Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   aquascape.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85111)

manos76 21-02-15 11:59

aquascape..
 
Σε πολλά aquascape σε διάφορα site, youtube.. βλέπω να βάζουν σε κάποια σημεία (για να δώσουν ύψος στον πυθμένα) χαλίκι-άμμο-υπόστρωμα με βάθος μεγαλύτερο απο 6-8 εκατοστά! έχω δει και 20 εκατοστα..

Αυτο δεν είναι θέμα για αναερόβιες περιοχές???

stanlee 21-02-15 12:42

...
 
οι περισσότεροι που το κάνουν αυτό χρησιμοποιούν θερμαντικά καλώδια υποστρώματος 1 βαθμό παραπάνω απ την θερμοκρασία ενυδρείου με αποτέλεσμα το ζεστό να πηγαίνει πάνω και το κρύο κάτω ώστε να υπάρχει κυκλοφορία.
Επίσης αυτοί οι πίνακες ζωγραφικής που βλέπουμε κατά καιρούς στήνονται μόνο για κανα 3-4 μήνες και μετά r.i.p. ή αλλαγή aquascape.....

manos76 22-02-15 22:41

τόση φασαρία για 3-4 μήνες.???
τι ωφέλεια έχει η παρουσίαση τέτοιων ενυδρείων?

Χρηστος Ζ. 22-02-15 22:49

γινεται για διαφημιση των προιοντων των εταιρειων.

manos76 23-02-15 08:46

ποια προιόντα?? η πέτρες τα ξύλα και τα φυτά??

stanlee 23-02-15 10:44

....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 876993)
ποια προιόντα?? η πέτρες τα ξύλα και τα φυτά??

Αυτά τα ενυδρεία που βλέπουμε είναι στημένα σε εκθεσιακούς χώρους μεγάλων εταιριών π.χ seachem,aquel,ada,eheim κ.τ.λ. και διαφημίζουν όλα τους τα προϊόντα.

manos76 23-02-15 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 877001)
Αυτά τα ενυδρεία που βλέπουμε είναι στημένα σε εκθεσιακούς χώρους μεγάλων εταιριών π.χ seachem,aquel,ada,eheim κ.τ.λ. και διαφημίζουν όλα τους τα προϊόντα.

εγώ δεν τα είδα εκεί... ούτε είχαν διαφημίσεις...

sarpijk 23-02-15 12:50

Μπορει καποιος να μας πει απο ιδια εμπειρια εαν ειχε ποτε αναεροβιες περιοχες σε ενα φυτεμενο ενυδρειο που του προκαλεσαν προβλημα?

Τσιόνογλου Σταύρος 23-02-15 13:14

Και με 25 εκ υπόστρωμα ποτε δεν είχα αναερόβιες περιοχές ,αφου σχεδον κάθε 10 με 15 ημέρες κλαδευα φυτευα κλπ κλπ.και φυσικα με τ'οσο ύψος δεν έβαζα υπόστρωμα άμμο αλλά πιο χοντρο χαλίκι.

sarpijk 23-02-15 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 877014)
Και με 25 εκ υπόστρωμα ποτε δεν είχα αναερόβιες περιοχές ,αφου σχεδον κάθε 10 με 15 ημέρες κλαδευα φυτευα κλπ κλπ.και φυσικα με τ'οσο ύψος δεν 'ςωαζα υπόστρωμα άμμο αλλά πιο χοντρο χαλίκι.


Eυχαριστω Στρατηγε. Σε φυτεμενο ενυδρειο δεν υπαρχει θεμα με βαση τη δικη εμπειρια. Επιπλεον οπως λες για να δωσουμε υψος τις περισσοτερες φορες βαζουμε απο κατω διαφορα υλικα oπως dow, χαλικι.

stanlee 23-02-15 16:12

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 877006)
εγώ δεν τα είδα εκεί... ούτε είχαν διαφημίσεις...

Γιατί βλέπεις μεμονωμένο βίντεο φίλε...
Εγώ είχα την τύχη κ βρέθηκα στη Γερμανία σε εν λόγο έκθεση.....
Πολλά απ αυτά τα ενυδρείο στήνονται και για ώρες......και η φυτομάζα μπαίνει κατευθείαν όλη δλδ δεν περιμένουν να φουντώσει....την cuba για να φανταστείς την βάζουν σαν χλοοτάπητα.

manos76 23-02-15 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 877031)
Γιατί βλέπεις μεμονωμένο βίντεο φίλε...
Εγώ είχα την τύχη κ βρέθηκα στη Γερμανία σε εν λόγο έκθεση.....
Πολλά απ αυτά τα ενυδρείο στήνονται και για ώρες......και η φυτομάζα μπαίνει κατευθείαν όλη δλδ δεν περιμένουν να φουντώσει....την cuba για να φανταστείς την βάζουν σαν χλοοτάπητα.

βλεπω διαφορα και αυτο που λες με τους *ταπητες*.. πισω απο το χομπι υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια.. προσφατα χαζευα τα ενυδρεια που στηνει ο james findley..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02328 seconds with 11 queries