Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Νεος μονομαχος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25467)

dr.geo 05-06-08 21:54

Νεος μονομαχος...
 
Οπως κατα καιρους ειχα πει στο τμημα με τους αρχαριους εχω ενα καρχαριακι στο 20λτ ενυδρειο μου και θελω να το δωσω και να παρω μονομαχο....ε αυτο το πηρα αποφαση και θα το κανω αυριο....ακουω λοιπον συμβουλες και προτασεις για να κανω την καλη επιλογη μονομαχου....αρσενικο η θυληκο και πως θα τα ξεχωρισω????η οτι αλλο πρεπει να προσεξω......

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-06-08 22:00

ριξε μια ματια πατριδα : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

dr.geo 05-06-08 22:11

το ειχα διαβασει αυτο...ειναι οντως λεπτομερεστατο...γραφει τα παντα...απλα κατι πιο πρακτικο???τι να προτιμησω αρσενικο η θυληκο??

Πάνος 05-06-08 22:15

ειναι θεμα γουστου...οι αρσενικοι ειναι πολυ πιο θεαματικοι...δε θα πω ομορφοι γιατι ειναι υποκειμενικο....οι περισσοτεροι που εχουν μονο ενα μονομαχο...εχουν αρσενικο...θα δεις και θα προτιμησεις

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-06-08 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270005)
το ειχα διαβασει αυτο...ειναι οντως λεπτομερεστατο...γραφει τα παντα...απλα κατι πιο πρακτικο???τι να προτιμησω αρσενικο η θυληκο??

Συνηθως αρσενικα με ωραια χρωματα. Αλλα τωρα τι να σου πω....
γουστα ειναι αυτα. Οποιον δεις και σου αρεσει.;)

dr.geo 05-06-08 22:45

μαλιστα...και καπου αλλου στο site ειχα διαβασει για το φιλτρο οτι δεν πρεπει να ειναι δυνατο και για πατεντα που μειωνει την ροη του...πως θα καταλαβω αν η ροη του δικου μου φιλτρου ειναι μεγαλη???
α πανο αν θες να παμε τον καφε αυριο θα ηταν καλα για να ερθει να μου πεις την αποψη σου.....:D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-06-08 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270021)
μαλιστα...και καπου αλλου στο site ειχα διαβασει για το φιλτρο οτι δεν πρεπει να ειναι δυνατο και για πατεντα που μειωνει την ροη του...πως θα καταλαβω αν η ροη του δικου μου φιλτρου ειναι μεγαλη???
α πανο αν θες να παμε τον καφε αυριο θα ηταν καλα για να ερθει να μου πεις την αποψη σου.....:D


Ο Πανος εχει ενα πολυ ομορφο μονομαχο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24709

Πάνος 05-06-08 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270021)
α πανο αν θες να παμε τον καφε αυριο θα ηταν καλα για να ερθει να μου πεις την αποψη σου.....:D

ναι οκ...θα μιλησουμε απο τηλ..

dr.geo 06-06-08 00:07

οκ.οποτε θες παρε μου τηλ..και τωρα και αυριο το πρωι...σημερα θα αργησω να παω για υπνο γιατι εχει διαβασμα...:mad::mad:
-------------------------
α ναι τον μονομαχο του πανου τον εχω δει....κουκλος ο λαμπης...
-------------------------
διαβασα σε ενα αλλο thread για τις τροφες για σκουλικια....εννοειται τα γνωστα που βρισκουμε στα μαγαζια με δολωματα???και τι διαφορα εχει το ξερο απο το κατεψυγμενο??

Πάνος 06-06-08 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270026)
διαβασα σε ενα αλλο thread για τις τροφες για σκουλικια....εννοειται τα γνωστα που βρισκουμε στα μαγαζια με δολωματα???και τι διαφορα εχει το ξερο απο το κατεψυγμενο??

δε ξερω γιαυτα αλλα δε νομιζω να κανουν...δοκιμασε ποτε κανεις?
κατεψυγμενες και ζωντανες τροφες απο πετ-σοπ

το κατεψυγμενο ειναι οπως το κατεψυγμενο κρεας.....απλα καταψυχθηκε..και διατηρειται στην καταψυξη..τα αποξηραμενα με μια ειδικη επεξεργασια χανουν τους χυμους τους και διατηρουνται ετσι για καιρο...εκτος ψυγειου φυσικα στο κουτακι τους..

dr.geo 06-06-08 13:57

λοιπον τον πηρα τον μονομαχο...κατακοκκινος και κουκλος....φαινεται να προσαρμοστηκε γρηγορα,γιατι και βολτες κανει και το φαγητο το εφαγε...πηρα ενα φαγητο που μου εδειξε ο πανος...κατι μπιλιες μικρες....απλα να ρωτησω κατι παραπανω που ξεχασα να ρωτησω τον πανο απο κοντα...πως θα καταλαβαω αν η ροη του φιλτρου μου ειναι μεγαλη για τον μονομαχο???δηλαδη αν χρειαζεται η πατεντα που διαβασα???
-------------------------
α ξεχασα να πω πως τον ονομασα........πηρα ιδεα απο τον πανο που τον πηρε την λαμπρη και τον ονομασε λαμπη...εγω τον πηρα σημερα που ειναι του ιλαριου...αρα τον ονομασα ''λαριο''.....καλο??

kalagio 06-06-08 15:32

Mπορεις να τον φωναζεις και Λαρυ!!!!Πιο Αμερικανικο!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-06-08 16:24

EEEE βαλε και καμια φωτο?

dr.geo 06-06-08 17:11

pws mporw na valw fwto???peite mou kai anevazw mia me ton lario.....to lary to apekleisa giati mou 8umizei skuli.......xaxaaxxaxa...mhpws mporei kapoios na mou pei fia to filtro??

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-06-08 17:16

Για φωτο δες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
για το φιλτρο: αστο οπως ειναι
για ονομα προτεινω : ΜΗΤΣΟΣ :D:D:D

dr.geo 06-06-08 17:30

ολα και ολα....τα βαφτισια εγιναν....λαριο........η φωτο θα ερθει σε λιγο...

dr.geo 06-06-08 17:41

3 Συνημμένο(α)
να και οι φωτος....απο κινητο ειναι γιατι εχω την φωτογραφικη στο πατρικο μου....α και το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο...πιστευω αποο βδομαδα αν και εχω εξεταστικη θα ειναι ετοιμο και θα σας το δειξω.....θελω να βαλω αλλα 2 φυτα που εχω παραγγειλει,ενα φυτο που θα μου δωσει ο πανος και μαυρο χαρτονι απο πισω για να μην φαινονται τα καλωδια....εχετε αλλες προτασεις???

06062008.jpg06062008(009).jpg06062008(006).jpg

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-06-08 17:55

ωραιος ο ΜΗΤΣΟΣ.:D:D:D
Θα προτεινα να βαλεις πιο φυσικο χαλικι.και ενα ξυλο στην θεση απο το καραβακι.
να δειχνει φυσικο τοπιο το ενυδρειο σου.

dr.geo 06-06-08 17:57

γινεται να αλλαξω τωρα ολο το χαλικι??ενω εχω ψαρι μεσα???και τι εννοεις ξυλο???φυσικο η πλαστικο???μπορω να βρω στα pet shop ε??

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-06-08 18:02

θα παρεις φυσικο χαλικι κατα προτιμηση λεπτοκοκκο. σε ενα βαθυ μπωλ θα βαλεις νερο απο το ενυδρειο σου και τον μονομαχο μεσα. Κρατας οσο περισοτερο νερο απο το ενυδρειο σου μπορεις σε μπετονια. βγαζεις το παλιο χαλικι και βαζεις το καινουγιο μεσα αφου το εχεις πλυνει καλα. βαζεις το νερο που εχεις κρατημενο και τον ΜΗΤΣΟ :D:D:D ξανα μεσα και εισαι ΟΚ. Διαφορα σχεδια ξυλα θα βρεις σε πετσοπ. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν εννοω οτι ξυλα βρουμε.

Filotas 06-06-08 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270320)
να και οι φωτος....απο κινητο ειναι γιατι εχω την φωτογραφικη στο πατρικο μου....α και το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο...πιστευω αποο βδομαδα αν και εχω εξεταστικη θα ειναι ετοιμο και θα σας το δειξω.....θελω να βαλω αλλα 2 φυτα που εχω παραγγειλει,ενα φυτο που θα μου δωσει ο πανος και μαυρο χαρτονι απο πισω για να μην φαινονται τα καλωδια....εχετε αλλες προτασεις???

Θα σου έλεγα όχι μαύρο χαρτόνι απο πίσω γιατί προκαλεί φαινόμενο καθρέφτη και καθρεφτίζεται ο μονομάχος και νομίζοντας οτι είναι άλλο ψάρι "τσατίζεται" και είναι συνεχώς στρεσαρισμένος.

dr.geo 06-06-08 18:11

ωραια οχι μαυρο χαρτονι...ισως βαλω παραπανω φυτα εκει για να μην φαινονται....τωρα για το χαλικι δεν νομιζω να το κανω τωρα...ισως μετα την εξεταστικη....εχει διαβασμα...ευχαριστω παντως για την προταση....:D:D

Πάνος 06-06-08 22:55

να σου ζησει γιωργο!!! πολυ ωραιος εκτος ποτηριου ο Λαριος!..οι παρατηρησεις μου...
1ον. καμια σχεση το χρωμα...ηταν ενα ξεθωριασμενο ροζ στο ποτηρι και εγινε κατακοκκινος...δε το πιστευα γιωργο.
2ον. βγαζεις το καραβακι και το κοκκινο χαλικι οπως ειπε ο αντωνης και κανεις ενα πιο φυσικο διακοσμο...φυσικα αν το προτιμας ετσι οκ...αλλα σκεψου και το ενδεχομενο να μεταφερεις ενα κομματι της φυσης στο σπιτι σου...
3ον..τα "μπιλακια" ειναι η τροφη της hikari...betta bio gold..θα πουμε κι αλλα για τις τροφες που δε προλαβαμε..
4ον. ο θερμοστατης να μην ακουμπαει στο χαλικι...ανεβασε τον λιγο....
5ον..σε ενα ποστ που αναφερεις τρεις φορες το ονομα "Πανος"...αν ξανα ρωτησεις κατι εδω θα σου πουν (και με το δικιο τους:D)...ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΝΟ...:smt120
καλη επιτυχια με τις εξετασεις και μετα φορτσα στο ενυδρειο...:p

dr.geo 07-06-08 00:15

ευχαριστω πολυ...
1)το χρωμα ειναι οντως εντυπωσιακο απο κοντα...μολις μπηκε μεσα και λιγο κολυμπησε σαν να ξαναγεννηθηκε:D:D
2)θα τις κανω τις αλλαγες αλλα με σειρα...πρωτα θα βγαλω το πλοιο και μετα την εξεταστικη το χαλικι γιατι απο οτι καταλαβα θελει πιο πολυ δουλεια..α θα βαλω και τα φυτα(μην ξεχνας το κλαδεμα)..
3)την καταβροχθιζει την τροφη.....:D:D
5)ολα και ολα...τους ακουω ολους!!!!απλα ειπαμε εχουμε την ιδια πορεια:χρυσοψαρα-μονομαχος και βλεπουμε....χαχαχαχαχαχαχα!!!

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες....οταν το ολοκληρωσω θα σας το ξαναδειξω....:smt041:smt041:smt041:smt041
-------------------------
α να σου ζησει και εσενα ο ασπρος.....

mariah 07-06-08 16:56

Nα τον χαιρεσαι και μολις κανεις τις αλλαγες περιμενουμε να τις δουμε.Ειναι υπεροχος!!!!:smt041

Maverick 08-06-08 09:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 270480)
πρωτα θα βγαλω το πλοιο και μετα την εξεταστικη το χαλικι γιατι απο οτι καταλαβα θελει πιο πολυ δουλεια...

Σιγά τη δουλειά... Εδώ άλλοι αλλάζουν χαλίκι σε 300άρια ενυδρεία και εσύ σκέφτεσαι το χαλίκι στα 10??? Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στις εξετάσεις! ;)

dr.geo 14-06-08 10:13

5 Συνημμένο(α)
Λοιπον να το νεο σπιτι του λαριο...εβαλα καποια φυτα,εβγαλα το πλοιο που μου ειπατε αλλα το χαλικι δεν το αλλαξα...τωρα πιστευω το σπιτι του ειναι πιο φυσικο και σιγουρα περναει πιο καλα....α εχτες φαινεται του αρεσε και εβγαλε του κοσμου τις φουσκαλες για να κανει φωλια!!!!!!σας αρεσε??χρειαζομαι αλλη αλλαγη???

dr.geo 14-06-08 11:12

2 Συνημμένο(α)
Τωρα μολις ειδα ξανα για φουσκαλες...εβγαλε πολλες και χαρηκα..θα σας βαλω μια φωτο με τις φουσκαλες που μαζευτηκαν ολες σε μια γωνια και μια του λαριο απο κοντα που φαινεται το κατακοκκινο χρωμα του...

Maverick 14-06-08 11:50

Χεχε, δε μαζεύτηκαν μόνες τους στη γωνία, αυτός τις έβαλε εκεί ;) Τα φυτά που έβαλες δεν ξέρω αν θα είναι οκ στο ενυδρειάκι σου (ειδικά τα αριστερά)... τι φωτισμό έχει?? Σίγουρα δε θα είχες πρόβλημα με κερατόφυλλο, Egeria densa και ανούβια πάντως..

dr.geo 14-06-08 11:55

νομιζω η λαμπα μου ειναι 10watt και την αναβω 10 ωρες περιπου....βαζω και λιπασμα..το γενικο της flourish....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02284 seconds with 11 queries