Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ποταμισια άμμος από υλικά οικοδομών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86854)

xristos.egaleo. 04-06-15 17:32

ποταμισια άμμος από υλικά οικοδομών
 
Καλησπέρα, εχω μια γυαλα που ηταν πρωιν χρυσοψαραδικο και σκέφτομαι να την στησω απο την αρχη για φουλ φυτεμένο. Ομως θελω την βοήθεια σας διότι θέλω να βάλω ποταμισια άμμο απο μάντρα με υλικά οικοδομών. Και δεν ξέρω αν κάνει να μπει τέτοια αμμος και ποια είναι η επεξεργασία που πρέπει να γίνει για να καθαριστεί..

Ευχαριστώ θα περιμένω απαντήσεις..!

piranhas2 04-06-15 17:46

ειχα ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα που ειχα βαλει τετοια αμμο και ηταν μια χαρα σε αλλα ενυδρειο τα ψαρια julidochromis πεθαναν σε 2 μερες απο τη στιγμη που τα εβαλα δεν νομιζω να έφταιγε η αμμος αλλα ..... , τωρα δεν μπορω να πω με σιγουρια τι εγινε ......κατα την γνωμη μου παρε για ενυδρεια πλεον με 10-15 το πολυ περνεις 25 κιλα που κανουν σιγουρα , η επεξαιργασια ειναι 5-6 χερια πλύσιμο με νερο και εισαι μια χαρα

natso 04-06-15 17:54

Εγω πηρα αμμο αξιου τα 25 κιλα 1.5 ευρω την επλυνα την εβρασα και την εχω σε ενυδρειο με γκαπυ. Ολα καλα
-------------------------
Μην παρεις απλη ποταμισια γιατι πετρωνει κοιτα για αξιου ειναι αντιστοιχη με της θαλασσης

xristos.egaleo. 04-06-15 18:24

Ωραια οκ, απλά ήθελα να βάλω τέτοια άμμο γιατί την έχω δει σε άλλα ενυδρεία σε φωτογραφίες και μου άρεσε το χώμα της σε σχέση με τις ενυδρειακες, επίσης είναι και πολύ πιο φθηνή.

Τάκης 04-06-15 19:48

Γιατί δεν παίρνεις μαύρη χαλαζιακή απο Χωματοτεχνική,
5 Ευρω τα 10 κιλά έχει , αρκει να τη δοκιμάσεις πως είναι χαλαζιακή,
εχω στα χρυσόψαρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος,
η ποταμίσια θα σου ανεβάσει PH & GH

xristos.egaleo. 04-06-15 20:17

Δεν το είχα σκεφτεί, σωστό.. εκτως απο τη χωματοτεχνικη ξερεις που θα μπορεσω να βρω?

Τάκης 04-06-15 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos.egaleo. (Μήνυμα 891836)
Δεν το είχα σκεφτεί, σωστό.. εκτως απο τη χωματοτεχνικη ξερεις που θα μπορεσω να βρω?

Οχι δυστυχώς

xristos.egaleo. 04-06-15 21:43

Οκ ευχαριστώ!

tsan 04-06-15 23:12

Ψαξε και στην baufox πολυ καλη τιμη κ πολυ καλη αμμος και φθηνη επισης

Irakles 14-06-15 07:55

Εγω θα σου πρότεινα να πας σε ετοιμη αμμο που ειναι για φυτεμα γιατι εχει και την ιδιότητα να κραταει ουσξες για τα φυτα που τρέφονται απο ριζα... πράγμα που μονο ενας πολυ ωριμος βυθος μπορει να παρέχει.... υπαρχουν φτηνα οπως το μαντανο της jbl (δειχνει πιο φυσικό) πιο ακριβα οπως seachem (επιλογες χρωματος)και eco-complete

Πάνος 17-06-15 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 891834)
η ποταμίσια θα σου ανεβάσει PH & GH

αναλογα τον τοπο προελευσης.
ετρεχα τουλάχιστον 8 ενυδρεια με ποταμισια αμμο...αναμεσα τους 2 αμαζονιου με αναπαραγωγες σε σκαλαρια και ανκιστρους....πεχα γυρω στο 5 μονιμα μονο με χρηση ΑΟ.

υπαρχει βεβαια και ποταμισια αμμος που ανεβαζει σκληρότητες.

Το επισημαινω γιατι καποιες φορες είναι σωτηριο. τρεχοντας 12 ενυδρεια από 20 μεχρι και 800 λιτρα δε θα μπορουσα να αγορασω ενυδρειακη αμμο τοσων δεκάδων (ή θα επρεπε να πω εκατοντάδων?) κιλων. Αρκει να γινουν μετρήσεις και δοκιμες.

Τάκης 17-06-15 16:46

Αυτό όντως είναι αλήθεια, δεν είναι όλες οι ποταμίσιες ασβεστολιθικές, αλλά 2-3 φορές που έβαλα ποταμίσια άμμο σε ενυδρείο το GH ανέβηκε αρκετά, θέλει ψάξιμο.
Υπάρχουν ποτάμια που έχουν άμμο που φτιάχνουν γυαλί, αν βρεις τέτοια άμμο είσαι άρχοντας

xristos.egaleo. 17-06-15 18:28

εβαλα τελικα ποταμισια, την οποια εμπλουτισα με τις σφαιρες λιπασμα της jbl και δεν εχω φυτεψει προς το παρον καποιο φυτο αλλα απο μετρησεις δεν εχω δει ουτε πολυ υψηλες τιμες αλλα και ουτε πολυ χαμηλες εκτος απο το πρωτο τετραημερο που ηταν αρκετα ανεβασμενη η σκληροτητα αλλα μετα απο λιγες μερες επεσε μολις αρχισε να στρωνει... θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω παντως μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως :D:D

manos76 17-06-15 20:29

Ισχύουν τα ίδια και για την άμμο απο θάλασσα?
Δηλαδή έχει ασβεστολιθικές και μη..

xristos.egaleo. 17-06-15 21:51

δεν νομιζω να ισχυει το ιδιο για της θαλασσης το μονο που ξερω ειναι πως η αμμος θαλασσης δεν σφυγγει τοσο πολυ οσο η ποταμισια αλλα για πιο σιγουρα κατσε να μας απαντησει και καποιος που ξερει σιγουρα..

Κλεόβουλος 18-06-15 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 893193)
Ισχύουν τα ίδια και για την άμμο απο θάλασσα?
Δηλαδή έχει ασβεστολιθικές και μη..

όχι...η θαλασσινή άμμος θα σου ανεβάσει σίγουρα τις παραμέτρους ;)

manos76 18-06-15 16:07

ok! ευχαριστω κλεοβουλε.

Apollwnas 20-06-15 15:04

Ο ερμης τι αμμο φερνει κανει για τα ενυδρεια σωστα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01775 seconds with 11 queries