Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Cardinal tetra tank με corydoras leucomelas και apisto agassizii super red. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56160)

Dimitris77 27-09-11 17:06

Cardinal tetra tank με corydoras leucomelas και apisto agassizii super red.
 
3 Συνημμένο(α)
Εχθες,μετα απο παρα πολλα χρονια,ξηλωσα το ενυδρειο που εχω με σκοπο την αλλαγη του aquascape.
Μετα απο πολλες ωρες πανω στην πλατη του καναπε οπου πατουσα για να φτανω καθως το ενυδρειο ειναι εντοιχισμενο καταφερα να το αδειασω(7 κουβαδες χαλικι).
Εβγαλα το φιλτρο βυθου και τους κυκλοφορητες και επεσε πλυσιμο και καθαρισμα τζαμιων.Αφου καθαρισε εβαλα 35 κιλα μη ασβεστολιθικης αμμου και γεμισα με περιπου 300 λιτρα απο το νερο που ειχα κρατησει οταν το αδειαζα.
Σημερα εφτασαν και τα ξυλα που ειχα παραγγειλει και θα τοποθετηθουν αυριο.
Το θεμα θα ενημερωνεται καθημερινα με φωτογραφικο υλικο.
Παραλαβη ψαριων θα γινει την προσεχη Τεταρτη με μικρη επιφυλαξη για τα apisto.

Dimitris77 28-09-11 19:38

3 Συνημμένο(α)
Σημερα μπηκαν τα ξυλα.Τοποθετηθηκαν αλλα με την ανωση του νερου εφυγαν λιγακι απο την θεση τους.Μολις βαρυνουν απο το νερο θα ξαναμπουν εκει που πρεπει.

HLIASKR 28-09-11 19:45

Καλη αρχη φιλε μου τα ξυλα απο που τα αγορασες?

vaspiou 28-09-11 19:47

οοουυυ ωραια ξυλα....!!! μαρεσουν οι ριζες ετσι οπως μπλεκονται....καλη συνεχεια....τα apisto θα τα βαλεις 1θ 1αρ ? ή 2 και 1 αρσενικο??
να εχεις στο νου σου να ειναι μακρια οι φωλιες τους γιατι αμα βαλεις και θυληκες θα αρπαζονται. Επισης τα corry αμα γεννησουν τα apisto σου ισως εχουν προβλημα με τις θυληκες...εμενα πανε συνεχεια στα αβγα και στα μικρα και οι θυληκια μου τα διωχνει......

Dimitris77 28-09-11 20:11

Tα ξυλα τα εκανα παραγγελια απο το εξωτερικο.
Τα απιστο θα μπουν 1αρ και 3θ.Εχει ακομα πολυ δρομο μεχρι να τελειωσει το στησιμο και εχω σκοπο να κανω πολλες κρυψωνες στο βυθο.

delta66 29-09-11 01:58

Ωραια ξυλα τελικα ειναι.

Για δισκους οτι πρεπει οπως το εστησες :D
Οχι πως θα κακοπεσει και στις νανοκιχλιδες, αλλα με απιστο και τετρας πανε καπως χαμενα αφου κινουνται περισσοτερο χαμηλα και αναμεσα σε βλαστηση (τα τετρας) και μεσα σε σπηλιες (για φωλια τα απιστο).

Γιώργος Κ 29-09-11 02:14

Πολυ ομορφα ξυλα!!! :smt118:smt118

Απο που τα πηρες? Ακομα και ετσι ειναι ωραιο στησιμο :p

Dimitris77 29-09-11 09:44

Τα ξυλα τα πηρα απο δω http://www.manzanita.com/ μετα απο πολυ επιμονη....μεχρι επιτελους να μου απαντησουν.Παντως περισεψαν αλλα τοσα.
Στο αρχικο στησιμο ο κυριος ογκος των ξυλων ηταν στη μεση της δεξαμενης και προς τα κατω.Στο γεμισμα οταν εφτασε η επιφανεια του νερου 5 ποντους πριν το 100% αρχισαν να ανεβαινουν σιγα σιγα.Θελει μερικα ψιλα κλαδακια κατω και almond leaves και ισως καποιον εχινοδορο αλλα δεν ξερω τελικα αν θα βαλω φυτο μεσα.

delta66 29-09-11 10:22

Θα ελεγα να σκεφτεις την εισαγωγη ενος ψηλου ειδους εχινοδωρου (χωρις πλατια φυλλα ομως και χασεις το εφφε των κλαδιων, πχ καποιος) απο τη μια πλευρα πιο πολυ ως διακοσμητικου και για να δημιουργειται τρισδιαστατη εικονα με τα ξυλα μπροστα και πισω του, και ενος δασους απο tenellus ή sagittaria subulata απο την αλλη για καταφυγιο και κρεβατοκαμαρα των cardinal tetras και leucomelas (αφου θα πεσει κυνηγι οταν αρχισει η αναπαραγωγη των apisto)

Καποια σπηλια για τα apisto δεν θα βαλεις? (Απο την απεναντι μερια απο το δασακι φυσικα ... αν μπουν φυτα).

Ποσο κοστισαν αν επιτρεπεται η ποσοστητα των ξυλων που φαινονται στις φωτο (μαζι με μεταφορικα)?
Τελωνειο δεν περασαν ετσι?

Dimitris77 29-09-11 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 621095)
Θα ελεγα να σκεφτεις την εισαγωγη ενος ψηλου ειδους εχινοδωρου (χωρις πλατια φυλλα ομως και χασεις το εφφε των κλαδιων, πχ καποιος) απο τη μια πλευρα πιο πολυ ως διακοσμητικου και για να δημιουργειται τρισδιαστατη εικονα με τα ξυλα μπροστα και πισω του, και ενος δασους απο tenellus ή sagittaria subulata απο την αλλη για καταφυγιο και κρεβατοκαμαρα των cardinal tetras και leucomelas (αφου θα πεσει κυνηγι οταν αρχισει η αναπαραγωγη των apisto)

Καποια σπηλια για τα apisto δεν θα βαλεις? (Απο την απεναντι μερια απο το δασακι φυσικα ... αν μπουν φυτα).

Ποσο κοστισαν αν επιτρεπεται η ποσοστητα των ξυλων που φαινονται στις φωτο (μαζι με μεταφορικα)?
Τελωνειο δεν περασαν ετσι?


Πισω αριστερα θα μπουν δυο σπηλιες,μαλλον κεραμικες, για τα απιστο με καποια αποσταση μεταξυ τους.
Τα ξυλα ηταν 30 κομματια και στο συνολο πηγε μαζι με τα μεταφορικα 206$.
Τελωνειο δεν περασαν.Τα πηρα απο το ταχυδρομειο με 3 ευρω .
Για τα φυτα και το αν θα μπουν θα πεσει μελετη.

IbizaIsland 02-10-11 17:22

Ωραιος!!! Θα γινει απιστευτο! Αντε να το δουμε τελειωμενο....!!! ;)

Dimitris77 02-10-11 22:29

5 Συνημμένο(α)
Πιο blackwater δεν γινεται....
Ειναι ακομη πιο σκουρο απο κοντα απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες.
Μου αρεσει τρελα αυτη η μαυριλα...:cool::cool:

Dimitris77 07-10-11 09:21

1 Συνημμένο(α)
Tα ξυλα τοποθετηθηκαν στην θεση τους,αυριο θα μπουν και τα cardinal με τα leucomelas και τα apisto!!!!!!!

Dimis 07-10-11 13:47

Πολυ ομορφο!
Καλη συνεχεια...

Dimitris77 16-10-11 18:42

2 Συνημμένο(α)
Τα ψαρια μπηκαν στο ενυδρειο.54 cardinal terta,20 leucomelas,1 ancistrus και 4 apisto agassizii super red.
Eιναι δυσκολο να βγαλω καλες φωτογραφιες γιατι το νερο ειναι πολυ σκουρο.Εχω μια coolpix 14megapixel αλλα δεν τα καταφερνω.Μαλλον σε καποια αλλαγη που θα ανοιξει το χρωμα του νερου ισως τα καταφερω πιο καλα.

neos 16-10-11 22:06

Πολύ όμορφο...
 
... και ατμοσφαιρικό! Συγχαρητήρια! Από φυτά μήπως θα ταίριαζαν τα πίστια στο συγκεκριμένο σετάπ ή θα στο σκοτείνιαζαν υπερβολικά;

Πάνος 16-10-11 22:10

νομιζεις οτι πραγματικα εχεις καταδυθει σε ποταμι. μου αρεσει παρα πολυ!!

Dimitris77 16-10-11 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 624974)
... και ατμοσφαιρικό! Συγχαρητήρια! Από φυτά μήπως θα ταίριαζαν τα πίστια στο συγκεκριμένο σετάπ ή θα στο σκοτείνιαζαν υπερβολικά;

Εχουν μπει ηδη πιστια που μου εστειλε ο φιλος yaros.Περιμενουμε απλα να αρχισουν να κατακλιζουν την επιφανεια.

Chris82 16-10-11 23:18

Πολυ ομορφο!!:smt023

Dimitris77 08-12-11 00:18

Eνα βιντεακι την ωρα του ταισματος.85 cardinal φτασαμε και βλεπουμε.
BORKED

Dimis 08-12-11 00:28

Υπεροχο!

Σε περνει για καμια 20αρια ακομα........-+9

Dimitris77 08-12-11 00:33

Σε ευχαριστω.:D
Τελικα τα cardinal κολυμπανε παντου,σε ολα τα επιπεδα,εκτος της επιφανειας, και γεμιζουν το ενυδρειο.
Στα 100 σταματαω.....στογγυλος αριθμος!!!!

delta66 08-12-11 00:39

Ομορφο.
Εχεις χωρο ακομα ελευθερο :D


Γιατι πανε σαν τρελλά?
Ταιζεις την ωρα του βιντεο?

Dimitris77 08-12-11 00:42

Εχω ριξει grindal και γινεται πολεμος......

delta66 08-12-11 01:14

Ετσι εξηγειται :D

Τραβα κι ενα βιντεο εν ωρα ηρεμιας για να καταλαβουν τη συνηθη συμπεριφορα τους ;)

dinos99 08-12-11 02:41

το ενυδρειο ειναι υπεροχο και οι ριζες φανταστικες....σκευτομουν να παραγγειλω κ εγω για το νεο μου προτζεκτ αλλα τωρα που τις ειδα στο ενυδρειο σου εγινε στανταρακι......
2 προτασεις για βελτιωση στο ηδη υπεροχο ενυδρειο σου.πολλα φυλλα στον βυθο και για το οπτικο κομματι,αλλα και για να βρισκουν καταφυγιο κ κρυψωνες τα απιστο και μπολικες πιστιες στην επιφανεια για να δεσει το γλυκο με τις υπεροχες ριζες τους.
Υπεροχη δουλεια +666:D απο εμενα:smt023:smt023

Chris82 08-12-11 17:37

Μ'αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου!
Πολλά μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει!

Πάνος 15-12-11 22:00

υπεροχες σκηνες!!! :p

platy 15-12-11 22:35

εστησες ακριβως το ενυδρειο που ετοιμαζω...βεβαια στα μισα+ λιτρα αλλα με κατοικους apisto και cardinal...πολυ ομορφο κ φυσικο το στησιμο καθως και το black water...;) δοκιμασε να στησεις καπου σταθερα την καμερα και να βαλλεις το χρονομετρο να τραβηξει την φωτο....iso200-400(Αν εχεις τετοια επιλογη)

scooby14 27-01-12 00:09

μπηκαν τα πιστια??? θελουμε φωτο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02479 seconds with 11 queries