Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Αναγνώριση οργανισμού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54476)

chrisx 08-07-11 20:54

Αναγνώριση οργανισμού
 
1 Συνημμένο(α)
Ο οργανισμός αυτός βρέθηκε σε παραλία στα Σύβοτα Θεσπρωτίας. Μάλλον αμφίβιο γιατί καθόταν αρκετά λεπτά πάνω σε βράχο, αλλά παράλληλα έμπαινε και κολυμπούσε στη θάλασσα. Επειδή δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, μπορεί κάποιος να το αναγνωρίσει;

faceck 08-07-11 20:58

σαν αμφιβια σκαθαροκατσαριδα μου μοιαζει :grin:

PascM 08-07-11 21:00

Τι είναι τούτο πάλι; που το βρήκες ωρέ πεθερέ αυτό; (μπας και είναι κανένα μεταλλαγμένο ; )

in the pond 08-07-11 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 607316)
Ο οργανισμός αυτός βρέθηκε σε παραλία στα Σύβοτα Θεσπρωτίας. Μάλλον αμφίβιο γιατί καθόταν αρκετά λεπτά πάνω σε βράχο, αλλά παράλληλα έμπαινε και κολυμπούσε στη θάλασσα. Επειδή δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, μπορεί κάποιος να το αναγνωρίσει;

Πολύ περίεργο!:rolleyes: Είναι σκορπιός γλυκού νερού, (Nepa cinerea ) είναι δεινός κυνηγός. Είναι άκακο ον προς τον άνθρωπο, ασχέτως της περίεργης του εμφάνισης. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ το θέλεις μέσα στο ενυδρείο ή τη λίμνη σου. Είναι όντως αμφίβιο έντομο.

chrisx 08-07-11 21:05

Μοιάζει με σκαθαροκατσαρίδα όντως!

Μάνο, το έπιασε με την απόχη ο πιτσιρικάς ενός φίλου, αλλά κανείς μας δεν είχε δει κάτι παρόμοιο. Έχει σκληρό και "αδιαβροχοποιημένο" σώμα, ενώ μια ουρίτσα που διακρίνεται στην photo "μπαινοβγαινε" συνεχώς.

PascM 08-07-11 21:06

Ο Βασίλης υποθέτω το αναγνώρισε ήδη !

chrisx 08-07-11 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 607324)
Πολύ περίεργο!:rolleyes: Είναι σκορπιός γλυκού νερού, (Nepa cinerea ) είναι δεινός κυνηγός. Είναι άκακο ον προς τον άνθρωπο, ασχέτως της περίεργης του εμφάνισης. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ το θέλεις μέσα στο ενυδρείο ή τη λίμνη σου. Είναι όντως αμφίβιο έντομο.

Ωωωω, είσαι τρομερός! Όντως αυτό είναι. Ο πιτσιρικάς ήθελε να του το κρατήσω σε κάποιο άδειο ενυδρείο μου, αλλά τελικά πείσθηκε να τον αφήσουμε ξανά στο περιβάλλον του. Σε ευχαριστώ πολύ για την αναγνώριση...

in the pond 08-07-11 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 607337)
Ωωωω, είσαι τρομερός! Όντως αυτό είναι. Ο πιτσιρικάς ήθελε να του το κρατήσω σε κάποιο άδειο ενυδρείο μου, αλλά τελικά πείσθηκε να τον αφήσουμε ξανά στο περιβάλλον του. Σε ευχαριστώ πολύ για την αναγνώριση...

Θα μπορούσες να το κρατήσεις σε ένα κενό ενυδρείο, με λάρβες κουνουπιών!Είναι καλύτερα όμως εκεί έξω στη φύση!;) Είναι πιο χρήσιμο.

chrisx 08-07-11 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 607338)
...Είναι καλύτερα όμως εκεί έξω στη φύση!;) Είναι πιο χρήσιμο.

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01909 seconds with 12 queries