Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ερώτηση για ρίζα μοπάνι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92825)

Floofologist 04-07-16 17:40

Ερώτηση για ρίζα μοπάνι.
 
Καλησπέρα.

Δεν είμαι σίγουρη αν ποστάρω το θέμα μου στο σωστό μέρος, φαντάζομαι οι διαχειριστές θα το τακτοποιήσουν αν χρειαστεί.

Πρώτη φορά εισήγαγα ρίζα στο ενυδρείο μου (ένα μονομαχόσπιτο των 60 λίτρων) πριν 15 μέρες. Αγόρασα τη ρίζα μοπάνι από συνχομπίστα ο οποίος με ενημέρωσε ότι την έβρασε δύο φορές, την έβρασα κι εγώ άλλες δύο, τη μούλιασα και για 10 μέρες με καθημερινή αλλαγή νερού, και παρόλα αυτά δε λέει να σταματήσει να βγάζει χρώμα.

Οι αλλαγές είναι κάτι που δε μου αρέσει καθόλου, το να αλλάζω συνεχώς τις παραμέτρους του νερού και τις συνθήκες του περιβάλλοντος των ψαριών είναι κακό, αλλά την έβγαλα απ'το ενυδρείο διότι το νερό ήταν έντονα χρωματισμένο, και δεν έστρωσε μετά από μερικές μέρες όπως περίμενα.

Έχει κανείς κάποια κατευθυντήριο να δώσει;

odin79 04-07-16 17:53

εμενα η μοπανι εκανε να σταματησει να βγαζει χρωμα 3 μηνες!!βαλτην σε μια λεκανη με ζεστο νερο και αλλαζε το νερο καθε μερα η μερα παρα μερα!αστην εκει ενα μηνα περιπου μεχρι να σταματησει να βγαζει.

Floofologist 04-07-16 18:13

Τρείς μήνες;! Ουφ. Λοιπόν, χαίρομαι που είναι μάλλον τυπικό της ρίζας να βγάζει τόσο χρώμα, και συνεχίζω αυτό που κάνω με το καθημερινό μούλιασμα στο ζεστό νερό.

odin79 04-07-16 18:17

εσενα μπορει να παρει και πολυ λιγοτερο αλλα κανε αυτο που κανεις ναι!;)

Floofologist 04-07-16 18:19

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

^_^

apostolis.pan 05-07-16 03:34

και στο ενυδρειο να την εχεις, με τον καιρο θα σταματησει να βγαζει... το μονο κακο πιστευω στο χρωματισμενο νερο ειναι οτι μειωνει την ενταση του φωτος..

Τάκης 05-07-16 08:48

Δεν κάνει κακό αυτή η καφετίλα που βγάζει το μοπάνι.
Το αντίθετο θα έλεγα, ειδικά σε Μονομάχο μόνο καλό θα κάνει, το μόνο θέμα , όπως είπε και ο Αποστόλης πριν, είναι η μείωση του φωτισμού, τίποτε άλλο

G_AQUA 05-07-16 08:48

Θέλει πολύ καλό βράσιμο. Εγω όσες ρίζες είχα στα ενυδρεία μου τις έβρασα πρώτα για 2-3 ώρες (!), τις άφησα σε κουβά για μερικές ημέρες, τις ξαναέβρασα για άλλη μία ώρα, τις ξανακρύωσα και μετά τις έβαλα στο ενυδρείο.
Με αυτό τον τρόπο καμία μετά δεν μου έβγαλε κοκκινίλα. Αντε σε μια-δυο περιπτώσεις να βγήκε μια ιδέα αλλά με την πρώτη αλλαγή εξαφανίστηκε.

Το ξέρεις πάντως πως για τα περισσότερα ψάρια και ειδικά για τους μονομάχους οι ουσίες που βγαίνουν απο τα ξύλα, είναι το ιδανικό περιβάλλον...

kgf12345 05-07-16 09:04

καλωσηρθες!
οπως σου ειπαν τα παιδια,οι τανινες που βγαζει το ξυλο κανουν καλο στο ψαρι.
εκτος απο τις αντισηπτικες τους ιδιοτητες,μειωνουν τη σκληροτητα και αυξανουν την οξυτητα του νερου πραγμα που ειναι επισης καλυτερο για το ψαρι.
θα ανησυχουσα περισσοτερο για τη βιολογια σου,αφου ειναι νεοστημενο ενυδρειο.
αν εχεις μετρησεις αμμωνιας,νιτρωδων και νιτρικων -και θες- γραψτες εδω να δουμε μηπως χρειαζεσαι μπολι.
το εστρωσες καπως το φιλτρο σου?

οι παραμετροι του νερου,δεν αλλαζουν αν οι αλλαγες γινονται σωστα και τακτικα.(εβδομαδιαια)

ο κινδυνος αυτος ειναι μεγαλυτερος αν κανεις αλλαγη μια φορα το μηνα και αλλαζεις περισσοτερο νερο.
αυτο για τις παραμετρους μονο,γιατι αν πιασουμε και τα νιτρικα και τα υπολοιπα παραγωγα της αμμωνιας και το ποσο χρονο μενει το ψαρι σαυτα,αστα να πανε...;)

delta66 05-07-16 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Floofologist (Μήνυμα 952091)
Οι αλλαγές είναι κάτι που δε μου αρέσει καθόλου, το να αλλάζω συνεχώς τις παραμέτρους του νερού και τις συνθήκες του περιβάλλοντος των ψαριών είναι κακό ....

Ποιες αλλαγες εννοεις?
Τις αλλαγες νερου στο ενυδρειο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries