Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   χρονοδιακοπτης τα φωτα σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78291)

tsoui 27-02-14 14:06

χρονοδιακοπτης τα φωτα σας
 
Χθες λοιπον βλεπω κατα τις 10 και μιση τα φωτα του ενυδρειου ακομα ανοιχτα κοιταω τον ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη και ειχε τελειωσει η εσωτερικη μπαταρια, σημερα λοιπον τον ανοιξα για να παρω μια ιδια για να την αλλαξω και οι απιστευτοι μαγκες την εχουν πονταρει πανω στους ακροδεκτες τα εκοψα και εγω και εβαλα με μονωτικη ταινια μια απλη 1,5v και δουλευει μια χαρα (ακομα δεν το εχω βαλει στο ρευμα αλλα λειτουργει) τα στοιχεια της μπαταριας που ειχε μεσα ειναι 1,2v 40mAh Ni-Mi
charge 4mA 14h και αυτο ειναι που με προβληματιζει υπαρχουν επαναφορτιζομενες αυτου του τυπου?Να αφησω αυτη που εχω βαλει ή να παρω μια ιδια?Επισης πειραζει που η μονωτικη ταινια ειναι πανω στην πλακετα?

Diskus fan 27-02-14 14:13

Με εντυπωσιάζεις... η μπαταρία υποτίθεται ότι είναι εκεί για να ΜΗΝ βγει εκτός ο χρονοδιακόπτης, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος!!!!!
Πως γίνεται να τα "παίξει"... απλά φορτίζοντας;
Περιμένω κι' εγώ τις απαντήσεις από τους ειδικούς... επί του θέματος.-

tsoui 27-02-14 14:25

Ελα ντε :confused: παλι καλα που δεν ελειπα σε καμμια αδεια με λυπηθηκε ο μερφι

Τάκης 27-02-14 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 824284)
Χθες λοιπον βλεπω κατα τις 10 και μιση τα φωτα του ενυδρειου ακομα ανοιχτα κοιταω τον ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη και ειχε τελειωσει η εσωτερικη μπαταρια, σημερα λοιπον τον ανοιξα για να παρω μια ιδια για να την αλλαξω και οι απιστευτοι μαγκες την εχουν πονταρει πανω στους ακροδεκτες τα εκοψα και εγω και εβαλα με μονωτικη ταινια μια απλη 1,5v και δουλευει μια χαρα (ακομα δεν το εχω βαλει στο ρευμα αλλα λειτουργει) τα στοιχεια της μπαταριας που ειχε μεσα ειναι 1,2v 40mAh Ni-Mi
charge 4mA 14h και αυτο ειναι που με προβληματιζει υπαρχουν επαναφορτιζομενες αυτου του τυπου?Να αφησω αυτη που εχω βαλει ή να παρω μια ιδια?Επισης πειραζει που η μονωτικη ταινια ειναι πανω στην πλακετα?

Μη το βάλεις στη πρίζα γιατί η μπαταρία που έβαλες θα κάνει μπαμ, θα εκραγεί. Γιατί όταν το βάλεις στη πρίζα , θα αρχίζει να φορτίζεται, και ως γνωστό οι μπαταρίες αυτές δεν πρέπει να μπουν σε συσκευή φόρτισης. Αφού ταιριάζει η απλή μπαταρία θα πας να πάρεις μια επαναφορτιζόμενη και θα κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά βλέπω πως η μπαταρία που είχε γράφει 1,2 V και αυτή που έβαλες είναι 1,5V, θα σου συνιστούσα να τη βγάλεις όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί μπορεί να κάψεις το κύκλωμα του χρονοδιακόπτη. Αλλά άκου και μια άλλη λύση, μία επαναφορτιζόμενη μπαταρία έχει γύρω στα 4-5 Ευρώ, στο Leroy πουλάνε χρονοδιακόπτες ψηφιακούς με 5,99, πήγαινε και πάρε ένα καινούριο να ησυχάσεις, 3 πήγα και πήρα

kgf12345 27-02-14 19:16

υπαρχει μπαταρια.

αν θες να αλλαξεις μπαταρια μπορεις,αρκει να ειναι επαναφορτιζομενη.
αλλιως μπορει να κανει μπαμ οπως σου ειπε και ο τακης.μην τον βαλεις στην πριζα χωρις επαναφορτιζομενη.

η μπαταρια μπορει να τα εφτυσε αν ειναι πολυ παλια,αλλα μπορει να χαλασε κ το κυκλωμα της φορτισης και γιαυτο να τα εφτυσε.

αν θες νασαι σιγουρος 100% παρε καινουριο χρονοδιακοπτη.

PETROS_AFRICANOS 27-02-14 19:39

ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ
 
Είχα πάρει κι εγώ 6 απ΄αυτούς Τάκη κι έπεσα σε ελλατωματικό και τους πήγα όλους πίσω και πήρα με 1,49€/έκαστος 6 αναλογικούς.Τελικά από το θέμα αυτό που 'πες ότι πήρες ηλεκτρονικό και δεν σου'χει πρόβλημα αποδεικνύεται ότι είναι αξιόπιστος.Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω ότι και τα δύο είδη αντέχουν μεγάλο φορτίο γιατί στον κάθε χρονοδιακόπτη δεν συνδέουμε όσες συσκευές θέλουμε με πολύμπριζα.

Τάκης 27-02-14 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS (Μήνυμα 824335)
Είχα πάρει κι εγώ 6 απ΄αυτούς Τάκη κι έπεσα σε ελλατωματικό και τους πήγα όλους πίσω και πήρα με 1,49€/έκαστος 6 αναλογικούς.Τελικά από το θέμα αυτό που 'πες ότι πήρες ηλεκτρονικό και δεν σου'χει πρόβλημα αποδεικνύεται ότι είναι αξιόπιστος.Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω ότι και τα δύο είδη αντέχουν μεγάλο φορτίο γιατί στον κάθε χρονοδιακόπτη δεν συνδέουμε όσες συσκευές θέλουμε με πολύμπριζα.

2 μήνες τους έχω και δουλεύουν ακόμα (πιστεύω να αντεξουν και 2 χρόνια και παραπάνω). Εννοείται πως δεν τα πολυφορτώνουμε αυτά, προσωπικά έχω βάλει ρελέδες

tsoui 28-02-14 00:49

Στο ρευμα δεν τον εβαλα γιατι με τον ηλεκτρισμο δε κανω πειραματα περιμενω να με συμβουλεψουν οσοι ξερουν παραπανω;)
Τελικα τον πεταξα θα αφησω τον αναλογικο επανω στα φωτα και θα παρω εναν ηλεκτρονικο να υπαρχει για τα ανεμιστηρακια αν χρειαστει να λειψω καποια στιγμη οταν πιασουν οι ζεστες.
Το νου σας παντως αν δειτε και αχνοφαινονται οι ενδειξεις φτανει η ωρα του.

exelix 28-02-14 01:05

Άμα θες για ανεμιστήρια τσάμπα λεφτά θα δώσεις για χρονοδιακόπτη ρε συ. Και θα παιδευτείς και δε θα κάνεις σωστή δουλειά. Πάρε έναν STC-1000 να ξεμπερδεύεις!

tsoui 28-02-14 01:19

οχι βρε :D Stc-1000 εχω πανω στα ανεμιστηρια, βαζω τον χρονοδιακοπτη οταν λειπω για μερες να κοβει το ρευμα στον stc για να μην πετανε εξω την τροφη τα φουρφουρια οταν ριχνει η ταιστρα, αλλα καλα κανεις και συμβουλευεις;)

exelix 28-02-14 01:21

Εσύ έχεις αντιγράψει επακριβώς τις συμβουλές του Σπύρου και μας εκθέτεις!:p

ChocolatePuma 28-02-14 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 824391)
Εσύ έχεις αντιγράψει επακριβώς τις συμβουλές του Σπύρου και μας εκθέτεις!:p

:smt038 πες ταααα!

tsoui 28-02-14 22:35

Δεν εκτιθεστε εσεις με τιποτα ειστε μεγαλες μορφες :D
Παλι καλα να λες εχει σωσει πολλους γαμους και πολυ παντοφλα :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01912 seconds with 11 queries