Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πως μπορω να κανω d.i.y. λυπασματα για τα φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33364)

Μίμης 21-07-09 17:31

πως μπορω να κανω d.i.y. λυπασματα για τα φυτα
 
για σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω και αν ναι πως να κανω diy λυπασματα για τα φυτα επειδη δινω και τοσα χρηματα για λιπασματα ενω θα μπορω να τα κανω δωρεαν.ακουω....:D

water 21-07-09 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 366298)
για σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω και αν ναι πως να κανω diy λυπασματα για τα φυτα επειδη δινω και τοσα χρηματα για λιπασματα ενω θα μπορω να τα κανω δωρεαν.ακουω....:D


ειχα διαβασει οτι πριν φυτεψεις ενα ενυδριο περνεις φυλα απο δασος.. εχω ακουσει και για φυνικοχωμα δν εχω φυτεψει ποτε μου.. ειχα ενα μικρο που εγεινε σκ@τ@

απ'οτι 3ερω ομως ειναι μονο για να βαλεις σαν υποστρομα ..τωρα για να συμπλιρωνεις στο ιδι υπαρχον ενυδριο σου.. δν εχω ιδεα ψακσε στο φορουμ μπορει να βρεις κατι για φυτεμενα..

καλη συνεχεια για τι λιτρα μιλαμε ?

Μίμης 21-07-09 18:18

για 60 λιτρα
-------------------------
αμα παρω ενα μεγαλο μπουκαλι βαλω μεσα αρκετα ξερα φυλλα μπορει και χλωρα ,βαλω μεσα νερο αρκετο,μια κουταλια λιπασμα για ενυδρεια και μια ασ[ιρινη που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα φυτα(για την ασπιρινη δεν ειμαι σιγουρος)και τα αφησω 1-2 μηνες το μειγμα αυτο αν κρατησω μονο το υγρο τι λετε θα ηταν κατι καλο για λιπασμα ενυδρειου?:confused:

harris samos 21-07-09 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 366303)
για 60 λιτρα
-------------------------
αμα παρω ενα μεγαλο μπουκαλι βαλω μεσα αρκετα ξερα φυλλα μπορει και χλωρα ,βαλω μεσα νερο αρκετο,μια κουταλια λιπασμα για ενυδρεια και μια ασ[ιρινη που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα φυτα(για την ασπιρινη δεν ειμαι σιγουρος)και τα αφησω 1-2 μηνες το μειγμα αυτο αν κρατησω μονο το υγρο τι λετε θα ηταν κατι καλο για λιπασμα ενυδρειου?:confused:

αμα τα ψαρια σου εχουν πονοκεφαλο καλο θα τους κανεις ..
εγω με ενα υποστρομα τησ σερα και το υγρο σιδηρο της σερα ειμαι μια χαρα ενα χρονο εχω αγορασει 5 μπουκαλια δε βαζω καθε ευδομαδα 200 λιτρα ενυδρειο εχω εγω τι ειναι 50 ευρο το χρονο και διοκσιδιο που φτιαχνω μονος μου

george 21-07-09 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water (Μήνυμα 366301)
ειχα διαβασει οτι πριν φυτεψεις ενα ενυδριο περνεις φυλα απο δασος.. εχω ακουσει και για φυνικοχωμα δν εχω φυτεψει ποτε μου.. ειχα ενα μικρο που εγεινε σκ@τ@

απ'οτι 3ερω ομως ειναι μονο για να βαλεις σαν υποστρομα ..τωρα για να συμπλιρωνεις στο ιδι υπαρχον ενυδριο σου.. δν εχω ιδεα ψακσε στο φορουμ μπορει να βρεις κατι για φυτεμενα..

καλη συνεχεια για τι λιτρα μιλαμε ?

Eφόσον δεν ξέρεις ... εφόσον τα έκανες σκατά...εφόσον δεν έχεις ιδέα....δεν χρειάζεται να γράψεις.

george 21-07-09 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 366303)
για 60 λιτρα
-------------------------
αμα παρω ενα μεγαλο μπουκαλι βαλω μεσα αρκετα ξερα φυλλα μπορει και χλωρα ,βαλω μεσα νερο αρκετο,μια κουταλια λιπασμα για ενυδρεια και μια ασ[ιρινη που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα φυτα(για την ασπιρινη δεν ειμαι σιγουρος)και τα αφησω 1-2 μηνες το μειγμα αυτο αν κρατησω μονο το υγρο τι λετε θα ηταν κατι καλο για λιπασμα ενυδρειου?:confused:

Που το διάβασες αυτό ;

fotis_k 21-07-09 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 366354)
Eφόσον δεν ξέρεις ... εφόσον τα έκανες σκατά...εφόσον δεν έχεις ιδέα....δεν χρειάζεται να γράψεις.

Eνταξει ας μην του παρουμε και το κεφαλι.Τι του ετυχε ειπε ο ανθρωπος..

george 21-07-09 21:52

Κεφάλια δεν πήραμε ποτέ (ακόμα :D) αλλά πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο και να προστατεύουμε και τους υπόλοιπους που διαβάζουν ανακρίβειες.

Μίμης 21-07-09 22:14

δε το διαβασα απο πουθενα απο μονος μου το σκεφτικα οτι μπορει να ειναι μια καλη λυση.περιμενω τις αποψεις σας για να δω τι μπορο να κανω!:)

george 21-07-09 22:23

Nα μη το κάνεις.
Κάνε μια αναζήτηση για DIY λιπάσματα.

Raven 22-07-09 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 366303)
για 60 λιτρα
-------------------------
αμα παρω ενα μεγαλο μπουκαλι βαλω μεσα αρκετα ξερα φυλλα μπορει και χλωρα ,βαλω μεσα νερο αρκετο,μια κουταλια λιπασμα για ενυδρεια και μια ασ[ιρινη που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα φυτα(για την ασπιρινη δεν ειμαι σιγουρος)και τα αφησω 1-2 μηνες το μειγμα αυτο αν κρατησω μονο το υγρο τι λετε θα ηταν κατι καλο για λιπασμα ενυδρειου?:confused:

Τι διαβαζω ο αθρωπας νυχτιατικα -+10
Μπορει για λιπασμα να μην κανει αλλα θα ειναι ενα σουπερ κατσαριδοκτονο για τις γωνιες κατω απο τα ντουλαπια :D Δηλητηριο σκετο !!

Apostolis 05-08-09 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 366406)
Δηλητηριο σκετο !!

:smt030:smt073

Thrillos 08-08-09 08:50

Λιπάσματα DIY
 
Καλημέρα σε όλους. Ψάχνοντας στο internet ανακάλυψα την ακόλουθη ιστοσελίδα με πληροφορίες για λιπάσματα DIY

http://www.neonplants.gr/?p=149#more-149


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02040 seconds with 11 queries