Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακό.......πως??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30362)

vagosxxx 22-02-09 08:53

Μεσογειακό.......πως???
 
Τι χρειάζεται από τεχνικό εξοπλισμό για να στήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο?
Κθώς και την φροντίδα του και το κόστος συντήρησης
Μιας και έχω εμπειρία μονο από δίσκους:cool:

Tricky 22-02-09 09:06

Χρειαζεσαι οτι και σε ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.

Κυκλοφορια , σκιμερ και ενα καλο chiller ...αυτα ειναι τα βασικα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε ?

vagosxxx 22-02-09 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 334644)
Χρειαζεσαι οτι και σε ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.

Κυκλοφορια , σκιμερ και ενα καλο chiller ...αυτα ειναι τα βασικα.

Για ποσα λιτρα μιλαμε ?

για 60 με 120 λίτρα το σκίμερ δεν είναι από τα πιο ακριβά
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagosxxx (Μήνυμα 334645)
για 60 με 120 λίτρα το σκίμερ δεν είναι από τα πιο ακριβά

Το τσιλέρ?

Tricky 22-02-09 09:41

Μικρο το ενυδρειο φιλε μου ... δεν ξερω αν θα σε ανταμειψει (το ιδιο θα σου ελεγα αν ηθελες να κανεις τροπικο fish only αυτων των λιτρων)

Αναλυτικα , χρειαζεσαι οτι χρειαζεται ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις τι εξοπλισμος απαιτειται.

Απο κει και περα , βουτας στη θαλασσα ? Νερο για αλλαγες θα παιρνεις απο τη θαλασσα ή θα φτιαχνεις συνθετικο ?

vagosxxx 22-02-09 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 334654)
Μικρο το ενυδρειο φιλε μου ... δεν ξερω αν θα σε ανταμειψει (το ιδιο θα σου ελεγα αν ηθελες να κανεις τροπικο fish only αυτων των λιτρων)

Αναλυτικα , χρειαζεσαι οτι χρειαζεται ενα τροπικο θαλασσινο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις τι εξοπλισμος απαιτειται.

Απο κει και περα , βουτας στη θαλασσα ? Νερο για αλλαγες θα παιρνεις απο τη θαλασσα ή θα φτιαχνεις συνθετικο ?

Tο κόστος με ενδιαφέρει τα λίτρα μπορεί και 250 δε ξέρω ακόμα όσο για τις αλλαγές και τι συλλογή, [έχω βάρκα και κάνω ψαροντούφεκο]

Tricky 22-02-09 10:31

Κοιτα , το κοστος ειναι ιδιο με το τροπικο ...γλυτωνεις αμμο/βραχο/ψαρια και αλλα ζωντανα εφοσον τα μαζεψεις μονος σου.Ο βραχος να ειναι πορωδης και ελαφρυς (ζωντανη τραγανα κλπ) και ολα μαζεμενα απο καθαρη θαλασσα / παραλια

Ο εξοπλισμος διαφερει (προελευση , μαρκα , καινουργιο ή μεταχειρισμενο κλπ)

Χοντρικα :

1. κυκλοφορια : 40 - 150 ευρω
2. σκιμερ : 80 - 200 ευρω
3. chiller : 300 - 500 ευρω
4. φιλτρο : 50- 100 ευρω

Σε φωτισα , ε ? :) Και ομως , ετσι ειναι ...εγω πχ για το νεο ενυδρειο μου πηρα ενα σκιμερ μεταχειρισμενο 120 ευρω ενω καινουργιο εχει 250 ευρω + μεταφορικα απο Γερμανια. Ή ,αλλιως, το ιδιο σκιμερ στην Ελλαδα εχει 300 ευρω και στο εξωτερικο εχει 150 ευρω.

Η αρχη μου πλεον , οταν καποιος ρωταει ποσο κοστιζει ενα ενυδρειο , ειναι να του λεω ''Ποσα δινεις ?'' :D .

Πολλα ενυδρεια διαλυονται εντος διετιας ενω ξεκινησαν με πανακριβο,καινουργιο εξοπλισμο ο οποιος παει στα αζητητα ή πωλειται σε εξευτελιστικες τιμες ως second hand...εχω περασει και απο κει :).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries