Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   καμια ιδεα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91315)

odin79 20-03-16 14:37

καμια ιδεα?
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια.σημερα με τον πρωινο μου καφε κοιτουσα εναν ανεκμεταλευτο χωρο στην αυλη μου ειναι ενασ χωρος κατω απο την τσιμεντενια σκαλα με διαστασεισ 2,10 επι 1 μετρο και σκεφτομουν μηπως μπορει να γινει κατι σαν λιμνουλα.μπορουν να γινουν τρυπες κατι σαν υπερχειληση στην πισω μερια της σκαλας και να επανερχονται με αντλια πως πρεπει να διαμορφωσω το εσωτερικο με αυτο το πλαστικο που βαζουν στις λιμνες?τελοσ στο μπροστινο μερος ελεγα να μπει πλεξι η γυαλι.ειναι εφικτο?

pavos 20-03-16 16:37

ολα γινονται.... λεφτα να εχεις.
εγω θεωρω οτι ολο αυτο θα σου βγει ακριβα, κυριος αυτο με το πλεξι μπροστα.
η γνωμη μου ειναι να κανεις ολη την κατασκευη απο τσιμεντο μιας και ειναι μεγαλο μερος ετοιμο. θα βαλεις και ενα μονωτικο στεγανωτικο και εισαι ετοιμος......

Τάκης 20-03-16 17:20

Τσιμεντένιο με σίδερα και τζάμι, πελξιγκλας είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ , και γρατζουνιέται εύκολα

Artemisia 20-03-16 18:00

Τέλεια την βρισκω την ιδέα σου :D:D:D έχω σκεφτει παρόμοιο project ;) Λοιπόν το ψάχνω λίγο και επιστρέφω :D:D Αλλά όταν έψαχνα να το κάνω θα σου πώ τι κάνουν στην Αγγλία : liner epdm 1,6 mm μπροστα χτίσιμο με καλουπι μπετο και διακοσμηση με τουβλάκι και θέση για τζάμι (για να έχεις βιτρίνα ) 2 χ 10αρια απλά δεν ξέρω για τα τζάμια πόσο θα πάει η τιμή ..... :rolleyes:

Για να δούμε τι βρήκα :
Σχετικά εύκολη κατασκευη και οικονομική :
https://www.youtube.com/watch?v=xSaa_a3CK1o

Και αυτή είναι η ασφαλής λύση αλλά τσουχτερό το τζάμι
https://www.youtube.com/watch?v=XB0DN1cl3Q8

Τιμή έτοιμου παράθυρου (επειδη βλέπω ότι το χεις με τις κατασκευες μπορείς και μόνος σου να το κατασκευάσεις ) :
http://www.ebay.co.uk/itm/Pond-windo...-/110728169348

Και αυτό το λίνκ για να δείς ιδέες ;)
http://mrkoi.co.uk/gallery

Θα σου έλεγα να μην τρυπήσεις την σκάλα για την φίλτρανση που σκέφτεσαι αλλά να την κάνεις απο το πλάι και να θυσιάσεις 25 εκ του συνολικού μήκους ;) Επίσης φαντάζομαι να το ξέρεις ότι δεν μπορείς να κρατήσεις Κόι εκει και να έχουν σωστη ανάπτυξη .

odin79 20-03-16 18:29

Εχω τζαμα φιλο μπορω να βρω τζαμια απο τζαμαριες.δεν θα γινει αμεσα αλλα σιγα σιγα να κανω τον σχεδιασμο μου.η βιτρινα μπορει να βγει και 1 μετρο θα δουμε

Artemisia 20-03-16 18:34

Πολύ καλό μου ακούγεται :D:D:D Και εγω θέλω μία με παράθυρο ..... αλλά νομίζω ότι αν πάω για τρίτη θα έχουμε θέματα :cool:

odin79 20-03-16 19:15

Καταρχάς Γιάννης εδω.με ενδιαφερει η πρωτη κατασκευη ειναι αυτο που ειχα φανταστει θα βαλω χρυψαρα ειδα ότι για κοι δεν κανει ουτε για ζητω...απλα θα ηθελα να ρωτησω για αντλιες ποια; λαινερ? Καλουπωνω και κανω χωρισμα στα αριστερα 30 εκατοστα? (

Artemisia 20-03-16 20:51

Γεια σου Γιάννη ,
αφού σκέφτεσαι την πρώτη κατασκευη όλα καλά , για αντλία τωρα όσα θα βγούνε τα κυβικά π.χ 1700 λίτρα πάς σε αντλία 4500 λίτρα/ ώρα αυτο που χρειάζεσαι δηλαδη είναι να κυκλοφορεί όλο το νερό μιάμιση φορά / ώρα .
Εγώ στα Χρυσόψαρα μου έχω μια 4800 λίτρα / ωρα και η Λίμνη μου είναι 2500 λιτρα και είναι μια χαρά ;) 40 ευρώ έκανε πάνω κάτω Hailea .
Για την φίλτρανση χωρίζεις 30 εκ. απο αριστερα (που λές) εννοείται στεγανό , και βάζεις μια σειρά σφουγγάρια και (2 χ 12) λιτρα ελαφρόπετρα (απο πράκτικερ) μέσα σε δίχτυα για να μπορείς να τα βγάζεις αν χρειαστεί ;) και το κάνεις έτσι ώστε να υπερχειλίζει μέσα στην Λίμνη .
Μέσα στην φίλτρανση μπορείς να βάλεις και φυτά να σου καταναλώνουν τα Νιτρικά (θα σου στείλω ) .
Liner ψάξε σε μαγαζιά με στεγανωτικά μονωτικά υλικά , αλλιώς ebay .
Κάνε την κατασκευη και μέτρα πόσο θα χρειαστείς μην βιαστείς να το παραγγείλεις . Θα σου στείλω και μερικά λινκ απο Ελλάδα αλλά ψάξε στην περιοχή σου και βλέπουμε :D

Bill-Samos 20-03-16 20:52

Καπως ετσι ειχε ξεκινησει η λιμνουλα του Kouman,κατω απο τη σκαλα.. :p
Ριξε μια ματια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324

Artemisia 20-03-16 21:29

Γιάννη ακόμα μία ιδέα (χωρις liner ) Καλουπώνεις όλο τον χώρο βάζεις μπετόβεργες 8αρες 10αρες τις δένεις (όπως στις οικοδομές) μεταξύ τους , χρησιμοποιείς δονητή για τα τσιμέντα (να μην αφήσουν κενά) και όταν ξεκαλουπώσεις πέρνας ένα υλικό μονωτικο μη τοξικό 2 στοιχείων για δεξαμενες πόσιμου νερού .
Μπορεί να βγεί πιο φθηνό απο το liner μπορεί και όχι .
Άν υπάρξει ρωγμη όμως θα έχεις διαρροή :confused: άν το κάνεις σωστα και βασίζεσαι στον εαυτό σου θα είναι για μια ζωή :) και δεν θα χρειαστείς liner .
Προσοχή το μπετό να πέσει ενιαίο και όχι κομμάτι κομμάτι .

odin79 20-03-16 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931239)
Γιάννη ακόμα μία ιδέα (χωρις liner ) Καλουπώνεις όλο τον χώρο βάζεις μπετόβεργες 8αρες 10αρες τις δένεις (όπως στις οικοδομές) μεταξύ τους , χρησιμοποιείς δονητή για τα τσιμέντα (να μην αφήσουν κενά) και όταν ξεκαλουπώσεις πέρνας ένα υλικό μονωτικο μη τοξικό 2 στοιχείων για δεξαμενες πόσιμου νερού .
Μπορεί να βγεί πιο φθηνό απο το liner μπορεί και όχι .
Άν υπάρξει ρωγμη όμως θα έχεις διαρροή :confused: άν το κάνεις σωστα και βασίζεσαι στον εαυτό σου θα είναι για μια ζωή :) και δεν θα χρειαστείς liner .
Προσοχή το μπετό να πέσει ενιαίο και όχι κομμάτι κομμάτι.

