Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Να σας συστήσω τον ... Λίβα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25739)

lucy 19-06-08 08:31

Να σας συστήσω τον ... Λίβα!!!
 
4 Συνημμένο(α)
Άλλος ένας έρωτας με την πρώτη ματιά!

Μ' εντυπωσίασαν τα χρώματά του! Μου θύμισαν πολύ το χρώμα του ώριμου σιταριού και τα καφέ-σωμών-κοκκινωπά-γαλάζια της ουράς του, την φωτιά. Γι' αυτό τον ονόμασα Λίβα. Τα χρώματά του φαίνονται καλά στην πρώτη φωτογραφία.

Για μια μέρα έμεινε σε βάζο και από χθες είναι στο σπίτι του, ένα ενυδρείο 10 λίτρων.

Όμως ο Λίβας λες και κάηκε έχει πολλά σκισίματα στα πτερύγια! Τι λέτε; είναι ταλαιπωρία ή αρρώστια;

Kisifer 19-06-08 08:35

Κούκλος το παλικαράκι...Σίγουρα θα περάσει καλά...

Ξενοφών.

gohn1990 19-06-08 08:39

πανεμορφος......να τον χαιρεσαι......:smt041

tina 19-06-08 08:54

Παρα πολύ όμορφος!!Έχω κ εγώ εναν ίδιο κ από κοντά είναι ακόμα πιο εντυπωσιακά τα χρώματα!!Να τον χαίρεσαι!!!:)

dr.geo 19-06-08 09:02

Μπραβο loucy....κουκλος ο λιβα....σιγουρα θα τον εχεις σαν βασιλια...

Maverick 19-06-08 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 274077)
Μου θύμισαν πολύ το χρώμα του ώριμου σιταριού και τα καφέ-σωμών-κοκκινωπά-γαλάζια της ουράς του, την φωτιά.

Μας τρέλανες :smt120:D Πολύ ωραίος, να τον χαίρεσαι, τα σκισίματα είναι μάλλον από τη μεταφορά και την ταλαιπωρία (το φιν ροτ κσεκινάει από την άκρη), αλλά πρόσεχε τις συνθήκες του γιατί με τα σκισίματα είναι πιο επιρρεπής σε αρρώστιες..

lucy 19-06-08 09:45

:p Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!!:p

dinos99 19-06-08 11:44

μπραβο ρε loucy με τους μαχητές σου!!!:Dπραγματικα πανεμορφο κομματι ο μαγκας και ασυνήθιστο!!;)τωρα που εχει και την μαμα loucy να τον φροντιζει θα γινει ακομα ποιο ομορφος!!!

Υ.Γ αυριο θα σας δειξω και εγω τον Φανούρη μου γιατι ζηλεψα με τις παρουσιασεις σας :D

Πάνος 19-06-08 11:45

πολυ ομορφος λουσυ...να τον χαιρεσαι κι αυτον!!
και ξερεις που θα βρεις αντιστοιχη θηλυκη αν θελεις να επιχειρησεις...;)

lucy 19-06-08 12:56

Ευχαριστώ Ντίνο!!!
Ξέρω Πάνο ;)

mariah 19-06-08 14:18

Πο πο εντυπωσιαστηκα Lucy μου με τον νεο σου φιλο.Πανεμορφος ειναι να τον χαιρεσαι.Ειμαι σιγουρη οτι θα αποκτησεις κι αλλους στην πορεια.Οταν παιρνεις εναν μετα δε σταματας.Κανενα νεο με τα μικρα μονομαχακια?Ποσα ειναι τωρα?Μεγαλωσαν καθολου?
Τωρα οσον αφορα τα σχισηματα στην ουρα του απο στρες μπορει να ειναι κατα την μεταφορα.Βαλε λιγο αλατακι προληπτικα.Και μην ανησυχεις!Με τετοια μαμα που εχει συντομα θα ανακαμψει η ουριτσα του.

lucy 19-06-08 17:45

Να είσαι καλά Μαρία μου! Θα ήθελα να είχα κι άλλους αλλά χώρος δεν υπάρχει. Και για τον Λίβα έκανα κατάληψη στο χώρο των παιδιών! Ευτυχώς δεν τους ήρθε άσχημα :D

Τα μωρά είναι μια χαρά! Έγιναν περίπου 3 εκ. (μερικά) και το μπλε χρώμα είναι πολύ έντονο! Μόνο που δεν μπορώ να τα φωτογραφίσω από το πλάι. Δεν τα καταφέρνω.

Λέω να του βάλω λίγο αλάτι αν και δείχνει πολύ καλά στην διάθεσή του. Για τα σκισήματα ίσως να φταίει το ποτηράκι. Δεν ήταν και στις καλύτερες συνθηκες όταν τον είδα!

mariah 19-06-08 22:12

Ολα θα πανε καλα Lucy μου.Ανυπομονω να δω τα μωρακια σου.

lucy 27-04-10 09:29

Σήμερα, ο Λίβας με άφησε κι έφυγε για τον ψαροπαράδεισο! :(

Δεν ξαναπαίρνω μονομάχο! Ζούνε 2 χρόνια (τα οποία περνάνε σαν "νερό") και μετά έχω την αγωνία τους να τους φροντίσω μέχρι να πεθάνουν από γεράματα! όχι δεν το ξαναζώ αυτό και δεν ξαναδίνω όνομα σε ψάρι! Δεν θελω να αποχαιρετώ συνέχεια τους φίλους μου.

Το ενυδρειάκι του δεν θα ξαναγίνει ... ενυδρείο αλλά θα φτιάξω ένα μίνι vivarium με καμιά γαριδούλα και τέλος στα ψάρια σε μικρό ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

amalia 27-04-10 09:36

Συγχαρητηρια για τη ζωη που του προσεφερες!

Πάνος 27-04-10 09:52

τυχερος ηταν ο Λιβας που επεσε στα χερια σου!!
λουσυ παντα ποναει ο αποχωρισμος ακομη και με ενα ψαρακι....ομως τι λεει ο ποιητης?? μετραει το ταξιδι και οχι ο προορισμος, η καταληξη.
αν δεν ειχα παρει τα κατοικιδια που περασαν απο τα χερια μου απο την αγωνια πως θα τα αποχωριστω..θα ειχα χασει ολες αυτες τις υπεροχες στιγμες που ζησαμε και τι αναμνησεις που τωρα εχω.
δε σου λεω φυσικα να παρεις αλλον στη θεση του....απλα να χαιρεσαι που μπορεσες να τον φροντισεις σωστα και να μη σκεφτεσαι πως θα παρεις καποιο αλλο ψαρι στο μελλον με τη λογικη του αποχωρισμου...;)

in the pond 27-04-10 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 440011)
Σήμερα, ο Λίβας με άφησε κι έφυγε για τον ψαροπαράδεισο! :(

Δεν ξαναπαίρνω μονομάχο! Ζούνε 2 χρόνια (τα οποία περνάνε σαν "νερό") και μετά έχω την αγωνία τους να τους φροντίσω μέχρι να πεθάνουν από γεράματα! όχι δεν το ξαναζώ αυτό και δεν ξαναδίνω όνομα σε ψάρι! Δεν θελω να αποχαιρετώ συνέχεια τους φίλους μου.

Το ενυδρειάκι του δεν θα ξαναγίνει ... ενυδρείο αλλά θα φτιάξω ένα μίνι vivarium με καμιά γαριδούλα και τέλος στα ψάρια σε μικρό ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι μέρος της ζωής όπως και να το κάνουμε... μπροστά τώρα, για καινούριες εμπειρίες. Έτσι είναι!

Αγαπητή Λούση, απ' εδώ και μπρος ΚΟΙ. ;)

lucy 28-04-10 09:49

Σας ευχαριστώ παιδιά! Αλλά τόσο γέμισε η ζωή μου με δυσάρεστα που δεν θέλω πια ούτε για ένα ψάρι να στεναχωριέμαι!

Το όνειρο των κόι μάλλον χάθηκε γιατί πλέον δεν υπάρχει ο χώρος που προόριζα για λίμνη.

... και εις άλλα με υγεία!!!

chemical mac 30-04-10 09:35

Πως πέρασε ο καιρός έτσι;

Liz@ 30-04-10 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 440442)
Σας ευχαριστώ παιδιά! Αλλά τόσο γέμισε η ζωή μου με δυσάρεστα που δεν θέλω πια ούτε για ένα ψάρι να στεναχωριέμαι!

Το όνειρο των κόι μάλλον χάθηκε γιατί πλέον δεν υπάρχει ο χώρος που προόριζα για λίμνη.

... και εις άλλα με υγεία!!!

δε μπορω να καταλαβω γιατι το πηρες τοσο πολυ βαρια....οκ δενεσαι αλλα οταν ξερεις οτι ζουν 2 αντε 3 χρονια το πολυ, και οτι πεθανε φυσιολογικα απο γεραματα, και περασε καλα μαζι σου τοτε πρεπει να μην στεναχωριεσαι, ειναι και αυτο μερος της ζωης τι να κανουμε?

Ξερεις ποσοι μονομαχοι περιμενουν στα πετ (ταλαιπωρημενοι στα ποτηρακια) να τους φιλοξενησεις???
Εγω αυτα τα ψαρακια λυπαμαι που πολλα πεθαινουν γιατι δεν ετυχε να τα αγορασει κανενας και ψοφανε μες τα ποτηρακια απο τις αθλιες συνθηκες!:(

Και γαριδες να βαλεις μες το ενυδρειο θα ζησουν για παντα??:smt120

Πάνος 30-04-10 11:37

εχουμε ευαισθητες ψυχες στη Δραμα...:rolleyes:

lucy 03-05-10 09:54

Ναι περνάει ο καιρός, αλλά ο θάνατος του Λίβα είναι κάτι σαν την σταγόνα που ... ... ... εντάξει δεν "ξεχείλησε το ποτήρι" αλλά το βλέπεις να "γεμίζει επικίνδυνα" και μου τη δείνει άσχημα στα νεύρα!

Ο θάνατος κάποιου ζώου (όχι ψάρι) κάποτε με πείραξε πολύ και με στοιχιώνει ακόμα, και πάντα στην ουσία ξαναζώ εκείνο το θάνατο. Κάθε Πρωτομαγιά!

Πάνο δεν είναι ευαισθησία αυτό ... είναι άρρωστη ψυχή (όχι βέβαια εξαιτίας θανάτων ζώων-φίλων)! Το ξέρω το παραδέχομαι και δεν το κρύβω ... πλέον!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02015 seconds with 11 queries