Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   ΤΕΣΤ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6265)

Vasilis 14-09-04 02:59

ΤΕΣΤ
 
εκανα κ εγω τα πρωτα μου τεστακια κ εχουμε:απο ph ειμαστε στο 8 ακριβως!εκανα κ αυτο της sera το ammonium/ammoniak-test(nh4/nh3) κ αφου εριξα 6 σταγονες απο καθε αντιδραστηριο κ ανακατεψα το χρωμα στο φιαλιδιο ηταν κιτρινο.το κιτρινο στο χαρτι που εχει αυτο το τεστ λεει 0 mg/l.ειναι καλο σημαδι αυτο η κακο???νομιζω καλο γιατι με βαση το ph η αμμονια πρεπει να βρισκεται κατω απο 0.2 mg/l.για πειτε μου κ εσεις κ αν ειναι ευκολο πειτε μου κ τι αλλο τεστ πρεπει να κανω περα απο αυτο του ασβεστιου.

scubas_ 14-09-04 09:19

καλημέρα θέλω να αγοράσω τέστ για ΡΗ ποίο μου προτείνετε.

sps4ever(niktso) 14-09-04 09:51

Red sea Ph & alkalinity. Το alkalinity σαν τεστ δεν δείχνει ακριβή ποσότητα αλλά από τη στιγμή που είσαι στα υψηλά είναι ΟΚ

scubas_ 14-09-04 13:55

ευχαριστώ νίκο. το παράγγειλά τώρα μαζί με 20 κιλα αραγονίτη απο του Αποστόλη. είναι αρκετέ τα κιλά ? το ενυδρείο είναι 1,50Χ55Χ60ΥΨΟΣ

Vasilis 14-09-04 18:20

...
 
τελικα δεν μου λεει κανενας αν ειμαι ok με το νερο κ τι επιπλεον test να κανω...

manosdr 14-09-04 19:27

Γενικότερα τα tests που είναι απαραίτητα είναι τα εξής:Αμμωνίας που πρέπει
να είναι μηδέν πάντα,PH από 8,0-8,4, Alkalinity από 2,8-3,4 ΚΗ από 8-12,
Ασβέστιο από 380-440, ΡΟ4 από 0-0,1, Πυκνότητα από 1023-1026,
ΝΟ3 έως 20mg/l, NO2 πάντα μηδέν.Εγώ τα κάνω κάθε 15 μέρες.

Vasilis 14-09-04 20:58

...
 
ευχαριστω μανο.αλλα ειναι ευκολο να με βοηθεισεις να κανω το τεστ για το ασβεστιο?εχω αυτο της sera κ εχω καταλαβει μεχρι αυτο το σταδιο:ριχνουμε 8 σταγονες απο το 1 αντιδραστηριο στη φιαλλη που εχει 5 ml νερο απο το ενυδρειο,ριχνουμε τη σκονη με το ειδικο κουταλακι κ μετα ριχνουμε απο το 3 αντιδραστηριο σταγονα-σταγονα ανακατευοντας καθε φορα μεχρι να γινει απο ροζ μπλε.ομως στο χαρτι που εχει το κουτι της sera λεει ακριβως αυτο μετα απο τα προηγουμενα σταδια:reagent 3(αντιδραστηριο) refills (15ml) are available separately!αυτο εγω δεν το καταλαβαινω ακριβως!μου λες σε παρακαλω αν οπως στα λεω ειναι τα προηγουμενα σταδια κ τι ειναι ακριβως αυτο που σου γραφω στα αγγλικα?

sps4ever(niktso) 14-09-04 22:33

Re: ...
 
Δύο παρατηρήσεις. Η πρώτη είναι ότι δεν χρειάζεσαι προς το παρόν τεστ ασβεστίου. Δεύτερη ότι το τεστ της Sera δεν είναι αξιόπιστο αφού με το κουταλάκι σχεδόν πάντα θα παίρνεις λάθος μετρήσεις αφού θα βάζεις λίγο διαφορετική ποσότητα.

Vasilis 15-09-04 00:30

...
 
οκ τοτε αλλα πιο τεστ να παρω?
\δεν απαντησε κανεις σε αυτο που ρωτησα παντως...
προσπαθησα παντως να κανω το τεστ αλλα το νερο ποτε δεν εγινε μπλε οσες σταγονες κ αν εριχνα!!!μηπως εχω υπερβολικο ασβεστιο γιατι το χαρτακι λεει οτι αν γινει μπλε στις 15 σταγονες τοτε υπαρχει ασβεστιο στα 300 mg/l.εγω ριχνω καθε μερα 5 ml απο το calcium chloride αλλα τωρα το σταματησα με αυτα που ειδα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01270 seconds with 11 queries