ευχαριστω πολυ παιδια θα πρεπει να αργανοθω λοιπον ηρθαν σημερα κατι φιλοι καναμε ενα σχεδιο απλα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα στον τοιχακι που θα χωριζει το ενυδρειο απο το φιλτρο πρεπει να κανω τρυπα για να τραβαει νερο απο την λιμνη και μετα να πεφτει με καποιο καταρακτη?τελος το σημειο εκεινο δεν το βλεπει ηλιος ειναι σκια σκαλα απο πανωθα υπαρχει προβλημα με αυτο?

ειναι 1350 λιτρα περιπου σκεφρομουν κατι πιο μεγαλο σε αντλια Αρτεμις 7-8χ γυρω στα 10000 χιλαδες λιτρα

Artemisia 20-03-16 23:24

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 931258)
ευχαριστω πολυ παιδια θα πρεπει να αργανοθω λοιπον ηρθαν σημερα κατι φιλοι καναμε ενα σχεδιο απλα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα στον τοιχακι που θα χωριζει το ενυδρειο απο το φιλτρο πρεπει να κανω τρυπα για να τραβαει νερο απο την λιμνη και μετα να πεφτει με καποιο καταρακτη?τελος το σημειο εκεινο δεν το βλεπει ηλιος ειναι σκια σκαλα απο πανωθα υπαρχει προβλημα με αυτο?

ειναι 1350 λιτρα περιπου σκεφρομουν κατι πιο μεγαλο σε αντλια Αρτεμις 7-8χ γυρω στα 10000 χιλαδες λιτρα

Η αντλία θα πρέπει να τραβάει απο τον πυθμένα , οπότε 2 λύσεις έχεις
1. περνάς την σωλήνα πάνω απο το χώρισμα λίμνη -φίλτρο
2. Ανοίγεις τρύπα (όση η διάμετρο της σωλήνας ) και βάζεις 2 συνδετικά και πέρνας την σωλήνα απο την λίμνη στην φίλτρανση

Πρόβλημα με την σκιά δεν θα έχεις απλά άν σκεφτεσαι για νούφαρα δύσκολα να ευδοκιμήσουν (μόνο ένα έχω στο μυαλό μου ) .
Αντλία όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα αλλά μην έχει και μεγάλη ροή και τα χρυσόψαρα πάνε σαν να είναι σε πλυντήριο :D
Τι θερμοκρασίες έχετε τον χειμώνα ??

Κάπως έτσι να πέφτει το νερό απο το φίλτρο για να έχεις και οξυγόνωση

odin79 20-03-16 23:30

στα πολλα κρυα το βραδυ ισως πεσει λιγο κατω απο το 0 σε νορμαλ μερεσ χειμωνιατικεσ 7-8 βαθμους το καλοκαιρι βεβαια σαρανταρια αβερτα.Αρτεμης βλεπω τωρα οτι με το τζαμι εχει απωλεια σε θερμοκρασια πφ

Artemisia 20-03-16 23:33

Γιαννη αυτό που φοβάμαι είναι πως θα στεγανοποιήσεις το τζάμι σε σχέση με την Λίμνη και το άλλο η θερμοκρασία , για αυτο σε ρώτησα ;) Γιατι στις κατασκευες αυτές χρησιμοποιούν 2πλο με αεροθάλαμο για τις θερμοκρασίες .

odin79 20-03-16 23:44

θα πρεπει να ρωτησω πραγματικα δεν εχω ιδεα.θα ηθελα παραθυρο αλλα δεν ειναι και αυτοσκοπος την κανω και χωρις παραθυρο αν εχει μεγαλο κοστος με φυτα και μια περγολα στο ταβανι της σκαλας με καποιο αναριχομενο πχ ποθος να τραβαει και νιτρικα.θα δουμε θα φερω καποιον να δουμε το καλουπομα να ρωτησω και ενα τζαμα.και βλεπουμε

Artemisia 20-03-16 23:50

Γιάννη άν βρείς Λύση και την κάνεις με τζάμι θα χαρώ πολύ γαιτί μετά θα ξέρω και εγω τι να κάνω ;) Χεχεχεχεχε
Θα αξίζει πάντως τον κόπο να γίνει με "παράθυρο" μπροστά γιατι πιστεύω αλλιώς θα "χαθεί" κάτω απο την σκάλα .
Θα το ψάξω και εγώ λίγο τις επόμενες μέρες να βρούμε μια Λύση που να αξίζει να υλοποιηθεί :)

odin79 21-03-16 00:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931275)
Γιάννη άν βρείς Λύση και την κάνεις με τζάμι θα χαρώ πολύ γαιτί μετά θα ξέρω και εγω τι να κάνω ;) Χεχεχεχεχε
Θα αξίζει πάντως τον κόπο να γίνει με "παράθυρο" μπροστά γιατι πιστεύω αλλιώς θα "χαθεί" κάτω απο την σκάλα .
Θα το ψάξω και εγώ λίγο τις επόμενες μέρες να βρούμε μια Λύση που να αξίζει να υλοποιηθεί :)

σκεφτομουν για γυαλι διπλο με μεμβρανη και αλλο ενα εξωτερικο πιο λεπτο.δεν χανετε ειναι διπλα απο το τραπεζι που πινω τον καφε μου.την τρελα που εχω με τα ενυδρεια και το υδατινο στοιχειο μονο σε φορουμ μπορουν να την καταλαβουν αλλωστε ολοι οσοι ασχολουμεστε με ενυδρεια εχουμε ξοδεψει σε λεφτα ενα μικρο διαμερισμα και τωρα κολαμε σε ενα παραθυρο:rolleyes:

Artemisia 21-03-16 00:08

Άστα να πάνε Γιάννη :D:D ευτυχώς υπάρχει και το GAB και καταλαβαινόμαστε :D:D:D
Θα βρούμε λύση για το παράθυρο που θα μας πάει ???
Θα ρωτήσω και εγώ .

odin79 21-03-16 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931287)
Άστα να πάνε Γιάννη :D:D ευτυχώς υπάρχει και το GAB και καταλαβαινόμαστε :D:D:D
Θα βρούμε λύση για το παράθυρο που θα μας πάει ???
Θα ρωτήσω και εγώ .

σε ευχαριστω

Artemisia 21-03-16 00:42

Παρακαλώ :D:D Να είσαι καλά !!

odin79 21-03-16 16:28

1 Συνημμένο(α)
καμπως ετσι μας βγηκε το σχεδιο μαλλον θα γινει με λαινερ να εχω το κεφαλι μου ησυχο..οι διαστασεις του τζαμιου ειναι 50 χ100.θα γινει μια πατουρα εσωτερικα για να ακουμπισει το τζαμι 12αρι μαλλον(θα το δω..) θα κοιταξω μηπως βρω το διπλο με την μεμβρανη στη μεση

Τάκης 21-03-16 19:57

Το μόνο πρόβλημα ίσως είναι να κολλήσεις το τζάμι επάνω στο λαίνερ.
Τζάμι βάλε 10αρι, δεν έχει πρόβλημα, εχω 10αρι σε 1,20 Χ 50 σε ξύλινο, είναι μια χαρά

Artemisia 21-03-16 20:10

1 Συνημμένο(α)
Γιάννη Καλησπέρα :D
Απο εχθές που το ψάχνω ότι έχω διαβάσει είναι ότι : όταν βάζεις "παράθυρο" σε liner το 90% έχουν πρόβλημα διαρροής για τον λόγο ότι καμία σιλικόνη δεν μπορεί να στεγανοποιήσει 100 % liner - τζαμι ή liner - μεταλλικό πλαίσιο .
Ο Τάκης το ξέρει καλά αυτό που σου λέει ;)
Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι το εξής φτιάχνουν το παράθυρο με ανοξείδωτο πλαίσιο και κολλάνε εκεί το τζάμι και έπειτα πακτώνουν το μεταλλικό πλαίσιο μέσα στο μπετό . Μετα περνάνε όλη την δεξαμενη fiberglass ή epoxy paint .

Τάκης 21-03-16 20:53

Κοίτα που και άλλος θα πάει ντύσιμο ενυδρείου με πλεξιγκλάς, αλλά χτιστού αυτή τη φορά :D:D:D

Artemisia 21-03-16 21:31

Έτσι έτσι Τάκη :D:D:D

odin79 21-03-16 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 931599)
Κοίτα που και άλλος θα πάει ντύσιμο ενυδρείου με πλεξιγκλάς, αλλά χτιστού αυτή τη φορά :D:D:D

:):)
παιδια αυτο που ειδα σε ενα βιντεο ειναι οτι βαζουν το λαινερ μετα σφηνωνουν το τζαμι και κοβουν το λαινερ απο εξω. ετσι ελεγε τουλαχιστον.ρωτησα για τζαμια μου ειπε ενα ποσο τιποτα για 10αρι τζαμι 20 ευρω θα ερθει να το δει μπορει να βαλω διπλο με πλαισιο αλουμινιου.εντο μεταξυ εκει που παω για καφε ειχε 2 χρυσοψαρα σε 60λιτρα τερατα!!!!20+εκετοστα για να στριψουν εστριβαν μαζι το 1 πεθανε κρεμασε η ουρα του και πεθανε και του λεω σημερα φιαχνω λιμνη θα το παρω αυτο γτ θα πεθανει και αυτο θα δουμε λεει και του λεω αν δεν το δωσεις δεν ξαναρχομαι τον επεισα!!!:D:D:D:D μπας και σωθει το καψερο

Artemisia 21-03-16 22:39

Ναι Γιάννη μου απλά πώς θα σου στεγανοποιήσουν σωστα το liner με το παράθυρο , αυτό με φοβίζει :confused:
Υπάρχει μια παροιμία που λέει "Το νερό έχει και το σφυρί και το καλέμι " .....
Να το πάρεις το χρυσόψαρο :D:D:D

odin79 21-03-16 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931644)
Ναι Γιάννη μου απλά πώς θα σου στεγανοποιήσουν σωστα το liner με το παράθυρο , αυτό με φοβίζει :confused:
Υπάρχει μια παροιμία που λέει "Το νερό έχει και το σφυρί και το καλέμι " .....
Να το πάρεις το χρυσόψαρο :D:D:D

:confused::confused: θα ρωτησω και τον τζαμα το λαινερ κολαει στο τσιμεντο με σιλικονη?γιατιμ αν κολει στεγανοποιω το λαινερ γυρω γυρω απο το παραθυρο καο κολαω το τζαμι με σιλικονη χωρις να καθεται πανω στο λαινερ,sorry αν λεω βλακεια

Artemisia 21-03-16 22:50

Όχι Γιάννη , το liner μονο με το liner ανάλογα τον τύπο. Άλλη κόλλα για τα epdm άλλη για pvc και υπάρχουν και τα θερμοκολλητικα liner που είναι epdm .

odin79 21-03-16 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 931653)
Όχι Γιάννη , το liner μονο με το liner ανάλογα τον τύπο. Άλλη κόλλα για τα epdm άλλη για pvc και υπάρχουν και τα θερμοκολλητικα liner που είναι epdm .

:smt120:smt120:smt120 θα το ψαξω αλλα αν το βρω θα θες και εσυ μετα και βλεπω τον αντρα σου να ερχεται λιβαδεια με κανα δικανο:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02392 seconds with 11 queries