Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Κοι εκβιαστής η πως έφτιαξα λίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52405)

Yiannis59 09-01-13 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 724879)
Σήμερα είναι ψωφόκρυο και στην Κύπρο. Μόλις 1 βαθμό το πρωί και τώρα κάπου 7 μπροστά στην αυλή. Το νερό επιμένει 10 βαθμούς και τα ψάρια κινητικότατα.

Το νερό τί θερμοκρασία έπιασε Γιάννη? Είμαι περίεργος.:rolleyes:

Δεν μέτρησα αλλα το πρωι η επιφάνεια ηταν παγωμένη εκτός του σημείου που σκάει το νερό του καταρράκτη

Ασχετο: Που γυριζες την προτοχρονια;
σε επαιρνα τηλ για χρονια πολλα αλλα δεν.......

Yiannis59 23-04-13 22:09

Ήρθε η Άνοιξη
 
5 Συνημμένο(α)
Ήρθε η Άνοιξη

Σήμερα έπεσε προσκλητήριο

Απόντες ο για δυο χρόνια μαυρος ήρωας ( δες λίγο τα περσινά ποστ και το οραντα) ολα τα κοι δηλωσαν παρον και η λευκη κυρια τινκα στο αυγο και ενα σκασμο μικρα εσκασαν μυτη η λιμνη ηταν ολη καλυμενη απο φυτα έπεσε κλάδεμα και έχω δουλειά για μέρες μέχρι να έρθει στα ίσα της η λίμνη που ηταν εγκαταλελειμμένη ολο τον χειμώνα η θολούρα απο την λάσπη που επεσε απο το κλάδεμα του καταρράκτη πιστευω να καθαρισει σε μια δυο μερες

in the pond 23-04-13 22:15

Μπράβο βρε Γιάννη. Τέλεια!:p Να ξεκινούν σιγά-σιγά οι λίμνες να ξυπνάνε και πάλι :)

Andros 23-04-13 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 758051)
Μπράβο βρε Γιάννη. Τέλεια!:p Να ξεκινούν σιγά-σιγά οι λίμνες να ξυπνάνε και πάλι :)

Εσυ?? Ξυπνησες?? :D Καλως ορισες!!

Γιαννη, ομορφιες!!! Κι'ακομα οι ζεστες δεν επιασαν...

Andros 23-04-13 23:30

Γιαννη, επειδη η οθονη του pc μου επιασε μυωπια (χαλια λεμε) στην τελευταια φωτο ειναι φτερο του παπαγαλου?

leda 24-04-13 08:01

στην τριτη φωτο,αυτο το μαυρο-κοκκινο ,τι τελειο που ειναι!!!:smt049
οχι,οχι δεν ζηλευω...
οχι,ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,θελω κι εγωωωωωωωωω :smt091

Yiannis59 24-04-13 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 758066)
Γιαννη, επειδή η οθονη του pc μου έπιασε μυωπια (χαλια λεμε) στην τελευταία φωτο ειναι φτερο του παπαγάλου?

Μαγος you ? Τα δικα σου ειναι που μου εδωσες πριν 3 χρόνια :-D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leda (Μήνυμα 758083)
στην τριτη φωτο,αυτο το μαυρο-κοκκινο ,τι τελειο που ειναι!!!:smt049
οχι,οχι δεν ζηλευω...
οχι,ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,θελω κι εγωωωωωωωωω :smt091

Μολών λαβέ μια βολτίτσα μέχρι το Καπανδρίτι Αττική δηλώνεις αρα κοντά είμαστε σχετικά πρέπει να υπάρχουν πολλά μωρά αν προσέξεις διπλα του λιγο δεξια υπαρχει ενα μωρο, το πως θα τα πιάσουμε ειναι αλλο θέμα χε χε
παντως θα προσπαθήσω :smt117

leda 24-04-13 13:33

χιλια ευχαριστω για την προσφορα σου γιαννη!το καλοκαιρι που ελπιζω να εχω τελειωσει την δικη μου λιμνουλα,θα σου ρθω για δυο μωρακια ,δεν ντρεπομαι καθολου εγω οταν ειναι για τετοια θεματα:D

Andros 09-06-13 19:40

[QUOTE=Yiannis59;758131]Μαγος you ? Τα δικα σου ειναι που μου εδωσες πριν 3 χρόνια :-D


Ωραια! Τζιαι αφου ενναρτεις Κυπρο αγαπητε μου φιλε θελω να μου καμεις μια χαρι :D

Θελω αν ιμπορεις να μου φερεις φτερο του παπαγαλου γιατι εξικαματο, παπαλλα που λαλουμε...
Τζιαι εν θελω πολλη!! Τζιαι ενα πτερυγιο καμνει μου! :D

Billy T 09-06-13 21:13

τελεια η λιμνη σου:D:D:D:D:smt045:smt045:smt045:smt045

Yiannis59 09-06-13 23:38

[QUOTE=Andros;770141]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 758131)
Μαγος you ? Τα δικα σου ειναι που μου εδωσες πριν 3 χρόνια :-D


Ωραια! Τζιαι αφου ενναρτεις Κυπρο αγαπητε μου φιλε θελω να μου καμεις μια χαρι :D

Θελω αν ιμπορεις να μου φερεις φτερο του παπαγαλου γιατι εξικαματο, παπαλλα που λαλουμε...
Τζιαι εν θελω πολλη!! Τζιαι ενα πτερυγιο καμνει μου! :D

Θα σου φερω ενα τονο χε χε η μιση λιμνη ειναι σκεπασμενη με αυτο και δεν το πειραξα γιατι σκιάζει την λίμνη και γλίτωσα απο την αλγη

Yiannis59 05-08-15 11:58

5 Συνημμένο(α)
Μετά από δυο χρόνια και αφού η κρίση θέλει καλοπέραση (ούτε συζήτηση για διακοπές) είπα να βελτιώσω λίγο τον περιβάλλοντα χώρο
Η λευκή κυρία με τους τρεις μάγκες της χαίρει άκρας υγείας και μεγαλώνει

Artemisia 06-08-15 22:00

Μπράβο βρε Γιάννη , τι ωραία πράγματα έχεις φτιάξει:smt041:smt041 και το κορίτσι (Κοi) μουτράκι, γουρουνάκι.. :):)
Διακοπές και εμεις απο τις ίδιες κάνουμε :smt023
Τι φίλτρο έχεις ??

Γιώργος Κ 07-08-15 04:40

Απαπα παγκακι, τεντουλα ... Να κανονίσουμε καφεεεεεε!!! :p:D

aliens- 07-08-15 08:11

Κάτι καλώδια ρεύματος και το φίλτρο με τους σωλήνες του βλέπω. Αυτά θέλουν κάποιο καλύτερο κρύψιμο.

Στον καταρράκτη αυτή την στιγμή πόσα διαφορετικά φυτά έχεις? Δύο ή ένα. Μου φαίνεται ότι το έχει είδος που έχεις έχει υπερκαλύψει το άλλο.

Έχει βελτιωθεί αρκετά ο εξωτερικός σου χώρος. Θα μπορείς να κάθεσαι και να θαυμάζεις την λευκή κυρία σου από ποιο κυριλέ σημείο πλέον :)

Yiannis59 07-08-15 20:31

Αυριο στρώνω πετρα καρυστου οποτε θα κρυφτούν καλώδια και σωλήνες οπως πολυ σωστά είπες,
οι εργασίες ειναι σε εξέλιξη
Γεωργιε ο καφες σε περιμένει σύντομα τραπεζάκι και ξαπλωστρα για τους φιλους χε χε χε
Αρτεμισια το φιλτρο ειναι κινεζια αλλα ειμαι ευχαριστημένος υποτίθεται οτι ειναι αυτοκαθαριζομενο με την μανιβέλα που εχει αλλα ..........

Sakisdraminos 07-08-15 21:33

Φοβερό απλά!!!!! Μπράβο ότι κάνεις είσαι καλλιτέχνης............

pavos 08-08-15 12:48

καταρχήν μπραβο για το μερακι σου.
εγω θελω να κανω μια ερωτηση... τα μικρα που φαινονται στην τελευταια φωτογραφια ειναι ολα γεννα koi η εχει και χρυσοψαρα???

Yiannis59 08-08-15 15:22

έχει και χρυσόψαρα και πολλά μωρά Κοι

Yiannis59 12-08-15 11:35

1 Συνημμένο(α)
Στρώσαμε και την πετρα, ξερίζωσα τα φυτα απο τον καταρράκτη και πάμε για ανακατασκευή γιατι έχανα νερο απο εκεί

Artemisia 12-08-15 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 896054)
Στρώσαμε και την πετρα, ξερίζωσα τα φυτα απο τον καταρράκτη και πάμε για ανακατασκευή γιατι έχανα νερο απο εκεί

Αυτά ειναι Γιάννη , ωραία πράγματα !!! Κομοτηνή ερχεσαι ?? Κάνεις πολύ καλή δουλειά με τις πέτρες :D:D:D

aliens- 13-08-15 09:37

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.

Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνεις με τον καταρράκτη. Ποιο ψηλά τοιχώματα και χωρίς φυτά? Πάντως τα φυτά στον καταρράκτη είναι και αυτά απίθανα.

Yiannis59 13-08-15 10:40

Θα δουμε και εγω εχω προβληματιστεί λιγο
παντως το συγκεκριμένο που ειχα ειναι καταρα, χώνετε παντου μαζεύει λάσπη τρώει τις πετρες και ανοίγει τρύπες με αποτέλεσμα να χάνω πολυ νερό, ακόμα και τα παιδια απο την Κυπρο που μου το έδωσαν το εχουν ξεκάνει πράγμα πολυ δύσκολο γιατι φτιάχνει και μικρές (πατατες) οποτε φοβάμαι οτι μολις πέσει νερο θα ξανα εμφανιστεί.

Artemisia 27-08-15 22:20

Γιάννη , πού είσαι ?? μας κρατάς σε αγωνία !!! Κάνε ένα update να δούμε και εμεις τι φτιάχνεις .... ;)

Yiannis59 27-08-15 22:48

Με καθυστερούν τα μαστόρια λόγο Αυγούστου και διακοπών
το μαγαζι που παίρνω τις πέτρες Καριστου ανοίγει από δευτέρα οπότε .....
υπομονή

Yiannis59 12-09-15 19:23

3 Συνημμένο(α)
Μεσα στα πολλα ξήλωσα και μερος του καταρράκτη αν θυμάστε, το εχω γράψει αν εχετε υπομονή και διαβάσετε ολα απο την αρχή (ως τούβλο απο λιμνες) πριν τοσα χρόνια πάνω κάτω στον πατο του καταρράκτη ειχα μια λεκάνη γεμάτη βιολογικό υλικό δείτε στις φωτο τα αποτελέσματα φτουυυυυυυυ zw

Artemisia 12-09-15 19:31

Αχ Γιάννη , άνοιξες δουλειές με φούντες που λένε ....... Καλή δύναμη και καλή κατασκευή !!!!:D:D:D
Sera siporax????

Yiannis59 12-09-15 19:40

4 Συνημμένο(α)
Και οχι μονο απο την λάσπη δεν φαίνονται κατι λιτρα λάβα βιομπαλες και υλικά της Eheim
Αλλα τωρα την εχω κανει λαμπικο βλεπεις και το τελευταιο πετραδακι στον πατο της λιμνης ειπαμε τουβλο τοτε οχι πως τωρα ειμαι καλυτερος αλλα ...........
και μερικες φωτο απο ψαρια μου που εκτός απο τα γνωστά 4 κοι ολα εχουν γεννηθεί στην λίμνη

Artemisia 12-09-15 19:45

ΟΜΟΡΦΙΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :smt041:smt041:smt041:smt041

Yiannis59 13-09-15 18:48

1 Συνημμένο(α)
Οτι απέμεινε απο τον καταρράκτη δεν με βλέπω να τον τελειώνω φέτος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02568 seconds with 11 queries