Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πρόβλημα με Θερμοκρασία νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99514)

NikosKoul 19-01-18 23:05

Πρόβλημα με Θερμοκρασία νερού
 
Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα με την θερμάστρα μου των 50 W. Τις τελευταίες μέρες κάνει αρκετό κρύο με αποτέλεσμα να έχω την θερμάστρα στους 27 και να μου θερμαίνει το 40λιτρο ενυδρείο στου 24. Το φοβήθηκα να μην πάει πιο κάτω και υπέθεσα ότι ήταν χαλασμένη διότι έχω τροπικά ψάρια. Πήρα μια καινούρια θερμάστρα 100W και την έβαλα 26C. Το θέμα είναι ότι το θερμόμετρο τώρα γράφει 28! ενώ έβαλα την καινούρια 26. Για ποιόν λόγο? Επηρεάζει μήπως που είναι πολύ μεγάλη γι αυτά τα λίτρα?

isidor 19-01-18 23:22

Συνήθως οι θερμότατες χρειάζονται καλιμπράρισμα.
Πρέπει με ένα θερμόμετρο να τους φέρεις στη σωστή θερμοκρασία.
Δυστυχώς όμως δεν καλιμπραρονται όλοι.
Γαυτο λοιπόν για να μην έχουμε τέτοια θέματα και κυρίως για ασφάλεια βάζουμε ένα ελεγκτή θερμοκρασίας γνωστός και ως STC.

NikosKoul 19-01-18 23:31

Αν δεν μπορεί να καλιμπραριστεί (πιθανό) να του βάλω θερμοκρασία σύμφωνα με το θερμόμετρο. Δηλαδή να το πάω χ θερμοκρασία θερμοστάτη και 26 θερμομέτρου?(π.χ 24-25?)

xristos 19-01-18 23:34

είσαι σίγουρος πως μετράει σωστά το θερμόμετρο;;

NikosKoul 19-01-18 23:37

Ναι το μέτρησα και σε άλλες θερμοκρασίες σε ενυδρείο που έχω κτλπ

KostasGR 19-01-18 23:42

Ναι κατέβασε βάσει του θερμομέτρου σου.

xristos 19-01-18 23:44

τότε απλά υπολόγισε το με αυτό που δείχνει το θερμόμετρο (αφού είσαι σίγουρος πως δείχνει σωστά)
και εγώ κάτι Κινέζικοι που έχω δεν δείχνουν σωστά αλλά το έχω ρυθμίσει με τον stc

NikosKoul 19-01-18 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 1033590)
τότε απλά υπολόγισε το με αυτό που δείχνει το θερμόμετρο (αφού είσαι σίγουρος πως δείχνει σωστά)
και εγώ κάτι Κινέζικοι που έχω δεν δείχνουν σωστά αλλά το έχω ρυθμίσει με τον stc

Θα πάρω STC αλλά όχι ακόμα γιατί είναι προσωρινό (40Λ) μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο οσκαρ. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αλλά πιστεύω την δουλεία του την κάνει

Dimitra_ 19-01-18 23:49

Συγγνώμη το όσκαρ το εχεις στο 40l;

xristos 19-01-18 23:51

το stc μπορείς να το μεταφέρεις και σε άλλο ενυδρείο,προς το παρών αφού είσαι σίγουρος πως το θερμόμετρο μετράει σωστά υπολόγισε την θερμοκρασία βάση της ένδειξης του θερμόμετρου και όχι του θερμοστάτη

NikosKoul 20-01-18 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristos (Μήνυμα 1033593)
το stc μπορείς να το μεταφέρεις και σε άλλο ενυδρείο,προς το παρών αφού είσαι σίγουρος πως το θερμόμετρο μετράει σωστά υπολόγισε την θερμοκρασία βάση της ένδειξης του θερμόμετρου και όχι του θερμοστάτη

Κάποιο stc που να είναι σχετικά οικονομικό?

Dimitra_ 20-01-18 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033595)
Κάποιο stc που να είναι σχετικά οικονομικό?

Απο ebay έχει κάνα 10αρικο

Gmar 20-01-18 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033591)
Θα πάρω STC αλλά όχι ακόμα γιατί είναι προσωρινό (40Λ) μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο οσκαρ. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αλλά πιστεύω την δουλεία του την κάνει


Μπορει να μπει οσκαρ σε 40λ ενυδρειο;

Dimitra_ 20-01-18 03:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gmar (Μήνυμα 1033599)
Μπορει να μπει οσκαρ σε 40λ ενυδρειο;

Οχι.

NikosKoul 20-01-18 06:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gmar (Μήνυμα 1033599)
Μπορει να μπει οσκαρ σε 40λ ενυδρειο;

Μπορεί όμως να γίνει αλλαγή νερού 90% με κάρβουνο καθαρισμένο από την βρύση και νερό από βραστήρα για δραστικά αποτελέσματα κατά των αγγελόψαρων

Τάκης 20-01-18 08:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gmar (Μήνυμα 1033599)
Μπορει να μπει οσκαρ σε 40λ ενυδρειο;

Όχι φίλε μου δεν μπορεί να μπει
ένα ψάρι που φτάνει τα 35 με 40 εκατοστά πως θα χωρέσει σε 40 λίτρα ;
δες εδώ http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/
An aquarium with base dimensions of 150* 60 cm is just about large enough to house a single adult with larger quarters required for a pair or group.

Τάκης 20-01-18 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033602)
Μπορεί όμως να γίνει αλλαγή νερού 90% με κάρβουνο καθαρισμένο από την βρύση και νερό από βραστήρα για δραστικά αποτελέσματα κατά των αγγελόψαρων

Συγνώμη φίλε μου, αλλά τι είναι αυτά που λες ;
καρβουνα , βραστήρες , αγγελόψαρα ,
τι σχέση έχουν όλα αυτά ;
Και φυσικά δεν χωράει Οσκαρ σε 40 λίτρα

isidor 20-01-18 08:31

https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
Λίγο ποιο ακριβώς από τους κινεζικούς αλλά έρχεται από Αγγλία σε 5 μέρες χωρίς προβλήματα τελωνείων.
Και είναι και γνωστής μάρκας.

Dimitra_ 20-01-18 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033602)
Μπορεί όμως να γίνει αλλαγή νερού 90% με κάρβουνο καθαρισμένο από την βρύση και νερό από βραστήρα για δραστικά αποτελέσματα κατά των αγγελόψαρων

Συγγνώμη Νίκο αλλά τι λες ;
Αν έχεις το όσκαρ σε 40λ δως το. Δεν είναι το τελευταιο όσκαρ στο πλανήτη μπορείς να πάρεις άλλο όταν στήσει το ενυδρείο που θέλει.
Κρατώντας το εκεί του δημιουργεις τεράστιο πρόβλημα.
Δεν πηγαίνουν τα λίτρα ανάλογα με την ηλικία.
Νομιζω εχεις μπερδευτεί.
Όσον αφορά το κάρβουνο αν μπορω να καταλάβω τι θες να πεις ,καλυτερα να χρησιμοποιήσεις αντιχλωριο , και αν θες να κανεις αλλαγή μπορείς οντως να χρησιμοποιήσεις το βραστηρα ,ωστόσο,Γιατί τόσο μεγάλη αλλαγή;

Τα αγγελοψαρα σε καμια περίπτωση δεν πάνε με όσκαρ. Αν τα εχεις μαζί μπορεί να το εχεις αντιληφθεί ηδη.
Πιστεύω οτι ο δαίμων του τυπογραφείου σε κυρίευσε και ήθελες να γράψεις κάτι άλλο...

Τάκης 20-01-18 13:08

Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή
σε 40λιτρο δεν μπαίνει oscar,
σε 40λιτρο αντε να μπει ένας μονομάχος ή γαρίδες μόνο,
για άλλα μικρόψαρα θέλει συζήτηση.
Για να κάνεις αλλαγές 90% σημαίνει πως έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Κάρβουνο θα εννοείς φίλτρο άνθρακα, γιατί κάποιοι μπορεί να νομίσουν πως θες κάρβουνα για να κάνεις το ψάρι στη σχάρα :)
Νερό από βραστήρα προφανώς για να φέρεις τη θερμοκρασία που θες.
Τα αγγελόψαρα είναι άσχετα με το θέμα μας, εκτός αν μέσα στο 40αρι έχεις και αγγελόψαρα,
σαν τις σαρδέλες τις παστές δηλαδή :)
Αν χρησιμοποιούμε κάποια μέθοδο αποχλώρίωσης ,
όπως οικιακό φίλτρο άνθρακα,
ή φιλτράκι με άνθρακα μέσα στο βαρέλι και παραμονή κάποιο λογικό χρόνο
ή αεραντλία σε βαρέλι προετοιμασίας κλπ
τότε το αντιχλώριο για αποχλωρίωση δεν είναι απαραίτητο,
το αντίθετο, είναι περιττό , άχρηστο, πεταμένα λεφτά.
Θα ήθελα να σας επισημάνω να προσέχετε τις συμβουλές που δίνετε στους άλλους,
αν δεν είσαστε απόλυτα βέβαιοι καλύτερα να μην απαντήσετε
ή τουλάχιστον πείτε πως η απάντηση σας είναι με επιφύλαξη

Dimitra_ 20-01-18 13:32

Τάκη , αν αναφέρεσαι σε μενα , του Μίλησα για ανιτχλωριο γιατί είναι η πιο εύκολη λύση... Είναι πολύ αρχάριος κι μπορεί ακόμη να μην καταλαβαίνει τι του λέμε...

NikosKoul 20-01-18 15:19

Το 90% παιδιά είναι ένα αστείο με τον Gmar επειδή γνωριζόμαστε. Το οσκαρ είναι μικρό ακόμα 4 μηνών και θα μπει προσωρινά εως να μεγαλώσει ακόμα σε ένα 180 που έχω. Για όλα αυτά μιλάμε προσωρινά. Γνωρίζω ότι το ψάρι δεν κάνει ούτε στα 180 που έχω και θα κάνω αναβάθμιση σε 450. Αλλαγές κάνω 15-20% με αντιχλωριακό κατευθείαν στο ενυδρείο δεν το προετοιμάζω επειδή θα έχω διαφορά θερμοκρασίας που την προσαρμόζω στους 25 με ένα μπολάκι. Στα 40 λίτρα είναι μόνος του και στα 180 θα μείνει και μόνος του.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1033606)
https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
Λίγο ποιο ακριβώς από τους κινεζικούς αλλά έρχεται από Αγγλία σε 5 μέρες χωρίς προβλήματα τελωνείων.
Και είναι και γνωστής μάρκας.

Μάλλον θα το πάρω αυτό , ευχαριστώ για την βοήθεια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1033623)
Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή
σε 40λιτρο δεν μπαίνει oscar,
σε 40λιτρο αντε να μπει ένας μονομάχος ή γαρίδες μόνο,
για άλλα μικρόψαρα θέλει συζήτηση.
Για να κάνεις αλλαγές 90% σημαίνει πως έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Κάρβουνο θα εννοείς φίλτρο άνθρακα, γιατί κάποιοι μπορεί να νομίσουν πως θες κάρβουνα για να κάνεις το ψάρι στη σχάρα :)
Νερό από βραστήρα προφανώς για να φέρεις τη θερμοκρασία που θες.
Τα αγγελόψαρα είναι άσχετα με το θέμα μας, εκτός αν μέσα στο 40αρι έχεις και αγγελόψαρα,
σαν τις σαρδέλες τις παστές δηλαδή :)
Αν χρησιμοποιούμε κάποια μέθοδο αποχλώρίωσης ,
όπως οικιακό φίλτρο άνθρακα,
ή φιλτράκι με άνθρακα μέσα στο βαρέλι και παραμονή κάποιο λογικό χρόνο
ή αεραντλία σε βαρέλι προετοιμασίας κλπ
τότε το αντιχλώριο για αποχλωρίωση δεν είναι απαραίτητο,
το αντίθετο, είναι περιττό , άχρηστο, πεταμένα λεφτά.
Θα ήθελα να σας επισημάνω να προσέχετε τις συμβουλές που δίνετε στους άλλους,
αν δεν είσαστε απόλυτα βέβαιοι καλύτερα να μην απαντήσετε
ή τουλάχιστον πείτε πως η απάντηση σας είναι με επιφύλαξη

Με βαρέλι προσαρμογής θα χρειαστώ και έξτρα θερμάστρα λογικά Τάκη , της Sera αντιχλωριακό έχω, 10 ml σε κάθε αλλαγή ( κάθε βδομάδα) . Το μόνο που με απασχολεί θεωρώ είναι η αλλαγή ίσως μέχρι να κάνει κύκλο το 180 να χρειάζεται 2 αλλαγές λόγω λίτρων την βδομάδα.

zaxos 20-01-18 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033648)
Το 90% παιδιά είναι ένα αστείο με τον Gmar επειδή γνωριζόμαστε. Το οσκαρ είναι μικρό ακόμα 4 μηνών και θα μπει προσωρινά εως να μεγαλώσει ακόμα σε ένα 180 που έχω. Για όλα αυτά μιλάμε προσωρινά. Γνωρίζω ότι το ψάρι δεν κάνει ούτε στα 180 που έχω και θα κάνω αναβάθμιση σε 450. Αλλαγές κάνω 15-20% με αντιχλωριακό κατευθείαν στο ενυδρείο δεν το προετοιμάζω επειδή θα έχω διαφορά θερμοκρασίας που την προσαρμόζω στους 25 με ένα μπολάκι. Στα 40 λίτρα είναι μόνος του και στα 180 θα μείνει και μόνος του.
-------------------------

Μάλλον θα το πάρω αυτό , ευχαριστώ για την βοήθεια
-------------------------

Με βαρέλι προσαρμογής θα χρειαστώ και έξτρα θερμάστρα λογικά Τάκη , της Sera αντιχλωριακό έχω, 10 ml σε κάθε αλλαγή ( κάθε βδομάδα) . Το μόνο που με απασχολεί θεωρώ είναι η αλλαγή ίσως μέχρι να κάνει κύκλο το 180 να χρειάζεται 2 αλλαγές λόγω λίτρων την βδομάδα.

Stc 1000 και τελειώσεως φιλέ, κάνα 10€ έχει .κοντρολερ θερμοκρασίας είναι και σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία, και είναι και ο σωστός τροπος όσον αφορά τη θερμοκρασία. Υπάρχει και θέμα στο φόρουμ για τον stc και για το σεταρισμα του

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

isidor 20-01-18 17:00

10€ έχει αλλά χωρίς πλαστικό αισθητήρα και αναμονή τουλάχιστον ενάμιση με δυο μήνες.

zaxos 20-01-18 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1033656)
10€ έχει αλλά χωρίς πλαστικό αισθητήρα και αναμονή τουλάχιστον ενάμιση με δυο μήνες.

Μπορείς να βρεις και απο Αγγλία η Γερμανία , ενα σετακι πλαστικούς αισθητήρες δεν νομιζω να κανει πανω 4€

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaxos (Μήνυμα 1033664)
Μπορείς να βρεις και απο Αγγλία η Γερμανία , ενα σετακι πλαστικούς αισθητήρες δεν νομιζω να κανει πανω 4€

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

.https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ab546157a4.jpg

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosKoul 20-01-18 21:07

νομίζω θα πάω στην επιλογή που μου είπε το isidor πιο πάνω έχει ένα linκ για το STC είναι γύρω στα 22 ευρώ με μεταφορά και θα είναι μια χαρά. Ίσως βάλω έναν ηλεκτρολόγο να μου το φτιάξει

isidor 20-01-18 22:44

Γιατί 22€; 18€ μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει.

tanganyika 20-01-18 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033683)
νομίζω θα πάω στην επιλογή που μου είπε το isidor πιο πάνω έχει ένα linκ για το STC είναι γύρω στα 22 ευρώ με μεταφορά και θα είναι μια χαρά. Ίσως βάλω έναν ηλεκτρολόγο να μου το φτιάξει

ειναι σχετικα απλη η συνδεσμολογια , αν δεν κανω λαθος υπαρχει και αναλυτικος οδηγος για να την συνδεσεις σε παλαιοτερο post ! :D

Mην μπανεις σε εξοδα ..

Τάκης 20-01-18 23:03

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

tanganyika 20-01-18 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1033683)
νομίζω θα πάω στην επιλογή που μου είπε το isidor πιο πάνω έχει ένα linκ για το STC είναι γύρω στα 22 ευρώ με μεταφορά και θα είναι μια χαρά. Ίσως βάλω έναν ηλεκτρολόγο να μου το φτιάξει

ειναι σχετικα απλη η συνδεσμολογια , αν δεν κανω λαθος υπαρχει και αναλυτικος οδηγος για να την συνδεσεις σε παλαιοτερο post ! :D

Mην μπανεις σε εξοδα ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02610 seconds with 11 queries