Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αναγνώριση pleco (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6114)

dantouan 07-08-04 16:33

Αναγνώριση pleco
 
Παιδια θελω την βοηθεια σας για την αναγνωριση του pleco μου...

TAN 07-08-04 17:11

Για Gold Nugget (L18) μου φένεται...

Για δες εδω
http://www.aquahobby.com/gallery/gnugget.html

dantouan 07-08-04 17:23

Με προβληματιζει που το πανω πτερυγιο δεν εχει καθολου κιτρινο χρωμα....

MaGiC 07-08-04 22:01

H Gold Nugget ειναι ή Αngelicus ......(νομιζω ο Kostas G θα βοηθουσε :wink: )...... :P

dantouan 07-08-04 22:39

Το μαγαζι που τον πηρα τον ειχε σαν Angelicus peckoltia, αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο εκανα και την ερωτηση...

Husky_Jim 07-08-04 22:40

Ποιό είναι το μέγεθος του?

Δεν νομίζω να είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο...

dantouan 07-08-04 22:50

Το μεγεθος του ειναι 5-6 εκ. περιπου...

Husky_Jim 07-08-04 22:58

99,9% Baryancistrus sp. (L003)

Husky_Jim 07-08-04 22:59

Baryancistrus sp. (L003).....

http://www.planetcatfish.com/jpg/lor..._sp(l003)3.jpg

dantouan 08-08-04 00:16

Φιλε Δημητρη ο συγκεκριμενος που αναφερεις εχει σαν χαρακτηριστικο " Normally dark grey with white spots", ενω ο δικος μου ειναι καταμαυρος και εχει κιτρινες "τελειες" και οχι ασπρες πανω στο σωμα του... :?

γαυρος 08-08-04 01:04

10 μερες υπομονη να επιστρεψει ο αραψ ο ταρεκ,ειναι εξπερ σαυτα τα περιεργα πλεκο.... :wink: :wink:

Husky_Jim 08-08-04 03:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Φιλε Δημητρη ο συγκεκριμενος που αναφερεις εχει σαν χαρακτηριστικο " Normally dark grey with white spots", ενω ο δικος μου ειναι καταμαυρος και εχει κιτρινες "τελειες" και οχι ασπρες πανω στο σωμα του... :?

Άμα έχει κίτρινες τελείες τότε 'γραψε λάθος' απλά στις φωτό που πόσταρες φένεται και το νερό κίτρινο,οπότε υπέθεσα ότι είναι άσπρες.....Άν μπορείς κάνε μια λεπτομερηή περιγραφή.... :)

dantouan 08-08-04 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από husky_jim
Άν μπορείς κάνε μια λεπτομερηή περιγραφή.... :)

Πες μου τι πληροφοριες χρειαζεσαι...... :?: :?: :?:

Kostas G. 10-08-04 15:50

Δεν νομιζω να ειναι καν Baryancistrus.Μου φαινεται πολυ στενομακρο το σωμα του για Baryancistrus.Για να ειμαστε ομως σιγουροι κοιτα αν το adipose fin(το μικρο πτερυγιο πριν την ουρα)εννωνεται με το ραχιαιο η οχι.Αν δεν εννωνεται τοτε σιγουρα δεν ειναι Baryancistrus.

dantouan 10-08-04 17:17

Οριστε και μερικες ακομα φωτογραφιες...

Filippos 10-08-04 19:17

Η πρώτη δεν είναι φωτογραφία, είναι ακτινογραφία :lol: :lol: :lol:

Kostas G. 12-08-04 15:49

Ειναι ή Baryancistrus L003 οπως ειπε προηγουμενος ο husky_jim(το Aqualog εχει φωτογραφιες και ενος L003 με κιτρινες βουλες οποτε το γεγονος οτι ο pleco σου εχει κιτρινες βουλες δεν ειναι απαγορευτικο για τον L003) ή Hopliancistrus tricornis L171/Lda15.Για να μαθεις ποιον απο τους δυο εχεις, κοιταξε αυτο που σου ειπα,δηλαδη το αν υπαρχει καποια μεμβρανη που να εννωνει την τελευταια ακτινα του ραχιαιου πτερυγιου με το σωμα του pleco.Αν υπαρχει τοτε εχεις τον L003 ενω αν δεν υπαρχει εχεις τον Hopliancistrus.

dantouan 12-08-04 17:52

Μηπως ομως ειναι LDA32 (pseudancistrus sp.), οπως ειπαν και οι φιλοι σου στο αλλο forum.... :?: :?: :?:

Filippos 12-08-04 18:00

Ερώτηση:

Εάν ρώταγες το lfs?

dantouan 12-08-04 18:31

Φιλε Kostas G. δες και αυτο λιγο...

"L017 Is the same as L067. This fish has long been confused with Hopliancistrus tricornis Isbrücker & Nijssen, 1989. H. tricornis is a separate species from L017 & L067."

Μηπως τελικα ειναι "Pseudancistrus sp. (L017)"... :?: :?: :?:

dantouan 12-08-04 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Ερώτηση:

Εάν ρώταγες το lfs?

Τι εννοεις φιλε Filippos.... :?:

Filippos 12-08-04 18:37

Να ρωτήσεις το μαγαζί από όπου τον αγόρασες...

Λογικά, θα πρέπει να ξέρει. Εάν δεν ξέρει (απαράδεκτο) πες του να επικοινωνήσει με τον έμπορο από όπου αγόρασε αυτός τα ψάρια.

dantouan 12-08-04 21:47

Φιλε Filippos δεν ξερω αν εχεις διαβασει ολο το topic...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Το μαγαζι που τον πηρα τον ειχε σαν Angelicus peckoltia, αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο εκανα και την ερωτηση...

....... :? :? :?

Kostas G. 13-08-04 14:33

Ο pleco σου δεν ειναι ουτε LDA32 ουτε L17 γιατι ο LDA32 και ο L17 εχουν κιτρινο τελειωμα στο ραχιαιο τους πτερυγιο ενω ο δικος σου pleco δεν εχει.

Obelix(Reifen) 14-08-04 03:43

Κώστα άμα κοιτάξεις θα δεις ότι τα πτερύγια του είναι σε άσχημη κατάσταση (φαγωμένα) όποτε έχε στο μυαλό και αυτήν την περίπτωση.
+Τα ancistrus που έχω έχουν χάσει και ξαναβρεί κατά καιρούς το άσπρο στις άκρες τον πτερύγιων τους .

Filippos 16-08-04 12:53

Παράθεση:

dantouan έγραψε:
Το μαγαζι που τον πηρα τον ειχε σαν Angelicus peckoltia, αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι'αυτο εκανα και την ερωτηση...

Εάν δεν εμπιστεύεσαι το μαγαζί, και εάν δεν ήσουν σίγουρος για το ψάρι, τότε, γιατί το αγόρασες?

dantouan 16-08-04 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Εάν δεν εμπιστεύεσαι το μαγαζί, και εάν δεν ήσουν σίγουρος για το ψάρι, τότε, γιατί το αγόρασες?

Εμπιστευομαι το μαγαζι, και τον αγορασα επειδη μου αρεσε πολυ σαν ψαρι.
Τωρα οσο αναφορα τους πλεκοστομους θα πρεπει να ξερεις οτι ειναι αρκετα δυσκολο καποιος να ειναι σιγουρος για τον πλεκοστομο τον οποιο εχει, καθως οι διαφορες μεταξυ τους ειναι απειροελαχιστες και μονο αρκετα εμπειροι μπορουν να τους ξεχωρισουν-αναγνωρισουν.
Γι'αυτο λοιπον τον λογο υπαρχουν τοσες διαφορετικες αποψεις σχετικα με το ειδος του καθε πλεκοστομου... 8)

dantouan 16-08-04 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Κώστα άμα κοιτάξεις θα δεις ότι τα πτερύγια του είναι σε άσχημη κατάσταση (φαγωμένα) όποτε έχε στο μυαλό και αυτήν την περίπτωση.
+Τα ancistrus που έχω έχουν χάσει και ξαναβρεί κατά καιρούς το άσπρο στις άκρες τον πτερύγιων τους .

:shock: :shock: :shock:

Τα πτερυγια του ειναι σε αριστη κατασταση :!: :!: :!:

Filippos 16-08-04 14:56

Ότι πεις...

Πάντως, δεδομένου ότι εμπιστεύεσαι το μαγαζί, τότε γιατί ψάχνουμε 10 μέρες?

Αφού το lfs τον έχει δηλωμένο ως Angelicus peckoltia, ας δεχθούμε ότι έτσι είναι. Γιατί με τη λογική ότι κανείς δεν μπορεί να είναι 100% με τις απειροελάχιστες διαφορές των pleco's, δε θα τελειώσουμε ποτέ :wink:

dantouan 16-08-04 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Αφού το lfs τον έχει δηλωμένο ως Angelicus peckoltia, ας δεχθούμε ότι έτσι είναι. Γιατί με τη λογική ότι κανείς δεν μπορεί να είναι 100% με τις απειροελάχιστες διαφορές των pleco's, δε θα τελειώσουμε ποτέ :wink:

Για τον λογο αυτο πιστευω οτι υπαρχει το forum αυτο, οπως και τοσα αλλα, για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο, και να περνουμε την γνωμη των πιο εμεπειρων (απο εμας) χρηστων... 8)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02865 seconds with 11 queries