Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αμμος ποσοτητα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98833)

Vassoram 10-11-17 15:58

Αμμος ποσοτητα
 
Καλησπερα! Περιπου ποσα κιλα αμμο χρειαζεται ενα ενυδρειο 60 λιτρων..;;

Artemisia 10-11-17 20:28

Kαλησπέρα :D 9 λίτρα ! για να έχεις 5 εκατοστά άμμο αν το ενυδρείο είναι 60x30 :D

Vassoram 11-11-17 23:22

Γιατι εμενα μου ειπαν 20 κιλα αμμο.. ειναι υπερβολικα εε..;;

Kostas G. 12-11-17 00:10

Το ειδικό βάρος της χαλαζιακής άμμου είναι 1,2 , άρα τα 9 λίτρα είναι 10,8κιλά. Αν βάλεις 20κιλά θα έχεις ύψος υποστρώμματος 9,25εκ.. Ανάλογα τι ύψος υποστρώματος θέλεις, παίρνεις την αντίστοιχη ποσότητα.

tsala 12-11-17 10:21

10 κιλα και πολλα ειναι για 60λιτρο..

George23 12-11-17 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassoram (Μήνυμα 1027918)
Γιατι εμενα μου ειπαν 20 κιλα αμμο.. ειναι υπερβολικα εε..;;

Εγώ έβαλα στο ενυδρειο μου (rio300), 50 κιλά άμμο και ήταν υπερβολική όπως μου είπαν και τα παιδιά.
Νομίζω με 10 κιλά θα είσαι σούπερ !

Vassoram 13-11-17 02:52

Παιδια εβαλα 20 κιλα αραγωνιτη! Ειναι 5-6 εκατοστα! Φαινεται πολυ ωραιο. Ευχαριστω πολυ.

stanisalus18 13-11-17 06:19

Αραγωνιτης; Τι ψαρια θα μπουν στο ενυδρειο; Καλημερα.

tsala 13-11-17 09:45

αραγωνιτη βαζουμε μονο σε αφρικανικα ενυδρεια και σε θαλασσινα, γιατι ανεβαζει τις σκληροτητες.
σε αυτα δεν φυτευουμε, επομενως δεν χρειαζεται να βαλεις τοσο πολυ και να κοβεις πολυτιμα λιτρα , τα οποια δεν περισσευουν κιολας..
αν δεν στηνεις καποιο απο αυτα τα ειδη ενυδρειων, πρεπει να τον αλλαξεις με φυσικο χαλικι ή αμμο.

nazgul 14-11-17 09:29

Τελικα με αυτο τι εγινε? Τι ψαρια θα βαλεις στο ενυδρειο? Ο αραγωνιτης ειναι δικη σου επιλογη ή σου τον προτειναν?

Vassoram 14-11-17 14:53

Ενα pseudotropheus που εχω ηδη θα βαλω. Τον αραγωνιτη μου τον προτεινε ενας φιλος!

nazgul 14-11-17 15:03

Για το pseudotropheus σε αυτα τα λιτρα, σου εχουν πει τα παιδια σε αλλο ποστ.

Vassoram 14-11-17 15:36

Ναι το ξερω αλλα δεν μπορω να κανω κατι. Ειπα οτι το χαριζω και δεν ενδιαφερθηκε καποιος. Οποτε θα το κρατησω.. το εχω αποφασισει.

insidious 14-11-17 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassoram (Μήνυμα 1028155)
Ναι το ξερω αλλα δεν μπορω να κανω κατι. Ειπα οτι το χαριζω και δεν ενδιαφερθηκε καποιος. Οποτε θα το κρατησω.. το εχω αποφασισει.

Γιατι δε το επιστρεφεις στο πετ σοπ; κ παρε καποιο ψαρακι για τα λιτρα σου. Μπορει να βρεθει κ κάποιος εδω να σοτ δωσει.
Ειναι λαθος να το κρατησεις κατα την ταπεινή μου γνώμη, το ψαρακι αυτο θελει αλλα λιτρα αλλες συνθηκες κτλ

tsala 14-11-17 18:16

Και θα περασει καλυτερα στο πετ σοπ;
η μήπως θα καταληξει σε καταλληλοτερο ενυδρείο;

Απο την στιγμή που έβγαλες αγγελια να το χαρίσεις (και μπραβο σου) και δεν βρέθηκε καποιος να του προσφέρει μεγαλύτερο σπίτι, προσωπικα θεωρω πως κανεις το σωστο, να το κρατήσεις και να το φροντιζεις κι αν καποια στιγμη βρεθεί σωστοτερο περιβάλλον, το δινεις.

insidious 14-11-17 18:38

Μην το αποκλείεις να βρει καλυτερο σπιτι απο κάποιον αλλο αγοραστή. Δεν ειναι ολοι ανίδεοι
Μπορει οντως ν βρει. Το ψαρακι αυτο σε αυτα τα λιτρα δεν μπορει να ζησει, μονο να επιβιωσει.
Ενω θα μπορουσε να το μετατρέψει σε ενα πολυ ομορφο περιβαλλον για καποιο ιδανικο ψάρι.
Φιλικα πάντα

Vassoram 14-11-17 23:59

Πηγα στο πετ σοπ παντως, και μου ειπαν οτι δεν δεχονται επιστροφες.
Δεν θα ασχοληθω αλλο. Το ψαρακι θα το προσεξω οσο μπορω. Εχω διαθεσει αρκετα χρηματα και χρονο ωστε να φτιαξω ενα οσο γινεται πιο καταλληλο ενυδρειο. Στο πετ σοπ παντως θα ζουσε σε ενα ενυδρειο 70 λιτρων με αλλα 10 ψαρια μεσα, μεχρι να το αγορασει καποιος. Ετσι κι αλλιως πλεον εχω αγαπησει το ψαρακι. Αν ηθελε καποιος απο εδω μεσα να το φροντισει, ας απαντουσε!
-------------------------
Παντως εδω μεσα ολα τα μελη με εχετε βοηθησει παρα πολυ, ειτε απαντωντας σε δικη μου ερωτηση ειτε σε αλλων μελων. Ετσι κι εγω εχω την ευκαιρια να διαβαζω και να μαθαινω καθε μερα και κατι καινουριο. Γινεται εξαιρετικη δουλεια παιδια. Συγχαρητηρια!!

insidious 15-11-17 03:48

Συγγνωμη αν οι απαντήσεις μου φανηκαν επιθετικές,καθε αλλο.
Εχεις κάνει μια μεγαλη προσπάθεια και μπράβο σου αλλοι δε θα ασχολουνταν καν.
Αφου δε γινεται αλλιως λοιπον,πρόσφερε του ενα καλο σπιτι και απο εδω και περα γνωριζεις. Θα κάνεις σιγουρα το καλύτερο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02696 seconds with 11 queries