Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   παρακαλω προτεινετε μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61891)

Vangelis21 27-04-12 21:17

παρακαλω προτεινετε μου!
 
Λοιπον παιδια, κατ'αρχην ευχαριστω σε οσους βοηθησαν στην επιλογη ψαριων η οποια και τελικα εγινε.

το ενυδρειο (180 καθαρα λιτρα) 200 λιτρα θα φιλοξενει διαφορες μαλαουι. μεχρι τωρα

1 σιαλοχρωμις
1 μιλομο

κι απο αυριο μερικες λαμπιντο

το ερωτημα στο οποιο θελω βοηθεια ειναι

1) Η διακοσμηση γενικα

2) τι φυτα να βαλω ωστε να μη μου τα φανε/ξεριζωσουν!

ευχαριστω!

Vangelis21 01-05-12 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 666164)

2) τι φυτα να βαλω ωστε να μη μου τα φανε/ξεριζωσουν!

ευχαριστω!

αυτο εμεινε!

zalk 01-05-12 17:09

βαλισνεριες, ανουμπιες.

Vangelis21 01-05-12 17:12

κατι αλλο?

zalk 01-05-12 17:18

οχι.θα φαγωθει μεσα σε λιγα λεπτα.

Vangelis21 01-05-12 17:26

καλα μην εισαι απολυτος, τους εχω ηδη εδω και 4 μερες φυτο απο το ΙΚΕΑ το οποιο δεν ακουμπανε, απλα ειπα να βαλω κι αλλα

zalk 01-05-12 17:35

τα λαμπιντο οπως και οι περισσοτερες κιχλιδες των λιμνων ειναι φυτοφαγα.εαν σε περισσευουν χρηματα για να τα ταισεις φυτα,εγω παω πασο.και στο ικεα κλεφτες θα γινουν?

Vangelis21 01-05-12 17:39

οπως σου ειπα εδω και 4 μερες δεν εχουν αγγιξει τιποτα! απο κει και περα απλα ψαχνω εναλλακτικες.

zalk 01-05-12 17:42

ετσι εσυ κρινεις οτι δεν ειναι φυτοφαγα...?ελα να ξανακουβεντιασουμε σε μια βδομαδα.ακομα καλα καλα δεν εγκλιματιστηκαν τα ψαρια στο ενυδρειο,και νομιζεις οτι βλεπεις την φυσιολογικη συμπεριφορα τους?:smt017:smt017

Vangelis21 01-05-12 17:44

απο που τα βγαζεις αυτα τα συμπερασματα? εγω πιο πανω ειπα "εχω ενα φυτο απο το ΙΚΕΑ εδω και 4 μερες μεσα και δεν το πειραζουν". βλεπεις καπου να λεω οτι δεν ειναι φυτοφαγα, οτι ξερω την συμπεριφορα τους κτλ κτλ?

zalk 01-05-12 17:50

εμ,αφου συνεχιζεις να ρωτας για φυτα μεσα σε τετοια ψαρια,τι να σκεφτω αλλο?αφου σου λεω θα τα φανε.παιζει ρολο αν θα τα φανε σε 5 η σε 15 μερες?

Vangelis21 01-05-12 17:56

εγω στο ειπα γιατι ειπες θα τα φανε μεσα σε λιγα λεπτα!!! πιο πανω το εγραψες! και ξερεις οτι ΔΕΝ τα τρωνε ολα! οποτε ψαχνομαι μπας και υπαρχουν και ΑΛΛΑ (που σιγουρα υπαρχουν απλα δεν τα ξερουμε ολοι) εκτος απο ανουμπιες και βαλισνεριες

zalk 01-05-12 17:59

καλη τυχη τοτε στην ματαιη αναζητηση σου.
****εαν βρεις και αλλα φυτα που θα μεινουν αφαγωτα,τοτε θα εισαι ο πρωτος και θα μπεις στην ιστορια και δεν το λεω αυτο ειρωνικα.

Vangelis21 01-05-12 18:01

οχι δεν ειμαι ο πρωτος. πρωτα απο ολα πριν λιγες μερες μου ελεγε καποιος φιλος για κατι αλλα φυτα αλλα δεν μπορω να βρω το ποστ και να θυμηθω αν ηταν σε μηνυμα η ποστ. αρκετοι εχουν φυτεμενο με διαφορα φυτα. ειναι πως θα σου κατσει. ας περιμενουμε και θα δουμε λοιπον.

μεχρι τοτε αν καποιος εχει καμια προταση ας πει!

Κλεόβουλος 01-05-12 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zalk (Μήνυμα 666843)
καλη τυχη τοτε στην ματαιη αναζητηση σου.
****εαν βρεις και αλλα φυτα που θα μεινουν αφαγωτα,τοτε θα εισαι ο πρωτος και θα μπεις στην ιστορια και δεν το λεω αυτο ειρωνικα.

zalk θα σε διαψεύσω :D
Πάντα είχα φυτά σε ενυδρεία με "φυτοφάγα" mbuna χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (εκτός απο "ειδικές" περιπτώσεις όπως με κάποια Afra και Pseudotropheus).

Βαγγέλη με τις ανούμπιες και τα crinum (calamistratum/thaianum) δεν θα ασχοληθούν, τα pteropus-βαλισνέριες-κρυπτοκορίνες-Nymhaea lotus μπορεί να τα τσιμπολογήσουν κι αν είσαι τυχερός μπορείς να κρατήσεις εχινόδωρους ή Hygrophila corymbosa.
Ένα κόλπο, που πέτυχε σε μένα, για να δεχθούν τα φυτά στο ενυδρείο αυτά τα ψάρια είναι να τα βρουν εκεί. Αν τα βάλουμε μετά απ' αυτά, ακόμα κι απο περιέργεια θα τα δοκιμάσουν.

Vangelis21 01-05-12 18:55

λες δηλαδη οταν ειναι να φυτεψω να τα βγαλω και να τα ξαναβαλω μετα? τωρα μενει να βρω καποιον εδω μεσα να πουλαει να δοκιμασω!

zalk 01-05-12 18:59

εγω οτι ειχα να πω το ειπα.δεν ειναι ολα για ολους.χρειαζεται και εμπειρια οπως και υπομονη.:rolleyes:

Κλεόβουλος 01-05-12 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 666866)
λες δηλαδη οταν ειναι να φυτεψω να τα βγαλω και να τα ξαναβαλω μετα? μη με τρελαίνεις βρε Βαγγέλη :D δεν είπα τέτοιο πράγμα. Απλά όταν ξεκινάει κάποιος καλό είναι να βάζει πρώτα τα φυτά στο ενυδρείο πριν τα ψάρια ;)τωρα μενει να βρω καποιον εδω μεσα να πουλαει να δοκιμασω!

Διάλεξε τα πιο ανθεκτικά και με τα υπόλοιπα πειραματίσου (στα αφρικάνικα ενυδρεία τα φυτά είναι αναλώσιμα :)).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries