Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   νέο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28267)

ajaxlarissa 26-11-08 17:48

νέο ενυδρείο
 
καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.

domenico 26-11-08 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ajaxlarissa (Μήνυμα 307761)
καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.

το ενυδρείο δεν το έστρωσες??? έτσι απλά έβαλες το ψάρι???

ajaxlarissa 26-11-08 18:19

ο πάτος του ενυδρείου ειναι στρωμένος απο χαλικι.δεν ήξερα κατι αλλο για να βάλω μέσα.έχω διαβασει για ενα ειδος ξυλου που μαλακώνει το νερό αλλα δεν ήξερα που να βρω κάτι τέτοιο

mao 26-11-08 18:34

καλησπερα φιλε μου.αν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου, θα πρεπει προσεξεις τα επιπεδα αμωνιας,για να μην χασεις τον μονομαχο σου.το καλυτερο και γρηγοροτερο θα ηταν να βρεις απο καποιον αλλον που εχει ηδη ενυδρειο μπολι απο το δικο του φιλτρο.''ετοιμα'' δηλαδη μικροβια.αν δεν εχεις ομως αυτη τη λυση,τοτε θελει προσοχη.συχνες αλλαγες νερου,παντα αφου το ετοιμαζεις με αντιχλωριο, και μετρηση με τεστ της αμμωνιας.στα ενυδρειομαγαζα εχει και κατι υγρα για στρωσιμο.
σε πρωτη φαση βασικο σου μελημα ειναι να στρωσει το φιλτρο.περισσοτερες λεπτομερειες εχει να διαβασεις στην ενοτητα των αρχαριων.
ας στρωσει με το καλο το φιλτρο και μετα βλεπουμε για τις σκληροτητες,ph κτλ του νερου σου.
καλη συνεχεια!!

Nikos! 26-11-08 18:35

Δεν εννοει να εχεις στρωσει τον πατο με κατι αλλα αν εκανε τον κυκλο του το νερο..

aaaooll 26-11-08 20:25

βασικα τον κυκλο του αζωτου;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

kill_bill 26-11-08 20:43

Χρειαζεσαι αμεσα(σημερα-αυριο δηλαδη) ή μπολι ή να πας το μονομαχο πισω στο μαγαζι. Διαβασε και για τον κυκλο του αζωτου οπως προειπαν τα παιδια.
Παρε και υγρα τεστ αμμωνιας και νιτρωδη.

ΥΓ: μπολι μπορω να σου δωσω εγω αυριο μετα το μεσημερι ομως οποτε προσπαθησε μπας και βρεις καποιον που να μπορει οσο νωριτερα γινεται.

xontros 26-11-08 20:56

Γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να "τρελαινόμαστε" ιδιαίτερα με το θέμα μονομάχος σε μή στρωμένο ενυδρείο.. Είναι σαφές ότι θα πρέπει κανείς να έχει ένα τεστ για αμμωνία, όπως επίσης να έχει κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου.. Από κει και πέρα, εν γένει το μονομαχάκι ζούσε για αρκετό καιρό σε ένα ποτηράκι, σε άθλιες συνθήκες.. Ήδη η μετακόμιση σε 20λιτρο ενυδρειάκι με φίλτρο/θερμοστάτη είναι μεγάλη βελτίωση.. Με μόνο ένα μονομαχάκι, με προσοχή στο τάισμα, λίγο κερατόφυλλο μέσα, και με τακτικές αλλαγές νερού (π.χ. 30-40%, 2/3 φορές την εβδομάδα στην αρχή), που δεδομένου και του μεγέθους της γυάλας δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερα δύσκολο ή χρονοβόρο, οι συγκεντρώσεις αμμωνίας θα είναι αν όχι μηδενικές, σίγουρα σε μή τοξικά επίπεδα..

Στην αρχή του μονομαχοενυδρείου μου, με λιγότερα λίτρα (12), δεν είχα βάλει τίποτα, μόνο 2 κλαδάκια κερατόφυλλο.. Μπόλιασα βέβαια από το άλλο ενυδρείο, αλλά νομίζω ότι δε χρειαζόταν καν.. Δεν είδα ποτέ αμμωνία, ούτε όμως και νιτρικά.. Που θα μου πείτε ότι σημαίνει ότι τα κατανάλωνε το κερατόφυλλο.. Τα φυτά όμως, προτιμάνε την αμμωνία από τα νιτρικά, άρα λογικά το κερατόφυλλο κατανάλωνε την αμμωνία, πριν προλάβει να τη μετατρέψει το βιολογικό φίλτρο σε νιτρώδη και νιτρικά..

Μάλιστα, στην πορεία, έβαλα ένα μοπάνι, που έβγαλε τους γνωστούς μύκητες, οι οποίοι όμως λόγω χρήσης excel για τα φυτά διαλύθηκαν, και μου "μπούκωσαν" το φίλτρο.. Του οποίου τα υλικά τα έβγαλα και τα έπλυνα καλά σε νερό βρύσης, καταστρέφοντας έτσι τη βιολογία.. Δεν άλλαξα τίποτα στη ρουτίνα αλλαγών νερού, απλά προσέθεσα καλού κακού λίγο sera nitrivec, και παρακολουθούσα με μετρήσεις, και, πράγματι, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, όλα μηδενικά..

Δεδομένης λοιπόν και της κατάστασης όπου ζούσε ο μονομάχος, δεν είναι και τόσο τραγικό να τον μετακομίσουμε σε ένα ενυδρείο, ακόμη και μή στρωμένο, αρκεί να φροντίσουμε να κάνουμε συχνές αλλαγές νερού (πάντα αντιχλώριο), να βάλουμε μέσα κάποια γρήγορα φυτά, κερατόφυλλο κατά προτίμηση, να είμαστε "τσιγκούνηδες" με το τάισμα, ή (ακόμα καλύτερα) και να επιταχύνουμε κάπως τον κύκλο του αζώτου με τα έτοιμα βακτηρίδια των σκευασμάτων του εμπορίου..

ajaxlarissa 27-11-08 02:18

λοιπόν έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο και ειναι οι εξής nitrate NO3 ->0 ,nitrite NO2-> 0,5-1.0 σκληρότητα->150{8.0} alkalinity 180{10.0} και ph 7,8.να φανταστώ ότι η αμμωνία ειναι το NO2.όπως σας εχω πει ειμαι αρχάριος και άσχετος με το θέμα.απλα μου αρεσε παντα και αποφάσισα τωρα να ξεκίνήσω και τα έχω ψιλοβρει σκούρα και οι καταστηματάρχες δεν πολυενδιαφέρονται ή δηλώνουν αγνοια επίτου θέματος.με συγχωρείτε και ευχαριστώ για την κατανόηση.

johnpecn` 27-11-08 03:06

καλωσηρθες φιλε κι απο εμενα.και συμφωνω με τον προλαλησαντα οτι δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι,παρε μια κανατα και αλλαξε 5-6λιτρα νερο βαλε φρεσκο με αντιχλωριο προσπαθησε να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου σου,δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις τον μαξιμο πισω απλα μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου κανε συχνες αλλαγες νερου.Οχι ολο το νερο απλα το 30% κανα δυο μεγαλες κανατες στα 20 λιτρα που εχεις.η φυσαλιδες ειναι φυσιολογικες της κανουν ολο οι μονομαχοι ειναι το bubblenest η φωλια που φτιαχνουν για να ζευγαρωσουν
-------------------------
NO2 ειναι τα νιτρωδη αλατα και δεν ειναι καλο(διαβασε τον κυκλο του αζωτου)με τις αλλαγες νερου θα μηδενιστουν τα NO2 μεχρι να στρωθει το φιλτρο σου και να κανει μονο του αυτη την δουλεια,βεβαια αλλαγες νερου θα κανεις παντα αλλα ολα αυτα θα τα διαβασεις εδω και θα στα αναλυσουν καλυτερα οι παλιοτεροι και εγω στην αρχη δεν ηξερα τιποτα σχετικα με νιτρικα νιτρωδη κλπ αλλα τωρα εχω 3 μονομαχους ευτυχισμενους θελω να πιστευω.Τυχερος ο Μαξιμος που βρηκες αυτο το site.

ajaxlarissa 27-11-08 03:29

τυχερος δεν λες τιποτα.πριν ελεγα ειμαι ανετος.μετα μου ειπε ο αδερφός μου για site και ειπα να ψαξω.ε μετα τα πρωτα αρθρα τα ειδα ολα.ααααα.κατι αλλο το φιλτρο στη αρχη βγαζει φυσσαλιδες αερα και μετα σταματαει ενετελώς να το κανει?ρωταω γιατι κατι τετοιο εγινε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries