Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   προβλημα ροης σε eheim 2213 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86992)

parosland 13-06-15 18:02

προβλημα ροης σε eheim 2213
 
Καλησπερα. Ειμαι καινουργιος χομπιστας και εχω διαβασει αρκετα post εδω. Εχω ενα ενυδρείο 120αρι και εχω αγορασει ενα φιλτρο eheim 2213. Εδω και δύο ημέρες παρατήρησα μείωση της ροής του νερού. Καθάρισα κάδο, φίλτρα υλικό, μέχρι και την φτερωτη. Τσεκάρισα για τσακίσματα και βουλώματα τους σωλήνες, αλλά τα ίδια. Εχει κανείς καμμιά ιδέα τί φταίει?:(

So60 13-06-15 18:32

Τις σωληνώσεις, τις καθάρισες?

parosland 13-06-15 18:35

Ναι τις καθαρισα. Δεν ειχαν και κατι ιδιάτερο. δυομισι μήνες δουλευει. Ισα ισα που εστρωσε.

So60 13-06-15 18:40

Τις καθάρισες με το βουρτσάκι της eheim?

parosland 13-06-15 18:50

Όχι. Με πίεση με νερο βρύσης (μόνο τους σωλήνες), αλλά τους κοίταξα και μέσα και είναι αρκετά καθαροί. Έχουν βέβαια κάτι μικρά υπολείματα, αλλά όχι κάτι ιδιάτερο!
-------------------------
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο μηχανισμός?

nazgul 13-06-15 19:13

Υπαρχει περιπτωση να το εχεις πολυ μπουκωμενο με υλικα? Δεν καταλαβαινουν και πολλα τα συγκεκριμενα φιλτρα σε τοσο μικρο διαστημα, περιεργο μου φαινεται.

parosland 13-06-15 19:27

Έχω τα υλικά που ήταν μεσα στην συσκευή όταν την πήρα. Ήταν φουλ πακέτο. Τώρα εβγαλα τελείως τον υαλοβαμβακα και σαν να έστρωσε λίγο. Πειράζει εαν λείπει? Μέσα έχει με την σειρά από κάτω προς επάνω μακαρόνι, μπλέ φίλτρο, Eheim Substrat και φίλτρο carbon επάνω επάνω. Καλά είναι?

nazgul 13-06-15 19:38

Τον ανθρακα δε τον χρειαζεσαι πλεον, ενα μηνα διαρκει η δραση του. Τον πετας. Στη θεση του βαλε μια στρωση ενυδρειακο βαμβακι.

parosland 13-06-15 19:42

Άλλο το ενυδρειακό βαμβάκι και άλλο ο υαλοβάμβακας?

korasidikos 13-06-15 19:57

στο ενυδρειο χρησιμοποιουμε ενυδρειακο βαμβακι,τον υαλοβαμβακα τον βαζουμε στους αποροφητηρες κλπ!αλλο πραγμα το ενα με το αλλο!τσεκαρισε και τη φτερωτη αν ειναι καθαρη(η εχει καποιο προβλημα), μηπως απο εκει εχει κοπει η ροη του φιλτρου!

nazgul 13-06-15 20:02

Την καθαρισε τη φτερωτη οπως λεει ο φιλος μας. Βεβαια εκει καλο ειναι να γινεται ο καθαρισμος με ειδικο βουρτσακι για αυτη τη δουλεια, ωστε να μη μεινει τιποτα.

Για το ενυδρειακο βαμβακι, εννοω το filter wool που πουλανε στα pet shops και προφανως εχεις.

parosland 13-06-15 20:04

Συγνώμη φίλε μου για την ονομασία. Βλέπεις είμαι καινούργιος χομπίστας! Για την φτερωτή που λες την καθάρισα. Μπορώ να τσεκάρω και άλλο?

korasidikos 13-06-15 20:05

καλο ειναι να τσεκαρεις τη φτερωτη αν ειναι συμπαγης με το μαγνητη,μηπως εχει ξεκολησει!

parosland 13-06-15 20:07

Δυστυχώς δεν έχω! Άσε που εδω στην Πάρο υπάρχει ένα υποτυπώδες pet shop. Από ψαράκια μόνο χρυσόψαρα έχει να φανταστείτε. Όλα τα έχω πάρει μέσω internet.
-------------------------
Οκ. Θα το τσεκάρω τώρα. Ευχαριστώ.

So60 13-06-15 20:15

Πάντως εγώ επιμένω να καθαρίσεις τους σωλήνες με βουρτσάκι ή με κάποια παρόμοια πατέντα χωρίς να είναι απαραίτητο να τους βγάλεις από τη θέση τους. Μπορείς να τους καθαρίσεις με αυτό που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για να τραβάνε τα καλώδια στους τοίχους και αντί για βουρτσάκι να βάλεις λίγο filter wool.

parosland 13-06-15 20:15

Παίζει λιγο η φτερωτή με τον μαγνήτη. Πρέπει να είναι σαν ένα σώμα? να μην παίζει καθόλου?

korasidikos 13-06-15 20:47

πρεπει ο μαγνητης με το σωμα της φτερωτης να ειναι σαν ενα σωμα και να μην αποσπωντε!

parosland 13-06-15 20:54

Δεν αποσπώνται, πλην όμως εκεί που ενώνεται ο άξονας του μαγνήτη με την φτερωτή, παίζει λίγο δεξιά - αριστερά, στο κούμπωμα. Εάν δεν πρεπει να είναι έτσι να το κολήσω? Και εαν ναι με τι κόλλα?

Undertaker 13-06-15 21:32

Μη το κολλήσεις, έτσι πρεπει να παίζει η φτερωτή, λιγάκι δεξια-αριστερά.

parosland 13-06-15 21:41

Οκ. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

ΜΙΜΗΣ 14-06-15 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parosland (Μήνυμα 892818)
Οκ. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Βγαλε εντελως τον ενυδρειακο υαλοβαμβακα.συνθετικο μαλλι φιλτρου λεγετε βαμβακι με μπενταντιν να βαλουν αυτοι που εχουν ματωση χα χα.δεν χρειαζεται.και βγαλε και το σφουγγαρι με τον ανθρακα.τζαμπα σου μειωνουν την ροη. με τα μπλε τα σφουγγαρια εισαι μια χαρα

nazgul 14-06-15 19:21

Δε νομιζω οτι θα κανει κακο λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο τελος, αντιθετως. Ο καθενας οτι θελει κανει, φυσικα.

poltre 14-06-15 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 892880)
Δε νομιζω οτι θα κανει κακο λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο τελος, αντιθετως.

+1.000
Τί μήκος έχουν οι σωλήνες;
Κάνουν καμπύλες;

parosland 18-06-15 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από So60 (Μήνυμα 892806)
Πάντως εγώ επιμένω να καθαρίσεις τους σωλήνες με βουρτσάκι ή με κάποια παρόμοια πατέντα χωρίς να είναι απαραίτητο να τους βγάλεις από τη θέση τους. Μπορείς να τους καθαρίσεις με αυτό που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για να τραβάνε τα καλώδια στους τοίχους και αντί για βουρτσάκι να βάλεις λίγο filter wool.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Όση πίεση και αν βάλεις στους σωλήνες δεν φευγει τελείως η μπίχλα από μέσα. Μόλις τους καθάρισα με βαμβάκι - υαλοβάμβακα (ενυδρειακά) η ροή ήρθε αμέσως στα αρχικά επίπεδα. Ατσαλίνα (αυτήν που έχουν οι ηλεκτρολόγοι για τα καλώδια 2,50 ευρώ κόστος) και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι έκαναν όλη την δουλειά. Και οι σωλήνες έχουν πολές καμπύλες, γωνίες και μίκος αρκετό (περίπου δύο μέτρα η εισαγωγή και 1,5 η εξαγωγή). Και να σκεφτείτε ότι ήμουν σίγουρος ότι είχαν καθαρίσει με την πίεση. Αυτά παθαίνεις εάν είσαι αρχάριος.
Ευχαριστώ παιδιά όλους και πάλι.

Κλεόβουλος 18-06-15 11:01

Προσπάθησε πάντως να μειώσεις όσο μπορείς το μήκος των σωλήνων και φρόντισε να μην έχουν καμπύλες ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01987 seconds with 11 queries