Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Γέννες, γέννες, γέννες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35541)

bokostas 19-11-09 15:04

Γέννες, γέννες, γέννες
 
7 Συνημμένο(α)
Επιτέλους, μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες, τα σκαλαράκια μου τα κατάφεραν και είδα τις πρώτες ουρίτσες.
http://www.youtube.com/watch?v=DjHYwceC3ek

Και μερικές μέρες αργότερα, τα μικρά άρχισαν να κολυμπούν γύρω από τους περήφανους και υπερπροστατευτικούς γονείς.
http://www.youtube.com/watch?v=MKrqBETPZcc


Ταυτόχρονα, στο άλλο ενυδρείο, βγήκε από την καρύδα το ζευγάρι των κριμπένσις με 8 μωράκια και τα έβγαλαν να βοσκήσουν στη java moss.
Το ζευγάρι μου το έδωσε ο Άλεξ και τον ευχαριστώ πολύ.
http://www.youtube.com/watch?v=C1T4zflDDA8


Κι επειδή έχω σε τρίτο ενυδρειάκι ξιφοφόρους 2 μηνών, μπλακ μόλλυ 6 εβδομάδων και εντλεράκια, μπορώ πλέον και επίσημα να
αποκαλώ το σαλόνι μου μαιευτήριο και παιδικό σταθμό ταυτόχρονα.
http://www.youtube.com/watch?v=ODd1C5sjGKc


Μόνο οι μονομάχοι του Μάκη δεν λένε να γεννήσουν, και καλύτερα γιατί θα τρελλαθώ με τόσες απανωτές γέννες.

Δεν θέλω σχόλια για την άλγη στο φύλλο, τα μωράκια δείτε βρε...:)

ko$ta$ 19-11-09 15:21

Εύχομαι να σου ζήσουν τα μικρά :p:p:p

lion 19-11-09 15:30

Να σου ζήσουν :smt041:smt041

Γιώργος Κ 19-11-09 15:32

Nα σου ζησουν!! :p:p:p
Μη ξεχασεις να βαλεις σφουγγαρι στην εισαγωγη φιλτρου και ετοιμασε 2 μπουκαλια να εκκολαπτεις αρτεμια!! Καλως ηρθες στο club!! :D

ελενη 19-11-09 15:54

αχ τι καλα που ειναι μακαρι κ στα δικα μου να προκυψει ζευγαρι να εχω κ εγω απογονους.:D
να σου ζησουν.

Γιώργος Κ 19-11-09 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 390361)
αχ τι καλα που ειναι μακαρι κ στα δικα μου να προκυψει ζευγαρι να εχω κ εγω απογονους.:D
να σου ζησουν.

Υπομονη ... Η φυση παντα βρισκει τον τροπο ... ;)

Μίμης 19-11-09 16:07

μπραβο να τα χαιρεσαι..:)
πολυ ομ0ρφα και κυριως απο τα σκαλαρια.τα κριμπς σε ποσα λιτρα τα εχεις?

bokostas 19-11-09 18:04

Τα κριμπς είναι σε 200λιτρο κοινωνικό, μαζί με ξιφοφόρους και άλλα ψάρια, τα οποία για την ώρα αδιαφορούν για τα μωρά,
(μετά κι από το σχετικό ξύλο που έχουν φάει από τους γονείς και τους έσπασε ο τσαμπουκάς) κι ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν.

Γιώργος Κ 19-11-09 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 390408)
Τα κριμπς είναι σε 200λιτρο κοινωνικό, μαζί με ξιφοφόρους και άλλα ψάρια, τα οποία για την ώρα αδιαφορούν για τα μωρά,
(μετά κι από το σχετικό ξύλο που έχουν φάει από τους γονείς και τους έσπασε ο τσαμπουκάς) κι ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν.

Εχεις τα σκαλαρια με ξιφοφορους? :confused:
Τα μωρα θα πρεπει να τα βαλεις σε ενα αλλο ενυδρειακι μονα τους αν θες να ζησουν και να μεγαλωσουν!!

kalaxan 19-11-09 18:16

Να σου ζήσουν χαζομπαμπά:smt041:smt041:smt041

Κλεόβουλος 19-11-09 18:38

Μπράβο Κώστα:smt041
τώρα μέχρι και άδεια ταξί πέρνεις σαν πολύτεκνος:)

panos1972 19-11-09 22:35

Πάλι με το photoshop έπαιζες;
Καλά δεν ντρέπεσαι να ιδιοποιείσαι γέννες άλλων, βάζοντάς τες σε δικό σου aquascape;
Χώρια που είσαι πίτα στην άλγη!
:grin::grin::grin::grin:

Πάντα τέτοια παλιοαπατεώνα!!!
Ένα μεγάλο μπράβο και στη γυναίκα σου, που (σε ανέχεται και) απ όσο ξέρω έχει "μαύρη ζώνη" στην ιχθυοβρεφοκομία!!!!

Thrillos 19-11-09 22:57

Συγχαρητήρια Κώστα! Να σας ζήσουν!!!

bokostas 20-11-09 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 390409)
Εχεις τα σκαλαρια με ξιφοφορους? :confused:
Τα μωρα θα πρεπει να τα βαλεις σε ενα αλλο ενυδρειακι μονα τους αν θες να ζησουν και να μεγαλωσουν!!

Όχι τα σκαλάρια, αυτά είναι μαζί με άλλα σκαλάρια, κόρυς και καρδινάλιους.
Τα κριμπένσις είναι μαζί με ξιφοφόρους σε άλλο ενυδρείο και δεν θα το πιστέψετε, την ώρα που έγραφα το αρχικό πόστ,
μία ξιφοφορίνα γεννούσε και πρόλαβα να σώσω 25 μικρά, Θεέ μου πού θα τα βάλω,... γυναίκα θέλω κι άλλο ενυδρείο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 390482)
Πάλι με το photoshop έπαιζες;
Καλά δεν ντρέπεσαι να ιδιοποιείσαι γέννες άλλων, βάζοντάς τες σε δικό σου aquascape;
Χώρια που είσαι πίτα στην άλγη!
:grin::grin::grin::grin:

Πάντα τέτοια παλιοαπατεώνα!!!
Ένα μεγάλο μπράβο και στη γυναίκα σου, που (σε ανέχεται και) απ όσο ξέρω έχει "μαύρη ζώνη" στην ιχθυοβρεφοκομία!!!!

Γι αυτό έβαλα τα βιντεάκια, γιατί ήξερα ποιός θα το αμφισβητούσε, άπιστε Θωμά, εντάξει ξέρω ότι κάνεις πλάκα και σ' ευχαριστώ,
όσο για τη γυναίκα μου, αυτή τρελλαίνεται με τα μωρά και με βάζει να τα μαζεύω και να προσπαθώ να σώσω όσα περισσότερα γίνεται.


Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές, γέννες ζωοτόκων είχα πολλές και στο παρελθόν και είναι πανεύκολες, αλλά πρώτη φορά
μου έτυχε να έχω σχεδόν ταυτόχρονες γέννες από 4 διαφορετικά είδη (ξίφους, μπλακ μόλλυ, σκαλάρια και κριμπένσις) και είμαι
ενθουσιασμένος και αγχωμένος για το πόσα θα καταφέρω να σώσω, αφού δεν υπάρχουν άδεια ενυδρεία για να τα βάλω όλα χώρια.
Κλεόβουλε δεν ξέρω αν θα πάρω άδεια ταξί σαν πολύτεκνος:p, αλλά ένα 5ο ενυδρείο το θεωρώ σίγουρο κι επιβεβλημένο.

lion 20-11-09 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 390500)
....... αλλά ένα 5ο ενυδρείο το θεωρώ σίγουρο κι επιβεβλημένο.

:smt082:smt005:smt044:lol:

Την βρήκες την δικαιολογία, έτσι;

Κλεόβουλος 20-11-09 09:22

Άντε και με το 5ο, και το 6ο.......
(βλέπω να πέφτει παντόφλα:D)

nikosm1 20-11-09 09:31

Να σου ζήσουν Κώστα, και να τα μεγαλώσεις σωστά και με αρχές!

bokostas 20-11-09 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 390561)
Να σου ζήσουν Κώστα, και να τα μεγαλώσεις σωστά και με αρχές!

Ευχαριστώ. Έχω ήδη κάνει αίτηση στο Δελασάλ και μετά ελπίζω Νομική ή άντε, στη χειρότερη, Πολυτεχνείο.:)

Πάνος 21-11-09 12:36

μπραβο!!! ανταμειβονται οι κοποι σου!!!:smt041

yannakis 21-11-09 13:19

μπραβο μπραβο!!:D
να σου ζησουν και να γινουν
γερα και δυνατα!!!

karxarini 21-11-09 14:02

Πανέμορφα !!!
να σου ζήσουν;)

ErnieBall 22-11-09 00:47

συγχαρητηρια!ο επιμενων νικα..Αυτο παει για τα ψαρακια:D

bokostas 03-12-09 13:08

6 Συνημμένο(α)
Νομίζω είναι καιρός για μια ενημέρωση:

-Λοιπόν, από τα μωρά των ξιφοφόρων και των μπλακ μόλλυ, έχουν μείνει ελάχιστα, όχι γιατί έπαθαν τίποτε (δεν είχα ούτε μία απώλεια, φτου,φτου),
αλλά γιατί τα μοίρασα σε καλούς φίλους που υποσχέθηκαν να τα προσέχουν και τους πίστεψα (όλους, εκτός από έναν...:D:D)

-Τα κριμπενσάκια, από τα 8 μωρά που είχαν αρχικά, έχουν καταφέρει να σώσουν τα 7, παρά το ότι τα μεγαλώνουν σε κοινωνικό ενυδρείο, με
συγκάτοικους που τα βλέπουν και τους τρέχουν τα σάλια. Απίστευτοι γονείς, δεν τα αφήνουν στιγμή από τα μάτια τους.
http://www.youtube.com/watch?v=eBWVD-HEynE

-Τέλος, τα σκαλάρια (όπως ήταν φυσικό, αφού δεν τα χώρισα έγκαιρα) έχασαν τα περισσότερα μωράκια, εκτός από 2 που πρόλαβα και τα πήρα
και τώρα μεγαλώνουν μόνα τους σε 20λιτρο ενυδρείο και καταναλώνουν μανιωδώς αρτέμια, έβγαλαν πτερύγια και είναι κουκλάκια.
http://www.youtube.com/watch?v=hXMKsOfA3M0
Ήδη στήνω νέο, μεγαλύτερο ενυδρείο για να προλάβω την επόμενη γέννα και να σώσω περισσότερα.

Και μερικές φωτό:

Alex_Salonica 03-12-09 13:24

1 Συνημμένο(α)
Μπράβο Κώστα!!! Μου κάνει εντύπωση που κατάφεραν τα κριμπς και έσωσαν τα μικρά μιας και είναι άπειρα ακόμα, είναι η 3η γέννα τους αυτή σε σένα, σε μένα οι άλλες δύο που είχαν δεν κατάφεραν να τα μεγαλώσουν...

Καθώς είδα τις φώτο με τον τσαμπουκά μπαμπά κριμπ θυμήθηκα και πως ήταν μωρούλι! Τσαμπουκάς από μικρός! Όλα τα άλλα αρσενικά τα είχε ¨καθαρίσει" και είχε μείνει μόνος με 11 θηλυκά! Να και η φώτο του τσαμπουκά σου όταν ήταν μωρούλι!!! :D

bokostas 03-12-09 13:32

9 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ Αλέξανδρε, τώρα πραγματικά συγκινήθηκα.
Να φανταστείς ότι κυνηγάει τους πάντες και δεν αφήνει κανέναν να πλησιάσει τα μωρά,
έχοντας δημιουργήσει μια προστατευτική περίμετρο, που όποιος μπαίνει, τις "τρώει".

Και μερικές φωτό ακόμη:

theodor72 03-12-09 15:00

Μπράβο βρε Κώστα, να τα χαίρεσαι τα μωρά σου. Τι έχουνε πάθει όλα τα ζωντανά σου και γεννάνε; Βλέπω σε λίγο καιρό να έχεις και κουταβάκια :D:D:D

bokostas 04-12-09 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 393543)
Μπράβο βρε Κώστα, να τα χαίρεσαι τα μωρά σου. Τι έχουνε πάθει όλα τα ζωντανά σου και γεννάνε; Βλέπω σε λίγο καιρό να έχεις και κουταβάκια :D:D:D

Ευχαριστώ Θοδωρή, γι' αυτό από τα 2 ενυδρεία, βρέθηκα με...7 κι έχει γίνει το σαλόνι.. fishroom.:)
Ευτυχώς ο σκύλος είναι μονόχνωτος και δεν πλησιάζει θηλυκιά, αυτό μας έλειπε τώρα...

lion 04-12-09 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 393680)
Ευτυχώς ο σκύλος είναι μονόχνωτος και δεν πλησιάζει θηλυκιά, αυτό μας έλειπε τώρα...

μονόχνωτος... :D

Πάνος 04-12-09 10:38

η κορυφωση στο χομπυ!!!:smt041:smt041

Γιώργος Κ 04-12-09 16:55

Αλλη αισθηση να βλεπεις τη ζωη να δημιουργηται και να εξελησσεται μεσα στο σαλονι σου!! Ετσι εκτιμας και το μικροτερο ψαρακι που εχει μια μικροσκοπικη καρδια που χτυπαει συνεχεια και σε κοιταει οταν πας να τα ταισεις η οταν τα χαζευεις!
Τετοιες στιγμες σε αλλαζουν σαν ανθρωπο και καταλαβαινεις το νοημα της ζωης! Να δημιουργεις ... και να προσπαθεις ...
Απο εκει το χομπι .... αποκταει ζωη ... :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02502 seconds with 11 queries