικό. Ένας φίλος μου πρίν κανα 2 χρόνια(αρχάριος βέβαια χωρίς γνώσεις) αγόρασε ένα ενυδρείο που μετά απο κανά 2μηνο άρχιζε να του δακρύζει. Εκεί που δάκρυζε έβαλε σιλικόνη. Μετά απο λίγο καιρο ξαναδάκρυζε. Έβαλε άλλη λίγη σιλικόνη.Με αποτέλεσμα να του ανοίξει το ενυδρείο και να γίνουν όλα χάλια. Γι' αυτό αν είναι να το φτιάξεις κάν' το καλά.

ΥΓ: Το δυστιχώς είναι ότι ο φίλος μετά το περιστατικό αυτό παράτησε το χόμπι άδοξα.

Το έχω μπαλωσει ήδη μια φορά
Αυτό που λένε τα παιδιά πιο πάνω καλο ακούγεται αν καθαρισω τη σιλικονη εσωτερικά

jimmis1974 25-11-11 23:27

εκει που γωνιαζονται τα τζαμια θα καθαρισεις την σιλικονη , προσεχε μην μπει το ξυραφι αναμεσα στα τζαμια που ενώνονται , καλο καθαρισμα και βαλε καινουργια , δεν θα χει προβλημα.

johnb 26-11-11 00:41

να πω την κοτσανα μου και εγω
σιγουρα δεν ειναι απο το καπακι απο την υγροποιηση και μετα σταλαζει προς τον πατο ε?
γιατι ετσι την επαθε ενας φιλος μου...νομιζε οτι ειχε διαροη και φοβοταν οτι θα ανοιξει το ενυδρειο(60 λιτρων) αλλα εκεινο στραγγιζε απο το πανω καπακι απο τους υδρατμους και το στραγγιζε μεχρι κατω!!!

dimost 26-11-11 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 632674)
να πω την κοτσανα μου και εγω
σιγουρα δεν ειναι απο το καπακι απο την υγροποιηση και μετα σταλαζει προς τον πατο ε?
γιατι ετσι την επαθε ενας φιλος μου...νομιζε οτι ειχε διαροη και φοβοταν οτι θα ανοιξει το ενυδρειο(60 λιτρων) αλλα εκεινο στραγγιζε απο το πανω καπακι απο τους υδρατμους και το στραγγιζε μεχρι κατω!!!

Όχι φίλε δυστυχώς δεν είναι απο το καπάκι

johnb 26-11-11 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 632675)
Όχι φίλε δυστυχώς δεν είναι απο το καπάκι

οκ τοτε προχωρας με σιλικονες

manolischania 26-11-11 04:45

Το να κολλήσεις όλο τον πάτο πάντως μου ακούγεται ποιο εύκολο από το να καθαρίσεις μονο μια μεριά του , σε διαρροή που έκανε ένα δικό μου βγάλαμε όλο το τζαμι και ξανά κώλυμα, σε 30 λεπτά ήταν έτοιμο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries