Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σχετικά με μονομάχους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88493)

Demetra 26-10-15 16:51

Σχετικά με μονομάχους
 
Εδώ καιρό σκέφτομαι να αλάξω την ψαροσύνθεση του ενυδρίου μου και τώρα που το αποφάσισα δεν βρίσκω τα ψάρια που θέλω. Ψάχνω λοιπόν για Bettas halfmoon, Rosetail, Spadetail, Delta η κάποιο άλλο λιγότερο κοινό ήδος και χρώμα αρσενικά και θηλυκά. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ γιατι βρίσκω μονο Veil tail και Crowntail! :smt090

kgf12345 26-10-15 19:45

καλωσηρθες στο κλαμπ.
ειχα το ιδιο προβλημα ολο το καλοκαιρι:rolleyes:
αν βρεις τιποτα αλλο εκτος απο CT και VT,γραψτο κιεδω να ξερουμε τουλαχιστον.
εχουν λυσσαξει να φερνουν θαλασσινα, και απο γλυκο τα ιδια και τα ιδια ολοι.
και να φερνανε και κανα χρωμα ψιλοσπανιο τουλαχιστον να'λεγα παει στο καλο.

moradin 27-10-15 00:27

Είμαι σίγουρος ότι είδα μερικούς halfmoon στο πετσουπερμαρκετ στην Πειραιώς σήμερα...

Demetra 27-10-15 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 903895)
καλωσηρθες στο κλαμπ.
ειχα το ιδιο προβλημα ολο το καλοκαιρι:rolleyes:
αν βρεις τιποτα αλλο εκτος απο CT και VT,γραψτο κιεδω να ξερουμε τουλαχιστον.
εχουν λυσσαξει να φερνουν θαλασσινα, και απο γλυκο τα ιδια και τα ιδια ολοι.
και να φερνανε και κανα χρωμα ψιλοσπανιο τουλαχιστον να'λεγα παει στο καλο.

Αυτό ξαναπέστο έχω φάει όλο το ίντερνετ και τα πετσοπ μέχρι που ζήτησα να ρωτήσουν και τον εκτροφεα και απάντηση δεν πήρα :smt013

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 903922)
Είμαι σίγουρος ότι είδα μερικούς halfmoon στο πετσουπερμαρκετ στην Πειραιώς σήμερα...

Θα πάρω ένα τηλ και από εκεί αύριο να δω τι παίζει γιατί μου πέφτει λίγο μακρυά και θα σας ενημερώσω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 903922)
Είμαι σίγουρος ότι είδα μερικούς halfmoon στο πετσουπερμαρκετ στην Πειραιώς σήμερα...

Μόλις τιλεφωνισα και στα δύο καταστήματα halfmoon έχουν σίγουρα άλλα είδη φερνουν περιστασιακά αλλά δεν μου είπαν σίγουρα...

Nick74 29-10-15 19:26

Όταν λες ψαροσυνθεση εννοείς χαρέμι? Πόσα θυλικα σκέφτεσαι να βάλεις και σε πόσο χώρο?
Για να πετύχει θέλει ειδικό στήσιμο όσον αφορά τη διακόσμηση με φυτά που φτάνουν ως την επιφάνεια που να δημιουργούν φυσικά χωρίσματα

Demetra 30-10-15 15:35

Ναι χαρεμι είναι 60 λίτρα φυτεμένο με αρκετά φυτά και βλέψεις για ακόμα περισσότερα ρίζες και ξύλα και γενικα προσπάθεια για βιοτοπικό σκέφτομαι 2 με 3 θυλικά μάλλον 2

Nick74 31-10-15 12:00

Σε 60 λίτρα γίνεται αλλά θέλει προσοχή, και όχι κάτω από 3-4 θυλικα.
Αν τα ψάρια τα πάνε καλά ένα πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι θα έχεις γέννες.
Αν και είχα τέτοιο χαρεμακι με μεγάλη επιτυχία δε θα το πρότεινα πλέον έχοντας μελετήσει πολύ καλύτερα τις φυσικές συμπεριφορές του είδους.
Γενικά το 60ρακι έχε υπόψιν σου ότι είναι πολύ μικρότερο από το χώρο που μπορεί να κάνει δικό του ένας μονομάχος.
Από και και πέρα όλα εξαρτώνται κι απ το χαρακτήρα του κάθε ψαριού

Demetra 31-10-15 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 904587)
Σε 60 λίτρα γίνεται αλλά θέλει προσοχή, και όχι κάτω από 3-4 θυλικα.
Αν τα ψάρια τα πάνε καλά ένα πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι θα έχεις γέννες.
Αν και είχα τέτοιο χαρεμακι με μεγάλη επιτυχία δε θα το πρότεινα πλέον έχοντας μελετήσει πολύ καλύτερα τις φυσικές συμπεριφορές του είδους.
Γενικά το 60ρακι έχε υπόψιν σου ότι είναι πολύ μικρότερο από το χώρο που μπορεί να κάνει δικό του ένας μονομάχος.
Από και και πέρα όλα εξαρτώνται κι απ το χαρακτήρα του κάθε ψαριού

30λίτρα είναι περίπου η περιοχή που θεωρεί δική του ο μονομάχος στην φύση...αυγά μπορεί να έχω αλλά γόνο δεν περιμένω μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα φαγωθεί από την μονομαχίνα αν δεν την απομακρύνω όσο για τον χαρακτήρα συμφωνώ ότι το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό αλλά θεωρώ ότι ένας μονομάχος 6 μηνών μπορεί να ανεχτεί άλλα ψάρια στον χώρο του εφόσον βέβαια εισαχθεί σωστά. Αναγνωρίζω πως ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν σαφώς καλύτερο αισιοδοξώ να αγοράσω ένα μεγαλύτερο στο μέλλον :rolleyes:

Nick74 31-10-15 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Demetra (Μήνυμα 904632)
30λίτρα είναι περίπου η περιοχή που θεωρεί δική του ο μονομάχος στην φύση...

1-2 τετραγωνικα θες να πεις...
τωρα σχετικα με το ποσο μπορει να καταλαβει ενα ενυδρειο, ακομα δεν το χω βρει αφου το 100Χ45 μου το καταλαμβανει μια χαρα ο δικος μου.

η διαφορα στη φυση ειναι πως καποιες περιοχες αλληλοκαλυπτονται (σε ενυδρειο θελει πολυ ειδικο στησιμο για να πετυχει αυτο, ουσιαστικα δε θα το λεγα ακριβως ενυδρειο αλλα ισως παλουνταριουμ αφου τα φυτα πρεπει να βγαινουν εξω απ την επιφανεια)



Παράθεση:

αυγά μπορεί να έχω αλλά γόνο δεν περιμένω μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα φαγωθεί από την μονομαχίνα
εχμμμ δεν ισχυει, τουλαχιστο οχι χωρις να εχεις παγκοσμιο πολεμο μεσα στο ενυδρειο...

Αν ελπιζεις σε αυτο καλυτερα αστο το εγχειρημα για αργοτερα οταν θα εχεις πολυ καλη εμπειρια απο το συγκεκριμενο ειδος.
Οταν ειχα το χαρεμακι ειχα κι αρκετα ενυδριακια για περιπτωση αναγγης.

Παράθεση:

Αναγνωρίζω πως ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν σαφώς καλύτερο αισιοδοξώ να αγοράσω ένα μεγαλύτερο στο μέλλον :rolleyes:
δεν ειναι το θεμα μονο το "μεγαλυτερο" αλλα πιο πολυ το "ειδικο"

Demetra 31-10-15 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 904633)
1-2 τετραγωνικα θες να πεις...
τωρα σχετικα με το ποσο μπορει να καταλαβει ενα ενυδρειο, ακομα δεν το χω βρει αφου το 100Χ45 μου το καταλαμβανει μια χαρα ο δικος μου.

η διαφορα στη φυση ειναι πως καποιες περιοχες αλληλοκαλυπτονται (σε ενυδρειο θελει πολυ ειδικο στησιμο για να πετυχει αυτο, ουσιαστικα δε θα το λεγα ακριβως ενυδρειο αλλα ισως παλουνταριουμ αφου τα φυτα πρεπει να βγαινουν εξω απ την επιφανεια)


Έχεις δίκιο για τον χώρο η αλήθεια είναι οτι κινούνται σε όλο το μήκος του ενυδρείου πιστεύω οτι τα "όρια" αυτά γίνονται κάπως πιο αυστηρά όταν το ψάρι έχει πλέον φωλιά και είναι έτοιμο να δεχτεί την θηλυκιά (απο όσα έχω διαβάσει)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 904633)
εχμμμ δεν ισχυει, τουλαχιστο οχι χωρις να εχεις παγκοσμιο πολεμο μεσα στο ενυδρειο...

Αν ελπιζεις σε αυτο καλυτερα αστο το εγχειρημα για αργοτερα οταν θα εχεις πολυ καλη εμπειρια απο το συγκεκριμενο ειδος.
Οταν ειχα το χαρεμακι ειχα κι αρκετα ενυδριακια για περιπτωση αναγγης.

όπως και να χει δεν νομίζω να είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα οι γέννες έχω και ένα εφεδρικό 60λ ακόμα δεν θα το αφήσω έτσι

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 904633)
δεν ειναι το θεμα μονο το "μεγαλυτερο" αλλα πιο πολυ το "ειδικο"

to aquascape το δουλεύω 3 μήνες τώρα είμαι αρκετά ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής ωστόσο έχει περιθώρια βελτίωσης αρκετά θα κάνω και μια παρουσίαση σε λίγο καιρό ώστε να πάρω και εγώ μια πιο ολοκληρωμένη άποψη επι του θέματος και εσείς μια καλύτερη εικόνα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries