Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   καπάκι από πλεξιγκλάς (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32792)

KOKOBAS 12-06-09 19:28

καπάκι από πλεξιγκλάς
 
Έχει δοκιμάσει κανείς να φτιάξει καπάκι από πλεξιγκλας?

Dream Waters 12-06-09 19:32

Xτυπα μια αναζητηση και εχει αναλυτικοτατες παρουσιασεις επι του θεματος...

harris samos 12-06-09 20:04

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 360347)
Έχει δοκιμάσει κανείς να φτιάξει καπάκι από πλεξιγκλας?

εφτιακσα εγω ενα για να βαλω ανεμιστηρες πανωDSC01298.JPG

GP250381 12-06-09 20:34

γιατι απο πλεξιγκλας?οι λαμπες που θα μπουν?θελει καθαρισμα...σκεψου και τα πλην

harris samos 12-06-09 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381 (Μήνυμα 360356)
γιατι απο πλεξιγκλας?οι λαμπες που θα μπουν?θελει καθαρισμα...σκεψου και τα πλην

εμενα το δικο μου εχει τη λαμπα ποιο πισω πισω απο τουσ ανεμιστηρεσ . αυτο με βολεψε εμενα και φενετε και ποιο ομορφο απο ενα απλο μαυρο . οσο για το καθαρισμα ολα θελουν ετσι δεν ειναι ?

GP250381 12-06-09 20:47

αν η λαμπα ειναι το μαυρο κουτι πανω απο τους ανεμιστηρες τοτε δεν ειναι εξολοκληρου απο πλεξι,ετσι δεν ειναι?

harris samos 12-06-09 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381 (Μήνυμα 360360)
αν η λαμπα ειναι το μαυρο κουτι πανω απο τους ανεμιστηρες τοτε δεν ειναι εξολοκληρου απο πλεξι,ετσι δεν ειναι?

αυτη ειναι η λαμπα στο μαυρο κουτι απο κατο εχει γυαλι κολιμενο σαν κοντρα το μονο μεροσ που περνει καπακι ειναι μπροστα . οτι θα θελει πολυ καθαρισμα σιμφονο υδρατμοι αλατα αλλα θα ειναι πολυ ποιο ομορφο ετσι δεν ειναι

Gojoy 13-06-09 11:09

Παιδια το πλεξιγκλασ πρεπει να ειναι χοντρο γιατι αλλιως θα στραβονει συνεχεια.Προσοχη λιγο σε αυτο.Γιατι και εγω εβαλα στην αρχη πλεξιγκλασ στο ενυδρειο μου για να βαλω ανεμιστιρακια αλλα ηδα οτι στραβονε καθ μερα και περισοτερο και πηγα αγορασα ενα ποιο χοντρο και τωρα ειναι καλα...

KOKOBAS 13-06-09 13:17

5 Συνημμένο(α)
Να σας πω ακριβώς το σκεπτικό, μήπως κάποιος έχει καλύτερη πρόταση. Το ενυδρείο, όπως βλέπετε είναι σε στεγασμένο χώρο, ακριβώς πριν την είσοδο του σπιτιού. η ιδέα είναι η εξής. Γύρω από τη βάση θα μπει γυψοσανίδα, η οποία θα ζωγραφιστεί από τη σύζηγο, ώστε να παρουσιάζει μια ακολουθία με το ενυδρείο. η γυψοσανίδα, θα μπει μέχρι το ύψος της άμμου(θα τη καλύψει), ώστε να μη φαίνεται αυτή η άλγη. Στις θέσεις των φίλτρων θα μπόυν ειδικές θυρίδες, οι οποίες θα επιτρέπουν την εύκολη πρόσβαση. Το καπάκι όπως βλέπετε είναι λίγο μέτριο και έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. η ιδέα μου είναι πλεξιγκλάς, ώστε να επιτρέπεται και ο φωτισμός του χώρου της εισόδου του σπιτιού μέσα από το φως που δίνει το ενυδρείο. Είμαι ανοικτός σε ιδέες. Διαστάσεις 180*60cm

Panagiotis07 14-06-09 09:23

Ωραία ιδέα,αλλά εγώ το πρόβλημα που αντιμετοπίζω με το ανοιχτό απο πάνω είναι οτί με το που ανοίξω το φώς του δωματίου ξυπνάνε,αν είναι απόγευμα έχει καλως,αλλα το βράδυ τα αναστατώνω αρκετά!Αν το αποφασεις μια ιδέα είναι να επενδύσεις τις γωνιές του πλεξι με με ανοξειδωτα μεταλικα πιχακια που είναι φτηνά κόβωνται σχετικά ευκολα και ίσως δείξει πιο ωραίο!

KOKOBAS 14-06-09 10:34

καλή ιδέα, θα τη βάλω στο χαρτί πρώτα και θα δούμε. Μια άλλη ιδέα είναι το πλεξιγκλας να ειναι με χρώμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries