Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   αποφλοιωση κληματοβεργων.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27424)

Πάνος 15-10-08 14:38

αποφλοιωση κληματοβεργων..
 
καλησπερα...
παιδια θελω να χρησιμοποιησω στο νεο ενυδρειο ξυλα κληματαριας...τα εχω "στεγνωσει" 2 χρονια τωρα και αναμεσα στις υπολοιπες επεξεργασιες θελω γνωμη για την αποφλοιωση....εχει δοκιμασει κανεις να αφαιρεσει τον φλοιο απο τα κληματοξυλα??

Raven 15-10-08 23:37

Πανο σου βρηκα κατι σχετικα, ριξε μια ματια :

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15470 και

http://www.malawicichlidhomepage.com...tank_wood.html

Πάνος 15-10-08 23:47

ευχαριστω αλεξανδρε!!:p
τα ποστ αυτα ειχαν πεσει στην αντιληψη μου εδω και καιρο....στο πρωτο δε μπορεσα να βγαλω καποιο συμπερασμα μιας και οι γνωμες διισταντω ενω το δευτερο το θεωρησα πολυ δαπανηρο και χρονοβορο....
εχω ξεκινησει τη διαδικασια μουλιασματος μετα απο "ξηρανση" 2 ετων και θα προχωρησω πειραματιζομενος...απλα με ενδιαφερει σε αυτη τη φαση καποια ευκολη μεθοδος αποφλοιωσης....

lucy 16-10-08 08:19

Όταν τις έκοψες ήταν ετήσιες ή μεγαλύτερες; Οι ετήσιες κληματόβεργες έχουν πολύ λεπτό φλοιό. Τι να βγάλεις από αυτές;
Πόσο λεπτές είναι; Είναι με πολλά κλαδάκια;
Εγώ θα τις μούλιαζα καλά και θα τις έξυνα με μαχαίρι, όπως καθαρίζουμε τα καρότα.
Για να πω την αλήθεια όμως θα έβγαζα ότι βγαίνει εύκολα με το χέρι και θα τις χρησημοποιούσα χωρίς πολύ ξεφλούδισμα γιατί πιστεύω ότι χάνουν την ομορφιά τους.

lingistis 16-10-08 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 297416)
Εγώ θα τις μούλιαζα καλά και θα τις έξυνα με μαχαίρι, όπως καθαρίζουμε τα καρότα.
Για να πω την αλήθεια όμως θα έβγαζα ότι βγαίνει εύκολα με το χέρι και θα τις χρησημοποιούσα χωρίς πολύ ξεφλούδισμα γιατί πιστεύω ότι χάνουν την ομορφιά τους.

:smt023 και με ζεστό νερό είναι πιο εύκολα...

Πάνος 16-10-08 13:29

ειναι χοντρα κομματια λουσυ...ισως επρεπε να πω κορμοι και κλαδια κληματαριας και οχι κληματοβεργες....με τον φλοιο μου φαινονται κι εμενα πολυ ομορφοτερεα τα κομματια...αλλα θεωρησα καλο να τα αποφλοιωσω με το δεδομενο οτι στο φλοιο κινουνται οι χυμοι του φυτου και το εσωτερικο ειναι καθαρο ξυλο...(αυτο τουλαχιστον μας εμαθαν στο σχολειο)

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

fishme1 16-10-08 15:00

εχε υπ ' οψιν σου παντως πως τις κληματοβεργες παλιοτερα τις χρησιμοποιουσαν για να μαλακωσουν το νερο , ο κορμος δεν ξερω αν εχει τις ιδιες ιδιοτητες αλλα εχε τον νου σου

xontros 16-10-08 15:59

Επί τη ευκαιρία του ποστ, θα ήταν νομίζω πολύ ενδιαφέρον να γραφτούν κάποια πράγματα για τη χρήση ξύλων από τη φύση σε ενυδρεία..

Στα link του Raven, όπως λέει και ο Πάνος, στο 1ο φαίνεται να μή βγαίνει κάποιο ξεκάθαρο συμπέρασμα, ενώ στο 2ο η διαδικασία είναι αρκετά δύσκολη.. Φαίνεται από την άλλη ότι πολλοί χρησιμοποιούν ξύλα, χωρίς να κάνουνε όλη αυτή τη διαδικασία.. Τελικά τί απ'όλα ισχύει?

Επίσης, Νίκο, παρεμφερές και αντιστοίχως ενδιαφέρον είναι και το θέμα με τα φύλλα (πλατανόφυλλα από ποτάμι).. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μαζεύουμε ξερά φύλλα από κάτω? Απ'έξω από το ποτάμι, ή μέσα από το νερό? Ή μπορούμε να πάρουμε φρέσκα φύλλα και να τα αποξηράνουμε εμείς?

Πάνος 16-10-08 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 297510)
τις κληματοβεργες παλιοτερα τις χρησιμοποιουσαν για να μαλακωσουν το νερο ,

αυτο θα ηταν θεαρεστο μιας και για οικονομια θελω να χρησιμοποιω ΑΟ σε ποσοστο 50%...αν το ξυλο αυτο μαλακωσει κι αλλο το νερο ακομη καλυτερα....;)

fishme1 16-10-08 16:35

ξυλα απο πλατανο μαλλον , εχω στα ενυδρεια μου δεν ειχα κανενα προβλημα προς το παρων

τα φυλλα ειναι μια συνηθης τακτικη . τα μαζευουμε ξερα απο σημειο που ειμαστε σιγουροι οτι ειναι καθαρο εξω απο το νερο παντα γιατι ετσι και αλλιως μεσα στο νερο θα εχουν αρχισει να σαπιζουν και μπορει να εχουν και παρασιτα

τα πλενουμε καλα πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο και τα σφηνουμε να μουλιασουν σε εναν κουβα για μερικες μερες αν δεν θελουμε να βγαλουν τανινες που θα σκουρυνουν το νερο

χλωρα φυλλα δεν συνιστατε να κοβουμε και να τα αφηνουμε να ξεραθουν , καθως οταν το δεντρο ριχνει τα φυλλα του τραβαει τους χυμους του απο τα φυλλα και οταν αυτα πεσουν και αρχισουν να ξερενονται αποβαλλουν μαζι με την υγρασια και διαφορες τοξινες που μπορει να υπαρχουν
αν τα κοβουμε χλωρα ολα τα παραπανω δεν γινονται

Πάνος 16-10-08 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297517)
Επίσης, Νίκο, παρεμφερές και αντιστοίχως ενδιαφέρον είναι και το θέμα με τα φύλλα (πλατανόφυλλα από ποτάμι).. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μαζεύουμε ξερά φύλλα από κάτω? Απ'έξω από το ποτάμι, ή μέσα από το νερό? Ή μπορούμε να πάρουμε φρέσκα φύλλα και να τα αποξηράνουμε εμείς?

στο ποστ αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=112 στην 3η φωτο βλεπετε ολο τον πυθμενα του ρεματος καλυμενο με βυθισμενα πλατανοφυλλα....τα παντα στην περιοχη εντος κι εκτος νερου ειναι καλλυμενα με τα φυλλα αυτα.....μεσα απο το νερο δε νομιζω οτι θα ηταν καλη λυση (εικασια :για τον ιδιο λογο που δε κανει να βαζουμε ζωντανα ελληνικα φυτα σε τροπικο ενυδρειο:confused:)
αλλα θα μπορουσα να μαζεψω ξερα φυλλα απο "καθαρα" σημεια (εννοω οπου ξερω οτι δεν επεσε καποιο φαρμακο) και να τα χρησιμοποιησω στο ενυδρειο??
-------------------------
μαζι γραφαμε με καλυψες...;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 297524)
τα πλενουμε καλα πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο και τα σφηνουμε να μουλιασουν σε εναν κουβα για μερικες μερες αν δεν θελουμε να βγαλουν τανινες που θα σκουρυνουν το νερο

θελουμε τανινες και σκουρο νερο...+-8

xontros 16-10-08 17:07

Κι εγώ καλύφθηκα πλήρως.. Να'σαι καλά Νίκο! :p

lucy 16-10-08 17:30

Οι χυμοί του αμπελιού είναι από τους πιο "καθαρούς" επομένως και ο φλοιός του που έφερε τους χυμούς, δεν είναι επιβαρυμένος όσο οι φλοιοί άλλων δέντρων.
Για να καταλάβετε, την άνοιξη όταν δακρύζουν τα κλαδεμένα αμπέλια, μαζεύουμε χυμό και τον βάζουμε στα μάτια μας γιατί είναι το καλύτερο κολλύριο για τον καθαρισμό των ματιών. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό μας λέει κάτι για την καταλληλότητα του φλοιού στο ενυδρείο.

Πάνος 16-10-08 19:07

σιγουρα αυτο με κανει να νιωθω καλυτερα....;)

thanasis76 16-10-08 19:10

παντος θα ειναι πολυ ενδιαφερον αν μπορουμε να βαζουμε κορμοι η κλαδια απο αμπελια στο ενυδρειο...
μπορει να γινει τελειο στησιμο...:rolleyes::rolleyes:

Filotas 16-10-08 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 297531)
Οι χυμοί του αμπελιού είναι από τους πιο "καθαρούς" επομένως και ο φλοιός του που έφερε τους χυμούς, δεν είναι επιβαρυμένος όσο οι φλοιοί άλλων δέντρων.
Για να καταλάβετε, την άνοιξη όταν δακρύζουν τα κλαδεμένα αμπέλια, μαζεύουμε χυμό και τον βάζουμε στα μάτια μας γιατί είναι το καλύτερο κολλύριο για τον καθαρισμό των ματιών. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό μας λέει κάτι για την καταλληλότητα του φλοιού στο ενυδρείο.

Και δεν το έλεγες τόσο καιρό βρε Λούση και τον αφήνω να πάει χαμένος τόσο καιρό:D:D:D

xontros 16-10-08 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297547)
Και δεν το έλεγες τόσο καιρό βρε Λούση και τον αφήνω να πάει χαμένος τόσο καιρό:D:D:D

Απλά δεν έψαξες καλά! :D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15470
(post No7)

lucy 16-10-08 19:15

:) Νομίζω το είχα ξαναπεί. Κοίτα τα λιγκ του Raven στο 2 ποστ αυτού του θέματος.

Με πρόλαβες γιαλατζί-συνάδελφε!!!!!

xontros 16-10-08 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 297549)
:) Νομίζω το είχα ξαναπεί. Κοίτα τα λιγκ του Raven στο 2 ποστ αυτού του θέματος.

Με πρόλαβες γιαλατζί-συνάδελφε!!!!!

Τέρμα το γιαλατζί! :D

Εκεί που είχα πάρει την κατιούσα, τον τελευταίο καιρό έχω ρίξει κάτι φαγοπότια κι έχω αρχίσει κι επανέρχομαι στα ένδοξα μεγαλεία! :D

Πάνος 16-10-08 19:30

καλα βρε ...παλι ξεσαλωνεις και μου χαλας τα ποστ?? 2 φαγοποτια τιμωρια απο μενα... :D

λοιπον στο θεμα..μετα 2 μερες βυθισμενα με βαρη .....κατω απο το ζεστο νερο και κυκλικο τριψιμο με τα χερια αφαιρεθηκαν πολλα κομματια φλοιου και η οψη ειναι ομορφη και λεια...οτι εξειχε απομακρυνθηκε με το χερι και ειναι καλοσχηματισμενα τα κλαδια....εχουν παρει ενα σκουρο χρωμα ενω οι τανινες που απελευθερωσαν εκαναν 2 φορες το νερο .."φραπε"...
τωρα ξανα για στεγνωμα στο μπαλκονι και περιμενουμε το ενυδρειο....;)

thanasis76 16-10-08 19:51

αραγε θελουν χρονια για να ξεραθουν η μπορουμε και αν τα αφησουμε λιγο καιρο στον ηλιο??

Filotas 16-10-08 19:51

Παράθεση:

καλα βρε ...παλι ξεσαλωνεις και μου χαλας τα ποστ?? 2 φαγοποτια τιμωρια απο μενα... :grin:
Άστον να ξεσαλώσει λίγο βρε Πάνο γιατί έτσι πως το πήγαινε θα έπρεπε να αλλάξει όνομα

Πάνος 16-10-08 19:52

5 Συνημμένο(α)
και μερικες φωτο μετα απο 2ημερο μουλιασμα και μερικη αποφλοιωση.....
πριν τα ξυλα ηταν καφεκιτρινα..και τωρα ειναι μαυροκαφε....

υ.γ.κακως δεν εβγαλα φωτο να σας δειξω το χρωματισμενο νερο....

Πάνος 16-10-08 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 297558)
αραγε θελουν χρονια για να ξεραθουν η μπορουμε και αν τα αφησουμε λιγο καιρο στον ηλιο??

αυτο που διαβασα ειναι οτι πρεπει να φυγουν οι χυμοι απο τα φυτα (οχι συγκεκριμενα του αμπελιου) και μερικοι τα βαζουν στο φουρνο..αυτα ειναι μεγαλα κοματια και στο φουρνακι που εχω δε χωρανε οποτε ο ηλιος και ο αερας εκανε αυτη τη δουλεια...

thanasis76 16-10-08 19:55

πανεμορφα ειναι!!!! Πανο δεν ξερω τι εχεις σκεφτει να κανεις αλλα αν τα ενωσεις ολα μαζι και φτιαξεις μια μεγαλη συνθεση θα ειναι πιστευω πολυ ομορφα...

Πάνος 16-10-08 20:00

μηπως σκεφτηκα και τιποτα συγκεκριμενο?? ενας φιλος αμπελουργος μου τα ειχε φερει πριν κανα 2 χρονια αλλα φοβηθηκα να το ρισκαρω τοτε...τωρα που ετοιμαζεται νεο ενυδρειο ειπα να πειραματιστω λιγο....οσο για τη συνθεση θα δειξει....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297559)
Άστον να ξεσαλώσει λίγο βρε Πάνο γιατί έτσι πως το πήγαινε θα έπρεπε να αλλάξει όνομα

ειναι κι αυτο....:rolleyes:...3 φαγοποτια τιμωρια λοιπον!!!

delta66 16-10-08 20:32

ΠΩΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ +-2

xontros 16-10-08 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297563)
ειναι κι αυτο....:rolleyes:...3 φαγοποτια τιμωρια λοιπον!!!

Πάνος ο "τιμωρός"! :D:D:D
Καλά, θα εισιγηθώ την αλλαγή του nickname μου σε "xtikiaris".. :D:D:D

Υ.Γ. Για να μείνουμε on topic, τα ξύλα δεν παίζονται! Ανυπομονώ να δω το στήσιμο στην καινούρια ενυδρειάρα! Καλογεμισμένη, εύχομαι, και δημοσίως! :)

Πάνος 16-10-08 21:24

ευχαριστω πολυ αλλα κατσε με το καλο να ανεβει στον πρωτο χωρις χτυπηματα...:rolleyes:
ειναι νωρις ακομη...:smt112..αλλα σ'ευχαριστω!!

delta66 16-10-08 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 297597)
....κατσε με το καλο να ανεβει στον πρωτο χωρις χτυπηματα...:rolleyes:

Δεστο και τραβα το απο το μπαλκονι με γερανακι. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02427 seconds with 11 queries