Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Γεια σας... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28294)

fotis_k 27-11-08 20:23

Γεια σας...
 
Ειμαι νεος στο φορουμ σας...εχω ενα ενυδρειο το οποιο το αγορασα απο το επτ σιτι!ειναι 60 λιτρων...ειχα βαλει χαλικι κατω αληθινα φυτα και αφου περασε ο καιρος πηρα guppies!πολυ ομορφα ψαρια κι απο οτι μου παν τα πιο ευκολα για εναν αρχαριο...το θεμα μου ειναι οτι συνεχως ειχα απωλειες...με πιο συνηθες συμπτωμα να αδυνατιζουν αποτομα...γιατι?τωρα το ενυδρειο ειναι αδειο...δεν υπαρχει τιποτα...κι αφου γραφτηκα σ αυτο το φορουμ θελω να κανω μια νεα αρχη...αυτη την στιγμη υπαρχει μονο το γυαλι...ουτε φιλτρο ουτε τιποτα..θα σας ημουν ευγνομων αν με βοηθουσατε..:)Τι φιλτρο πρεπει να παρω?κατω να βαλω χαλικι?υπαρχει καποιο λινκ να δω τα βηματα ενα προς ενα πως στηνεται σωστα ενα ενυδρειο?με το νερο και τα φαρμακα τι γινεται?

thanasis76 27-11-08 20:34

καλησπερα!! απο οτι καταλαβαινω το ενυδρειο δεν θα ειχε στρωσει και ειχες τις απολειες...
αφου ξεκινας απο την αρχη διαβασε εδω....
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
και εδω...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
και εδω...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656


και αν μετα εχεις ακομα ερωτησεις εδω ειμαστε!!!

domenico 27-11-08 20:45

λυπάμαι πολύ για τα ψαράκια σου, άλλα όλοι έτσι τη πατάμε τη πρώτη φορά...Να ξέρεις ότι τα γκάπι είναι πολύ όμορφα ψάρια αλλά είναι και ευαίσθητα...τα γκάπι που ζούνε περισσότερο καιρό είναι αυτά που έχουν γεννηθεί στα ενυδρεία μας(για τα γκάπι μιλάω πάντα)...
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα...

Φιλικά,
Domenico

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 28-11-08 00:07

καλως ηρθες

Πάνος 28-11-08 17:24

καλως ηρθες!!!!
καλο διαβασμα και καλη αρχη...θα δεις οτι μπορεις να χαιρεσαι ευκολα ενα ενυδρειο με υγιη ψαρια και φυτα αρκει να κατανοησεις και να σεβαστεις ορισμενους "κανονες"...

fotis_k 29-11-08 12:40

Διαβασα αρκετα καλα αυτα τα λινκ που μου δωσατε...αλλα πολυ μπερδεμα...εν τελη..αυτα που χρειαζονται για το στησιμο ειναι ενα φιλτρο ενας θερμοστατης ενα θερμομετρο φωτισμος...:rolleyes:Αυτα?το εδαφος πως καθαριζεται?γιατι εγω μαλλον εκει την παταγα:sad:...θυμαμαι γινοταν χαμος εκει..ολο ακαθαρσιες....

chris7gtir 29-11-08 13:18

Καλως ηρθες φιλε μου.Παιρνεις μια σκουπα βυθου και καθαριζεις το βυθο αλλα κανεις και αλλαγες νερου ταυτοχρονα

fotis_k 20-12-08 12:39

Καλησπερα και παλι...μετα απο σκεψεις ειπα να αρχισω με κατι πιο ευκολο...λεω να βαλω αρχικα ενα αρσενικο μονομαχο και μετα να του παρω και μια θηλυκια...τι λετε?ευκολα ψαρια δεν ειναι?με την αναπαραγωγη τους ειχε ασχοληθει ποτε κανεις?-+13

Raven 20-12-08 13:51

Αν ψαξεις στην κατηγορια Betta θα βρεις πολλες πληροφοριες. Μεταξυ αυτων θα δεις οτι οι μονομαχοι διατηρουνται μοναχικοι. Αν βαλεις ζευγαρι τοτε ο αρσενικος θα σκοτωσει την θηλυκια. Για να γινει αναπαραγωγη χρειαζεται γνωση και προετοιμασια του ζευγαριου, κατι αρκετα πολυπλοκο.
Μπορεις λοιπον να βαλεις εναν αρσενικο μονο του και αργοτερα αν ολα πανε καλα να προσθεσεις και μερικα ακομα συμβατα ψαρακια.

fotis_k 20-12-08 14:56

Εχεις δικιο...δεν την ειχα δει αυτη την ενοτητα!Διαβαζω παρα πολλα εκει...:pΚατι ξυλαρακια που ειδα καπου οτι πρεπει να μπαινουν στο ενυδρειο τι ειναι?επισης ειδα οτι πρεπει να τους ταιζουμε και με σκουλικακια....τι ειδους σκουληκια?πως θα τα ζητησω απο το πετ?ζωντανα ειναι..η ειναι τιποτα αποξηραμενο(μακαρι)?

Raven 20-12-08 15:03

Tα ξυλα και οι ριζες που πωλουνται στα Πετ σοπ δεν ειναι απαραιτητο να μπουν οπωςδηποτε αλλα στην περιπτωση του μονομαχου και αλλων ψαριων που αγαπουν το μαλακο νερο,μονο καλο μπορουν να κανουν.
Οι μονομαχοι ειναι ευκολοι στην τροφη και τρων σχεδον ο,τι τους προσφερουμε, οπως τροφες σε φλεικς ,pellets,kai 1-2 φορες τη βδομαδα αποξηραμενα η κατεψυγμενα bloodworms η και ζωντανες τροφες οπως grindal και artemia.

fotis_k 20-12-08 17:54

Φοβαμαι οτι αν παρω σκουληκια η οικογενεια μου θα με πεταξει απ εξω οπως ειμαι:D....κι εγω βεβαια τα ψιλοσυχαινομαι:smt120Εγω μενω αθηνα...μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο πετ που αν χει ωραιους μονομαχους?και καποιο που θα βρω και καποια θηλυκια..!

υδροχόος 20-12-08 18:55

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά για την θηλυκιά θέλεις δεύτερο ενυδρείο. Κατά την αναπαραγωγή η θηλυκιά θα μπει μαζί με τον αρσενικό για λίγες μέρες κι αυτό ...μόνο αν τα βρουν τα παιδιά:smt057. Γι αυτό διάβασμα και υπομονή. Μην βιάζεσαι, στήσε πρώτα το ενυδρείο, στρώσε το σωστά και όταν έρθει η ώρα θα βρεις και θηλυκιά.
Φιλικά Μιχάλης (άλλος ένας που δεν ήξερε και έκανε λάθη;)).

fotis_k 20-12-08 19:58

Υδροχοε νομιζω σε ξερω κι απο αλλο φορουμ:pΤο ξερω οτι θελει 2 ξεχωριστα..τα χω μεριμνησει ολα και εκανα καλο διαβασμα σημερα και ειμαι ετοιμος για τεστ:D!νομιζω οτι ειμαι ετοιμος..αυριο θα παω να παρω οτι χρειαζεται και ξεκιναω το ενυδρειο που θα ναι ο αρσενικος...το νερο το βαζω απο την βρυση?τι φαρμακα πρεπει να βαλω μεσα?γραφτε αν μπορειτε και εταιριες...

Μολις το στησω υποσχομαι φωτογραφιες...

(και ευχαριστω παρα πολυ για την μεχρι τωρα βοηθεια!)

υδροχόος 20-12-08 20:54

Μου φάνηκε ότι έγιναν όλα λίγο γρήγορα γι' αυτό σου έγραψα και τα παραπάνω. Λεπτομέριες δεν ξέρω να σου δώσω για αυτά που ρωτάς όσο για άλλο φόρουμ όχι δεν γράφω σε άλλο ενυδρειακό φόρουμ. Πιστός στο GAB:-D:-D.
Αφέντες του GAB μην τον ακούτε.+-3+-3+-3+-3+-3

fotis_k 20-12-08 20:56

Δεν λεω για ενυδρειακο φορουμ!προς θεου..για φορουμ με πουλια λεω...;)

υδροχόος 20-12-08 21:00

Μπα...ούτε εκεί

thanasis76 20-12-08 21:18

φιλε να ακους τα παιδια γιατι ξερουν...
μακαρι να ηξερα για μονομαχους να σου εδεινα συμβουλες...
αν θελεις μεγαλο ενυδρειο με κιχλιδες ρωτησε με οτι θελεις...
:smt031:smt031:smt031

fotis_k 20-12-08 21:25

Εννοειται πως τους ακουω...μπορει ομως να με βοηθησει καποιος?γινεται το τοπικ να μεταφερθει στην ενοτητα bettas?η να ανοιξω νεο τοπικ?

Raven 21-12-08 02:46

Φιλε φωτη, ναι νερακι απο την βρυση αφου προσθεσεις και το αναλογο αντιχλωριο και ξεκινα στρωσιμο του φιλτρου σου με την μεθοδο της αμμωνιας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Μπορεις να επιταχυνεις την διαδικασια και με "μπολι" απο στρωμενο ενυδρειο φιλου.
Χρειαζεται να εχεις επισης θερμομετρο,θερμαντικο σωμα, και τεστ νερου για αμμωνια (ΝΗ4 ), νιτρωδη( ΝΟ2 )και νιτρικα (ΝΟ3). Αργοτερα παιρνεις και τεστ για ΡΗ.
Οταν το ενυδρειο σου θα ειναι ετοιμο και το φιλτρο στρωμενο τοτε,και μονο τοτε θα μιλησουμε για ψαρια.
Αυτη τη φορα θα πρεπει να υποσχεθεις οτι θα τηρησεις την διαδικασια και θα δειξεις υπομονη ωστε να χαιρεσαι τα ευτυχισμενα και υγιη ψαρια σου για πολυ καιρο.
Και ριξε και το σχετικο διαβασμα στα λινκ που σου εδωσαν τα παιδια.
----------------------------------------------------------------------------
Τωρα ειδα οτι ανοιξες νεο θεμα στην κατηγορια bettas και πηρες κι εκει συμβουλες. Εγω θα επιμεινω...πρωτα στρωσιμο με αμμωνια και μετα ολα τα αλλα.

fotis_k 22-12-08 20:45

Να ρωτησω και κατι αλλο?εχω δει σε πολλα ενυδρεια που εχουν κατι σαν μαγνητη το οποιο ειναι το ενα απο μεσα και το αλλο απ εξω...σε σχημα ορθογωνιου...τι ειναι αυτο?

Raven 22-12-08 21:17

Για να ξυνεις την αλγη απο τα τζαμια.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02008 seconds with 11 queries