Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προσθήκη και νέων ενοίκων. Τι; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11200)

DJK 19-03-06 22:59

Προσθήκη και νέων ενοίκων. Τι;
 
Έχω ένα αρκετά φυτεμένο ενυδρείο 180λτ (μικτά) με 1 Hypostomus plecostomus, 10 Caridina japonica, 2Μ + 3F Melanotaenia praecox, 3 Botia lohachata, 1M + 2F Apistogramma cacatuoides "Orange flash", 1 Crossocheilus siamensis. Όλα τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο για να προσθέσω; Θα ήθελα αν γίνεται κάτι σε Ramirezi ή Kribensis αλλά δεν ξέρω αν είναι συμβατά με τα υπόλοιπα.

Μετρήσεις: PH=6.6, KH=6, GH=9

Cydox 19-03-06 23:25

Αν εισαι αναμεσα σε ραμς και κριμπενσις.. εγω θα σου προτεινα ραμς, αν και νομιζω ειναι οκ το ενυδρειο σου ετσι, 2-3 ραμς (1m-2f)θα μπορουσαν να μπουν παρολα αυτα.

Apostolis 19-03-06 23:29

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.. θα πέφτει ΞΥΛΟ!!!

Cydox 19-03-06 23:31

Θα πεφτει ξυλο με τα apistos εννοεις? Ή με ολα? :)

DJK 19-03-06 23:37

Με τα Apistogramma εννοεί. Κάτι άλλο χρωματιστό τότε; Και όχι πολύ επιθετικό βέβαια.

Apostolis 19-03-06 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DJK
Με τα Apistogramma εννοεί. Κάτι άλλο χρωματιστό τότε; Και όχι πολύ επιθετικό βέβαια.

Καρδινάλιους ίσως???
Γιατί να βάλεις και άλλα όμως??? Βάλε και άλλα απο τα είδη που έχεις ήδη...

Giorgos 22-03-06 10:02

Με τίποτα μην βάλεις ramirezi με cacatuoides!
Στη θέση σου θα αντικαθιστούσα τον Hypostomus με κάποιο μικρότερο είδος pleco (Ancistrus ή Peckoltia), θα έβαζα ένα κοπαδάκι μικρών tetra και θα πρόσθετα άλλες δύο θηλυκές cacatuoides (φροντίζοντας να παρέχω και τις απαραίτητες σπηλιές) για να παρατηρήσω τον πραγματικό χαρακτήρα των Apistogramma.

Cydox 24-03-06 00:53

Εγω ανεφερα τα ραμς γιατι, ειναι στο ιδιο μεγεθος με τα κακατοειδες πανω κατω.ΔΕΝ ηξερα οτι πιθανον να υπαρξει προβλημα μεταξυ τους, αλλα για να λενε καποιοι σαφως πιο εμπηροι, οτι δεν ειναι καλο να γινει.. κατι ξερουν.Οσο ζω μαθαινω ;)

Giorgos 24-03-06 10:01

Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Τι θέλω να πω;

Θεωρητικά τα 180 λίτρα είναι αρκετά για μια τριάδα A. cacatuoides και ένα ζευγάρι M. ramirezi, πράγμα που σημαίνει πως θεωρητικά δεν πρόκεται να τσακώνονται μεταξύ τους (λέω θεωρητικά επειδή στην φύση τα ψάρια αυτά οριοθετούν μεγαλύτερες περιοχές από ένα ενυδρείο 180 λίτρων). Αν όμως π.χ. τα Apisto αποφασίσουν να οριοθετήσουν κάποια περιοχή (τα θηλυκά επιλέγουν μια σπηλιά που ανήκει στην περιοχή του αρσενικού τους) που να είναι κοντά στα ramirezi (τα οποία είναι σαφώς πιο ήπιων τόνων από τα περισσότερα είδη Apisto), θα υπάρξει πρόβλημα για τα ramirezi.

Απλά επειδή ποτέ κανείς δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα (εκτός αν πρόκειται για ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο), πάντα πρέπει να προτείνεται η ασφαλέστερη συμβουλή. ;-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries