Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Παράξενο! Πως βρέθηκε εκεί; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57559)

crywolf 15-11-11 20:17

Παράξενο! Πως βρέθηκε εκεί;
 
2 Συνημμένο(α)
Στις φωτο που επισυνάπτω θα δείτε το φίλτρο του ενυδρείου μου και τι βρήκα σήμερα εκεί μέσα. Ναι, καλά βλέπετε. Σε ένα χώρο με πλάτος μόλις 7-8 εκ. και εκεί που βρίσκεται η αντλία βρήκα ένα ψαράκι μήκους 6 εκ. Τα καημένο φαίνεται ταλαιπωρημένο, φανερά αδυνατισμένο και άσπρο αντί για κίτρινο. Πρέπει να ηταν εκεί τουλάχιστον ένα τετράμηνο καθώς τότε θυμάμαι όταν ξανα είχα βγάλει την αντλία για καθαρισμό και είχα βάλει το χέρι μου μέσα ένιωσα ένα δυνατό τσίμπημα το οποίο νόμιζα ότι ήταν από κάποιο πλαστικό που προεξήχε. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως του επιτεθούν τα άλλα ψάρια τώρα που είναι αδυνατισμένο. Η απορία μου όμως είναι:

Πως το καλό βρέθηκε εκεί μέσα; Και πως επέζησε τόσο καιρό σε ένα χώρο που με τα βίας μπορούσε να στρίψει;

eimaste aR21rwstoi 15-11-11 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crywolf (Μήνυμα 630479)
Στις φωτο που επισυνάπτω θα δείτε το φίλτρο του ενυδρείου μου και τι βρήκα σήμερα εκεί μέσα. Ναι, καλά βλέπετε. Σε ένα χώρο με πλάτος μόλις 7-8 εκ. και εκεί που βρίσκεται η αντλία βρήκα ένα ψαράκι μήκους 6 εκ. Τα καημένο φαίνεται ταλαιπωρημένο, φανερά αδυνατισμένο και άσπρο αντί για κίτρινο. Πρέπει να ηταν εκεί τουλάχιστον ένα τετράμηνο καθώς τότε θυμάμαι όταν ξανα είχα βγάλει την αντλία για καθαρισμό και είχα βάλει το χέρι μου μέσα ένιωσα ένα δυνατό τσίμπημα το οποίο νόμιζα ότι ήταν από κάποιο πλαστικό που προεξήχε. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως του επιτεθούν τα άλλα ψάρια τώρα που είναι αδυνατισμένο. Η απορία μου όμως είναι:

Πως το καλό βρέθηκε εκεί μέσα; Και πως επέζησε τόσο καιρό σε ένα χώρο που με τα βίας μπορούσε να στρίψει;

αν εχεις καποιο ενυδρειο καραντινα καλο θα ηταν να το βαλεις εκει μεχρι να παρει τα πανω του...
τι ψαρακι ειναι αυτο?
και τι αλλα ειδη εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?
σε ρωταω γιατι υπαρχει περιπτωση αναλογα με τα ειδη ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου να μην το πειραξει κανενα

rawnerve 15-11-11 21:14

κ εγω βρηκα την πρην 2 μερες ενα μεσα στο φηλτρο το οποιο ηταν 1 μηνα εκει :confused:.....κ εγω ετσι ειπα πως.......:p(demasoni)ηταν το δηκο μου!!

crywolf 15-11-11 21:14

Labido είναι αυτό όπως και τα υπόλοιπα 5 ψαράκια που έχει μέσα. Προς το παρόν σήμερα έσβησα το φως και τα έχω μόνο με το moonlight. Δυστυχώς το δεύτερο ενυδρείο που έχω έχει μέσα τα μικρά από μια άλλη γέννα. Μήπως να το βάλω σε μια μικρή γεννήστρα (διχτυ) που έχω;

Κλεόβουλος 15-11-11 21:22

Μη το βάλεις σε δίχτυ :(
6 εκ. ψάρι, πιο σίγουρο είναι ότι θα μπορέσει να επιβιώσει μαζί με τα υπόλοιπα.
Βάλτο το βράδυ με κλειστά τα φώτα και νομίζω θα τα καταφέρει :)

delta66 16-11-11 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 630504)
Μη το βάλεις σε δίχτυ :(
6 εκ. ψάρι, πιο σίγουρο είναι ότι θα μπορέσει να επιβιώσει μαζί με τα υπόλοιπα.
Βάλτο το βράδυ με κλειστά τα φώτα και νομίζω θα τα καταφέρει :)

Συμφωνω.
Εδω πηγε να του φαει το δαχτυλο, θα φοβηθει τα αλλα ψαρια? :D
Ραμπο ο μικρος. :cool:

ΥΓ εχει τυχει και χειροτερο με μονομαχινα που γεννηθηκε σε ενυδρειο και μεγαλωσε μεσα στα υλικα του εξωτερικου φιλτρου για μηνες. Μαλιστα το ενυδρειο ξεστηθηκε, το φιλτρο εμεινε εκτος λειτουργιας για ενα μηνα και οταν ανοιχτηκε για να καθαριστει, το ψαρι ειδα για πρωτη φορα φως. Ζε και βασιλευει πια, σε δικο της κανονικο μονομαχοενυδρειακι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01383 seconds with 11 queries