Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   72αρι για guppy (Σιγα σιγα) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96889)

Τάκης 13-06-17 16:24

θύμισε μου ποιο υπόστρωμα έβαλες

Μπάμπης 13-06-17 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1013950)
θύμισε μου ποιο υπόστρωμα έβαλες

Εσυ μου ειχες προτεινει αν δε κανω λαθος το stratum της fluval 2κιλα
-------------------------
Λοιπόν έκανα τη μέτρηση των Νιτρικων

Στις 47 ώρες από την αλλαγή χωρίς τάισμα έβγαλε 20-40 περισσότερο προς το 40
-------------------------
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά άρχισα και κουραζομαι. Δε μπορεί στις 23 ώρες να μένει στασιμο στο 15 και στις 47 να εκτοξεύεται σχεδόν στο 40

Τάκης 13-06-17 19:00

α οκ, το υπόστρωμα είναι εντάξει, μην ασχοληθείς με λιπάσματα ακόμα,
και αν υπάρχει καμιά τρυπούλα δεν πειράζει,
τα νιτρικά έχουν προτεραιότητα τώρα.
Τα νιτρικά δηλαδή από το 15 πήγαν στο 40 σε 48 ώρες ;
και χωρίς τάισμα ;
Είναι πολλά , πάρα πολλά,
και που να τάιζες δηλαδή,
μήπως υπάρχει κανα ψάρι πεθαμένο μέσα ; ή σάπια φυτά ;

Μπάμπης 13-06-17 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1013977)
α οκ, το υπόστρωμα είναι εντάξει, μην ασχοληθείς με λιπάσματα ακόμα,
και αν υπάρχει καμιά τρυπούλα δεν πειράζει,
τα νιτρικά έχουν προτεραιότητα τώρα.
Τα νιτρικά δηλαδή από το 15 πήγαν στο 40 σε 48 ώρες ;
και χωρίς τάισμα ;
Είναι πολλά , πάρα πολλά,
και που να τάιζες δηλαδή,
μήπως υπάρχει κανα ψάρι πεθαμένο μέσα ; ή σάπια φυτά ;

Ρε Τάκη δε φαίνεται να έχει κάτι σαπιο.
Επίσης τα νιτρικά στην ουσία ένα 24ωρο έμειναν στασιμα και μετά εκτοξευθηκαν ( στο 2ο 24ωρο)

Στα μπροστά φυτά είναι πολλές οι τρυπες στα πίσω ελαχιστες

Τάκης 13-06-17 19:56

δεν μπορείς με μετρήσεις τα νιτρικά με χρωματολόγια, κατά προσέγγιση μετράμε,
το θέμα είναι πως με νιτρικά στο φρέσκο νερό δεν βλέπω να γίνεται δουλειά :(

Μπάμπης 13-06-17 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1013986)
δεν μπορείς με μετρήσεις τα νιτρικά με χρωματολόγια, κατά προσέγγιση μετράμε,
το θέμα είναι πως με νιτρικά στο φρέσκο νερό δεν βλέπω να γίνεται δουλειά :(

Συμφωνω ρε Τακη αλλα δε μπορει τη μια ημερα να ειναι η αποχρωση μεταξυ 10-20 και μαλιστα να μιαζει περισσοτερο στο 10 και την επομενη χωρις τιποτα να αλλαζει και να πηγενει στο 40. Οσο αποκλιση κι να εχουν οι αποχρωσεις δε μπορει αν εχει τετοια αυξηση μεσα σε 24ωρες χωρις ταισμα

Δηλαδη αν τα ταισω τωρα σε μια ωρα ποσο θα δειξει 80????
-------------------------
Το νερο της βρυσης δεν μπορω να το φτιαξω αμεσα. Δεν μπορω να αγορασω φιλτρο.

Δυστυχως μου φαινεται οτι θα πρεπει να μαθουν να ζουνε με νιτρικα και αν ποτε τα χασω θα το μαζεψω και τερμα

Απο αντικειμενο ξεκουρασης και ευχαριστησης αρχισε και γινεται αγχους και προβληματων

DEXFISH 13-06-17 20:17

Μήπως το σφουγγάρι η το βαμβάκι είναι πολύ λερωμένα ; Ρε παιδιά αυτά τα υποστρωματα τα διαβολικα που βάζετε μπας και ανεβάζουν τα νιτρικα ; Δεν ξέρω.

Τάκης 13-06-17 20:20

τάισε τα Μπαμπη.
Βρε Μπάμπη πόσο κάνουν 7-8 10λιτρα εμφιαλωμένο νερό ;
Ετσι για το γμτ να δούμε μια φορά πως λειτουργήσει με νερό χωρίς νιτρικά ,
η να βρεις μια πηγή με νερό χωρίς νιτρικά

Μπάμπης 13-06-17 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1013995)
Μήπως το σφουγγάρι η το βαμβάκι είναι πολύ λερωμένα ; Ρε παιδιά αυτά τα υποστρωματα τα διαβολικα που βάζετε μπας και ανεβάζουν τα νιτρικα ; Δεν ξέρω.


Να βγαλω να κανω ενα καθαρισμα το σφουγγαρι και αλλαγη το βαμβακι?

Το σφουγγαρι με νερο ενυδρειου σωστα?

Το βιολογικο υλικο δεν το ακουμπαω

tsoui 13-06-17 20:27

Νιτρικα μονο αν βγαζει αμμωνια και μετατρεπεται σε νιτρικα αλλα το βλεπω απιθανο

Μπάμπης 13-06-17 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1013996)
τάισε τα Μπαμπη.
Βρε Μπάμπη πόσο κάνουν 7-8 10λιτρα εμφιαλωμένο νερό ;
Ετσι για το γμτ να δούμε μια φορά πως λειτουργήσει με νερό χωρίς νιτρικά ,
η να βρεις μια πηγή με νερό χωρίς νιτρικά

Οσον αφορα την πηγη θελει αρκετα χιλιομετρα. Ισως μεσα στο ΣΚ

Για το εμφιαλωμενο να παρω . Ποια εταιρια βγαζει 10λιτρα???
Αν πω για 1,5 λιτρα θελω 47 μπουκαλια
Απ΄οτι ειδαμε τυχαια προχθες σε ποσταρισμα του Σταυρου οι περισσοτερες εταιριες εχουν Νιτρικα και μερικές και νιτροδη
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 1013998)
Νιτρικα μονο αν βγαζει αμμωνια και μετατρεπεται σε νιτρικα αλλα το βλεπω απιθανο

Χανω κατι να δοκιμασω το καθαρισμα του σφουγγαριου?

Εξαλου εκλεισα 2 μηνες μαζι με το στρωσιμο

tsoui 13-06-17 21:01

Για το υποστρωμα ελεγα Μπαμπη ,καθαρισε το καλο ειναι

DEXFISH 13-06-17 21:49

Σκούπα βυθού και καθάρισμα σε σφουγγάρι και βαμβάκι με νερό ενυδρειου.
Εγώ πήρα μια ρυτινη για τα νιτρικα αλλά κάνει μια μέρα για να μηδενίσει το βαρέλι και βαρέθηκα. Σήμερα πχ κουβάλησα από πηγή 100 λίτρα και έκανα μια αλλαγή. Αλλά είναι κοντά στο σπίτι μου.

Μπάμπης 13-06-17 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1014017)
Σκούπα βυθού και καθάρισμα σε σφουγγάρι και βαμβάκι με νερό ενυδρειου.
Εγώ πήρα μια ρυτινη για τα νιτρικα αλλά κάνει μια μέρα για να μηδενίσει το βαρέλι και βαρέθηκα. Σήμερα πχ κουβάλησα από πηγή 100 λίτρα και έκανα μια αλλαγή. Αλλά είναι κοντά στο σπίτι μου.

Σταύρο εδώ δυστυχώς οι πηγές είναι μακριά. Τουλάχιστον αυτές που γνωρίζω. Δε γίνεται κάθε εβδομάδα να τρέχω στα βουνά.

Βαμβακι έχω να βάλω καινούργιο.

Το νερό το ετοιμάζω με φίλτρο με άνθρακα σε 1 ώρα δε λέει να το κάνω τώρα 1 ημέρα

Dimitra_ 13-06-17 23:27

Τα εμφιαλωμένα μπορεί να έχουν νιτρικά κι νιτρώδη... Αλλά όχι όσα έχετε στο νερό σας. Ας το κάνουμε κι έτσι να δουμε... Αλλιως παιζει κάτι άλλο... Συμφωνώ και επαυξανω για το καθαρισμό του βυθού με σκούπα... Μπορεί να έχει μείνει κάτι ποτε δεν ξέρετε... Κι το σφουγγαρακι...
Μην απογοητευεστε. Καταλαβαίνουμε οτι έχετε ταλαιπωρήθει πολύ, αλλά αν βρούμε πως να τα μειώσουμε ή σε τι οφείλονται μετα όλα θα ναι εύκολα...

Μπάμπης 14-06-17 06:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1014055)
Τα εμφιαλωμένα μπορεί να έχουν νιτρικά κι νιτρώδη... Αλλά όχι όσα έχετε στο νερό σας. Ας το κάνουμε κι έτσι να δουμε... Αλλιως παιζει κάτι άλλο... Συμφωνώ και επαυξανω για το καθαρισμό του βυθού με σκούπα... Μπορεί να έχει μείνει κάτι ποτε δεν ξέρετε... Κι το σφουγγαρακι...
Μην απογοητευεστε. Καταλαβαίνουμε οτι έχετε ταλαιπωρήθει πολύ, αλλά αν βρούμε πως να τα μειώσουμε ή σε τι οφείλονται μετα όλα θα ναι εύκολα...

Σε ευχαριστω για την ενθαρυνση.
Σημερα το μεσημερι θα κανω καθαρισμο βυθου, και καθαρισμα φιλτρου.
Θα κανω μια γεναια αλλαγη νερου και βλεπουμε.

DEXFISH 14-06-17 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1014055)
Τα εμφιαλωμένα μπορεί να έχουν νιτρικά κι νιτρώδη... Αλλά όχι όσα έχετε στο νερό σας. Ας το κάνουμε κι έτσι να δουμε... Αλλιως παιζει κάτι άλλο... Συμφωνώ και επαυξανω για το καθαρισμό του βυθού με σκούπα... Μπορεί να έχει μείνει κάτι ποτε δεν ξέρετε... Κι το σφουγγαρακι...
Μην απογοητευεστε. Καταλαβαίνουμε οτι έχετε ταλαιπωρήθει πολύ, αλλά αν βρούμε πως να τα μειώσουμε ή σε τι οφείλονται μετα όλα θα ναι εύκολα...

Το Βικος πχ έχει 7,8! Ελάχιστη διαφορά από το 10 της βρύσης του. Άλλα γράφουν πχ <5.
Όπως και να έχει, ας επικεντρωθούμε στο πρόβλημα. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι αν ξεκινάει από 0 ή από 10 αλλά γιατί ανεβαίνει τόσο απότομα και τόσο πολύ και μάλιστα χωρίς να ταΐζει.
Τώρα και από 0 να ξεκινούσε θα πήγαινε 70 ξαφνικά αντί για 80 που πάει με αυτό το νερό.

Μπάμπης 14-06-17 15:17

Ρε παιδιά σήμερα με τάισμα των ψαριών τα νιτρικά είναι στο 20-40 προς το 20. Πως γίνεται αυτό;

Στην αρχή στιγμή 0 είχε νιτρικά 10-20 θα έλεγα 15. Στις 24 ώρες το ίδιο. Στις 48 ώρες 20-40 πιο κοντά στο 40 και στις 70ώρες με τάισμα 20-40 με ποιο κοντά στο 20.

Παρόλα αυτά εγώ θα κάνω μια αλλαγή και θα καθαρίσω το φιλτρο.
-------------------------
Περίπτωση να ξεκινάει τώρα να δουλεύει το κερατοφυλλο υπάρχει;
-------------------------
Για επιβεβαίωση το βαμβάκι το βάζω πριν ή μετά το σφουγγαρι;
Τώρα έχω στο κάτω κουτί σφουγγαρι και από πάνω βαμβάκι και στα άλλα 2 κουτιά βιολογικό υλικό.
Τα έχω σωστά;

Τάκης 14-06-17 15:19

Μη ξεχνάς πως τα φυτά μπορούν να καταναλώσουν νιτρικά,
δεν είναι παράλογο να υπάρξει μια σταθεροποίηση, ακόμα και μείωση

Τάκης 14-06-17 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1014094)
Περίπτωση να ξεκινάει τώρα να δουλεύει το κερατοφυλλο υπάρχει;

Και βέβαια υπάρχει
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1014094)
Για επιβεβαίωση το βαμβάκι το βάζω πριν ή μετά το σφουγγαρι;
Τώρα έχω στο κάτω κουτί σφουγγαρι και από πάνω βαμβάκι και στα άλλα 2 κουτιά βιολογικό υλικό.
Τα έχω σωστά;

ετσι , σωστά τα έχεις

Μπάμπης 14-06-17 21:13

Ας ελπίσουμε να είναι η αρχή της λύσης.

Παρόλα αυτά θα προχωρήσω και στη λύση μια φορά να κάνω την αλλαγή με εμφιαλωμένο νερό να δούμε αποτέλεσμα
-------------------------
Θα πάρω 6 10λίτρα (τα πουλάνε σε ζευγάρι) 13ευρώ θα βγει να δω τι θα γίνει
-------------------------
Σήμερα απόγευμα ολοκλήρωσα την καθαριότητα του φίλτρου έκανα όσο μου επέτρεπαν τα φυτά σκούπα και άλλαξα και 40% του νερού

Τώρα μπορείτε να μου εξηγήσετε πως με 40% αλλαγή τα νιτρικά έπεσαν στο 10 από το 20-40;
Μήπως όντως άρχισε και δουλεύει το κερατοφυλλο.;;;;

Lth1 14-06-17 21:16

Κανεις δεν ξέρει :-)
Οι μετρησεις θα σου δείξουν μπαμπη

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωστας Malawi 14-06-17 21:16

ολα τα ενυδρεια θελουν το χρονο τους στην αρχη μεχρι να βρεθει μια ισορροπια.σιγουρα το κερατοφυλο βοηθαει αρκετα αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

Μπάμπης 14-06-17 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1014146)
Κανεις δεν ξέρει :-)
Οι μετρησεις θα σου δείξουν μπαμπη

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σίγουρα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi (Μήνυμα 1014147)
ολα τα ενυδρεια θελουν το χρονο τους στην αρχη μεχρι να βρεθει μια ισορροπια.σιγουρα το κερατοφυλο βοηθαει αρκετα αλλα δεν ειναι μονο αυτο.


Ας ελπίσουμε ότι σε εμένα έγινε η αρχή. Αύριο και μεθαύριο θα ταισω μόνο μια φορά ελαφρά και θα ξανά μετρήσω να δω τι γίνεται και να συγκρίνουμε

stav 15-06-17 04:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1014100)
Τώρα μπορείτε να μου εξηγήσετε πως με 40% αλλαγή τα νιτρικά έπεσαν στο 10 από το 20-40;
Μήπως όντως άρχισε και δουλεύει το κερατοφυλλο.;;;;

Με την σκουπα που εκανες στον βυθο και με τον
καθαρισμο του φιλτρου.

Μπάμπης 15-06-17 06:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 1014206)
Με την σκουπα που εκανες στον βυθο και με τον
καθαρισμο του φιλτρου.

Φίλε Σταύρο η απορία μου είναι γιατί όπως αναφέρω σε παλαιότερο ποστ στη βρύση έχω νιτρικά 10. Άρα αν πριν την αλλαγή είχα 20-40 και άλλαξα 40% με νερο που έχει 10 δεν θα έπρεπε να πάω πχ στο 20; Θεώρησα μεγάλη πτώση το 10 γιατί είναι και το ελάχιστο που μπορεί να φτάσει

Lth1 15-06-17 07:00

Καλημέρα μπαμπη...
Αμα παρει μπροστά το κερατοφυλλο θα είναι το μεγιστο :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπάμπης 15-06-17 07:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1014209)
Καλημέρα μπαμπη...
Αμα παρει μπροστά το κερατοφυλλο θα είναι το μεγιστο :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μακάρι

stav 15-06-17 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1014208)
Φίλε Σταύρο η απορία μου είναι γιατί όπως αναφέρω σε παλαιότερο ποστ στη βρύση έχω νιτρικά 10. Άρα αν πριν την αλλαγή είχα 20-40 και άλλαξα 40% με νερο που έχει 10 δεν θα έπρεπε να πάω πχ στο 20; Θεώρησα μεγάλη πτώση το 10 γιατί είναι και το ελάχιστο που μπορεί να φτάσει

Εαν πριν την αλλαγη ειχες 20 νιτρικα με 40% αλλαγη σωστα κατεβηκε στο 10.Επειδη παρακολουθω το θεμα σου θελω να σου πω δυο πραγματα(προσωπικη αποψη):1)Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα τεστ και ας ειναι υγρα,2)Μου εχει καρφωθει οτι ισως να μην επαρκει το φιλτρο σου.Τι θα εκανα εγω α)εαν υπαρχει στην Μυτιληνη εργαστηριο που θα μπορουσε να κανει μετρηση των νιτρικων θα εδινα νερο να κανουν μετρηση νιτρικων,β)οταν θα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα ενα καλυτερο φιλτρο.
Καλη συνεχεια και μην τρελαινεσαι, χομπι κανουμε εαν ειναι να σακατευτουμε με βαρελια και συνεχομενες αλλαγες νερου και εαν ειναι να δινουμε συνεχως λεφτα αυτους τους δυσκολους καιρους τοτε καλυτερα να το γυρισουμε στο γκολφ ποιο οικονομικο θα ειναι.

Μπάμπης 15-06-17 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 1014249)
Εαν πριν την αλλαγη ειχες 20 νιτρικα με 40% αλλαγη σωστα κατεβηκε στο 10.Επειδη παρακολουθω το θεμα σου θελω να σου πω δυο πραγματα(προσωπικη αποψη):1)Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα τεστ και ας ειναι υγρα,2)Μου εχει καρφωθει οτι ισως να μην επαρκει το φιλτρο σου.Τι θα εκανα εγω α)εαν υπαρχει στην Μυτιληνη εργαστηριο που θα μπορουσε να κανει μετρηση των νιτρικων θα εδινα νερο να κανουν μετρηση νιτρικων,β)οταν θα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα ενα καλυτερο φιλτρο.
Καλη συνεχεια και μην τρελαινεσαι, χομπι κανουμε εαν ειναι να σακατευτουμε με βαρελια και συνεχομενες αλλαγες νερου και εαν ειναι να δινουμε συνεχως λεφτα αυτους τους δυσκολους καιρους τοτε καλυτερα να το γυρισουμε στο γκολφ ποιο οικονομικο θα ειναι.


Εμπιστοσύνη στα τεστ σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε από τη στιγμή που είναι με αντιστοιχία χρώματος και μάλιστα με τέτοιο εύρος Νιτρικων ανά τεστ. Θα δω αν θα μπορέσω να πάω στο χημειο του κράτους και με ποια δικαιολογία.

Φίλτρο είναι στο πρόγραμμα να αγοράσω Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο.

Σε ευχαριστώ
-------------------------
Το ενυδρείο γέμισε με νέα μικρά σαλιγκάρια, ενώ βλέπω και καμιά 10αρια νέα μικρά ψαράκια. :D
-------------------------
Μετά από 24 ώρες με μια φορά ελαφρύ τάισμα τα νιτρικά παραμένουν στο 10.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03124 seconds with 11 queries