Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   περιεργη συμπεριφορα μονομαχου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89858)

VIL31 27-01-16 23:18

περιεργη συμπεριφορα μονομαχου
 
Καλησπερα καλως σας βρηκα!εχω ενα ενυδρειο 25 λιτρων με θερμοστατη και εσωτερικο φιλτρο.το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και φιλοξενει εναν μονομαχο και δυο ανκιστρους απο το πιο μικρο ειδος.εδω και δυο μερες ο μονομαχος κολυμπαει συνεχεια περα δωθε και προς το τζαμι.τρωει κανονικα οι μετρησεις ειναι καλες τα παντα ειναι καλα κατα την γνωμη μου.η συμπεριφορα του μου φαινεται πολυ περιεργη ομως.οπιως μπορει να με βοηθησει ειμαι ευγνωμων:):p

alexis cosmo 27-01-16 23:49

Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου και βάλε καμιά φώτο να σου πούμε πιο σίγουρα αν είναι κάτι ανυσηχητικο.
τα άγκιστρους βγάλτα

kgf12345 28-01-16 01:35

μπορει να μην ειναι τιποτα αυτο που βλεπεις στη συμπεριφορα,μπορει και να ειναι.
γραψε νουμερα απτις μετρησεις σου αν θες γνωμες.
και αυτα δεν θα σημαινουνε τιποτα δηλαδη,απλα μπορει να ειναι μια ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα οσον αφορα την ποιοτητα του νερου.

ακομα καλυτερα αν κανεις παρουσιαση του ενυδρειου και με φωτογραφιες.

τα 25 λιτρα δεν ειναι αρκετα για 3 ψαρια.δεν ειναι αρκετα ουτε για ενα δηλαδη,αλλα τεσπα.ας πουμε οτι ειναι ετσι για τη συζητηση...
τα ancistrus θα τα εβγαζα σαυτα τα λιτρα.
αν ηταν 60αρι το ενυδρειο θα ηταν πολυ πιο ανετα ολα.

VIL31 28-01-16 14:49

Τα ανκιστρους βρισκονται σε αυτο το ενυδρειο λογο μεγεθους μεχρι να μεγαλωσουν λιγο για να μπουν στο αλλο μου ενυδρειο διοτι τα προηγουμενα εγινα τροφη για τα οσκαρ.με την πρωτη ευκαιρια θα κανω πληρη παρουσιαση του ενυδρειου με μετρησεις και φωτογραφιες

VIL31 28-01-16 15:56

3 Συνημμένο(α)
Να μερικες φωτογραφιες και θα ανεβασω και τις μετρησεις

VIL31 28-01-16 17:24

Οι μετρησεις ειναι NH4 NH3 και NO2 0
και NO3 περιπου 20

ChocolatePuma 28-01-16 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIL31 (Μήνυμα 917032)
Καλησπερα καλως σας βρηκα!εχω ενα ενυδρειο 25 λιτρων με θερμοστατη και εσωτερικο φιλτρο.το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και φιλοξενει εναν μονομαχο και δυο ανκιστρους απο το πιο μικρο ειδος.εδω και δυο μερες ο μονομαχος κολυμπαει συνεχεια περα δωθε και προς το τζαμι.τρωει κανονικα οι μετρησεις ειναι καλες τα παντα ειναι καλα κατα την γνωμη μου.η συμπεριφορα του μου φαινεται πολυ περιεργη ομως.οπιως μπορει να με βοηθησει ειμαι ευγνωμων:):p

Καλησπέρα
Πόσο καιρό τρέχε το ενυδρείο με τον μονομάχο μέσα?
Έκανες κάτι διαφορετικό αυτές τις δύο μέρες?
Τι θερμοκρασία μετράς στο νερο?

VIL31 28-01-16 19:56

Το ενυδρειο τρεχει χωρις τον μονομαχο για κατι λιγοτερο απο ενα μηνα περιπου 27-28 μερες και με τον μονομαχο εδω και δυο εβδομαδες.δεν αλλαξε κατι αυτες τις δυο μερες ουτε αλλαγη νερου εκανα ουτε τιποτα.αλλαγη κανω καθε σαββατο το 1/3 του νερου.η θερμοκρασια ειναι στους 25-26
-------------------------
Επισης να σημειωσω οτι ο μονομαχος εφαγε τις κεραιες απο ενα applesnail το οποιο καο βρηκα χθες το πρωι γυρισμενο αναποδα με κλειστο το καπακι του.το πειραξα να δω αν ειναι ζωντανο αλλα τιποτα οποτε το αφαιρεσα για να μην εχω θεμα με αμμωνια
-------------------------
Μαλλον κανω λαθος αλλα πιστευω οτι τον αγχωνει ο φωτισμος διοτι οταν ανοιγω το φως δεν τριβεται στο τζαμι αλλα αραζει μεσα στα φυτα.οταν ανοιξουν τα φωτα αρχιζει το βιολι του και σταματαει μονο για να κοψει καμια βολτα στο βυθο μηπως βρει τιποτα να τσιμπισει και οταν ριχνω εγω τροφη
-------------------------
Ακομα αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχει ενα εξωγκομα κατα μηκος του σωματος του.σαν να εχει εναν οριζοντιο κυλινδρο μεσα του ενα πραγμα

kgf12345 28-01-16 21:05

βαλε καθαρες φωτογραφιες απτο ψαρι.

VIL31 28-01-16 21:29

Το ψαρι κινειται ολη την ωρα και δεν βγαινουν καθαρες αμα μπορεσω να βγαλω καθαρη θα την ανεβασω
-------------------------
Καποια πρωτη εκτιμηση απο τα μεχρι στιγμης στοιχεια;

alexis cosmo 28-01-16 22:34

Τα 25 λιτρα είναι πολύ λίγα άκομα και για ένα ψαρι.
Όσο μεγαλώνουν τα άλλα επιβαρύνουν το ενυδρείο ακόμα και τώρα που είναι μικρά.
άσε μόνο του τον μονομαχο και παρακολουθα τον.
ο δικός μου κουτουλαει μερικά ramshorn αλλά δεν τα πολυπειραζει.
κάνε αυτά και ξανά πες μας αλλά για το φούσκωμα βγάλε καθαρές φώτο από κοντά για να δούμε.
με υπομονη θα βγάλεις Καλές φώτο.

VIL31 28-01-16 22:48

Θα μετακινησω τα ανκιστρους στο μεγαλο και θα δω πως θα τα παει ο μονομαχος.οσο τις φωτογραφιες θα το προσπαθησω

Artemisia 28-01-16 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIL31 (Μήνυμα 917121)
Οι μετρησεις ειναι NH4 NH3 και NO2 0
και NO3 περιπου 20

Kατέβασε το ΝΟ3 στο 5 , κάνε αλλαγή και βάλε αντιχλώριο ρίχνεις λιπάσματα για τα φυτά ???

VIL31 29-01-16 08:37

Θα κανω.αντιχλωριοβσε καθε αλλαγη βαζω.εννοεις να βαλω επιπλεον;
-------------------------
Λιπασματα οχι δεν ριχνω

delta66 29-01-16 15:43

θερμομετρο δεν βλεπω
πως μετρας θερμοκρασια?

VIL31 29-01-16 22:56

Με ηλεκτρικο θερμομετρο με ακτινα.το πηρα απο το ebay

delta66 30-01-16 01:01

Κανε και μια διασταυρωση της θερμοκρασιας με ενα απλο βυθιζομενο θερμομετρο.

VIL31 30-01-16 10:23

Κανω την μετρηση με το απλο και στελνω
-------------------------
Εβαλα το θερμομετρο απο το μεγαλο και μετραει 26
-------------------------
Επισης μειωσα την φωτοπεριοδο στις 7 ωρες και ο μονομαχος αρχισε να φερεται κανονικα.μαλλον τελικα τον αγχωνε η μεγαλη φωτοπεριοδος.μηοως ετσι ομως εχουν προβλημα τα φυτα;
-------------------------
Το ενα ανκιστρους εγινε μεζες για τα οσκαρ

johnpecn` 30-01-16 10:49

7 ώρες είναι αρκετές για οποιοδήποτε φυτό. Σε τι ενυδρείο είναι τα Oscar;

ChocolatePuma 30-01-16 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIL31 (Μήνυμα 917519)
Κανω την μετρηση με το απλο και στελνω
-------------------------
Εβαλα το θερμομετρο απο το μεγαλο και μετραει 26
-------------------------
Επισης μειωσα την φωτοπεριοδο στις 7 ωρες και ο μονομαχος αρχισε να φερεται κανονικα.μαλλον τελικα τον αγχωνε η μεγαλη φωτοπεριοδος.μηοως ετσι ομως εχουν προβλημα τα φυτα;
-------------------------
Το ενα ανκιστρους εγινε μεζες για τα οσκαρ

Το άλλο, περιμένει στην ουρά?

delta66 30-01-16 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIL31 (Μήνυμα 917519)
Κανω την μετρηση με το απλο και στελνω
-------------------------
Εβαλα το θερμομετρο απο το μεγαλο και μετραει 26
-------------------------
Επισης μειωσα την φωτοπεριοδο στις 7 ωρες και ο μονομαχος αρχισε να φερεται κανονικα.μαλλον τελικα τον αγχωνε η μεγαλη φωτοπεριοδος.μηοως ετσι ομως εχουν προβλημα τα φυτα;
-------------------------
Το ενα ανκιστρους εγινε μεζες για τα οσκαρ

Αναμενομενο. Τα ancistrus δεν κανουν ουτε για το ενα, ουτε για το αλλο ενυδρειο.
Θα επρεπε να τα δωσεις σε αλλον. Βγαλε το ενα που εμεινε σε μια γυαλα και βαλε αγγελια αμεσης αναγκης να ερθει να το παρει καποιος με ενυδρειο καταλληλο.

Ο μονομαχος ηρεμησε με την αποχωρηση των ancistrus παρα με τη μειωση τη φωτοπεριοδου.
Η ουρα των ancistrus οταν την κουνανε οπως καθονται και εχουν βεντουζαρει καπου, πρεπει να ειναι λιγο αγχωτικη για το μονομαχο.

VIL31 30-01-16 14:51

Τα οσκαρ ειναι σε 450 λιτρα με 200 λιτρα σαμπ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 917544)
Το άλλο, περιμένει στην ουρά?

Τι απαντηση περιμενεις να παρεις;

johnpecn` 30-01-16 15:23

Οπότε έχεις ένα πολύ όμορφο μονομαχοενυδρειο κατά την γνώμη μου ,άσε το μονομαχο μόνο του βάλε και κάνα σαλιγγαρακι και τέλος. Στο ενυδρείο με τα όσκαρ τι τα θελες τα ancistrus ; ;)

VIL31 30-01-16 15:29

Εμμ δεν ξερω λαθος επιλογη μου που τα εβαλα με τα οσκαρ αλλα μου αρεσουν πραγματικα πολυ σαν ψαρια τα ανκιστρους
-------------------------
Ιδιατερα με ενδιαφερουν τα αλμπινο ανκιστρους.με τρελαινει η ιδεα να φτιαξω ενυδρειο με δυο τρεις αλμπινο:p

delta66 30-01-16 17:09

Ειναι μικρο ψαρι ο ancistrus (ακομα και αν ηταν ενηλικος) για συγκατοικηση με oscar.

VIL31 30-01-16 17:50

Εχεις δικιο..σε μελλοντικο ενυδρειο θα μπορουσε να συγκατοικησει με καποιο κοπαδακι τετρας;

delta66 30-01-16 19:50

Φυσικα

ChocolatePuma 31-01-16 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VIL31 (Μήνυμα 917594)
Εμμ δεν ξερω λαθος επιλογη μου που τα εβαλα με τα οσκαρ αλλα μου αρεσουν πραγματικα πολυ σαν ψαρια τα ανκιστρους
-------------------------
Ιδιατερα με ενδιαφερουν τα αλμπινο ανκιστρους.με τρελαινει η ιδεα να φτιαξω ενυδρειο με δυο τρεις αλμπινο:p

:smt041 ήρθε η απάντηση τελικά, από μόνη της ;)

Και μένα μ αρέσουν τα ancistrus. Αδικημένα ψάρια γενικά. Συνηθως μπαινουν ως σφηνες στα ενυδρεια

VIL31 31-01-16 14:19

Ναι πολυ ομορφα!σε μεγεθος διαφερουν απο τα κανονικα;:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02505 seconds with 11 queries