Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σωστός τρόπος εισαγωγής CO2? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101595)

fitos100 25-10-18 21:37

Σωστός τρόπος εισαγωγής CO2?
 
Μια απορία.

Σ' ένα φυτεμένο ενυδρείο έχουμε παροχή CO2 με μπουκάλα και ΡΗ controller.
Για παράδειγμα, το ΡΗ του νερού του ενυδρείου είναι 6.8.
Θεωρώ ότι υπάρχουν δύο τρόποι για να προσθέσω το CO2 στο ενυδρείο, μέχρι το drop checker να πάρει το χρώμα που θέλω(ανοιχτό πράσινο).
Ο ένας τρόπος με τυχαία παροχή CO2, είναι να ρυθμίσω τον PΗ controller στο κατώτατο σημείο που θα δω, ότι άλλαξε χρώμα ο drop checker. Μπορεί δηλαδή το ΡΗ να φτάσει μέχρι και 6.1 ΡΗ. (αργός τρόπος)
Ο άλλος τρόπος είναι να αυξήσω τις φυσσαλίδες στο bubble counter κατά πολύ, έτσι ώστε ο drop checker να αλλάξει χρώμα πολύ πιο γρήγορα σε πιο μικρή αλλαγή του ΡΗ 6.5. (γρήγορος τρόπος)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως ισχύουν αυτοί οι τρόποι που ανέφερα και ποιός είναι ο καλύτερος???

Themis_aqua 25-10-18 22:53

Εσενα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι απ την ωρα που αναβουν τα φωτα και μεχρι περας της φωτοπεριοδου να εχεις καλη ποσοτητα διοξειδιου μεσα στο νερο ετσι ωστε τα φυτα να φωτοσυνθετουν.Απ τη στιγμη λοιπον που χεις και ph controller ανοιγεις την παροχη (συνηθως 1-2 ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα) 2-3 φυσ./δευτ, και βλεπεις πως παει αναλογα τον drop checker+ph controller..
Το να εχεις καλο διοξειδιο στο νερο μετα απο 5 ωρες αφου ανοιξουν τα φωτα,νομιζω δεν εχει νοημα..
Δεν ξερω αν σε καλυψα,ή αν εγω δεν καταλαβα καλα την απορια σου:rolleyes::cool:

fitos100 26-10-18 14:57

Το PH του ενυδρείου ειναι 6.8. Όταν ανάψουν τ φώτα, έχω ήδη κανονίσει με τον ένα η με τον άλλο τρόπο, να έχω τη ποσότητα που Θέλω.

1ος τρόπος εισαγωγής co2:

3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο το PH καταλήγει στο 6.1
Και drop checker παίρνει το χρώμα που Θέλω.

2ος τρόπος:

7 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο το ΡΗ καταλήγει στο 6.5 και ο drop checker παίρνει το χρώμα που Θέλω.

Ποιος τρόπος είναι ο πιο σωστός?

sarpijk 26-10-18 15:18

Η καλύτερη ενδειξη ειναι η υγεια των φυτων.

fitos100 26-10-18 19:51

Ναι το ξέρω ότι τα φυτά σου λένε τι χρειάζονται.
Τα φυτά μου προς το παρών πάνε πάρα πολυ καλά. έχει διπλασιαστεί η φυτομάζα από τότε που τα φύτεψα. Απλά φοβάμαι να μη ξεπεράσω τα όρια.
Μέχρι τώρα, είχα μέτρηση στο ΡΗ controller 6.8. μετά με την είσοδο του co2 έπεφτε σταδιακά στα 6.3 και το drop checker έπαιρνε το χρώμα που ήθελα.
Τις τελευταίες μέρες το drop checker είναι πιο σκούρο πράσινο. τωρα τι πρέπει να κανω; να κατεβάσω το σημείο το controller πιο κάτω. έφτασα στα 6.1. Δεν ειναι επικίνδυνο να πάω πιο κάτω;
αύξησα και τις φυσαλίδες αλλά δε βλέπω διαφορά. Δεν έκανα κάποια άλλη αλλαγή στο ενυδρείο πέρα των φυτών.

sarpijk 26-10-18 19:57

Τον controller γιατι τον έχεις?

fitos100 26-10-18 20:15

τι εννοείς? αν δεν τον είχα και ανέβαζα συνέχεια τη παροχή του co2 για να πετύχω το χρώμα του drop checker, μέχρι που θα κατέβαινε το ΡΗ?

sarpijk 26-10-18 20:37

Το οτι εχεις πτωση του ph σημαινει οτι κανεις καλη διαχυση. Απο την αλλη τα ph μετρα θελουν καλιμπραρισμα συνεχεια και τα drop checker δεν ειναι και ο,τι πιο αξιοπιστο. Δε χρησιμοποιω τιποτα απο τα δυο.

Δεν λεω καλο ειναι να εχεις μια εικονα. Αυτο που κανουν οι περισσότεροι ειναι το co2 να ανοιγει μια- δυο ωρες πριν τα φωτα και να κλεινει μια ωρα πριν τη ληξη της φωτοπεριοδου. Καλη ελαφρα αναταραξη στην επιφανεια και παρατήρηση των ζωντανων.

Το χομπυ ειναι απλο, εμείς το κανουμε περιπλοκο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01274 seconds with 11 queries