Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ειμαι ευτυχισμενος!!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5372)

nhreas 24-01-04 05:19

ειμαι ευτυχισμενος!!!!!!!
 
εδω και λιγες μερες ξεχωρισε ενα ζευγαρι απο τα παιδια μου ενας κοκκινος πολυ κοκκινος θηλυκος και ενας μπλε αρσενικος και οι δυο γυρω στα 12 με 14 εκ .ο καθενας .(τασο φιλε στο ειπα στο email).δεν το πιστευω σημερα !!τωρα !!!! με βγαλαν αυγα επαθα πλακα .ονειρο ζωης να ζευγαρωσω δισκους μεγελομενους απο μενα!!!!τα αυγα τα κολλησαν πανω στο σωληνα του φιλτρου δεν αφηνουν τιποτα να πλησιασει!!τα φυλανε συνεχως!!!!!!επαθα πλακα !!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :!: :!: :!: +-2 +-2 +-2 +-2 8)

thediscusman 24-01-04 09:59

Συγχαρητήρια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εύχομαι καλά γεννητούρια τώρα.
Παράθεση:

ονειρο ζωης να ζευγαρωσω δισκους μεγελομενους απο μενα!!!
Αυτό ακριβώς ισχύει και για μένα...
Ελπίζω να ζήσω σύντομα την ίδια εμπειρία :lol: :lol: :lol:

johnny98130 24-01-04 10:49

Συγχαρητητρια . Τωρα αρχιζουν τα δισκολα φιλε μου.

nhreas 24-01-04 16:51

δευτερη μερα και τα φυλανε καλα τα αυγα.δεν ειναι πολλα γυρω στα 80 και φαινονται και καλα.οχι κλουβια.απο την μερα που εβαλα τα φυτα αλλαξε το ντεκορ !!!σας το ειπα πως του αρεσαν τα φυτα και τους δισκους εκτος απο μενα.τωρα να δουμε πως θα πανε και μετα, μαλλον θα αποχωριστω τους αλλους τρεις -+5 -+5 -+5 εαν βλεπω και συνεχεια στο ζευγαρωμα.....θα σας ενημερωνω με τις εξελιξεις!αλλα τοσος χωρος ,τοσα πηλινα ,τοσοι κορμοι .να πανε να γεννησουν στο σωληνα του φιλτρου :?: :?: .

nhreas 25-01-04 05:22

λυπημενος!!!!!
 
:( :( :( :cry: :cry: :cry: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :cry: :cry: :cry: :( :( :( :oops: :oops: :oops: :oops: !!!ουτε τρεις μερες πανε τα αυγα !!!!τελος!!!τουλαχιστον σαν αποτέλεσμα εχω σιγουρα ενα ζευγαρι και εχω συνθηκες γεννας .καποιος ειπε τωρα αρχιζουν τα δυσκολα!ειχε απολυτο δικιο!!!τα λεμε .απο την αρχη παλι. :wink:

nhreas 31-01-04 05:14

φιλε μου τολη μολις μπηκα σπιτι .yes !!!τα αυγα γινανε ψαρακια !!ειναι καμια τριανταρια η θηλυκια τα αλλαξε μερος .πηγε και τα κολλησε σε μια γωνια .τα φυλανε συνεχεια δεν αφηνουν κανενα να τα πλησιασει .πρεπει να βαλω μπρος για ενα ακομα ενυδρειο για δισκους.λεω τολη γιατι εσενα ειδα τετοια ωρα!!παντως προχωραμε... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

halvas69 31-01-04 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nhreas
yes !!!τα αυγα γινανε ψαρακια !!

ΩΩΩ !!!! Εύγε :)

525 31-01-04 22:23

Μπράβο μεγάλε :lol: :lol: :lol:
Τις θερμότερες ευχές μου για το μεγάλωμα των μικρών (κοίτα να πάρουν καλή ανατροφή )
:wink: :wink: Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τις συνθήκες γέννησης τους γιατί σύντομα θα έχω 700 λίτρα για δίσκους , :shock: :shock: όπως καταλαβαίνεις τώρα θα βρεις τον μπελά σου με μένα και τις ερωτήσεις μου …
Να είσαι καλά εσύ και τα ψαράκια σου
Τάσος

nhreas 01-02-04 17:33

τα εχασα παλι τα μωρα αλλα εκανα ενα βημα παραπανω τωρα τα κρατησα μερικες μερες.αυτο που φταει πιστευω ειναι το οτι ειναι κοινωνικο το ενυδρειο .γι αυτο πηρα καποιες αποφασεις σε αλλο message περιμενω την βοηθεια σας.

nhreas 01-02-04 21:21

κατι ασχετο !τα παιδια μπορουν να μεινουν με τους γονεις σε ενα tank ???

Tolis 01-02-04 22:31

Θα ηταν το ιδανικο, μεχρι να "απογαλακτιστουν" αν μου επιτραπει η εκφραση. Τα μωρα των δισκων, μολις αρχισουν να κολυμπουν ελευθερα, τρεφονται για καποιες βδομαδες απο την βλεννα που καλυπτει το σωμα των γονιων, στην οποια μετα την περιοδο αναπαραγωγης εκκρινονται και διαφορα θρεπτικα.

Με τα χρονια, οι τεχνικες τεχνητης διατροφης εχουν βελτιωθει, αλλά το παραπανω θεαμα ειναι κατι που πρεπει να το δεις.....
Βεβαια τις πιο πολλες φορες, οι 2-3 πρωτες γεννες δεν πετυχαινουν και συνηθως οι γονεις τρωνε τα μικρα, μεχρι να αποκτησουν καποια εμπειρια.

nhreas 02-02-04 04:15

καλα το αναφερες τολη απογαλακτισμο.μετα απο αυτην την φαση μπορουν να συμβιωσουν???

Tolis 02-02-04 04:26

Ναι, μεχρι να ερθει η ορεξη στους γονεις να ξαναζευγαρωσουν. Απο κει και περα, θα θεωρησουν τα μικρα απλως ως "μερικους αλλους δισκους που πρεπει να διωξουμε απο δω".

nhreas 05-02-04 14:12

παλι με γεννησε το ζευγαρι!!!!!

lasal 05-02-04 15:14

Καλώς τα δέχτηκες :)

Fanis 05-02-04 17:24

καλο θα ειναι το ζευγαρι να μεινει μονο του.
Το προβλημα αρχιζει με το μεγαλομα των μικρων.
Εχω κανει κι εγω 3 γενες και μεσα σε 2 βδομαδες το ζευγαρι χαναγένησε με αποτελεσμα να φαει τα μικρα.
Αυτο που έκανα στην επόμενη γεννα ηταν να βγαλω τον αρσενικο και τα αφησα μονο με την μητέρα.
Ξέρει κανένας τι τρόνε τα μικρα αφου απογαλακτιστουν?
Μου ζήσανε 3 βδομάδες και σταδιακά τα έχανα.
Η καρδιά μοσχαριου και η artemia δεν κάνανε δουλεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries