Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   νομιζω οτι υπαρχει γεννα...απο τα krib μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66352)

poet 06-11-12 00:01

νομιζω οτι υπαρχει γεννα...απο τα krib μου
 
καλησπερα και παλι....στο 120αρι μου που τελικα απο τα 3 κριμπ βγηκε ζευγαρι εδω και πολυ καιρο...τωρα το βραδυ που εκανα το καθιερωμενο ταισμα ειδα την θυληκια να βγαινει σιγα σιγα και κοντα ο αρσενικος να περιμενει σε ενα πολυ μικρο γλαστρακι που εχει μουρωθει εδω και μερικες μερες...οταν λοιπον βγηκε για να φαει ειδα την κοιλια της ξεπρησμενη:smt103:smt103:smt103 και μεσα στο γλαστρακι μικρα μικαρα αν μπορω να ξεχωρησω σωστα αυγουλακια....τι να κανω ρε παιδια αν ειναι ετσιιιι?:confused:πρεπει να προσεξω κατι????:rolleyes:

beat89 06-11-12 00:04

Δεν χρειαζεται να κανεις εσυ κατι.
Θα τα μεγαλωσουν μονα τους.
Τι αλλα ψαρια εχεις μαζι?

poet 06-11-12 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 709426)
Δεν χρειαζεται να κανεις εσυ κατι.
Θα τα μεγαλωσουν μονα τους.
Τι αλλα ψαρια εχεις μαζι?

ενα μικρο κοπαδακι νεον τετρα και μερικα κορυ τπτ αλλο....α και μια η δυο αμανο...τον αλλο αρσενικο πρεπει να τον βγαλω?

sailor247 06-11-12 00:12

βγαλτον γιατι ειδικα σε περιοδο αναπαραγωγης τα κριμπ γινονται πολυ επιθετικα και θα σκοτωθουν

poet 06-11-12 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 709431)
βγαλτον γιατι ειδικα σε περιοδο αναπαραγωγης τα κριμπ γινονται πολυ επιθετικα και θα σκοτωθουν

ωχ που να τον βαλω ρε παιδια προσωρινα? θα δω τι θα κανω...με τα αλλα παντως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα....αλλωστε τοσο καιρο δεν ειδα και κανα τσαμπουκα παραμονο απο τα 3 αναμεταξυ τους....:rolleyes:

exelix 06-11-12 10:06

Ρίξε μια μάτια και εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65901

Alex_Salonica 06-11-12 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poet (Μήνυμα 709427)
ενα μικρο κοπαδακι νεον τετρα και μερικα κορυ τπτ αλλο....α και μια η δυο αμανο...τον αλλο αρσενικο πρεπει να τον βγαλω?

Αν είναι έμπειροι οι γονείς με τα νέον δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα, τα corys όμως θα υποφέρουν.
Για τις amano τι να πω... δεν θα έπρεπε να ήταν από την αρχή μαζί με cribs.

Γνώμη μου θα πρέπει να αφήσεις μόνο το ζευγάρι με τα tetra.

poet 06-11-12 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 709513)
Αν είναι έμπειροι οι γονείς με τα νέον δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα, τα corys όμως θα υποφέρουν.
Για τις amano τι να πω... δεν θα έπρεπε να ήταν από την αρχή μαζί με cribs.

Γνώμη μου θα πρέπει να αφήσεις μόνο το ζευγάρι με τα tetra.

το ξερω παιδια θα δω τι μπορω να κανω....ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 709477)
Ρίξε μια μάτια και εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65901

ευχαριστω στελιο....οταν λες αυγο μου το εξηγεις λιγο την ολη διαδικασια?

beat89 06-11-12 23:43

Βραζεις το αυγο,περνεις τον κροκο,τον διαλυεις στο νερο και ταιζεις..;)

gsklaven 07-11-12 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 709513)
Αν είναι έμπειροι οι γονείς με τα νέον δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα, τα corys όμως θα υποφέρουν.
Για τις amano τι να πω... δεν θα έπρεπε να ήταν από την αρχή μαζί με cribs.

Γνώμη μου θα πρέπει να αφήσεις μόνο το ζευγάρι με τα tetra.

Θα συμφωνήσω με τον Alex. Απο την δικιά μου εμεπιρία με τα kribs τα κόρυ είχαν ταλαιπωρηθεί αφάνταστα. Δεν μπορούσαν τα καημένα να ησυχάσουν και αναγκάστικα να τα αποχωριστώ. Τα νεον επειδή κολυμπάνε κάπου στην μέση του ενυδρείου δεν θα έχουν μεγάλο πρόβλημα.
Τα μικρά τα τάιζα με τροφές baby σε σκόνη.

poet 08-11-12 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 709744)
Βραζεις το αυγο,περνεις τον κροκο,τον διαλυεις στο νερο και ταιζεις..;)

:smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gsklaven (Μήνυμα 709878)
Θα συμφωνήσω με τον Alex. Απο την δικιά μου εμεπιρία με τα kribs τα κόρυ είχαν ταλαιπωρηθεί αφάνταστα. Δεν μπορούσαν τα καημένα να ησυχάσουν και αναγκάστικα να τα αποχωριστώ. Τα νεον επειδή κολυμπάνε κάπου στην μέση του ενυδρείου δεν θα έχουν μεγάλο πρόβλημα.
Τα μικρά τα τάιζα με τροφές baby σε σκόνη.

ευχαριστω φιλε μου θα δω τι θα κανω....
-------------------------
...παντως παιδια σημερα που κοιταω μεσα στο γλαστρακι τα αυγα δεν τα βλεπω....και η θυληκια κανει μερικες βολτες εξω:confused:λετε να....:smt009 οσο για τον αλλο αρσενικο...λεω να βαλω αγγελια για μια θυληκια η στο 120αρι τα δυο ζευγαρια ειναι υπερβολη?γτ τα 2 αντρακια ψιλοσφαλιαριζονται λιγο....

beat89 09-11-12 00:06

Ειναι υπερβολη...;)

poet 14-11-12 00:07

τελικα οντως εχω γεννα:D:D:D:smt103:smt103:smt047...τωρα το βραδυ που γυρησα απο την δουλεια και ταισα τα ειδα.... χαζεψα με το ποσο προστατευτικοι ειναι και οι δυο γονεις δεν πλησιαζε τιποτα σε αρκετη αποσταση...ειναι καμια 20ρια σιγουρα... και ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση λες και ειχαν μαγνητη τα ψειρουλακια βεντουζα στους γονεις....να ρωτησω ρε παιδια αλλαγες τωρα πως θα κανω?κανονικα ετσι?:rolleyes:ευχαριστω!!!
υ.γ. φωτο αυριο παιδια τωρα εχει:smt015:smt015:smt015:D

sailor247 14-11-12 00:35

να σου ζησουν!!!!περιμενουμε φωτο αυριο!!!

Παναγιώτης Κ 14-11-12 10:21

Μπράβο ρε μιχάλη! Θέλουμε φωτό οπωσδήποτε! Να σου ζήσουν!

poet 14-11-12 10:48

....να ειστε καλα βρε παιδια....
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...omicron003.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...omicron002.jpg

Παναγιώτης Κ 14-11-12 11:40

Μπράβο μιχαλιό! Αν και δεν φαίνονται καλά, να σου ζήσουν!

gsklaven 14-11-12 12:43

Μπράβο Μιχάλη, είδες που ανησυχούσες; μια χαρά όλα. Επειδή θα αυξήσεις λίγο την ποσότητα της τροφής που θα δίνεις ίσως να χρειάζεσαι πιο συχνές αλλαγές νερού, άν έχεις τεστ νιτρικών μπορείς να το παρακολουθείς απο εκεί. Πριν κάθε πότε αλλάζες το νερό?

poet 14-11-12 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gsklaven (Μήνυμα 711575)
Μπράβο Μιχάλη, είδες που ανησυχούσες; μια χαρά όλα. Επειδή θα αυξήσεις λίγο την ποσότητα της τροφής που θα δίνεις ίσως να χρειάζεσαι πιο συχνές αλλαγές νερού, άν έχεις τεστ νιτρικών μπορείς να το παρακολουθείς απο εκεί. Πριν κάθε πότε αλλάζες το νερό?

αυτο ειναι τωρα το αγχος μου μην χαθει κανενα μικρουλι....:confused:πριν εκανα καθε 10 περιπου μερες το 30%

beat89 20-11-12 19:42

Το να εχεις απωλειες ειναι λογικο.
Κανε πιο συχνες αλλαγες και ολα θα πανε καλα.;)

Γιώργος Κ 23-12-12 03:46

Να σου ζησουν!!! :smt041

rtolis 23-12-12 15:35

Να σου ζήσουν κατ' αρχήν! Τα cory θα κακοπεράσουν, μοιράζονται τον ίδιο χώρο. Τώρα για τα neon εξαρτάται πως θα κάτσει. Μια φορά που τα φιλοξένησα προσωρινά μαζί με γκάπυ, δεν πέρασε και τις καλύτερες μέρες ο γόνος. Τα neon δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα..

poet 23-12-12 21:01

....παιδια να σας ενημερωσω πως εδω και αρκετο καιρο πια στο 120αρι μου ζει(προς το παρον ολα καλα) ολη η οικογενια των κριμπ...ο μπαμπας η μαμα και τα κουτσουβελακια που πρεπει να ειναι καμια 15αρια περιπου(επειδη εχουν ξεφυγει απο την μαμα και εχουν διασκορπιστει στο ενυδρειο δεν μπορω να τα μετρησω πια)...αν και η μαμα μας εχει ταμπουρωθει παλι στην σπηλια της γιατι η κοιλιτσα μας ειναι παλι φουσκωμενη:Dνα ρωτησω οταν με το καλο βγουν και τα υπολοιπα σπορακια θα πρεπει να κανω κατι????ευχαριστω!!!

Παναγιώτης Κ 23-12-12 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poet (Μήνυμα 720835)
....παιδια να σας ενημερωσω πως εδω και αρκετο καιρο πια στο 120αρι μου ζει(προς το παρον ολα καλα) ολη η οικογενια των κριμπ...ο μπαμπας η μαμα και τα κουτσουβελακια που πρεπει να ειναι καμια 15αρια περιπου(επειδη εχουν ξεφυγει απο την μαμα και εχουν διασκορπιστει στο ενυδρειο δεν μπορω να τα μετρησω πια)...αν και η μαμα μας εχει ταμπουρωθει παλι στην σπηλια της γιατι η κοιλιτσα μας ειναι παλι φουσκωμενη:Dνα ρωτησω οταν με το καλο βγουν και τα υπολοιπα σπορακια θα πρεπει να κανω κατι????ευχαριστω!!!

Mιχάλη, αν βγεί και άλλος γόννος, ο ήδη υπάρχον γόννος θα φάει πολύ ξύλο! Αν εχεις ένα 60λιτρο εφεδρικό, βάλε ένα φιλτρο(στρωμένο) και ένα θερμοστάτη και ρίξε τα κριμπάκια μέσα(τα παλιά). Αυτό θα το κάνεις αν δεις να τους επιτίθενανται!

Anna10 23-12-12 21:46

Μπράβο Μιχάλη, καλώς να δεχτείς και τα καινούρια κριμπενσάκια.Βάλε το 60άρι να στρώνει για να μπούν τα πρώτα όταν είναι έτοιμο.Μετά κανονίζεις τι θέλεις να το κάνεις, γεννήστρα ή οτιδήποτε άλλο.;)

Παναγιώτης Κ 23-12-12 22:26

Μιχαλιό άρχιζε να τώρα να ψάχνεις ανάδοχους γονείς!

poet 23-12-12 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 720849)
Mιχάλη, αν βγεί και άλλος γόννος, ο ήδη υπάρχον γόννος θα φάει πολύ ξύλο!

παναγιωτη απο ποιον απο τους γονεις?:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 720852)
Μπράβο Μιχάλη, καλώς να δεχτείς και τα καινούρια κριμπενσάκια.Βάλε το 60άρι

Αχ Αννουλα του χιονια....δυστηχως δεν μπορω να τα βαλω στο 60αρι γιατι εχω μεσα τα multifasiatus....οποτε:roll::smt009

Παναγιώτης Κ 23-12-12 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poet (Μήνυμα 720879)
παναγιωτη απο ποιον απο τους γονεις?:rolleyes:
-------------------------
Αχ Αννουλα του χιονια....δυστηχως δεν μπορω να τα βαλω στο 60αρι γιατι εχω μεσα τα multifasiatus....οποτε:roll::smt009

Nαι απο τους γονείς.


Πάρε ένα 60λιτρο του ικέα να κάνεις την δουλειά σου. Αλλά ψάχνε σιγά σιγά να τα δώσεις γιατί θα μαζευτούν πολλά.

poet 26-12-12 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 720887)
Nαι απο τους γονείς.


Πάρε ένα 60λιτρο του ικέα να κάνεις την δουλειά σου. Αλλά ψάχνε σιγά σιγά να τα δώσεις γιατί θα μαζευτούν πολλά.

καλησπερα τελικα πανο σημερα το απογευμα....βολταρανε τα μικρα με τους γονεις.....ποσο καιρο εχω στην διαθεση μου ωστε να τα βγαζω τα πρωτα σιγα σιγα?φαντασου ακομη ειναι μικροτερα απο εκατοστο:rolleyes:

Παναγιώτης Κ 27-12-12 00:01

Aν δεν δεις τους γονείς να επιτίθενται στα προηγούμενα τότε άστα. Αν δεις, τότε πρέπει να δράσεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02441 seconds with 11 queries