Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Egg crate από το jumbo με 4 ευρώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80480)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ 03-06-14 08:04

Egg crate από το jumbo με 4 ευρώ
 
Φίλοι μου καλημέρα ,
σας ενημερώνω ότι εκτός από εδώ http://www.spakouris.gr μπορείτε να βρείτε egg crate (άλλη ονομασία : louver ή πλέγμα οροφής ) και στο jumbo όπου έχουν μία στραγγίστρα για ποτήρια με διαστάσεις περίπου 40 Χ 30 εκατοστά με 4 ευρώ . Το ταψάκι της στραγγίστρας τα κρατάτε για οποιαδήποτε χρήση και χρησιμοποιείτε το πλέγμα για το ενυδρείο σας .

kgf12345 03-06-14 09:27

ωραιος!δεν το ειχα δει ποτε αυτο στο τζαμπο;)

stanisalus18 23-11-14 01:23

για οποιον ενδιαφερεται, υπαρχει ακομα στα Jumbo το συγκεκριμενο προιον στα 4 ευρω, το πηρα σημερα ;)

http://s30.postimg.org/mo65hma5t/IMAG0110.jpg

http://s30.postimg.org/4zj03qnsh/IMAG0111.jpg

aquadann 23-11-14 10:08

Το έχω πάρει και εγώ και εκτός ότι ειναι πολυ καλή η τιμη του ειναι καλή και η ποιότητα.

Επίσης κόβεται εύκολα με ενα ψαλιδάκι λίγο χοντρό.

Προς το παρόν το έχω σε 2 ενυδρεια

leonidas87 23-11-14 10:59

Σε τι χρησιμεύει στο ενυδρειο;;
Μπορεί να μπει σαν διαχωριστικο;;

aquadann 23-11-14 11:21

Σε περίπτωση που εινα να μπούνε πέτρες και για να μην πηγαίνει όλο το βάρος στο τζαμί βάζεις αυτό και καλύπτεσαι.

leonidas87 23-11-14 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquadann (Μήνυμα 863668)
Σε περίπτωση που εινα να μπούνε πέτρες και για να μην πηγαίνει όλο το βάρος στο τζαμί βάζεις αυτό και καλύπτεσαι.

Ευχαριστώ!

stanisalus18 23-11-14 17:22

νομίζω όμως σε σχέση με τη τιμή συμφέρει πολύ να το πάρει κάποιος από τον σπακουρη στον πειραιά είναι κ μεγάλο το κομμάτι εκεί το κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις. εκεί το δίνουν κ το αγοράζεις ολόκληρο το κομμάτι. νομίζω οι διαστάσεις του είναι 120x80 εκατοστά. κ η τιμή του γύρω στα 12 με 15 ευρώ. αν κάνω λάθος με τα νούμερα που δίνω με διορθώνει οποίος ξέρει κ έχει πάει σχετικά πρόσφατα από κεί. απλά από το jumbo αν του αρκούν οι διαστάσεις που το έχει είναι μια χαρά όπως στη περίπτωση μου, ήθελα μόνο ένα κομμάτι 20x20 εκατοστών. καλό απόγευμα παιδια.

polykarpos 23-11-14 20:53

επίσης ανάλογα με το μέγεθος της κυψέλης,αν η πέτρα μας δεν πέφτει ή δεν μπουκώνει , μπορούμε να την κάνουμε κυψελοειδή σχάρα όπου μπορούμε να βάλουμε κατά τόπους αποστάτες από τον γυάλινο πάτο έτσι ώστε να "υπερυψώσουμε" τον βυθό μας απο τον πάτο κατά 1-2 πόντους...

Μετά μπορούμε να έχουμε δευτερεύουσα παροχή νερού κάτω απο τον βυθό μας καθώς κ δευτερεύουσα ρουφήχτρα κ να το έχουμε για καθαρισμό του βυθού χωρίς να βάζουμε σκούπες κλπ..

Είναι πάρα πολύ καλό για όσα SUB έχουν σπάσει η σχάρα εισαγωγής νερού για αντικατάσταση , κολλώντας το με σιλικόνη ενυδρείου.

άλλη μια εφαρμογή ωραία για τέτοια σχάρα είναι να δέσουμε moss κ θα περπατήσει άνετα κ έτσι το έχουμε για πλάτη αλλά κάνει πάρα πολύ κ για κάτω αν έχει αραιή moss κ έχουμε γαριδάδικο με μεγάλη ροή νερού... εκεί βρίσκονται πολλά μικρά γαριδάκια που βρίσκουν το πρώτο καταφύγιο μιας κ δεν μπορεί να τα παρασύρει η ροή.

επίσης αν βρούμε μεγάλο κομμάτι όντος μπορεί να παίξει κ ρόλο διαχωριστικού κ τα στερεώνουμε λχ με καλές μεγάλες βαντούζες.

αν βάλουμε κομμάτι απο αυτό σαν καπάκι σε γεννήστρα κ βάλουμε μέσα τροφή (ανάλογα με το πάχος της κυψέλης) μπορεί να γίνει ωραία παγίδα για σαλιγκαράκια που χωράνε να μπουν για το φαγητό αλλά δεν μπορούν να πάνε τα ψαράκια μας...

Σε DIY φιλτράκια είναι πάρα πολύ καλά για διαχωριστικά των βιολογικών

επίσης σε ενυδρεία όπου βρίσκουμε πολύ υγρασία στο καπάκι μας μπορούμε να το βάλουμε αν μας το επιτρέπουν οι πανω κόντρες μας σαν σχάρα μεταξύ καπάκι κ νερού... αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η εξάτμιση του νερού να έρχεται πρώτα σε επαφή με το κυψελοειδές κ αμέσως να υγροποιείτε κ αμέσως να κάνει σταγόνες κ να πέφτει πάλι μέσα στο νερό. Δεν εξαφανίζει το φαινόμενο αλλά το περιορίζει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό.
Ειναι κ για led φωτιστικά πολύ καλό για να τα δένεις πάνω του (μερικά led έρχονται σε tubes ή σε αλουμινένιες ράβδους με ανάλογη επικάλυψη για αδιαβροχοποίηση

εύχομαι να βοήθησα με μερικές ιδέες

ChocolatePuma 23-11-14 21:05

Εγώ πάντως αντίστοιχο πλεγμα, οχι τόσο χοντρό, το είχα χρησιμοποιήσει για να κάνω moss wall σε ένα παλιότερο ενυδρείο. Το είχα βεντουζάρει στις 4 πλευρες, είχα δέσει πάνω του moss και το είχα βάλει στην πλατη του ενυδρειου

stanisalus18 23-11-14 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 863788)
επίσης σε ενυδρεία όπου βρίσκουμε πολύ υγρασία στο καπάκι μας μπορούμε να το βάλουμε αν μας το επιτρέπουν οι πανω κόντρες μας σαν σχάρα μεταξύ καπάκι κ νερού... αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η εξάτμιση του νερού να έρχεται πρώτα σε επαφή με το κυψελοειδές κ αμέσως να υγροποιείτε κ αμέσως να κάνει σταγόνες κ να πέφτει πάλι μέσα στο νερό. Δεν εξαφανίζει το φαινόμενο αλλά το περιορίζει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό

φοβερη η ιδεα αυτη πω πω ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες μαζι μας :D

kgf12345 24-11-14 01:43

μπορει να χρησιμοποιηθει και σε βιβαριουμ για να διαχωρισει το χωμα του εδαφους,απο το υλικο αποστραγγισης που μπαινει απο κατω του.
ετσι μπορει να δωσει και κλιση στο εδαφος οποιος θελει,φτιαχνοντας πλαισιο/πλατφορμα για το χωμα.
ειχα παρει ενα κομματι απτο γιαννη(stanisalus)για να βαλω στο δικο μου;)

alexis cosmo 28-10-16 16:50

παίδες γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ακόμα αυτή η σιτα στα jumbo?

tsala 28-10-16 16:54

υπαρχει...περσυ ειχα παρει εγω.

Το χουν και στο site

alexis cosmo 28-10-16 17:18

Thanks boy.
Αυριο θα το τσιμπησω.

globalzero 28-10-16 20:08

Ιούλιο το πήρα εγώ στο jumbo του ΙΚΕΑ.

KostasGR 28-10-16 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 976197)
παίδες γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ακόμα αυτή η σιτα στα jumbo?

Πήρα προχτές

alexis cosmo 28-10-16 20:24

τελεια

invisiblesurfer 28-10-16 23:38

Εχετε υποψη σας αν το egg crate μπορει να σηκωσει το βαρος και τη θερμοκρασια (αν και ειναι πολυ χαμηλη) ενος προβολεα led?

tsala 29-10-16 12:06

τι θες να κανεις ακριβως?
γενικα ειναι σκληρο υλικο, δεν ξερω ομως αν κανει κοιλια με το καιρο , αν δεν παταει στην μεση.

alexis cosmo 29-10-16 17:04

Το πηρα κιολας
Εγω το θελω να το βαλω στα grindal για να ταιζω με αυτο πιο ανετα.

giorgostriv 29-10-16 18:08

αλλο ενα παρομοιο υλικο ειναι το βασιλικο διαφραγμα για τισ μελισεσ,οι διαστασεισ του ειναι 40χ50 περιπου,το εχω υποψη μου να χωρισω ενα φιλτρο για να βαλω κ1.

globalzero 29-10-16 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 976407)
Το πηρα κιολας
Εγω το θελω να το βαλω στα grindal για να ταιζω με αυτο πιο ανετα.


Με ποιο τρόπο βοηθάει στα grindal; που σκέφτεσαι να το βάλεις;

alexis cosmo 29-10-16 22:38

1 Συνημμένο(α)
γιαυτό τον λόγο.
ευκολία και αερισμός.

globalzero 30-10-16 01:47

θα βάλεις πλαστικό πάνω στο egg crate;

θα ανεβαίνουν ;

Στα δικά μου όπου ρίχνω τροφή και ακουμπάει το καπάκι ανεβαίνουν διαφορετικά τρώνε το φαγητό τους και εξαφανίζονται. :mad:

alexis cosmo 30-10-16 10:56

Τροφη και απο πανω το crete.
Κολανε ολα πανω

tsala 30-10-16 12:03

και σε τι εξυπηρετει Αλεξη... δεν καταλαβα:D
ποια η ευκολια σε σχεση με το τζαμακι

alexis cosmo 30-10-16 14:11

To τζαμακι μου επιανε μουχλα πολες φορες ειδικα στην αρχη της αποικιας και με το πλαστικο δεν μεταφερω χωμα στο ενυδρειο παρα μονο σκουλικια.
Και τα 2 καλα ειναι απλα το crete για μενα ειναι λιγο πιο καθαρο.
Παιρνεις μονο σκουλικια δλδ.

tsala 30-10-16 16:01

ok.
Σιγουρα το τζαμι εχει και χωμα (μουχλα δεν εχω βγαλει εκει πανω) , αλλα προσωπικα δεν το χωνω μεσα στο ενυδρειο.
παιρνω με την τσιμπιδα απο πανω οσα σκουλικια θελω να ταισω.

alexis cosmo 30-10-16 17:52

Και γω με την τσιμπιδα τα επερνα αλλα τωρα ειναι πιο ευκολα με αυτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02286 seconds with 11 queries