Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Απολύμανση βιολογικού υλικού. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99178)

christoschor 16-12-17 14:25

Απολύμανση βιολογικού υλικού.
 
Παιδιά καλησπέρα.

Έχω από ένα ενυδρείο που είχα στη δουλειά και το διέλυσα περίπου 4 λίτρα βιολογικό υλικό (λάβα, mech, siporax κ.τ.λ.). Θέλω να το βάλω στο βασικό ενυδρείο μου, αφού όμως πρώτα το απολυμάνω, καθώς το ενυδρείο εκείνο είχε παρουσιάσει ich. Είχα δει σε άλλα θέματα ότι ένας τρόπος είναι το βράσιμο των υλικών (καθώς είναι κρίμα να πετάξω υλικό αξίας άνω των 60€). Τα καταστήματα βέβαια μου είπαν ότι έτσι το καταστρέφω, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τους πίστεψα και πολύ (καθώς η κονόμα είναι πάνω από όλα). Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Κλεόβουλος 16-12-17 19:30

Να το βράσεις αν μπορείς.
Ή να το βάλεις σε ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης μερικές ώρες. Μετά όμως θέλει καλό ξέπλυμα ;)

delta66 16-12-17 19:51

Μετα τη διαλυση του ενυδρειου, που το εχεις το υλικο και για ποσο καιρο?

christoschor 16-12-17 20:38

Σπύρο αρχικά σε νερό και μετά το άδειασα και το διατήρησα στο φίλτρο

delta66 16-12-17 20:42

Το φιλτρο δουλευε σε ενυδρειο με ψαρια?
Αν ναι, τοτε τα ψαρια ασθενησαν απο ick?
Θελω να πω δλδ οτι αν δεν υπαρχουν ξενιστες, το παρασιτο δεν μπορει να επιβιωσει.
Οποτε δεν χρειαζεται απολυμανση.
Ωστοσο ενα βρασιμο δεν κανει κακο.
Η βιολογια φυσικα δεν επιβιωνει μετα απο απολυμανση, (ομως δεν επιβιωνει και χωρις ρυπους, αν εμεινε σε κενο απο ψαρια ενυδρειο ή χωρις προσθηκη τροφης ή αμμωνιας κλπ, οποτε το ιδιο και το αυτο)
Τη χλωρινη σε κεραμικα πορώδη υλικα θα ελεγα να την αποφυγεις, γιατι δεν ξεπλενεται ευκολα σε βαθος το υλικο.

christoschor 16-12-17 20:51

Όχι Σπύρο δεν είχε ψάρια. Αλλά θα το βράσω για σίγουρα.
-------------------------
Το φίλτρο δούλευε με ψάρια που ασθένησαν από ich αλλά μετά για μεγάλο χρονικό διάστημα λειτουργούσε σε άδειο από ψάρια ενυδρείο.

Γιώργος Κ 16-12-17 23:20

Να ξερεις πάντως οτι τα παθογόνα θα βρουν τρόπο να τρυπώσουν ξανά στο οποιοδήποτε ενυδρείο ... Συνηθως «έρχονται» μαζι με νέα ψάρια, ασπόνδυλα ακομα και φυτά! Το θεμα ειναι οτι ενώ υπάρχουν παντού και παντα αν τα ψάρια ειναι σε καλές συνθήκες και εχουν δυνατό ανοσοποιητικό τοτε δεν υπαρχει κατι να φοβάσαι. Το ικ πχ ειναι συνηθως δείκτης οτι τα ψάρια ειναι στρεσαρισμένα, η τα ενοχλεί κατι (συνηθως στο νερό) - γενικα ειναι δείκτης οτι κατι δε παει καλα στο ενυδρείο. Συνηθως οι ασθένειες ειναι το αποτέλεσμα και συνηθως γιατρεύουμε αυτο και οχι την αιτία ...

christoschor 17-12-17 00:02

Κώστα το πρόβλημα εκεί ήταν πιθανότητα η ποιότητα του νερού που έμπαινε στο ενυδρείο από την αρχή κατόπιν κάποιων τεστ που έκανα και για αυτό διέλυσα το ενυδρείο στη δουλεία (και φαντάσου ότι κάποιοι πίνουν από το νερό αυτό)

Γιώργος Κ 17-12-17 02:57

Γιώργος :D ...
Γνωρίζω οτι ειναι χάλια νερό ... Ο τρελοδισκας Yiannis59 που ειναι γείτονας σου εχει φτιάξει σύστημα αντιστροφής όσμωσης για να πίνουν οι ίδιοι αλλα και για τα ενυδρεία του!

christoschor 17-12-17 10:28

Ουπς σε ξαναβάπτισα :D. Ναι ο Γιάννης μου τα έχει πει. Παρόλο που η λίμνη του βέβαια έχει αντέξει μέχρι σήμερα. Άλλα οι δίσκοι μάλλον θα είχαν φύγει από μόνοι τους από το ενυδρείο :smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01218 seconds with 11 queries