Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   γνωμες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55868)

rawnerve 15-09-11 17:51

γνωμες?
 
4 Συνημμένο(α)
καλησπερα σας!θα ηθελα μερικες γνωμες για το nanoreef μου!!
γενικα κ για το aquascape!

accnt 15-09-11 19:01

Τα πάνω κομμάτια είναι λίγο μεγάλα. Ιδίως η δεξιά όπως φαίνεται πλευρά.
Ίσως αν δοκίμαζες να βάλεις το πάνω κομμάτι κάτω. Πρέπει να ταιριάζει περισσότερο μιας και βλέπω ότι το κάτω σημείο του πάνω δεξιά βράχου (ούφ το είπα....:D), έχει ωραίες διακλαδώσεις.

Μπορείς να πειραματιστείς και εκτός νερού για λίγη ώρα με τα βράχια σου, προκειμένου να μην γίνει καμιά ζημιά στο ενυδρείο.

Πάνος 15-09-11 19:27

το στησιμο μου φαινεται και ομορφο αισθητικα και λειτουργικο.
δημιουργει κρυψωνες και περασματα για τους οργανισμους και φαινεται να μη χανεις μεγαλη επιφανεια απο την επαφη με τον αραγωνιτη.
το πανω δεξια κομματι ομως με χαλαει λιγο γιατι ξεροντας πως μεγαλωνουν τα κοραλια...φαινεται να σχηματιστηκε αναποδα και φερνει λιγο σε κλαδια απο χριστουγεννιατικο δεντρο παρα σε κοραλι...:D
σε καποιον που ξερει απο θαλασσα..δειχνει αφυσικο ;)

rawnerve 15-09-11 19:32

αυτα ειναι ετσι μ αρεσει να ακουω τους εμπειρους:D:Dλοιπον ειναι λητουργικο απο τοι καταλαβενο κ εγω η δεξια μερια οντος ειναι καπος:rolleyes:απο κατο εχει αναν βραχο που αν μπει απο πανω πηστεψτε με θα ειανι χαλια:p:confused::confused:

kostas82 15-09-11 19:57

Καλως τον ,καλη αρχη.. λοιπον ,μηπως εχεις πολυ βραχο ; νομιζω οτι τον εχεις χτισει πολυ ψηλα και δεν θα εχουν αρκετο χωρο να μεγαλωσουν τα κοραλακια σου, ακομα πιστευω πως μπορεις να πειραματιστεις πιο πολυ με το στησιμο :smt023

rawnerve 15-09-11 20:00

ευχαρηστω πολυ:D οντος μαλλον επεσε πολυ:rolleyes::confused:7.8κιλα:o:p

Πάνος 15-09-11 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rawnerve (Μήνυμα 618518)
ετσι μ αρεσει να ακουω τους εμπειρους:D

ενικο παρακαλω. στο θαλασσινο τουλαχιστον μη με συγκαταλεγεις στους εμπειρους.
εγω δε προτεινω να αλλαξεις τα κομματια...αλλα να βαλεις το επανω δεξια...αναποδα.
γενικοτερα παντως με το βραχο ειναι ανωδυνο να παιξεις μαζι του μεχρι να βρεις αυτο που σε ικανοποιει περισσοτερο.

υ.γ. το τελευταιο μου θυμισε την κοσμοθεωρια ενος φιλου για τις γυναικες.. :D

rawnerve 15-09-11 21:28

ποια ειναι αυτη η κοσμοθεωρια:D??

Πάνος 15-09-11 21:33

το οτι:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 618533)
ειναι ανωδυνο να παιξεις μαζι του μεχρι να βρεις αυτο που σε ικανοποιει περισσοτερο.

σε θηλυκο γενος...:D

rawnerve 15-09-11 21:38

τι λεει ο ποιητης....!!!!:D:D
ωραιο!αυριο εχω παραλαβη απο τον κωστα:D;)

nikman 15-09-11 23:39

Αφού σου ευχηθώ καλή συνέχεια θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες ότι μπορείς να πειραματιστείς λίγο με τη κατασκευή. Προσωπικά τα κομμάτια αυτά μου αρέσουν. Σου λείπουν βέβαια κάποια πλακερά κομμάτια που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητα για ένα αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα.
Αν πετύχεις ένα σωστό στήσιμο και σου περισσέψουν ένα ή περισσότερα κομμάτια, να μη τα βάλεις.

rawnerve 18-09-11 19:03

10 Συνημμένο(α)
καλησπερα σας! ευχαριστω για τις συμβουλες:D
αλλαξα πολλες φορες αλλα ακομα δεν μπορω να αποφασισω για την ωρα ειναι ετσι!!ευχαρηστω παρα πολυ τον κωστα(madfdg)για τα πανεμορφα ζευγος Occelaris(νεμο:p) για την Euphyllia Parancora και για αυτο Feather Duster:D:Dακουω σχολια κριτικες κ συμβουλες

madfdg 18-09-11 19:38

Χρήστο να σου ζήσουν!Αν δεν βάλεις άλλο κάτοικο και τα έχεις ευτυχισμένα σύντομα θα δείς αυγουλάκια!Είδα πως άλλαξες τον κυκλοφορητή που βαρούσε την εφυλια, καλά έκανες γιατί η έντονη κυκλοφορία θα στο σκότωνε!;)

rawnerve 18-09-11 19:46

ευχαριστω,ευχαριστω:D:D:Dναι σκεφτομαι να μην βαλω αλλα ψαρακια:rolleyes::rolleyes: μου ειπαν οτι με περνει να βαλω καποιο Gobie:rolleyes:
οταν λες αυγα θα κανουν κ μικρα:o:smt118?
καταλαβα οτι στεναχωριεται για αυτο αλλαξα την κυκλοφορία;)

kikos7 18-09-11 20:21

¶ψογο, να τα χαίρεσαι, με αργό στοκάρισμα με κανά κοραλάκι ακόμα και θα γίνει πανέμορφο.
Μεγάλη αρρώστια τελικά το θαλασσινό ενυδρείο.
Τα ocellaris κάναν host το feather duster ή φταίει η γωνία λήψης της φωτογραφίας;

rawnerve 18-09-11 20:33

το καναν λεει:p:D:D !!μαλιστα το πρωι πριν ανοιξω φωτα με φακο τα ειδα να ξαπλωνουν και τα δυο σαν ζευγαρι στο κρεβατι:D:smt050:smt050


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01964 seconds with 11 queries