Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Malawi 450l Community Tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74254)

Κουραμπιές 21-09-13 14:40

Malawi 450l Community Tank
 
4 Συνημμένο(α)
Χαιρετω την παρεα. :) Φετος αφου μας εκανε τη χαρη η βρυση και δεν εχει νιτρικα, αλλα εξακολουθει να ειναι πολυ σκληρο το νερο, αποφασισα να μετακομισω στην Αφρικη. :) Μεχρι τωρα μπορω να πω οτι δεν τοχω μετανιωσει καθολου. Ισα ισα ηδη αν και μικρο το χρονικο διαστημα, βλεπω πολυ ωραιες συμπεριφορες. Ενα μεγαλο ευχαριστω θελω να πω στους: Κλεοβουλος, snakepanos, Kostaskich, ignatios, για τις πληροφοριες που μου δωσανε και τη βοηθεια στο στησιμο, καθως και την προμηθεια των πανεμορφων αυτων ψαριων. To ενυδρειο τρεχει εδω και 10 μερες, στρωθηκε με μπολι και τα ψαρια μπηκαν πριν 4 μερες. Ολα βαινουν καλως για την ωρα. Τα ψαρια ειναι μικρα ακομα, παρολαυτα σουλατσαρουν συνεχεια εξω, αλλα και μεσα στα μπολικα περασματα και φωλιες των πετρων.

Πληροφορίες


Διαστάσεις: 1,50x0,50x0,60
Όγκος: 450L
Κατηγορία: Βιοτοπικο Αφρικης
Φυτά: -
Ψάρια / Άλλα είδη:
6x Metriaclima F2 sp."zebra chilumba" Maison reef,
7x Labidochromis caeruleus,
8x Pseudotropheus Acei "Yellow Tail"
Διακοσμητικά υλικά: ~60kg χαλαζιακη αμμος, 120 κιλα φεγγαροπετρες
Φόντο: Μπλε χαρτονι
Φωτισμός: 1xΤ5 6000Κ 54w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: JBL e1500 + Wave maker 3000l/h για κυκλοφορια,
Θερμοστάτης: 200w
Λιπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 8,2
Γενική σκληρότητα (GH): 18-19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 14-16
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): <20
Αλλαγές νερού: 30% ανα 7 μερες και βλεπουμε
Θερμοκρασία: 24-27C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφίες:

sarpijk 21-09-13 14:49

M' αρεσει το στησιμο Κουραμπιε. Καλοριζικο!

stelios816 21-09-13 14:49

αν και η ψαροσυνθεση αυτη δεν ειναι η καλυτερη μου ..παλι ειναι malawi οποτε :smt049:smt049 .η πετρες πολυ θηρια φαινονται moonstone θα προτιμουσα καλυτερα . προσθεσε και καμια anubia -valisneria gigadea για χρωματακι και θα γινει αστερι μπραβο σπυρακο να το χαιρεσαι φιλε.

ελα πες την αληθεια το εβαλε πολυ το χερακι του ο κλεο ετσι ?? ο μαο μαο ειναι τελικα:smt005:smt005

st@vros 21-09-13 14:49

πολυ ωραιο αποτελεσμα φιλε μου να τα χαιρεσαι...

Κουραμπιές 21-09-13 14:53

Ευχαριστω παιδια ναστε καλα. Ναι ο κλεο βοηθησε πολυ χαχα :D Φεγγαροπετρες δεν τις λενε και αυτες ρε? Τετοιες ειχαμε στην εκθεση ετσι τις λεγαμε. Το σκεφτομαι για φυτακια, ειπαμε και για crinum, αλλα για την ωρα εχω φυτεμενο το 150αρι και αρκουμε σε εκεινα τα λαχανικα. :D :D

nikolakis94 21-09-13 14:56

Καλοριζικο φιλε !!Πριν ενα χρονο μιλουσες για καρντιναλ.Τωρα πηγες αφρικη.Να σε δω σε ενα χρονο παλι:D:D:D

stelios816 21-09-13 14:58

1 Συνημμένο(α)
αυτες ειναι η φεγγαροπετρες φιλε.
αυτα που εβαλες ειναι για βραχοκηπους.

Κουραμπιές 21-09-13 15:01

Ετσι ειναι και οι δικες μου βρε απλα καποια ειναι πολυ μεγαλα κοματια, θα βγαλω καμια κοντινη μελλοντικα. Εχουν παντως τρυπες παντου, μπαινουν απτη μια μερια βγαινουν απτην αλλη τα ψαρια. :D Αφου εκατσαν καλα και εχουν φωλιες και περασματα, κομπλε :P

Racikos 21-09-13 15:04

καλο καλο !

kixlidatos 21-09-13 15:07

Να το χαιρεσαι φιλε μου,ειναι πολυ ομορφο.Αν ειναι να βαλεις φυτα,μην το καθυστερεις,για να τα συνηθισουν οσο ειναι μικρα.

Κουραμπιές 21-09-13 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 786782)
Να το χαιρεσαι φιλε μου,ειναι πολυ ομορφο.Αν ειναι να βαλεις φυτα,μην το καθυστερεις,για να τα συνηθισουν οσο ειναι μικρα.

Tην εκανα και εγω αυτην την σκεψη. Εβαλα καποιες βαλισνεριες στις δοκιμες του στησιματος αλλα τις εβγαλα πριν μπουν τα ψαρια. Λες ε? Θα το δω αν ειναι συντομα οκ. :)

maikl 21-09-13 15:11

Ωραιο! :smt038:smt038:smt038

stelios816 21-09-13 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 786782)
Να το χαιρεσαι φιλε μου,ειναι πολυ ομορφο.Αν ειναι να βαλεις φυτα,μην το καθυστερεις,για να τα συνηθισουν οσο ειναι μικρα.

+1000

nazgul 21-09-13 15:14

Καλοταξιδο Σπυρο! :D

komori 21-09-13 15:32

Πολύ όμορφο.Να το χαίρεσαι.

kostaskich 21-09-13 16:32

kostaskich
 
καλως ορισες στην malawi.το ενυδρειο απο κοντα ειναι σουπερ γιατι οταν ηταν φυτεμενο δεν μενθουσιασε.σιγα σιγα θα δεις φοβερες δυμπεριφορες.φυσικα ακομη τα ψαρια ειναι μικρα και οσο μαγαλωνουν θα βγαζουν φοβερα χρωματα.τα υπολοιπα απο κοντα.στην επομενη εκθεση θα σκισουμε:Dπερισσοτερο

jimbit22 21-09-13 17:35

Nice..! Τούμπανο είναι..
Πρέπει να ηρεμησες και απο τις προετοιμασίες νερού αο κτλ..

Κουραμπιές 21-09-13 17:36

Ευχαριστω παιδια! Κωστα μερα με τη μερα τα μετριακλιμα που ειναι αγρια, βγαζουν και καλυτερα χρωματα, ανυπομονω στο μελλον τι θα γινει. :D Στην επομενη εκθεση πρωτα ο θεος, θα γινει ο κακος χαμος, θελω να παμε καλα οργανομενοι. ;)

Κλεόβουλος 21-09-13 19:13

Εύγε νέε μου!!!:smt038
Ωραίο ενυδρείο και ωραία ψαροσύνθεση.
Λίγη πρασινάδα και είσαι σούπερ.
Καλοτάξιδος στην αγαπημένη μας ήπειρο!

snakepanos 21-09-13 20:20

Σπυρο καλως ηρθες στην παρεα malawi εκανες σωστη κινησει .
Ομορφο το ενυδρειο σου και τα ψαρια .
Δεν νομιζω να κρατησουν τα φυτα που λες οτι θα βαλεις.
Εχεις και τον Κωστα εκει που ξερει καλα τα ψαρια αυτα.

genecr 21-09-13 22:05

καλή αρχή... να τα χαίρεσαι :)

nikolaosbouk 22-09-13 00:07

Όμορφο κουραμπιε μου, χαίρομαι που επανήλθες δριμύτερος στο χόμπυ;-)

lingistis 22-09-13 09:46

Πολύ καλή αρχή :smt023

και εγώ με την σειρά μου...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 786782)
Αν ειναι να βαλεις φυτα,μην το καθυστερεις,για να τα συνηθισουν οσο ειναι μικρα.

περιμένουμε πληροφορίες για τα Metriaclima F2 sp."zebra chilumba" Maison reef ;)

chris7 22-09-13 12:01

Πολύ όμορφο!
Καλή αρχή!

Θα συμφωνήσω και εγω για τα φυτά...βάλτα τώρα που ειναι νωρίς !!

ChocolatePuma 22-09-13 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris7 (Μήνυμα 786962)
Πολύ όμορφο!
Καλή αρχή!

Θα συμφωνήσω και εγω για τα φυτά...βάλτα τώρα που ειναι νωρίς !!

Γράψτε καμιά λεπτομέρεια...να μαθαινουμε κι εμείς :confused:

Αν μπουν τα φυτά αργότερα, στρεσάρουν τα ψάρια ή γίνονται τροφή?

chris7 22-09-13 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 786965)
Γράψτε καμιά λεπτομέρεια...να μαθαινουμε κι εμείς :confused:

Αν μπουν τα φυτά αργότερα, στρεσάρουν τα ψάρια ή γίνονται τροφή?

Το αναφέρει και ο φίλος kixlidatos πιο πάνω!
Να τα συνηθίσουν για να μην γίνουν μεζές!

Καλό ειναι όταν φτιάχνουμε mbuna ενυδρειο τα φυτά να τα βάζουμε πριν τα ψαρια...ώστε όταν τα ψαρια μπούνε να τα θεωρήσουν μέρος του χώρου τους!
Συνήθως αυτό πετυχαίνει!

Κουραμπιές 22-09-13 12:38

Ευχαριςτω για τις ευχες και συμβουλες παιδια!! Ξηλωσα κατι βαλισνεριες χτες τις εβαλα πισω, κοντα στο φιλτρο καμια ανουμπια μενει (ιγνατιεεεεε) και νομιζω θαναι κομπλε. Εχω την εντυπωση οτι θελω λιγη κυκλοφορια ακομα, τον κυκλοφορητη τον εχω αλλαξει 4 θεσεις και μου κανει εντυπωση οτι απο οποια μερια τον βαλω, τα ψαρια "προτιμουν" εκεινη το βουνο πετρες. Θελει αλλο εναν 3000l/h μου φαινεται.

Για την ωρα τα maison reef ειναι τα πιο κτητικα στην περιοχη τους, τα δυο πιασανε μια φωλια και σουλατσαρουν και εξω αλλα πηγαινουν τακτικα εκει. Τα acei και τα labido ειναι μικρα και παιζουν ακομα :p

genecr 23-09-13 08:51

αναπαυτικές καρέκλες τώρα και ποπ κορν και καλή παρακολούθηση....;)

Alex_Salonica 23-09-13 11:22

Η Αφρική είναι μια "στάση" που πιστεύω κάθε ενυδρειόφιλος θα πρέπει να κάνει στο καταπληκτικό ταξίδι των ενυδρείων.
Καλή απόλαυση Σπύρο.

..προσωπικά θα προτιμούσα Τανγκανίκα ;)

Κουραμπιές 23-09-13 20:12

Ετσι ακριβως, τα χαζευω μπολικη ωρα :D Εντυπωσεις για την ωρα, τα acei αν και τα μικροτερα ειναι τα πιο λαιμαργα, τρωνε μεχρι να τουμπανιασουν, τα maison reef δειχνουν τον αγριο χαρακτηρα τους γιατι ανεξαιρετως ΠΑΝΤΑ, βλεπω οτι επιλεγουν την τροφη την στοχευουν, και με γρηγορη κινηση ανεβαινουν την αρπαζουν και παλι κατω. Τα labidos δειχνουν να αγνοουν την oceon nutrition formula 2 που δινω (μαζι με αλλες) η τεσπα να μην την προτιμουν. Θα κοψω τις αλλες λιγο να μεινω σαυτην. Τελος βλεπω maison και labido που και που σαν να ξυνονται στην αμμο σπανιως, στα ιδια σημεια του ενυδρειου. Αυριο θα βγαλω βιντεακι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,14020 seconds with 11 queries