Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   ιδιαιτεροι συγκατοικοι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43651)

Πάνος 12-09-10 23:21

ιδιαιτεροι συγκατοικοι
 
η θαλασσα κρυβει τοσες εκπληξεις...
και να με μια βουτια για να βγαλω ψαρια...επεσα σε εναν καφε σπογγο...να τον παρω?? ουπς! ο σπογγος κινειται....δεν ειναι ενας ειναι δυο τυλιγμενοι μαζι....και εχουν φτερα!!!
μεσογειακα γυμνοβραγχια λοιπον με συντροφευουν εδω και 3 εβδομαδες. Απιστευτα πλασματα!!!
σκεφτηκα να τα παρω μονο για φωτογραφιση και να τα αφησω...αλλα με χαρα ειδα οτι τρωνε και μαλιστα απο το χερι μου!!
..η αναγνωριση εγινε! Aplysia fasciata http://www.medslugs.de/E/Med/Aplysia_fasciata.htm
ενα βιντεο εν ωρα "πτησης"


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p1010100.jpg


και ενα που παιρνει τη γαριδα απο το δαχτυλο μου...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p1010101.jpg

ισως δεν εχουν πρωκτο και απορριπτουν το περιεχομενο του "στομαχου" τους σε μορφη νηματος απο το στομα. εκτος και αν με εχουν γεμισει αυγα...
στην αρχη "πετουσαν" ...αλλα προσαρμοστηκαν πλεον στο ενυδρειο και μετακινουνται μονο ερποντας. δε τα ενοχλει κατι και δεν υπαρχει λογος να ξοδευουν ενεργεια. το 90% του χρονου τους ειναι το ενα κολλημενο πανω στο αλλο. δεν περιμενα τετοια κοινωνικοτητα :D

6981giwrgos 12-09-10 23:39

πολυ ομορφα ζωα δεν εχω ξαναδει
αυτα τα εχεις στο μεσογιακο?

Πάνος 12-09-10 23:51

πρωτη φορα κι εγω τα ειδα και μου εκανε εντυπωση που τα βρηκα σε 30 ποντους νερο! ειναι πολυ ιδιαιτερα και αισθανεσαι ομορφα οταν τα ταιζεις με το χερι σου...κολλανε πλεον στα δαχτυλα μου την ωρα του φαγητου :D

6981giwrgos 13-09-10 00:21

τωρα που το γκουγκλαρισα και ειδα περισωτερες φωτο καταλαβα ποιο ειναι..:):)
το ειχα δει μικρος οταν ειχα παει για ψαρεμα με τον πατερα μου. στην Κερκυρα το λενε μ**νι της θαλασσας.
μου κανει εντιπωση που κοθωντε και τα πιανεις. εγω θημαμαι οταν το ειχα αγκιξει ειχε βγαλει ενα μοβ υγρο το οποιο βρομαγε απελπιστικα.λογικα καποιου ιδους αμιντικος μηχανισμος:rolleyes::rolleyes:
παντος ειναι πολυ ενδιαφερων ζωο.

bokostas 13-09-10 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos (Μήνυμα 479712)
...στην Κερκυρα το λενε μ**νι της θαλασσας.

Φανταστικό Πάνο και τώρα μπορείς κι επίσημα να ονομάσεις το ενυδρείο:
"Μεσογειακό με... πώς τα είπαμε Κερκυραίε?:D:D:D

thanasis76 13-09-10 00:54

1 Συνημμένο(α)
Πανο φιλε μου μαλλον θα σε απογοητευσω... sorryyyyyy
δες την φωτο που θα βαλω και πες μου αν ειναι ιδιο...
αν ειναι ιδιο γινετε πολυυυυυ μεγαλο και οταν νιωσει οτι κινδυνευει βγαζει ενα πραγμα σαν το μελανι στα χταποδια με την διαφορε οτι στον σαλιακα που βρηκες ειναι κοκκινο...
δεν ξερω ποσο τοξικο η βλαβερο μπορει να ειναι για το ενυδρειο... ψαξε το ομως....;););)

in the pond 13-09-10 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 479722)
Πανο φιλε μου μαλλον θα σε απογοητευσω... sorryyyyyy
δες την φωτο που θα βαλω και πες μου αν ειναι ιδιο...
αν ειναι ιδιο γινετε πολυυυυυ μεγαλο και οταν νιωσει οτι κινδυνευει βγαζει ενα πραγμα σαν το μελανι στα χταποδια με την διαφορε οτι στον σαλιακα που βρηκες ειναι κοκκινο...
δεν ξερω ποσο τοξικο η βλαβερο μπορει να ειναι για το ενυδρειο... ψαξε το ομως....;););)

Αν και δεν συμβαίνει εύκολα με το συγκεκριμένο είδος, συμφωνώ με το Θανάση ότι το υγρό αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα άλλα ζώα του ενυδρείου σου. Εύκολα όμως μπορείς να κρατήσεις κάπου χώρια, αν και όντως μεγαλώνουν πάρα πολύ.

thanasis76 13-09-10 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 479802)
Αν και δεν συμβαίνει εύκολα με το συγκεκριμένο είδος, συμφωνώ με το Θανάση ότι το υγρό αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα άλλα ζώα του ενυδρείου σου. Εύκολα όμως μπορείς να κρατήσεις κάπου χώρια, αν και όντως μεγαλώνουν πάρα πολύ.

παντος οταν τα φωτογραφιζα, βραδυ, ηταν δυο μαζι σε καποια στιγμη και πηγα και τα πειραξα... και γεμισε το νερο οσο εβλεπα με τον φακο κοκκινο....
φαντασου πως μπορει να κανει ενα ενυδρειο... :D:D

harris samos 13-09-10 11:49

αυτο ειναι ποοοοοοοο
ειχα ποιασει καταλαθος ενα με το καλαμι οταν ψαρευα δε μπορουσα να βγαλω το αγκιστρι απο πανω του βεβαια οταν ειδα το μοβ χρωμα δε το εποιασα αλλα οταν επεσε μεσα στο νερο εγεινε ολο το νερο μοβ και τα ψαρακια την κοπανισανε
και αν ειναι το ιδιο οντος γυνοντε πολυ μεγαλα αυτο που εποιασα εγω ηταν 1 κιλο σιγουρα


παντος δεν ειναι αυτο το μπιπ της θαλασσας
το μπιπ της θαλασσας ειναι κολλιμενο στα βραχια κοκκινο σαν ανεμονη και πραγματικα δε θες να το ακουμπησεις νομιζεις οτι σου καιει το δερμα

Roussaks 13-09-10 11:55

Το εχω πετυχει και γω , σαν φαλος με φτερα ειναι πιο αιδοιο!!! (ατςςςςς....)
Χαρη μηπως εβγαλες το αλλο που μοιαζει με πλοκαμι απο χταποδι ;;; γιατι εγω οταν το ειχα πετυχει του ειχα κανει τρελα βασανιστηρια για να δω τι ειναι και δεν εβγαλε κοκκινο-μωβ χρωμα !!!

in the pond 13-09-10 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 479831)
Το εχω πετυχει και γω , σαν φαλος με φτερα ειναι πιο αιδοιο!!! (ατςςςςς....)
Χαρη μηπως εβγαλες το αλλο που μοιαζει με πλοκαμι απο χταποδι ;;; γιατι εγω οταν το ειχα πετυχει του ειχα κανει τρελα βασανιστηρια για να δω τι ειναι και δεν εβγαλε κοκκινο-μωβ χρωμα !!!


Άσε φίλε Ρουσάκη, αυτό που αναφέρεις είναι ολοθούριο... άλλη κατηγορία ζώων (εχυνόδερμα). Το συγκεκριμένο που αναφέρει ο Πάνος ανοίκει στα (μαλάκια)....
Υ.Γ. Προσοχή στον τόνο της λέξης, μηπως το πάτε στο "πονηρό" πάλι...:D:D:D

harris samos 13-09-10 12:37

αυτο που εχει ο θανος φωτο ποιο κιτρινοπο λιγο αυτο ειχα ποιασει

in the pond 13-09-10 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 479855)
αυτο που εχει ο θανος φωτο ποιο κιτρινοπο λιγο αυτο ειχα ποιασει

Απλά είναι πιο μεγάλο και πιο ανεπτυγμένο Χάρη...

Roussaks 13-09-10 13:10

Ενα δικιο το εχεις μπορω να πω


.... αφου βαζεις παραξενα να σου φερω και μια μεδουσα που την πετυχα παλι στο ιδιο σημειο μια βδομαδα μετα και δεν κουνησε ...ενω δεν ειχε αλλα ατομα στην περιοχη !!(πλακα κανω αλλα οντως δεν εχει κουνησει !! )

harris samos 13-09-10 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 479868)
Απλά είναι πιο μεγάλο και πιο ανεπτυγμένο Χάρη...

με εκανες κουρκουτα :D:D:D
για ποιο πραγμα μιλας:confused:

in the pond 13-09-10 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 479884)
με εκανες κουρκουτα :D:D:D
για ποιο πραγμα μιλας:confused:

Για πες...για ποιό πράγμα μιλώ άραγε? :D

harris samos 13-09-10 13:47

εγω μιλαω για αυτο που ειναι στο ποστ 6

οχι για πλοκαμια κλπ κλπ

in the pond 13-09-10 14:41

Χάρη, κατάλαβα τι εννοείς... Η αναφορά για το ολοθούριο δεν απευθυνόταν στην δική σου παρέμβαση.:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 479828)
παντος δεν ειναι αυτο το μπιπ της θαλασσας
το μπιπ της θαλασσας ειναι κολλιμενο στα βραχια κοκκινο σαν ανεμονη και πραγματικα δε θες να το ακουμπησεις νομιζεις οτι σου καιει το δερμα

Αυτό βέβαια που στις περιοχές σας το αποκαλείτε "μπιπ" από την περιγραφή θα πρόκειται για την κόκκινη ανεμόνη (actinia equina)...και όντως Χάρη, σου καίει το δέρμα και όχι μόνο!!!

harris samos 13-09-10 14:43

αυτο ειναι ναι :D

beat89 13-09-10 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 479933)
σου καίει το δέρμα και όχι μόνο!!!

Τι αλλο δηλαδη μπορει να σου κανει??:confused:

halvas69 13-09-10 15:07

Δεν σας προλαβαίνω χα,χα,χα.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, μην το πολυπειράζεις γιατί θα βγάλει το χαρακτηριστικό μωβ μελάνι και θα στα κάνει ρόιδο !!!
Είναι πολύ συνηθισμένο στα νερά μας και τελείως άκακο πλάσμα με καταπληκτική υφή (εγώ τα χαϊδεύω όπου τα πετύχω) και γίνεται πολύ μεγάλο.
Μικρός τα έλεγα θαλάσσιους γυμνοσάλιαγκες, αλλά μου αρέσει πιο πολύ το αμερικάνικο όνομα τους, Ισπανίδα χορεύτρια (Spanish Dancer)
Γνώμη μου να τα τα στείλεις πίσω στην θάλασσα.

Πάνος 13-09-10 15:12

το ενα απο αυτα οταν τα επιασα οντως εβγαλε ενα υγρο μωβ και το νερο εβαψε στο δοχειο μεταφορας. ειχα ομως και ενα ψαρι που ειχα πιασει και δεν επαθε τιποτα..τουλαχιστον στα 30 λεπτα περιπου διαδρομης μεχρι το σπιτι.....ισως δεν ειναι τοξικο....ισως ναι. παντως εδω και 3 εβδομαδες δε ξανασυνεβη...οντως μεγαλωνουν αρκετα....
θα τα κρατησω για καποιο διαστημα και θα τα απελευθερωσω ;)

beat89 13-09-10 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 479953)
με καταπληκτική υφή (εγώ τα χαϊδεύω όπου τα πετύχω) και γίνεται πολύ μεγάλο.

Σεμνααααααααααα.........:smt120

halvas69 13-09-10 15:17

Δεν είναι τοξικό καθόλου, σκέτο μελάνι είναι σαν τα χταπόδια και τις σουπιές, απλά είναι η άμυνα του.

Γιώργος Κ 13-09-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 479959)
Σεμνααααααααααα.........:smt120

Δεν λεει και κατι κακο το παιδι ... καλο κανει!!! :D:D:D

Παράθεση:

Μικρός τα έλεγα θαλάσσιους γυμνοσάλιαγκες, αλλά μου αρέσει πιο πολύ το αμερικάνικο όνομα τους, Ισπανίδα χορεύτρια (Spanish Dancer)
Εγω το λεω αλλιως αλλα θα μας κοψει το ΕΣΡ ... :p

halvas69 13-09-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 479959)
Σεμνααααααααααα.........:smt120

Έτσι που το έγραψα....έπρεπε να ξεχωρίσω τις φράσεις.
Πάντως δεν γίνεται μεγάλο όταν το χαϊδεύω.....ΑΚΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΗΗΗΗΗ !!!! zw

beat89 13-09-10 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 479966)
Πάντως δεν γίνεται μεγάλο όταν το χαϊδεύω.....ΑΚΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΗΗΗΗΗ !!!! zw

Ισως κατι να μην κανεις καλα.:D

Παντως περα απο την πλακα ειναι πολυ ομορφο.:p

Πάνος 13-09-10 15:24

δε παιζεστε....τι φαλοι και τι αιδοια περασαν απο το ποστ μου δε λεγεται...που να σας περιεγραφα και πως γλυφουν τα δαχτυλα μου...:D:D

6981giwrgos 13-09-10 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 479933)
Χάρη, κατάλαβα τι εννοείς... Η αναφορά για το ολοθούριο δεν απευθυνόταν στην δική σου παρέμβαση.:p



Αυτό βέβαια που στις περιοχές σας το αποκαλείτε "μπιπ" από την περιγραφή θα πρόκειται για την κόκκινη ανεμόνη (actinia equina)...και όντως Χάρη, σου καίει το δέρμα και όχι μόνο!!!

εμεις στην κερκυρα αυτα λεμε ''μπιπ'' της θαλασσας οχι την κοκκινη ανεμονη..
αυτη εχει τιχει και την εχω αγκιξει και δεν επαθα τπτ.:grin::grin::grin:

Πάνος 13-09-10 15:38

να κι αλλος ενας ιδιαιτερος συγκατοικος...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-poli-slug.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...poli-slug2.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02918 seconds with 11 queries