Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ξαναγεννάμε... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15738)

Maverick 22-02-07 17:38

Ξαναγεννάμε...
 
Λοιπόν η θηλυκιά είναι πάλι μπουκωμένη εδώ και 2 εβδομάδες περίπου και αναμένεται να γεννήσει αρχές Μαρτίου. Την προηγούμενη φορά, γέννησε μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων που έλειπα και όταν γύρισα δεν είδα λέπι...:(
Έχω βάλει τούβλα, έχω βάλει ένα ματσάκι με σωλήνες φίλτρου δεμένους με σπάγγο, και σκέφτομαι να βάλω ένα διχτάκι με "μακαρόνι" φίλτρου για ακόμα περισσότερες τρύπες!!!
Περιμένω επιπλέον συμβουλές και παρατηρήσεις γιατί θέλω να δω μικρά αυτή τη φορά ;) !!!

mmbuna 22-02-07 18:23

Συνήθως έτσι γίνεται. Η θυληκιά είναι μπουκωμένη, αλλιώς αν δεις τον αρσενικό μπουκωμένο, να ανησυχείς!!!.... :D:D:D:D:D:D

Πέρα τις πλάκας, δεν μας λες τι είδους θυληκιά είναι αυτή για να βοηθήσουμε....

andreas K 22-02-07 20:48

Αν μπορουσες να την απομονωσεις...

Maverick 22-02-07 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 156439)
Συνήθως έτσι γίνεται. Η θυληκιά είναι μπουκωμένη, αλλιώς αν δεις τον αρσενικό μπουκωμένο, να ανησυχείς!!!.... :D:D:D:D:D:D

Πέρα τις πλάκας, δεν μας λες τι είδους θυληκιά είναι αυτή για να βοηθήσουμε....

sorry επειδη είχα ξανακάνει παρόμοιο ποστ, ξέχασα να το αναφέρω.... Labidochromis yellow είναι, τα γνωστά...

Δηλαδή να τη βάλω σε άλλο ενυδρείο μόνη της? Στο πιάσιμο δε θα στρεσσαριστεί? Φοβάμαι μην τα φτύσει ή τα... καταπιεί :smt030:smt030:smt030

georgetax 22-02-07 21:34

άρε τυχερέ να γίνεις με το καλό μπαμπάς σου εύχομαι

soza 22-02-07 22:11

Αντε και με ενα πονο το κοριτσι σου :smt061 :D :D

deMetrIs 22-02-07 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 156486)
sorry επειδη είχα ξανακάνει παρόμοιο ποστ, ξέχασα να το αναφέρω.... Labidochromis yellow είναι, τα γνωστά...

Δηλαδή να τη βάλω σε άλλο ενυδρείο μόνη της? Στο πιάσιμο δε θα στρεσσαριστεί? Φοβάμαι μην τα φτύσει ή τα... καταπιεί :smt030:smt030:smt030

αν εχεις αδειο ενυδρειο βαλε την εκει για να χαρεις παρισσοετερο τη γεννα;)
θα βαλεις το δυχτακι μεσα στο ενυδρειο σου πριν κλεισουν τα φωτα στο ενυδρειο σου,- καλυτερα να εχεις ανοιχτο το καπακι- μετα απο ωρα οταν τα παρει ο υπνος πηγαινε και ψαρεψε τη θυληκιά! και μεταφερε στο αλλο ενυδρειο το οποιο θα εχεις τις ολοιδιες συνθηκες με το μεγαλο

GODLIGHT 23-02-07 01:51

φιλε μου καλη επιτυχια με την λαμπιντο σου.αντε να γινεις πατερας να δεις τις ευθυνες :D :D. αν μπορεσεις και την απομονωσεις θα ηταν το καλυτερο για τα μικρα εαν θελεις να τα κρατησεις.
με κλειστα τα φωτα ισως ειναι και καλυτερα για να μην την ανχωσεις και πολυ. με τα δικα μου γινετε μαχη:smt117 καθε φορα που καποια ειναιν μπουκωμενη. χαμος απο μικρα μεχρι τωρα:smt120, γυρω στα 35 και αλλες 2 που ειναι μπουκωμενες φαντασου.... αφου ετοιμαζω πισινα :smt082:smt044:smt082:smt044
καλη επιτυχια

Maverick 26-02-07 11:48

:D +-2 :D +-2 Χεχε, τα μικρά έσκασαν μύτη χτες το βράδυ! Σήμερα το πρωί έβαλα αρτέμια για εκκόλαψη (για τις πρώτες μέρες, μετά θα ταίζω αποκελυφωμένες κύστες, δε νομίζω να έχουν πρόβλημα). Έβαλα μερικά σαλιγκάρια για να καθαρίζουν το βυθό και αναμένω... Έχουν πολύ πλάκα τα μικρά και είναι αρκετά μεγάλα (μέτρησα 15 με το μάτι αλλά μπορεί να υπάρχουν και 2-3 κρυμμένα). Τη θηλυκιά να τη βγάλω κατευθείαν ή να την αφήσω 1-2 μέρες μέσα? Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές!

mmbuna 26-02-07 13:22

Αστην εκεί να πάρει λίγο τ'απάνω της μερικές ημέρες να τρώει από τα καλούδια που θα ταΐζεις τα μικρά και μετά βάλτην πάλι στο μεγάλο ενδυρείο με τον αχαΐρευτο πατέρα των παιδιών της.... :D

xaris 26-02-07 16:24

Ευγε φιλε Mavi
 
ευγε αγαπητε Mavi. πως τα βλεπεις τα μικρά? ειναι δραστήρια? κρύβονται? βγαίνουν τρώνε?
λογικά αν υπολογίζω σωστά, σε δυο-τρείς μέρες θα "σπάσουν τα νερά" και στην πρώτη δικιά μου..
εγώ δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να βάλω τις μπουκωμένες μου σε ξεχωριστο ενυδρείο, οπότε παίζω με τις πιθανότητες και τους κανόνες της φύσης..
may the stronger survive..:D

mmbuna 26-02-07 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaris (Μήνυμα 157338)
may the stronger survive..

:smt018:smt018

May the most adaptive one survive.... το'πε και ο συγχωρεμένος ο Δαρβίνος ;);)

Maverick 26-02-07 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaris (Μήνυμα 157338)
ευγε αγαπητε Mavi. πως τα βλεπεις τα μικρά? ειναι δραστήρια? κρύβονται? βγαίνουν τρώνε?
λογικά αν υπολογίζω σωστά, σε δυο-τρείς μέρες θα "σπάσουν τα νερά" και στην πρώτη δικιά μου..
εγώ δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να βάλω τις μπουκωμένες μου σε ξεχωριστο ενυδρείο, οπότε παίζω με τις πιθανότητες και τους κανόνες της φύσης..
may the stronger survive..:D

Τα μικρά είναι πολύ όμορφα και κρύβονται όλα μαζί (σχεδόν) κάτω από ένα τούλο. Τάισα λίγες αποκελυφωμένες κύστες και πρέπει να έφαγαν γιατί έχουν φουσκωμένες κοιλιές. ¶υριο θα δώσω και ζωντανές αρτέμιες. Καλή επιτυχία με τις δικιές σου!;)

andreas K 27-02-07 00:38

Πιο καλα spirulina και σαλατες γενικως...

mmbuna 27-02-07 10:37

Και εγω θα σου πρότεινα μόνο σπιρουλίνα με τα mbuna (βρέφη & ενήλικες) που και που (όχι πάνω απο 1-2 φορές την βδομάδα) μπορείς να ρίχνεις κάτι διαφορετικό και πιο πλούσιο σε πρωτεϊνες οπως κριλ, μισις, αρτεμιες κλπ....

xaris 27-02-07 13:50

Φιλε Mavi, πηρα ενα 60Λ για την γέννα. το εχω βαλει σε λειτουργια χωρις το φιλτρο και το βραδυ με την βοηθεια σου βεβαιως βεβαιως, θα μεταφερω τις δυο σε "ενδιαφερουσα".
απλα, ηθελα να ρωτησω
1ον, τι να βαλω για διακοσμιση, μαλλον δεν θα κατσω να βαλω υποστρωμα, ενα δυο πετρουλες (οχι αυτες που σου ερχονται στο μυαλο) απο το μεγαλο ενυδρειο και λιγα φυτακια.
2ον, μηπως αν βαλω και τις δυο εγκυμονουσες να υπαρξει "μαλλιοτραβηγμα"
μολις γεννησει η πρωτη?

xaris 27-02-07 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 157350)
:smt018:smt018

May the most adaptive one survive.... το'πε και ο συγχωρεμένος ο Δαρβίνος ;);)

:-D respect

mmbuna 27-02-07 17:27

Σωστός με το 60άρι!!! Ευγε σου!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaris (Μήνυμα 157551)
2ον, μηπως αν βαλω και τις δυο εγκυμονουσες να υπαρξει "μαλλιοτραβηγμα"
μολις γεννησει η πρωτη?

Σωστά θα υπάρξει! Μόλις γεννήση η πρώτη, ξου ξου στο κεντρικό ενυδρείο, και μόλις γεννήσει και η δεύτερη, επίσης ξου ξου να μείνουν τα κούτσικα μόνα τους να την παλέψουν.

Λέω ξου ξου, γιατί ενώ 99% μια λεχώνα δεν θα φάει τα δικά της μωρά, τα μωρά της άλλης θα της φανούν πεντανόστιμα μετά από 20-25 μέρες απεργία πείνας!

xaris 28-02-07 10:55

με την βοήθεια του Mavi μετεφερα μετα απο αρκετο κόπο τις δύο εγκυμονουσες στο 60λ. εκανα και μια ανακαινηση στο παλιο ενυδρειακη μου
:D αφου οι πετρες βγηκαν και μπηκαν ξανα σε εντελως αλλη διαμορφωση.
στη γεννηστρα παντως οι θυληκες φαινονται λιγο στρεσαρισμενες. μηπως να βαλω και αλλες πετρες?
:smt032 "Life has already begun"

Maverick 07-03-07 10:09

3 Συνημμένο(α)
Mερικές photos από τα μικρά (τα οποία τελικά είναι 20)...! :D

georgetax 07-03-07 17:43

συγχαρητήρια φιλέ μου μπράβο.κρατά για εμένα 2 θηλυκά ( τα πιο όμορφα;););) ) άντε εύχομαι ότι καλύτερο

xaris 08-03-07 11:47

Σημερα εβγαλα την πρωτη που γεννησε απο το ενυδρειο. τα μικρα κρυβονται αρκετα καλα και η μανα δεν ετρωγε δυο μερες τωρα. ειναι ωρα της δευτερης να γεννησει μου φαινεται.. :D
μολις γεννησει θα την στειλω και αυτη στο μεγαλο ενυδρειο να συνεχισει την ζωη της κανονικα..
αντιθετως με του Mavi λοιπον τα δικα μου μικρα κρυβονται αναμεσα στο πετραδακι που εχω βαλει και μπορω να διακρινω αρκετα μεσα στις κοιλοτητες που σχηματιζει το τουβλο..
αν και αποταν εβγαλα την μανα, βγαινουν λιγο περισσοτερο (αυτο ειναι μιας ωρας παρατηρηση, οποτε μπορει να ηταν και τυχαιο).
μετρησα 6 ταυτοχρονως, αλλα οπως καταλαβαινετε ειναι πολλα που δεν μπορω να τα δω καθολου!!!!! :smt040


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries