Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Νερό από πρόφιλτρα ΑΟ και TDS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98810)

Stergios90 08-11-17 12:14

Νερό από πρόφιλτρα ΑΟ και TDS
 
Γεια σας! Έχω την απορία γιατί το νερό όταν περνάει από τα πρόφιλτρα της ΑΟ ανεβάζει TDS. Έχετε υπόψη σας γιατί συμβαίνει αυτό? Δεν θα έπρεπε, αν όχι να έχει χαμηλότερο, έστω να έχει το ίδιο TDS με το νερό απ' ευθείας απ τη βρύση?
Ήθελα να το χρησιμοποιήσω για μίξη με το καθαρό της ΑΟ στις αλλαγές θεωρώντας ότι θα είναι καλύτερα αντί για απ' ευθείας βρύση. Για να κρατάνε τα πρόφιλτρα σωματίδια και ίσως κάποια χημικά ο άνθρακας..
Ωστόσο μιλάμε για διαφορά ~+100 tds απ το νερό της βρύσης, που δεν είναι αμελητέα.
346ppm βρύσης ---> 450ppm απ τα πρόφιλτρα

Τάκης 08-11-17 15:01

Μήπως θα πρέπει να αλλάξεις προφίλτρα ;
Πόσο καιρό τα έχεις ;

dimitrislamprou 08-11-17 15:25

ο χρονος ζωης των προφιλτρων ειναι 6 μηνες πανω κατω για ολες τις εταιριες....κοιτα ομως τις συνδεσεις της ΑΟ μηπως δεν ειναι σωστες. Αυτη που πηρα εγω ειχε λαθος συνδεσεις απο το εργοστασιο...

tsala 08-11-17 17:21

Μήπως μετρας το "βρώμικο" ;
Αν ναι, ειναι φυσιολογικό να εχει πολυ περισσότερο tds απο της βρυσης.
Αν οχι, θα έπρεπε να εχει ιδιο (περίπου) tds με της βρυσης

Stergios90 08-11-17 20:54

Προφιλτρα ολοκαίνουργια από καινούργια compact ΑΟ. Δεν με καταλάβατε όμως μάλλον. Πέρασα το νερό απλά απ τα πρόφλιτρα, πριν καν μπει στη μεμβράνη, για να καθαρίσει λίγο μέσω του πρόφιλτρου στερεών και του ενεργού άνθρακα.
Με λίγα λόγια έβγαλα το σωληνάκι που μπαίνει στην θήκη της μεμβράνης της ΑΟ (από πάνω της) και από κει πήρα νεράκι. Αυτό είναι όλο..
Άρα απ' όσο κατάλαβα, δεν είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.. Τι να πω! Θα ξανακάνω σήμερα μετρήσεις που δούλεψε η ΑΟ για αρκετές ώρες χτες, μήπως άλλαξε κάτι!
-------------------------
Λοιπόν, έκανα και τώρα μετρήσεις, αυτή τη φορά με αντλία να δίνει πίεση.
Νερό βρύσης 340ppm
Νερό από πρόφιλτρα 348ppm.
Πάλι πιο ψηλά αλλά πολύ μικρή διαφορά! Τώρα μάλιστα! Άρα ή εφταιγε η πίεση ή το ότι τα πρόφιλτρα χτες δεν είχαν προλάβει να δουλέψουν σχεδόν καθόλου.
Νερό της ΑΟ, με 2 μεμβράνες 100gpd σε σειρά, είναι στα 8ppm. Οπότε καλά είμαστε..

Diskus fan 09-11-17 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrislamprou (Μήνυμα 1027612)
ο χρονος ζωης των προφιλτρων ειναι 6 μηνες πανω κατω για ολες τις εταιριες....κοιτα ομως τις συνδεσεις της ΑΟ μηπως δεν ειναι σωστες. Αυτη που πηρα εγω ειχε λαθος συνδεσεις απο το εργοστασιο...

Λάθος... ΔΕΝ είναι με τους μήνες αλλά με την ποσότητα νερού που περνάει μέσα από αυτά... και συνήθως είναι για 5-6 χιλιάδες λίτρα.-

Γιώργος Κ 09-11-17 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 (Μήνυμα 1027626)
Λοιπόν, έκανα και τώρα μετρήσεις, αυτή τη φορά με αντλία να δίνει πίεση.
Νερό βρύσης 340ppm
Νερό από πρόφιλτρα 348ppm.
Πάλι πιο ψηλά αλλά πολύ μικρή διαφορά! Τώρα μάλιστα! Άρα ή εφταιγε η πίεση ή το ότι τα πρόφιλτρα χτες δεν είχαν προλάβει να δουλέψουν σχεδόν καθόλου.
Νερό της ΑΟ, με 2 μεμβράνες 100gpd σε σειρά, είναι στα 8ppm. Οπότε καλά είμαστε..

και παλι παράξενο ακούγεται ... ειναι πρώτο το προφίλτρο του άνθρακα και μετα των σωματιδίων? Αν οχι βαλτα ετσι και ξαναμέτρα :rolleyes:

Stergios90 09-11-17 02:08

Πρώτα είναι των στερεών και μετά του άνθρακα. Έτσι είναι στα σχεδιαγράμματα και στην περιγραφή προϊόντος στη waterwaves που το πήρα.
Επίσης, σε όλες τις ΑΟ, έχει πρώτο στάδιο των στερεών και μετά τον άνθρακα. Υπάρχει λόγος να το αλλάξω?

Γιώργος Κ 09-11-17 06:41

Να πω την αληθεια δε νομιζω να παιζει ρολο ιδιαιτερο αλλα δοκιμασε το μηπως ...
Δωσε προσοχη στο μηνυμα του diskus fan - αυτο ειναι οντως σημαντικο!! Υπολογιζεις τα συνολικα λιτρα που περασαν απο την οσμωση οχι μονο το "καθαρο"

delta66 09-11-17 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 (Μήνυμα 1027626)
Άρα ή εφταιγε η πίεση ή το ότι τα πρόφιλτρα χτες δεν είχαν προλάβει να δουλέψουν σχεδόν καθόλου.

Γιαυτο λεμε να αφηνουμε τα προφιλτρα να τρεξουν μερικα λιτρα, πριν τα συνδεσουμε με τη μεμβρανη.
Οπως επισης να τρεξει αρκετα και αφου συνδεσουμε τη μεμβρανη.
Τα νορμαλ προφιλτρα 2.5 ιντσων διαμετροιυ ειναι για 8-10.000 λιτρα περιπου.
Tα πιο μικρα 2 ιντσων ειναι για 4-5.000 λιτρα.
(ΥΓ φυσικα οταν περναει το νερο απο την ΑΟ, τα λιτρα που βγαλαμε υπολογιζονται συνολικα, καθαρο+βρωμικο)

Stergios90 09-11-17 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1027702)
Γιαυτο λεμε να αφηνουμε τα προφιλτρα να τρεξουν μερικα λιτρα, πριν τα συνδεσουμε με τη μεμβρανη.
Οπως επισης να τρεξει αρκετα και αφου συνδεσουμε τη μεμβρανη.

Τα είχα αφήσει να τρέξουν γύρω στα 15 λεπτα λεπτά πριν μετρήσω, συνδεδεμένα όμως με την μεμβράνη σε φάση flush. Νομίζω πως έφταιγε η πίεση του νερού που έιναι άθλια εδώ που μένω! Με την αντλία που αγόρασα όλα καλά!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1027702)
Τα νορμαλ προφιλτρα 2.5 ιντσων διαμετροιυ ειναι για 8-10.000 λιτρα περιπου.
Tα πιο μικρα 2 ιντσων ειναι για 4-5.000 λιτρα.
(ΥΓ φυσικα οταν περναει το νερο απο την ΑΟ, τα λιτρα που βγαλαμε υπολογιζονται συνολικα, καθαρο+βρωμικο)

Ξέρω ξέρω, σ'έχω σελιδοδείκτη για πολλά θέματα όπως και σε αυτό :D
Στα περίπου 1000 της ΑΟ αλλάζω πρόφιλτρα. Με τη λογική 1καθαρό προς 3"βρώμικο" όσμωσης.

Diskus fan 13-11-17 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 (Μήνυμα 1027735)
Τα είχα αφήσει να τρέξουν γύρω στα 15 λεπτα λεπτά πριν μετρήσω, συνδεδεμένα όμως με την μεμβράνη σε φάση flush. Νομίζω πως έφταιγε η πίεση του νερού που έιναι άθλια εδώ που μένω! Με την αντλία που αγόρασα όλα καλά!



Ξέρω ξέρω, σ'έχω σελιδοδείκτη για πολλά θέματα όπως και σε αυτό :D
Στα περίπου 1000 της ΑΟ αλλάζω πρόφιλτρα. Με τη λογική 1καθαρό προς 3"βρώμικο" όσμωσης.

Με 2 μεμβράνες... 1 προς 3 σου βγάζει; :confused:

Stergios90 14-11-17 09:36

Μέχρι πρότινος έμενα στο Βόλο και τώρα μετακόμισα στο χωριό μου. Το νερό μας εδώ είναι εντελώς χάλια δυστυχώς.. Η αναλογία είναι σίγουρα καλύτερη τώρα πια που έβαλα 2η μεμβράνη. Ως τώρα δούλευα μία μόνο, αλλά είχα και μικρότερο ενυδρείο (100λ). Τώρα με το 450λιτρο πήρα δύο. Ωστόσο μάλλον το 1 προς 3 θα ακολουθήσω και πάλι λόγω νερού στο χωριό. Έχω την εντύπωση ότι είναι από γεώτρηση αν θυμάμαι καλά.
Έτσι και αλλιώς κάνω μετρήσεις με TDS meter οπότε θα δείξει πότε θα τα φτήσουν οι μεμβράνες!

globalzero 15-11-17 00:05

θεσσαλονίκη εγώ με 2 μεμβράνες της πλάκας από ebay είμαι σε αναλογία 1 καθαρό 1,5 βρώμικο και tds από 200 σε 15.

μόλις τις δω να πηγαίνουν πάνω από 20 θα πάρουν δρόμο και οι 2 , χαλάλι τα 15 ευρώ :D

Επίσης όταν αλλάζω τα προφίλτρα αλλάζω και τη σειρά τους δηλαδή η δεύτερη που δέχεται πιο σκληρό νερό γίνεται πρώτη κοκ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries