Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Απολύμανση ενυδρείου κα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67046)

Skydiver 30-11-12 23:50

Απολύμανση ενυδρείου κα
 
Έχω διαβάσει και άλλες φορές για την χλωρίνη σαν τρόπο απολύμανσης. Έχω διαβάσει ότι γίνεται χρήση της για ενυδρεία (τζάμια κτλ), ξύλα, πέτρες, λοιπά διακοσμητικά και γενικότερα για υλικά που θα μπουν σε ενυδρείο. Πάντα είχα την ίδια απορία. Η KLINEX κάνει; Μου κάνει εντύπωση γιατί σε ένα μπουκάλι που διαβάζω γράφει:

  1. Περιέχει υδροξείδιο του νατρίου.
  2. Προκαλεί εγκαύματα.
  3. Πολύ τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς.
  4. Και 5-6 άλλα.
Επίσης έχει τις ταμπέλες:
  • Διαβρωτικό
  • Επικίνδυνο για το περιβάλλον (με ένα ψαράκι κάτω από ένα ξερό δέντρο ανάποδα :rolleyes:)
Τέλος στα συστατικά γράφει:
<5% Λευκαντικοί παράγοντες με βάση το χλώριο.
Μη ιονικά τασιενεργά.
Κατιονικά τασιενεργά.
Σαπούνι.
Άρωμα.
Υποχλωριώδες νάτριο 4,5g στα 100g
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ :D


Τελικά κάνει; Δεν νομίζω. Τότε τι εννοείται όταν λέτε χλωρίνη; Υπάρχει κάτι άλλο πιο ήπιο αλλά εξίσου απολυμαντικό όπως η χλωρίνη;

exelix 30-11-12 23:55

Σκοπεύεις να τη χρησιμοποιήσεις με τα ψάρια ή τα φυτά μέσα;! Αν όχι τότε κάνει η πράσινη, κλασική Klinex. Τα πάντα μπορούν να είναι επικίνδυνα αν τα χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο!

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=13

stelios816 30-11-12 23:57

τα κανει αορατα billy:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

Skydiver 01-12-12 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 715970)
Σκοπεύεις να τη χρησιμοποιήσεις με τα ψάρια ή τα φυτά μέσα;! Αν όχι τότε κάνει η πράσινη, κλασική Klinex. Τα πάντα μπορούν να είναι επικίνδυνα αν τα χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο!

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=13

Φυσικά χωρείς ψάρια και φυτά. Το εξωτερικό φίλτρο να το βάλω εμπρός ή να είναι το νερό στάσιμο; Έχω επίσης ένα εσωτερικό. Να το γεμίσω με υαλοβάμβακα και να το βάλω απλά να κυκλοφορεί το νερό; Την πράσινη μάλλον ξέρω πια λες. Αυτά που έγραψα είναι από μια ροζ στενόμακρη. Η πράσινη που λες νομίζω είναι πιο χοντρή.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 715971)
τα κανει αορατα billy:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

χαχα λες; Και σκεφτόμουν να το πάω για ελαφρώς black water... :D

exelix 01-12-12 00:09

Διάβασε καλά τα βήματα! Η απάντηση είναι στο 5.

Μιλάμε πάντα για την κλασική πράσινη (συσκευασία) χλωρίνη, όχι την παχύρευστη, χωρίς αρώματα κλπ.

Skydiver 01-12-12 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 715978)
Διάβασε καλά τα βήματα! Η απάντηση είναι στο 5.

Μιλάμε πάντα για την κλασική πράσινη (συσκευασία) χλωρίνη, όχι την παχύρευστη, χωρίς αρώματα κλπ.

Ναι πολύ ωραία κατάλαβα για ποιά λες. Με τα βήματα όμως; Δεν το κατάλαβα αυτό. :smt102

exelix 01-12-12 00:26

Σου έβαλα ένα σύνδεσμο και εκεί λέει βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις.

Κουραμπιές 01-12-12 00:32

Εγω προσωπικα χρησιμοποιησα με αρωμα εν αγνοια μου, αλλα μετα εβαλα ξυδι και το καθαρισα ΠΟΛΥΥΥΥ καλα ξεπλυμα απειρες φορες και ολα καλα.

ΥΓ να ευχαριστησω τον εξελιξ που με εσωσε γιατι χρησιμοποιησα χλωρινη και ξυδι μαζι. :D :D (κανει αντιδραση και εκλειει τοξικα αερια, καλυτερα μην το κανεις):D:D

kgf12345 01-12-12 00:35

βγαζει αεριο χλωριο.αν το κανεις καταλαθος και δεις καπνους,μη ρουφηξεις.κακο.:D

exelix 01-12-12 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 715986)
ΥΓ να ευχαριστησω τον εξελιξ που με εσωσε γιατι χρησιμοποιησα χλωρινη και ξυδι μαζι. :D :D (κανει αντιδραση και εκλειει τοξικα αερια, καλυτερα μην το κανεις):D:D

Ήταν δύσκολη νύχτα!:D

Skydiver 01-12-12 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 715984)
Σου έβαλα ένα σύνδεσμο και εκεί λέει βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις.

exelix σ' ευχαριστώ :D . Το είχα δει αλλά είπα να σου απαντήσω πρώτα και μετά το ξέχασα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ποσότητα της χλωρίνης. Για τα 200 λίτρα θα ρίξω 9 λίτρα χλωρίνη :confused: ; Όπως και να έχει θα το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

exelix 01-12-12 00:47

Μπορείς να ρίξεις ένα μπουκάλι και μετά άσ' το να τρέχει όλο το βράδυ. Αλλά να αερίζεται ο χώρος πάντα.

Κουραμπιές 01-12-12 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 715989)
βγαζει αεριο χλωριο.αν το κανεις καταλαθος και δεις καπνους,μη ρουφηξεις.κακο.:D

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι εκεινος ο ροζ ελεφαντας αναποδα στο ταβανι δεν υπηρχε?????????

Skydiver 01-12-12 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 715993)
Μπορείς να ρίξεις ένα μπουκάλι και μετά άσ' το να τρέχει όλο το βράδυ. Αλλά να αερίζεται ο χώρος πάντα.

Επειδή είναι χειμώνας και δεν γίνεται να αερίζεται ο χώρος ειδικά όλο το βράδυ, δύο επιλογές έχω. Ή 1 μπουκάλι και χαλάκι (αυτό είναι σίγουρο αν της το κάνω) ή 9 λίτρα και στο κρεβάτι μου το βράδυ. Επιλέγω το 2ο!!! :D

eimaste aR21rwstoi 01-12-12 12:54

ξυδακι σκετο δεν κανει?

Skydiver 01-12-12 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 716048)
ξυδακι σκετο δεν κανει?

Νομίζω πως είναι εξίσου καλό αλλά δεν έχει την αποτελεσματικότητα (δύναμη απολύμανσης) της χλωρίνης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries