Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Mt.Parnes φυτεμενο high tech (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101948)

Raven 11-01-19 08:52

Ευχαριστω. Nαι τοσες φυσαλιδες ειχα, δεν ειχε ζωντανα μεσα τις πρωτες 2 βδομαδες και το μπουσταρισα CO2 και φως σε συνδυασμο με καλη οξυγωνωση. Τωρα φυσικα με τα ψαρια μεσα, το μειωσα σε πιο ασφαλη επιπεδα.
Στα φυτεμενα μου παντα ακολουθω εναν δικο μου κανονα: Καλη οξυγονωση , καλη κυκλοφορια , αριστη φιλτρανση και πολυ διοξειδιο και φως. Λιπανση απο την 1η μερα πληρης αλλα ελαχιστη και την αυξανω σταδιακα παρατηρωντας τη φυτομαζα και την αναπτυξη. Αυτα δουλευουν σε μενα.

Themis_aqua 11-01-19 10:03

Δεν σε προλαβα στα καλα χρονια καθοτι νεοτερος, αλλα εχω διαβασει πολλα ποστ σου σχετικα στα φυτεμενα!!;)
Πολυ ωραιο,περιμενουμε με αγωνια την εξελιξη:p:p

nazgul 11-01-19 13:25

Αλλο ενα διαμαντακι :p

tsala 12-01-19 21:36

Πολύ όμορφο το scape!
Με τα συγκεκριμένα ψάρια έχεις προηγούμενη εμπειρία σχετικά με τις γαρίδες;
Είναι shrimp safe;

Raven 13-01-19 18:55

Τα killi ειναι πανεμορφα. Τα ερωτευεσαι με το που τα βλεπεις, αλλα ειναι διαολακια ! τρυπωνουν σε καθε χαραμαδα και τρωνε οτι χωραει στο στομα τους. Χειροτερα και απο κιχλιδες. Οι γαριδες επαθαν ενα σοκ στην αρχη που τις κυνηγουσαν και τωρα κρυβονται. Παντως με αυτα μεσα γονο δεν προκειται να δω, αυτο το εχω παρει αποφαση. Οποτε εχω να διαλεξω...ή συνεχιζω με τα killi και ξεχναω τις γαριδες ή κραταω γαριδες και παω σε αλλα ψαρια.

tsala 13-01-19 21:13

Ή κολλας κάνα 30λιτρο και βάζεις τις γαρίδες:D

stanisalus18 13-01-19 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1050148)
Ή κολλας κάνα 30λιτρο και βάζεις τις γαρίδες:D

+1 σε αυτο. Και ετσι θα μας κανεις να τρεχουν τα σαλια μας ακομα περισσοτερο :D

Raven 19-01-19 10:08

Μια μικρη ενημερωση. Μπηκαν χτες γυαλινα οργανα εισαγωγης/εξαγωγης φιλτρου. Εγιναν μικροαλλαγες στο hardscape. Γενικα παει καλα αλλα εκανα 2 λαθη:
1. Εψαχνα αμμο να φωτισω λιγο το κεντρικο σημειο και αυτη που μου αρεσε τελικα δεν δειχνει ωραια. Ειναι πολυ φωτεινη ενω την ηθελα πιο μπεζ/κιτρινη , το παρακανα και εβαλα μπολικη, και η κοκκομετρια της ειναι χοντρη με αποτελεσμα να χαλαει την κλιμακα και να καταλαβαινεις αυτοματως οτι το ενυδρειο ειναι μικρο ενω εγω θελω να δειχνει μεγαλυτερο στις φωτος. Tωρα σε καθε αλλαγη νερου, αφαιρω σιγα σιγα την αμμο και σκεφτομαι να το αφησω με το αρχικο χαλικι αλλα στην μπροστινη ζωνη δεξια και αριστερα να το καλυψω με πετραδακια διαφορετικου μεγεθους αλλα στο ιδιο χρωμα με τις κυριες πετρες. Εχω την εντυπωση οτι αυτο θα του πηγαινει πολυ και θα το κανει πολυ φυσικο.
2. Τολμησα για μια μερα να ανεβασω το Chihiros στο max της εντασης του αντι για 1 ωρα στις 6 μπας και δω αναπτυξη στο fissidens κυριως. Pearling τρελλο αλλα απο την επομενη μερα κιολας πεταξε αλγες dust στα τζαμια και στα ξυλα και spot στα φυλλα των bucephalandra και anubias. Συμπερασμα: το chihiros ειναι πολυυυ δυνατο γι αυτο το ενυδρειο ετσι οπως ειναι με αργης αναπτυξης φυτα.Oποτε το κατεβασα 2 σκαλες και προσαρμοσα ξανα την λιπανση (τη μειωσα).

Τελος αποφασισα να βαλω τα Killie σε δικο τους ενυδρειο και να κοιταξω σε κοπαδοψαρο μικρο που να ειναι shrimp safe.

Γενικα το μικρο μεγεθος, με περιοριζει στα φυτα. Το πισω μερος ειναι ακομα αδειο. Τα stem plants θα το μπουκωσουν, οποτε τα αποφευγω. Εχω παραγγειλει Blyxa για την αριστερη πισω γωνια και μια κοκκινη Bucephalandra για χρωμα και πρεπει να βαλω και αλλη Eleocharis να πυκνωσει γρηγοροτερα.Ισως και μερικα Ranunculus να ταιριαζαν..δε ξερω ακομα, οπως με παει με τα φυτα. Επισης στο δεξι πλαινο εχω υψωσει ενα τοιχο απο 4 πετρες λαβας καλυμενες με java moss η οποια ομως δεν παει καθολου σε αυτο το ενυδρειο και μενει καχεκτικη (η java ποτε δεν μου πηγε καλα σε high tech) οποτε ψαχνω για αλλο ειδος moss και παρηγγειλα Xmas και wheeping να δω ποια θα κατσει καλυτερα.


https://i.imgur.com/9u26uoI.jpg

https://i.imgur.com/yk8wNJY.jpg

https://i.imgur.com/4BYVkAh.jpg

https://i.imgur.com/45CxrUS.jpg

https://i.imgur.com/QkD0y7O.jpg

Dimis 19-01-19 11:12

Welcome back που λενε και στο χωριο μου! :smt041

Πολυ χαιρομαι που εισαι παλι εδω Αλεξ,οσο για το ενυδρειο θεωρω οτι οι τοσες λιγες μερες προοδου του μας δινουν μια μικρη γευση για τι θα ακολουθησει.

nicpapa 19-01-19 21:04

Nαι η άσπρη άμμος δεν πάει, κάνει πολυ αντίθεση.
Προσεξε με την αμμο, επειδη ειναι ψιλοτερη απο το χαλικι θα παει κατω στο υποστρωμα, φροντισε να κρατησεις ωστε πριν βγαλεις τις τελικες φωτος να την ανανέωσης.

Οι bucephlandra γιαυτο το ενυδρειο τις θεωρω μεγαλες, και δεν μπορεις να τις κλαδεψεις ωστε να ταιριαζουν καπως καλυτερα στο μεγεθος του ενυδρειου.

ΘΑ σου προτεινα να παιξεις περισσοτερο με το hard scape παρα με τα φυτα.

Θελει και αλλο βαθος... :)

Μεγαλα φυτα μπροστα, πισω τα πιο μικρα, ομοιως πετρες και ριζες, ετσι θα κερδισεος λιγο βαθος... :rolleyes:

Raven 21-01-19 16:18

Γεια σου Ντίμη. Θα σας δω και απο κοντα στη πιτα, σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.


Καλησπερα Νίκο !
Παράθεση:

Nαι η άσπρη άμμος δεν πάει, κάνει πολυ αντίθεση. Θα δω μηπως βρω πιο μπες και πιο λεπτη
Προσεξε με την αμμο, επειδη ειναι ψιλοτερη απο το χαλικι θα παει κατω στο υποστρωμα, φροντισε να κρατησεις ωστε πριν βγαλεις τις τελικες φωτος να την ανανέωσης. Ακομα πειραματιζομαι με το βυθο, θα το πετυχω που θα παει

Οι bucephlandra γιαυτο το ενυδρειο τις θεωρω μεγαλες, και δεν μπορεις να τις κλαδεψεις ωστε να ταιριαζουν καπως καλυτερα στο μεγεθος του ενυδρειου.
Κι εγω το παρατηρησα αυτο. Μια λυση ειναι να μπουν πιο βαθια αναμεσα στις πετρες ωστε να εξεχει η κορυφη μονο
ΘΑ σου προτεινα να παιξεις περισσοτερο με το hard scape παρα με τα φυτα.
Ναι αλλα θελει και φυτα, γιατι αν κυριαρχει το hardscape θα επισημανθει.

Θελει και αλλο βαθος... Δεν εχει τελειωσει ακομα Νικο. Φαντασου οτι πισω θελω να δημιουργησω ενα πυκνο χαλι απο Eleocharis , στη γωνια Blyxa και μετα να βαλω το υπολοιπο hardscape, δηλαδη τα μικροτερα ξυλα που θα προσομοιαζουν
ενα δασος. Η προοπτικη θα επιτευχθει με καποια τρικ στη φωτογραφιση, οπως για παραδειγμα το "καψιμο" με δυνατο backlight φωτισμο του σημειου στο κεντρο, ωστε να ""χαθει " ο οριζοντας. Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου αλλα θα με παει και το ενυδρειο μονο του. προς το παρον περιμενω τα εργαλεια 9ψαλιδια, τσιμπιδες κλπ) γιατι με τις χερουκλες μεσα, παω να φτιαξω κατι και χαλαω κατι αλλο.


Μεγαλα φυτα μπροστα, πισω τα πιο μικρα, ομοιως πετρες και ριζες, ετσι θα κερδισεος λιγο βαθος...

nicpapa 22-01-19 19:54

1 Συνημμένο(α)
Με τα χερια δεν γινεται.. :D
Έμενα πάντα με άγχωνε να το εχω έτοιμο πριν το καλοκαίρι, γιατί μετά έπιαναν οι ζέστες και άρχιζαν οι αλγες.

Στο εξωτερικο παιζουν περισσοτερο με το hardscape παρα με τα φυτα.

Ριξε μια ματια στον Aga να παρεις μερικες ιδεες, και συνδυασμούς φυτών.

Δες ένα στήσιμο που είχα κάνει παλιά, για συνδυασμό γκαζόν, με είχε ταλαιπωρήσει πολυ και δεν βγήκε όπως ήθελα. Τα ξυλα ητανε ελιας. :D

Οι διαστασεις ειναι 50*35*32.

klipitiklopos 24-01-19 20:24

Καλως ηρθες και παλι Αλεξ! Μας ελειψες και εσυ και οι δημιουργιες σου!:smt039
Καλη επιτυχια σε οτι ασχοληθεις.
Το χομπυ ηταν φτωχοτερο χωρις εσενα.

Themis_aqua 24-01-19 23:20

Θα μπορουσες να μας πεις, τα υψωματα δεξια-αριστερα με ποια μεθοδο τα κρατας να μην ισιωσει η αμμος;

Raven 25-01-19 11:51

Θέμη, τα υψωματα σε αυτο το ενυδρειο δεν χρειαζονται κατι να τα συγκρατει. Οι πετρες και μονο τα κρατουν στο υψος τους.

Harris1 26-01-19 10:08

πολύ όμορφο ενυδρείο, ο φωτισμός του τη νύχτα ειδικά είναι εξαιρετικός. Θα με ενδιέφερε να μάθω αυτόν τον φωτισμό πως τον πετυχαίνεις? Δηλαδή εγώ στο δικό μου μπορώ να αφαιρέσω το μαύρο καπάκι και να βάλω μια τέτοια λάμπα από πάνω?
Μου αρέσει το φως στο ενυδρείο και όταν δεν υπάρχει καπάκι από πάνω, να εμφανιστεί κάποιο φυτό επιφανείας ή κάποιο ζωντανό να σου λέει "γειά σου!"

Themis_aqua 26-01-19 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 1050738)
Θέμη, τα υψωματα σε αυτο το ενυδρειο δεν χρειαζονται κατι να τα συγκρατει. Οι πετρες και μονο τα κρατουν στο υψος τους.

Σ ευχαριστω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

bloskas 12-08-19 00:52

Αλεξανδρε τι εγινε το scape?

Raven 27-08-19 11:21

Εγινε ενα απλο γαριδαδικο με blue neocaridina. Αυτο το ενυδρειακι λες και ηταν καταραμενο. Αλλαξα 2 φορες υποστρωμα. Κατι εφταιγε απο την αρχη, ψαρια, γαριδες ψοφουσαν. Δηλητηριο σκετο. Αλγες πολλες, εφευγα κι εγω συχνα και για μεγαλες περιοδους κι εμενε χωρις φροντιδα. Καμια φορα δεν μας καθεται καλα, ακομα και αν υποσχεται πολλα το scape, τι να κανουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02191 seconds with 11 queries