Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Steatocranus casuarius (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43329)

Πάνος 31-08-10 21:01

Steatocranus casuarius
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 474568)
το Steatocranus casuarius

nikm1....τωρα που τα βλεπω στο βιντεο...εχεις δικιο τελικα :D

nikosm1 31-08-10 21:50

Απίθανη παρουσίαση για έναν από τους αγαπημένους μου βιότοπους. Μπράβο Τόλη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 475520)
nikm1....τωρα που τα βλεπω στο βιντεο...εχεις δικιο τελικα :D

Έχω εντοπίσει πού υπάρχει (στην Αθήνα) και μετά τις ζέστες ένα ζευγάρι θα κατοικεί σ'ενα 200λιτρο μαζί με τα lifalili και congo tetra

fishme1 31-08-10 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 475536)


Έχω εντοπίσει πού υπάρχει (στην Αθήνα) και μετά τις ζέστες ένα ζευγάρι θα κατοικεί σ'ενα 200λιτρο μαζί με τα lifalili και congo tetra

προβλεπω πολεμο

Dimis 31-08-10 23:08

Tα steatocranus τα ειχα στα 260 λιτρα μου με λιφα και κονγκο...
Ο αρσενικος σκοτωσε τις 2 θηλυκες σε 2 εβδομαδες και παραλιγο να σκοτωσει και τον αρσενικο λιφα.
Σε 200 λιτρα φιλου κηνηγουσε ολη μερα την θηλυκια και σκοτωσε το ζευγαρι κριμπενσις.
Πολυ επιθετικο ψαρι,πρεπει να ειναι η μονη κιχλιδα σε κατω απο 300-400 λιτρα.
Βεβαια εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι εχουν επιτυχει σχετικα ευκολη αναπαραγωγη και δεν πειραζουν και αλλα ψαρια αν δεν προσεγγισουν την σπηλια τους.

nikosm1 31-08-10 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 475595)
Tα steatocranus τα ειχα στα 260 λιτρα μου με λιφα και κονγκο...
Ο αρσενικος σκοτωσε τις 2 θηλυκες σε 2 εβδομαδες και παραλιγο να σκοτωσει και τον αρσενικο λιφα.
Σε 200 λιτρα φιλου κηνηγουσε ολη μερα την θηλυκια και σκοτωσε το ζευγαρι κριμπενσις.
Πολυ επιθετικο ψαρι,πρεπει να ειναι η μονη κιχλιδα σε κατω απο 300-400 λιτρα.
Βεβαια εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι εχουν επιτυχει σχετικα ευκολη αναπαραγωγη και δεν πειραζουν και αλλα ψαρια αν δεν προσεγγισουν την σπηλια τους.

Προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο ψάρι δεω έχω. Αλλά:
"....Even though it may look very strange to some, Steatocranus casuarius is a peaceful cichlid which can be successfully kept in a community tank. The most important thing is to offer a number of caves and places to hide; the same goes for its congeners......"
Anton Lamboj, The Cichlid Fishes of Western Africa, Birgit Schmettkamp Verlag, Bornheim, Germany, 2004, σελ. 55

Dimis 01-09-10 00:03

Μα γι αυτο προσεθεσα οτι εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι τα διατηρουν χωρις προβληματα και με επιτυχημενες αναπαραγωγες.
Ισως να ετυχε σε μενα και στο γνωστο μου.
Παρεπιπτοντως εκανα 2η προσπαθεια αλλα παλι τα ιδια χωρις θανατους ευτυχως,κατοπιν τα ψαρια τα χαρισα μετα σε γνωστο χομπυστα οπου ηθελε να επιχειρησει αναπαραγωγη σε ενυδρειο οπου θα ειναι μονα τους,εκει αποδειχτηκε οτι απο τα τρια ψαρια,τα 2 νεα που ειχα προσθεσει ηταν ενας αρσενικος και μια θηλυκια,ο αρσενικος δεν ειχε αναπτυξει το χαρακτηριστικο καρουμπαλο και δεν ηταν ευκολο να τον ξεχωρισεις,οποτε εδωσα στο ανθρωπο 2 αρσενικα και ενα θηλυκο με αποτελεσμα μετα απο λιγο καιρο να επιβιωσει μονο ο ενας.
Αυτη την στιγμη ο αρσενικος και η θηλυκια ζουν χωρις προβληματα αλλα εχουν χωρισει το ενυδρειο αναπαραγωγης σε δυο μερη,προσπαθουν να μην συναντιουντε...
Θες να ετυχε?
Μακαρι να ημουν απλα ατυχος και εξαιρεση διοτι μιλαμε για ενα υπεροχο ψαρι!

Giorgos 01-09-10 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 475624)
Ισως να ετυχε σε μενα και στο γνωστο μου.

Όχι Δημήτρη. Δεν ετυχε απλα σε εσενα και τον γνωστο σου.
Ειναι γεγονος οτι προκειται για αρκετα επιθετικα, κυριαρχικα και παρα πολυ εδαφικα ψαρια. Αν προσθεσεις σε αυτα οτι ειναι επισης καβγατζηδες και φιλομαχα ψαρια θα καταλαβεις τους λογους που δεν αφηναν σε χλωρο κλαρι τα υπολοιπα ψαρια!
Στο ενυδρειο πρεπει να ειναι σε μορφη ζευγους, διαφορετικα θα εξουδετερωθουν τα υπολοιπα ψαρια του ειδους τους που "περισσευουν" μεχρι μεινει μονο το κυριαρχο ζευγαρι.

Μπορει να κρατηθει ενα ζευγαρι μονο του σε ενυδρειο 80 λιτρων χωρις να εχουν κανενα προβλημα. Αν ομως θελετε να υπαρχουν και συγκατοικοι, θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι αρκετα μεγαλυτερο, παντα αναλογως του τι ψαρια επιθυμειτε.

Tolis 01-09-10 17:21

Εξαρταται κατα πολυ τι περιβαλλον του δινεις. Σιγουρα ενα ζευγαρι η τριο σε μικρο ενυδρειο θα χρειαστει πολυ περισσοτερες κρυψωνες απο τον αριθμο των ψαριων για να αποφευχθουν τα χειροτερα - ή, απο την αλλη, σε ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλες σπηλιες και βλαστηση, μπορουν να συνυπαρχουν πολλα μαζι και να επιζουν και απογονοι, οπως βλεπουμε εδω:

BORKED

(Γιωργο σπας το θεμα γιατι φευγω?)

Giorgos 01-09-10 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 475955)
Εξαρταται κατα πολυ τι περιβαλλον του δινεις.

Ακριβως... οτι δηλαδη ισχυει και για τα περισσοτερα ειδη κιχλιδων του κοσμου.

Οταν ομως λεμε μεγαλο ενυδρειο για να μπορουν να ζουν πολλα ατομα ειρηνικα (ή εστω να εχουν τη φυσιολογικη συμπεριφορα τους) και να αναπαραγονται, εννοουμε πραγματικα μεγαλο ενυδρειο. Δε γινεται συζητηση για ενυδρεια πχ. 300 λιτρων, τα οποια ειναι πολυ μικρα για τετοια επιχειρηματα.

nikosm1 01-09-10 21:22

Δηλαδή θεωρείτε οτι δεν θα μπορέσουν να συνυπάρξουν σ'ένα ενυδρείο 200 lt ένα ζεύγος Steatocranus casuarius με ένα ζεύγος Hemichromis lifalili;

Giorgos 01-09-10 22:48

Σε γενικες γραμμες, οταν τα H. lifalili δεν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης ειναι σχετικα ηρεμα με ψαρια που ανηκουν σε αλλο γενος. Το θεμα αλλαζει ομως οταν αποφασισουν να αναπαραχθουν οπου γινονται απιστευτα επιθετικα και πολυ εδαφικα!

Αυτο σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια των Steatocranus κανει παρα πολυ ριψοκινδυνο το να κρατησεις τα δυο αυτα ειδη ψαριων σε ενυδρειο τοσο μικρο. Βεβαια, αν φροντισεις να διακοσμισεις το ενυδρειο σωστα (με παρα πολλες κρυψωνες σωστα τοποθετημενες) και πανω απ' ολα εισαι πολυ τυχερος, ισως να μην αντιμετωπισεις προβληματα.

Προσωπικα θα το προτεινα να επιλεξεις μονο το ενα ειδος -ενα ζευγαρι- και να τους δωσεις ολοκληρο το ενυδρειο. Ετσι θα χαρεις περισσοτερο την εκπληκτικη συμπεριφορα τους, οποια απο τα δυο ειδη επιλεξεις.

Dimis 02-09-10 01:50

Aυτο ακριβως εννουσα Νικο λεγοντας σου τα παραπανω...
Δεν ηθελα να σε αποτρεψω απο το φιλοδοξο και πολυ ομορφο εγχειρημα σου αλλα να σε "φωτισω" με την ασχημη εμπειρια μου.
Τα θεωρω πανεμορφα ψαρια και με πολυ ιδιαιτερη συμπεριφορα,καταλαβα ομως συντομα εναν απο του λογους που δεν ειναι τοσο διαδεδομενα στο χομπυ μας,ειναι η επιθετικοτητα που αναπτυσουν για τα εδαφη τους και η αδιαλλαξια τους στην υπερασπιση αυτων.
Προτεινω και εγω να τους δωσεις τα 200 λιτρα και να τα πλαισιωσεις με μια 8αδα ακομα και 10αδα congo tetra.
Eπισης αν σου αρεσει το πεταλουδοψαρο μπορεις να το βαλεις αφοβα χωρις κανενα προβλημα αρκει να εχεις καπακι στο ενυδρειο.

nikosm1 02-09-10 07:56

Ήδη στο ενυδρείο υπάρχουν 7 Congo tetra(3m+4f) και 4 H. lifalili (Τα τρία lifalili μπήκαν την τελευταία εβδομάδα για να μπορέσω να κάνω ζευγάρι μ' αυτό που μου απέμεινε μετά τον θάνατο του συντρόφου (?) του). Μή έχοντας μεγάλη εμπειρία για να πειραματιστώ με διάφορες διαμορφώσεις του ενυδρείου, μάλλον το σχέδιο για ένα ζευγάρι Steatocranus αναβάλλεται για αργότερα, όταν ο κύκλος με τα lifalili κλείσει.

Πάνος 02-09-10 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 476131)
μάλλον το σχέδιο για ένα ζευγάρι Steatocranus αναβάλλεται για αργότερα, όταν ο κύκλος με τα lifalili κλείσει.

μην ακουω τετοια....αφου την ξερεις τη λυση.....ενα ακομη 200αρι...ελα..."το'χεις"..;) :p

Κλεόβουλος 07-11-13 10:05

Είδα αυτό το βιντεάκι και θυμήθηκα την προσπάθεια του ξενιτεμένου φίλου μου μ' αυτά τα καταπληκτικά ψαράκια
BORKED

αφιερωμένο Νικόλα :)

Πάνος 07-11-13 10:31

στην ξενιτιά μπορει και να τα βρει...;);)
κοιτα να δεις που σε αυτό το βιντεο φαινονται ομορφα.. :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01860 seconds with 11 queries