Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Αύξημενα NO2 μετά απο αλλαγή νερού;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104232)

andy1976 17-11-20 18:39

Αύξημενα NO2 μετά απο αλλαγή νερού;;;
 
Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται σε νέο ενυδρείο, που ολοκλήρωσε το στρώσιμο, μόλις γίνεται η αλλαγή νερού να ανεβαίνουν τα ΝΟ2;;
Για να σας βοηθήσω, το ενυδρείο είναι καινούργιο 360 λίτρα και εδώ και 40 μέρες βρίσκομαι στο στρώσιμο με αμμωνία και βακτήρια MICROBACTER7.Σήμερα μηδένισαν τα ΝΟ2 ( η αμμωνία έχει μηδενίσει εδώ και μία περίπου βδομάδα) οπότε και έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού 60% για να ρίξω τα ΝΟ3 που είχαν φτάσει στο θεό 100+. Δυο περίπου ώρες μετά μέτρησα πάλι και τα αποτελέσματα είναι: ΝΗ4:0, ΝΟ2:4+ ppm NO3:70ppm περίπου. Πώς εξηγείται αυτό; :smt017

sarpijk 18-11-20 20:48

Βαζεις αντιχλωριο κατα την αλλαγη? Τι φιλτρο εχεις? Φυτα υπάρχουν?

andy1976 18-11-20 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1059991)
Βαζεις αντιχλωριο κατα την αλλαγη? Τι φιλτρο εχεις? Φυτα υπάρχουν?

Το ενυδρείο είναι θαλασσινό και δεν έχει ακομα τιποτα μέσα εκτος από βράχο και αραγωνιτη. Μπαινει νερό απο όσμωση και αλάτι μόνο.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 18-11-20 23:33

Συγνωμη μπαινω απο κινητό και δεν ειδα οτι ειναι θεμα στα θαλασσινα!

enzo 19-11-20 20:33

προφανως το ενυδρειο δεν εχει κανει τον κυκλο του, ο βραχος ειναι ζωντανος η νεκρος, εαν ξεκινησες με νεκρο βραχο θα παρει πολυ περισσοτερο χρονο για να στρωση...:smt120

andy1976 20-11-20 00:10

Ξεκίνησα με νεκρό βράχο και αραγωνίτη γνωρίζοντας οτι αυτο θα καθυστερήσει τον κύκλο περισσότερο. Το πρόβλημα μου είναι από που εμφανίστηκαν τα NO2; Είχαν μηδενίσει και μετην μεγάλη αλλαγη νερού για να μπούν τα ψάρια εμφανίστηκαν πάλι και μάλιστα στο κόκκινο:confused::confused::confused:

enzo 20-11-20 10:06

οι μετρησεις ηταν σωστες? με νιτρικα 100 και χωρις ψαρια σημαινει οτι ο βραχος δεν εχει ξεκινησει ακομα την διαδικασια απονιτροποιησης..:cool:προσωπικα δεν θα εβαζα ακομα ψαρια και θα του εδινα χρονο για να στρωση;)

andy1976 20-11-20 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 1060014)
οι μετρησεις ηταν σωστες? με νιτρικα 100 και χωρις ψαρια σημαινει οτι ο βραχος δεν εχει ξεκινησει ακομα την διαδικασια απονιτροποιησης..:cool:προσωπικα δεν θα εβαζα ακομα ψαρια και θα του εδινα χρονο για να στρωση;)

Μετράω με salifert και τα τεστ είναι καινούργια. Ψαρια δεν θελω να βάλω αλλά τι κανω με την αμμωνία. Αν σταματήσω να βάζω θα χασω οτι βιολογια εχει φτιαχτεί μεχρι τώρα, σωστα; αν συνεχισω να βάζω, τα νιτρικά θα φτάσουν στο Θεό και μετα για να τα ρίξω θα πρέπει να αλλάζω νερά κάνα μήνα. Εδω και πέντε μέρες εχω σταματησει την αμμωνία και βαζω μόνο βακτήρια αλλά δεν βλεπω βελτιωση. Σαν να έχει κολλήσει ο κύκλος του αζώτου στο δεύτερο βήμα

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enzo 20-11-20 15:27

οταν ο βραχος ωριμαση θα σου ριξει και τα νιτρικα οποτε δεν θα χρειαζεσαι τετοιες αλλαγες νερου, μην αγχωνεσαι...:rolleyes:
εχε υποψην οτι οι 40 ημερες ειναι πολυ λιγες για ξεκινημα μονο με νεκρο βραχο,
το ενυδρειο θελει ακομα πολυ χρονο για στρωσιμο...
η συνεχιζεις με αμμωνια, η αν θες με σκετη τροφη για να σαπιζει, το αφηνεις μονο του και οταν πεσουν τα νιτρικα σε ανεκτα επιπεδα ξεκινας με κανα δυο ψαρακια, η προσθετεις λιγο ζωντανο βραχο ο οποιος θα επιταχυνει τον κυκλο, δυστυχως παντα με το ρισκο να εισαγεις στο ενυδρειο ανεπιθυμητους οργανισμους που αργοτερα μπορει να σου κανουν την ζωη δυσκολη...:(

andy1976 20-11-20 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 1060017)
οταν ο βραχος ωριμαση θα σου ριξει και τα νιτρικα οποτε δεν θα χρειαζεσαι τετοιες αλλαγες νερου, μην αγχωνεσαι...:rolleyes:

εχε υποψην οτι οι 40 ημερες ειναι πολυ λιγες για ξεκινημα μονο με νεκρο βραχο,

το ενυδρειο θελει ακομα πολυ χρονο για στρωσιμο...

η συνεχιζεις με αμμωνια, η αν θες με σκετη τροφη για να σαπιζει, το αφηνεις μονο του και οταν πεσουν τα νιτρικα σε ανεκτα επιπεδα ξεκινας με κανα δυο ψαρακια, η προσθετεις λιγο ζωντανο βραχο ο οποιος θα επιταχυνει τον κυκλο, δυστυχως παντα με το ρισκο να εισαγεις στο ενυδρειο ανεπιθυμητους οργανισμους που αργοτερα μπορει να σου κανουν την ζωη δυσκολη...:(

Το ήξερα οτι θελει πολυ χρόνο να στρώσει με νεκρο βράχο. Δεν περιμενα πριν τις 50 μερες να μπορεσω να βάλω ψάρια. Αυτό που με μπέρδεψε είναι οτι μηδενισε η αμμωνία νωρίς και μετα από 2-3 μέρες και τα ΝΟ2. Ετσι έκανα τη μεγάλη αλλαγή νερού θεωρώντας οτι ειμαι έτοιμος, αλλά οι μετρησεις μετά με μπέρδεψαν. Αμμωνία δεν θελω να βαλω ξανά γιατί ανεβάζει πολύ τα νιτρικά μετά. Υπάρχει περίπτωση μόνο με βακτήρια να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

enzo 20-11-20 21:09

μπορεις να ριχνεις μονο βακτηρια για το στρωσιμο αλλα οπλισου με μεγαλη υπομονη..:smt120

andy1976 21-11-20 01:04

Κάνω υπομονή απο τον Μάιο για να το στήσω, τι είναι λίγες μέρες ακόμα; 44 και σήμερα που λεγαμε και στο στρατό, αλλά αντί να κατεβαίνουμε, ανεβαίνουμε. Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andy1976 22-11-20 15:51

Οι σημερινές μετρήσεις :
SG: 1025
PH: 8.0
KH: 7.3
NH4: 0
NO2: 1-2ppm
NO3: 40ppm
Θερμοκρασία: 15

enzo 23-11-20 12:13

οι μετρησεις σου δειχνουν οτι κατα πασα πιθανοτητα εριχνες πολλη αμμωνια για τον κυκλο οποτε σου ανεβαζε στα υψη και τα νιτρικα...:rolleyes:
συνεχισε μονο με βακτηρια, εισαι σε καλο δρομο..:grin:

andy1976 23-11-20 12:42

Βλέποντας τις μετρήσεις μου από τη αρχή διαπίστωσα ότι έριξα πολύ στην αρχή. NH:8+. Αυτό μάλλον καθυστέρησε πολύ τον κύκλο και ανέβασε τα νιτρικά στο κόκκινο όπως ακριβώς είπες:smt023. Όταν βρήκα την σωστή αναλογία αμμωνίας για τα λίτρα μου η ζημιά είχε γίνει. θα μετρήσω πάλι σήμερα να δω αν άρχισαν να πέφτουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries