Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Γεννα white cloud minnow (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74939)

Bill-Samos 19-10-13 21:38

Γεννα white cloud minnow
 
Ολο βραδυ συμβαινει και με ακουει η γειτονια,ποιος ξερει τι θα φανταζονται..Παιδες ειχα γεννητουρια παλι,τα δευτερα σε 10 μερες..Αυτη τη φορα white cloud minnow.Μολις ειδα ενα μικρο να κολυμπαει κοντα στην επιφανεια.Ημουνα υποψιασμενος και ειχα παρει τροφη sera micro γιατι με αρτεμιες και τετοια δεν το εχω.Εριξα λιγο τροφη και χαμηλωσα τα φωτα..Ξερει κανεις ποσα κανει περιπου?Βλεπω την κοιλια τουμπανο.Κινδυνευουν απο τα ενηλικα?γενικως πως πορευομαι?Ειναι τοοοοοοοσο μικρο που δεν μπορω να βγαλω φωτο..θα δοκιμασω βιντεο μηπως φαινεται η κινηση αν και καθε τοσο χωνεται στη μος.

plin 19-10-13 22:15

Συγχαρητήρια χαζομπαμπά! :smt040
Λίγα μικρά επιβιώνουν συνήθως, όχι γιατί τα τρώνε οι γονείς (τα white cloud νομίζω δεν πολυτρώνε τα παιδιά τους) αλλά τα ξεπαστρεύουν τα άλλα ψάρια, γαρίδες κλπ. του ενυδρείου.
Όταν μεγαλώσει λίγο το μικράκι θα αποκτήσει ένα εντυπωσιακότατο μπλε ελεκτρίκ χρώμα.
Πώς κατάλαβες ότι είναι 'συννεφάκι'; εννοώ ότι όταν είναι πολύ μικρά δεν καταλαβαίνεις εύκολα τι είναι.

Bill-Samos 19-10-13 22:20

Δεν εχω τιποτα αλλο μεσα εκτος απο minnow, γαριδες και σαλιγκαρια ;)

sarpijk 19-10-13 23:39

Να σου ζησουν! Απο δικια μου γεννα τυχαια μονο 3 μικρα επεζησαν. Δε τα ταισα τιποτα τις πρωτες μερες εκτος απο λιγο κροκο αυγου και τριμμενο φυλλαρακι. Μετα αρχισαν το grindal.

Εδω το θεμα που ειχα ανοιξει.

plin 20-10-13 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 793926)
Δεν εχω τιποτα αλλο μεσα εκτος απο minnow, γαριδες και σαλιγκαρια ;)

Τί γαρίδες; Red cherry, amano, ποιές και πόσες; Συνήθως αυτές τρώνε τα αυγά.

Bill-Samos 20-10-13 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 793963)
Τί γαρίδες; Red cherry, amano, ποιές και πόσες; Συνήθως αυτές τρώνε τα αυγά.

Red cherry,amano και orange.Eλπιζω οσα και να φανε κατι να μεινει..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 793952)
Να σου ζησουν! Απο δικια μου γεννα τυχαια μονο 3 μικρα επεζησαν. Δε τα ταισα τιποτα τις πρωτες μερες εκτος απο λιγο κροκο αυγου και τριμμενο φυλλαρακι. Μετα αρχισαν το grindal.

Εδω το θεμα που ειχα ανοιξει.

Thanks,το διαβασα.Οντως οχι ενα αλλα δυο ζευγαρια ειχα δει να απομονωνονται και δυο κοιλιτσες ηταν φουσκωμενες,γι αυτο ειχα παρει και την micro τροφη.Ελπιζω μεσα στη ζουγκλα να σωθουν μερικα.Διαβασα στο θεμα σου οτι οταν ζεστανε εγινε η γεννα.Εγω παρατηρησα οτι οταν επεσε η θερμοκρασια του νερου κατω απο 22 εγινε η δουλεια:confused:
Ειδα παλι ενα μικρο τωρα το πρωι,εριξα τροφουλα και το ειδα να τρωει,κολυμπαει κοντα στην επιφανεια.
-------------------------
http://imageshack.us/photo/my-images/585/ell8.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/600/s77j.jpg/
Διπλαρωσαν οι μπομπιρες..Ελπιζω να φαινονται..

plin 20-10-13 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 794005)
Red cherry,amano και orange.Eλπιζω οσα και να φανε κατι να μεινει..

Οι amano τα καταβροχθίζουν, αλλά η φύση προνοεί και τα ψάρια γεννάνε πολλά αυγά. Οι καλύτεροι απόγονοι (αυτοί που κρύβονται καλύτερα και κολυμπάνε ταχύτερα, ή απλά οι πιο τυχεροί) επιβιώνουν.

Να σου ζήσουν :smt041:smt041

Γιώργος Κ 20-10-13 19:44

Να σου ζησουν :smt020:p

Samian 20-10-13 21:47

Μπράβο χωριανέ......άντε ...άντε....και σε άλλα με υγεία...:smt038:smt023:smt038

ChocolatePuma 20-10-13 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 793926)
Δεν εχω τιποτα αλλο μεσα εκτος απο minnow, γαριδες και σαλιγκαρια ;)


Να τα χαίρεσαι!!!!!!:D

Πόσα συνεφάκια έχει το ενυδρείο?

Bill-Samos 20-10-13 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 794089)
Να σου ζησουν :smt020:p

Ευχαριστω-+13
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 794129)
Μπράβο χωριανέ......άντε ...άντε....και σε άλλα με υγεία...:smt038:smt023:smt038

Μερσίιι,χωριανοι χωριανοι αλλα να δουμε ποτε θα συναντηθουμε,εχουμε και μια εκρεμοτητα και οι αφρικανες μου ανυπομονουν!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 794130)
Να τα χαίρεσαι!!!!!!:D

Πόσα συνεφάκια έχει το ενυδρείο?

9 εχει ..ειχε δηλαδη ,τωρα εχει 11 :D

Bill-Samos 03-11-13 00:16

Τελικα μεχρι τωρα επιβιωσε ενα απο τα δυο μικρα,το αλλο μετα τη δευτερη τριτη μερα δεν το ξαναειδα.Εχει φτασει το ενα εκατοστο περιπου ,τρωει σαν λυκος και εχει παρει ενα απιθανο μπλε ηλεκτρικ χρωμα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν δειχνει καμια διαθεση να κρυφτει καμια στιγμη,κολυμπαει κοντα στην επιφανει παντα και αναμεσα στα ενηλικα..

plin 03-11-13 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 797018)
Τελικα μεχρι τωρα επιβιωσε ενα απο τα δυο μικρα,το αλλο μετα τη δευτερη τριτη μερα δεν το ξαναειδα.Εχει φτασει το ενα εκατοστο περιπου ,τρωει σαν λυκος και εχει παρει ενα απιθανο μπλε ηλεκτρικ χρωμα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν δειχνει καμια διαθεση να κρυφτει καμια στιγμη,κολυμπαει κοντα στην επιφανει παντα και αναμεσα στα ενηλικα..

Να σου ζήσει να το χαίρεσαι! Αν μπορείς (ξέρω ότι δεν είναι εύκολο), βγάλε καμιά φωτό να απολαύσουμε το μπλε ελεκτρίκ θαρραλέο μικρό!

sarpijk 04-11-13 00:56

Να το χαιρεσαι! Εχεις καθολου moss και σαλιγκαρια στο ενυδρειο? Εγω στο δικο μου ειχα και πιστυεω οτι εκει εβρισκαν τροφη (infusoria) τα μικρα.

Bill-Samos 11-11-13 00:00

Ειναι γεματο μος και από σαλιγκάρια ότι τραβαει η όρεξη σου..κάτι θα τσιμπάει και από κει αλλά μόλις δει το σύννεφο της micro τροφής αφηνιάζει..νομιζω ότι άλλη μια θηλυκια του έτοιμαζει παρέα..φωτό μόλις γυρισω Σαμο θα φωνάζω τον Αλεξ να βαλει την τέχνη του :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01871 seconds with 11 queries