Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέος με κιχλίδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15538)

KARAGIANNISV 10-02-07 21:56

Νέος με κιχλίδες
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους στο forum.
Ασχολούμαι με ενυδρεία εδώ και 5 χρόνια χωρίς βέβαια να εμβαθύνω στο χόμπι τόσο πολύ!!!
Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο GENESIS 80 διαστάσεις 80*35*40 το οποίο το ξανάστησα μετά από πολύ καιρό.Κάτω έβαλα άμμο θαλάσης.
Έχω εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2232 ecco.
Θέλω να βάλω κιχλίδες αλλά θα ήθελα να μάθω πρώτα τι πρέπει να προσέξω !
Τι υλικά θα ήταν καλύτερα να βάλω στο φίλτρο μέσα?
Διαβάζω 'οτι το νερό θέλει υψηλό ph.οκ πως το καταφέρνω αυτό?
Θερμοκρασία περίπου?
Να βάλω αεραντλία ή θα μου τα ξηλώνουν συνέχεια η κηχλίδες?
Για να στρώσω σωστά το νερό ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος ?


Να μην σας ζαλίζω άλλο όποιος μπορεί ας απαντήσει γιάτι το εχω άδειο και δεν μπορώ να το βλέπω έτσι!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!!!

netblues 10-02-07 22:57

Επειδη κιχλιδες ειναι παρα πολλα ψαρια, μηπως εννοεις ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ κιχλιδες των λιμνών Malawi και Taganyika ?
Το φιλτρο σου κανονικα ειχε υλικα απο την μαμά του και εινα μια χαρά.
Για την αμμο πρεπει να απαντησεις στο τι εννοεις με τη λεξη κιχλιδες.
Αεραντλια γενικα δεν χρειάζεται.
Ο καλυτερος τροπος (για τα ψαρια) ειναι χωρις ψαρια με τη μεθοδο της αμμωνιας.
Ο καλυτερος τροπος για τον (βιαστικο) χομπιστα ειναι με ετοιμο "μπολι" από άλλο ενυδρείο.

tsikis 10-02-07 23:27

Καλώς μας ήρθες φίλε μου..:smt006
Ρίξε μια ματιά εδώ.
Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Επίσης τα παιδιά εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν να το γεμίσεις..

Υπομονή χρειάζεται...

KARAGIANNISV 10-02-07 23:29

Nαί Αφρικάνες εννοώ!

steady 11-02-07 00:10

καλωσηρθες!οι αφρικανες θελουν σκληρο νερο και με ph πανω απο 7!διαβασε ιδιαιτερα την κατηγορια με τις κιχλιδες ανατολικης αφρικης και σε οτι συγκεκριμενο με τις αφρικανες ρωτα εκει!δες και καμια παρουσιαση αναλογων τανκ να παρεις μια ιδεα αν και το aquaskaping στις αφρικανες συνοψιζεται σε δυο λεξεις πετρες-αμμος!<η και 3 πετρες αμμος ανουμπιες:D >!διαβασε για το στρωσιμο<και κυκλος αζωτου> και προμηθευσου απο καποιον μπολι αφου βιαζεσαι:D ολα αυτα αφου κανεις ενα ποστ να δεις και τι αφρικανες θα φιλοξενησεις malawi η taganika πχ!α θερμοκρασια στους 25 εισαι οκ αλλα αυτο ειναι το τελευταιο!

ASCCO1 11-02-07 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 154183)
καλωσηρθες!οι αφρικανες θελουν σκληρο νερο και με ph πανω απο 7!

Μια διευκρηνηση θα κανω εδω λιγο......
σωστο ειναι αυτο που λες πανω απο 7 ΡΗ...
ΑΛΛΑ στην αθηνα το ΡΗ ειναι 7,2 με 7,4...οποτε ειμαστε ο.κ
Σημειωτεον τελευταιες μερησεις στην MALAWI εδειξαν ΡΗ 7,9 οποτε βασικα σε ενα ενυδρειο με malawi αν βλουμε καποιες πετρες ασβεσολιθικες ( δοξα το θεο ις εχουμε μπολικες εδω στην ελλαδα)) και αμμο απο καποια παραλια(( μετα βεβαια απο ον σχετικο καθαρισμο)) Ανεβαζουμε σκληροτητα και ειμαστε Ο.Κ....

τωρα στο τι ψαρια μπορουμε να βαλουμε σε 80 λιτρα...... αν μιλαμε για MALAWI εγω θα προτεινα ενα μονο ειδος π.χ labidochromis..1 ΑΡΣΕΝΙΚΟ +3 ΘΥΛΗΚΑ..
Και απο Ταγκανικα Aν θελουμε να εχουμε ποιο πολλα ψαρακια L.occelatus....(( τα οποια με να ΡΗ 7,9 τα πανε μια χαρα))

KARAGIANNISV 11-02-07 18:46

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις χρήσιμες συμβουλές σας.

Ανυπομονώ να ανοίξουν τα μαγαζιά αύριο για το κλασσικό shopping.

Καλά αυτά τα labidochromis είναι πανέμορφα!!!!!

steady 11-02-07 19:31

Παράθεση:

Ανυπομονώ να ανοίξουν τα μαγαζιά αύριο για το κλασσικό shopping.
μην βιαστεις παντως μεθοδευσε τα παντα κανε λιστα και μετα!παντως πρωτευον ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου σου!οταν ερθει η ωρα των ψαριων διαβασε εδω να δεις πως ξεχωριζεις αρσενικο-θυληκο!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14654
πήγαινε στο ποστ 29 εκει που γράφει ο mmbunα

KARAGIANNISV 18-02-07 13:07

Τελικά το γέμισα με νερό, έβαλα στο φιλτρο τα κλασσικά σφουγγάρια και SIRORAX ,και το έχω και δουλευεί από την δευτέρα.Εχτές έβαλα και 6 μικρά ψαράκια για να βοηθήσουν στο στρώσιμο.Τελικά όπως καταλαβαίνετε επέλεξα την αργή μέθοδο γιατί τελικά η αναμονή ΑΞΙΖΕΙ.

Έκανα και της πρώτες μετρήσεις για να δώ απο που ξεκινάω:

ph 7,6
no2<0,3
kh 6

Έχω και ένα τέστ που μετράει nh3-nh4 τι ακριβώς είναι αυτό?
Και πόσο πρέπει να έχω?

parrot 18-02-07 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KARAGIANNISV (Μήνυμα 155530)
Τελικά το γέμισα με νερό, έβαλα στο φιλτρο τα κλασσικά σφουγγάρια και SIRORAX ,και το έχω και δουλευεί από την δευτέρα.Εχτές έβαλα και 6 μικρά ψαράκια για να βοηθήσουν στο στρώσιμο.Τελικά όπως καταλαβαίνετε επέλεξα την αργή μέθοδο γιατί τελικά η αναμονή ΑΞΙΖΕΙ.

Είσαι σίγουρος ότι διάλεξες την αργή μέθοδο? Το φίλτρο το έστρωσες κάπως ή στρώνεται τώρα με τα ψάρια?

Για ΝΗ3/ΝΗ4 δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

KARAGIANNISV 18-02-07 21:54

Στρώνεται τώρα με τα ψαράκια!

george 18-02-07 21:59

Τι ψαράκια ;

tsikis 18-02-07 22:01

Αναμένω την απάντηση :smt104 :smt104 :smt104 :smt104 :smt104

soza 18-02-07 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KARAGIANNISV (Μήνυμα 155595)
Στρώνεται τώρα με τα ψαράκια!

Δεν νομιζω οτι ο τροπος που διαλεξες ειναι ο πλεον σωστος.
Γιατι δεν ζητας απο καποιο μελος του φορουμ να βρεθειτε και να σου δωσει λιγο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του? Ετσι δεν θα χρειαστει να κανεις στρωσιματα και τετοια..
Δεν τα λυπασαι τα ερμα τα ψαρακια σου??? Κριμα ειναι... Αφου υπαρχει κιαλλος τροπος ...

KARAGIANNISV 18-02-07 22:49

Δεν ξέρω ακριβώς τι ψάρια είναι αυτά αλλά μου τα έδωσαν τα παιδιά στον υδάτινο κόσμο αφού πρώτα τους είπα τι θέλω να κάνω.

tsikis 18-02-07 22:56

Δεν νομίζω ο Νιντάλ να σου τα έδωσε φάτσα φόρα.
Πρέπει να σε ενημέρωσε πρώτα για το αν είναι το σωστό και τι όχι..
Το λέω αυτό με σιγουριά μιας και όταν είχα πει στο εν λόγω κατάστημα για τα ειδη στρωσίματος (όταν άρχιζα) μου απαγόρεψε ρητά το στρώσιμο έστω και με χρυσόψαρα.

Βέβαια αν κάποιος βιάζεται και δεν ακούει τις συμβουλές το κατάστημα σηκώνει τα χέρια ψηλά..

Και μιλάω για τα σωστά μαγαζιά...

Για εμένα ένα από αυτά είναι και το εν λόγω κατάστημα....

parrot 18-02-07 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KARAGIANNISV (Μήνυμα 155619)
Δεν ξέρω ακριβώς τι ψάρια είναι αυτά αλλά μου τα έδωσαν τα παιδιά στον υδάτινο κόσμο αφού πρώτα τους είπα τι θέλω να κάνω.

Δηλαδή σου είπαν ότι για να στρώσεις το ενυδρείο κάνουν αυτά τα ψαράκια?

Λες να του έδωσε χρυσόψαρα? Να μετράς για αμμωνία (NH4) και να κάνεις αλλαγές νερού ώστε να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα. Αν και το καλύτερο θα ήταν να πάρεις μπόλι από στρωμένο ενυδρείο για να μη παιδεύονται.... όπως λέει και η σόνια

KARAGIANNISV 18-02-07 23:03

Φίλε μου ούτε πιτσιρικάς είμαι ούτε κάνω του κεφαλιού μου.Ουτε επίσης βιάζομαι.Εξηγώ πάντα για να μην πέφτω σε τέτοιες λούμπες.Επίσης δεν λέω ψέματα.ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ :ΒΑΛΕ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.
Επίσης για να γνωρίζεις τα ίδια έδωσε και σε ένα φίλο μου ,που στήσαμε μαζι τα ενυδρεία..

αμα ήταν χρυσόψαρα θα σας τα έλεγα.

tsikis 18-02-07 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KARAGIANNISV (Μήνυμα 155627)
Φίλε μου ούτε πιτσιρικάς είμαι ούτε κάνω του κεφαλιού μου.Ουτε επίσης βιάζομαι.Εξηγώ πάντα για να μην πέφτω σε τέτοιες λούμπες.Επίσης δεν λέω ψέματα.ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ :ΒΑΛΕ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.
Επίσης για να γνωρίζεις τα ίδια έδωσε και σε ένα φίλο μου ,που στήσαμε μαζι τα ενυδρεία..

Ούτε πιτσιρικά σε είπα, ούτε ότι κάνεις του κεφαλιού σου ανέφερα πουθενά...
Έκανα απλά μια διευκρίνηση.
Αν όντως στα είπε έτσι τότε .........

Αλήθεια...διάβασες τα link που σου δώσαμε παραπάνω????

KARAGIANNISV 18-02-07 23:10

Βέβαια και ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Πολύ χρήσιμο!!

Κάτσε να πάω να κάνω ένα τεστάκι!!!!!
Έρχομαι σε λίγο!!

tsikis 18-02-07 23:23

Εάν όντως το διάβασες θα διάβασες και αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
Θα διάβασες επίσης πως δεν είναι και το ιδανικότερο να στρώνεις φίλτρο νεοσύστατου ενυδρείου με ψάρια μιας και η ταλαιπωρία που αντιμετωπίζουν είναι μεγάλη (έστω και τα χρυσόψαρα).

Αν όντως λοιπόν διάβασες γιατί δέχτηκες να βάλεις ψάρια για στρώσιμο...??
Γιατί δεν ξεκίνησες να στρώνεις με τη διαδικασία της αμμωνίας πχ???

Βέβαια δεν σε κατηγορώ για τίποτα και καλά έκανες αν το ήθελες έτσι (για να μην παρεξηγιόμαστε) αλλά απλά ρωτάω!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα για το ενυδρείο σου και καλή συνέχεια...

Υπομονή και όχι βιασύνες (το βασικότερο)...

KARAGIANNISV 18-02-07 23:44

Το νιτρώδες άλας (NO2) είναι ένα ισχυρό δηλητήριο που εμποδίζει τη μεταφορά του οξυγόνου από το αίμα και οδηγεί στην εσωτερική ασφυξία.
Διαμορφώνεται από τη βακτηριδιακή αποσύνθεση του αμμώνιου και χωρίζεται περαιτέρω σε μη τοξικό νιτρικό άλας (NO3).
Εάν τα επίπεδα νιτρώδους άλατος που υπερβαίνουν το 0.1 mg/l μετριούνται.
Εάν τα επίπεδα του Νιτρώδους άλατος είναι μετρήσιμα τότε δεν έχουμε σωστή λειτουργία του κύκλου του αζώτου.

Μόλις μέτρησα <0,3.Είναι οκ?????

tsikis 18-02-07 23:49

Πρέπει να είναι 0
Τι ΝΗ3ΝΗ4 έχεις? (αμμωνία)

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters3.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

george 18-02-07 23:50

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

tsikis 18-02-07 23:51

george με πρόλαβες :) :) :)

KARAGIANNISV 24-02-07 18:00

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν αφού πήγα και αγόρασα πέτρα απο την βάρης κορωπίου και μου φύγαν τα χέρια απο το τρίψημο και το καθάρισμα για 3 μέρες έβαλα πρόχειρα της πέτρες μέσα στο ενυδρείο για να δω πως είναι .Σίγουρα έχετε κάτι να μου προτείνεται!!!!

Z_X 24-02-07 22:41

Ειμαι της γνώμης ότι πρώτα διαλέγεις τον πλυθησμό και μετά φτιάχνεις το περιβάλον.

KARAGIANNISV 24-02-07 22:58

Eτσι και άλλιως θα βάλω 3-4 ψάρια.Δεν μπορώ παραπάνω!!

georgetax 24-02-07 23:01

θα πρότεινα λίγες πέτρες παραπάνω για πιο πολλές κρυψωνες

steady 24-02-07 23:43

αρκετες παραπανω πετρες θα προτεινα εγω και οσο ποιο μικρες γινεται για να κανουν κρυψωνες τα ψαρια που εχεις μεσα τωρα ειναι serpae tetra και black skirt tetra<χηρες που λεμε> πληροφοριακα το λεω τα λυπαμαι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02278 seconds with 11 queries