Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Να σας συστήσω το...Μανώλη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13121)

DimmyF 04-09-06 21:53

Να σας συστήσω το...Μανώλη!
 
7 Συνημμένο(α)
Γειά σας!
Να σας συστήσω το Μανώλη λοιπόν!
Ο Μανώλης είναι ένας συμπαθέστατος betta splenden.
Για τον ακριβή τύπο παρακαλώ τα φώτα σας, μια κ εγώ είμαι άσχετος αλλά κ ο Μανώλης πεισματικά δεν απαντά στις ερωτήσεις μου :p
Ο Μανώλης ποζάρει στις φωτό 1 και 2 ενώ στην 3 ντράπηκε και κρύφτηκε!
Στο σπίτι του Μανώλη υπάρχει κ ένας συγκάτηκος. :) Ένας μικρούλης Borneo Sucker που φαίνεται στις φωτο 4 κ 5.
Το σπίτι τους είναι μία γυάλα τεσσάρων νομίζω λίτρων με hang on φιλτράκι.
φωτο 6 κ 7.
Έχει μέσα μία καρύδα με anubia nana κ Microsorum Pteropus windelov. Επίσης υπάρχουν και Hydrocotyle verticillata κ Alternanthera reineckii.

Αυτά! Ο Μανώλης σας στέλνει χαιρετίσματα!!

Carebean pirate 04-09-06 22:05

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, το ίδιο και ο μονομάχος....:smt040

deMetrIs 04-09-06 22:06

ακομα ενας μονομαχος που γλυτωσε το μπουκαλακι και τωρα ζει σε εναμικρο παραδεισο! παντως πρεπει αν του αρεσει πολυ το σπιτι του!:p
μμ για το τι ειδος ειναι μαλλον ειναι multicolour τυπο ουρας μαλλον crowntail (ct) αλλα μιξ δεν ειναι καθαρος αλλα δεν ειναι σιγουρο αφου σε καμια φωτογραφια δεν ειναι full flare βγαλε καμια οταν ειναι full flare για να σου πουμε με σιγουρια!

DimmyF 04-09-06 23:01

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!! Η Alternanthera reineckii δεν πρέπει να συμφωνεί στο..μικρός παράδεισος (τι τραβάει η καημένη..) αλλά σύντομα θα βρει καλύτερο σπιτάκι;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
βγαλε καμια οταν ειναι full flare για να σου πουμε με σιγουρια!

αχ..προσπαθώ αλλά η ψυφιακή μου, το τρέμουλο στο χέρι :p κ ο Μανώλης δε βοηθάνε..!

crazyio 05-09-06 00:37

Για να τον κάνεις να κάνει flare αφού δεν έχεις άλλον μονομάχο για να τους βάλεις δίπλα δίπλα, μπορείς να τοποθετίσεις κάπου ένα καθρεφτάκι κοντά του ...
Όταν θα βλέπει το είδωλό του θα κάνει flare .....
εκει θα είσαι εσυ με την ψηφιακή σου και .....Click !! :D

Zorba_The_Freak 05-09-06 07:49

Κούκλος ο Μανωλιός σου.

Και μάλλον στην πραγματικότητα είναι ακόμα ωραιότερος ;) ;) ;)

Mariel 05-09-06 11:00

συγχαρητηρια για την αποκτηση του Μανωλη ;) !!

ειναι ενας κουκλος multicolor crowntail με ενα καρουμπαλακι στο κεφαλι :D

πολυ ομορφο και το ενυδρειακι του!!το ενυδρειο δεν εχει καπακι?μπορεις να βαλεις καποιο αυτοσχεδιο?αλλιως κινδυνευει να πηδηξει εξω και αν δεν τον παρεις ειδηση γρηγορα....:(

DimmyF 05-09-06 11:39

Αλήθεια βρε Μαριελ αυτό το καρουμπαλάκι είναι κάτι??! Να ανησυχώ? Ή έπεσε απ'τις σκάλες όταν ήταν μικρός κ του έμεινε?!
Καπάκι έχω βάλει από plexi 3mm. Το έβγαλα μόνο για τη φωτογράφηση..
Άσχετο: Να δείτε πλάκα που έχει όταν τα βάζει με τα σαλιγκάρια :)

pet 05-09-06 17:29

για τα σαλιγκάρια μπορεί να μην είναι και τόσο αστείο...έχω καταλήξει ότι τελικά είναι μέσα στη φυσική τους διατροφή, αφού ο δικός μου δεν έχει αφήσει κανένα. Μάλιστα προτιμά τα μεγαλύτερα σε μέγεθος.
Επίσης δεν ανέχεται κανέναν για συγκάτοικο. Καθαρή κακία, ήθελε 60 λίτρα για την πάρτη του.
Τον είχα βάλει με τα corydoraκια και τους έστηνε ενέδρες (κρυβόταν σαν το φίδι ανάμεσα στα φυτά και περίμενε να χτυπήσει όποιο πήγαινε πιο κοντά). Σε πέντε λεπτά είχε πάρει το χαρτί της έξωσης.
Εσύ βλέπω ότι τον έχεις με Hillstream Loach. Βέβαια το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό, ίσως και να μην τον χτυπήσει, αλλά ο Μανώλης θέλει στάσιμα νερά , ενώ ο άλλος θέλει έντονη ροή νερού, και έχουν και άλλες ανάγκες θερμοκρασίας. Πιστεύω πως δεν είναι πολύ πετυχημένο το ζευγάρι.

crazyio 05-09-06 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
Πιστεύω πως δεν είναι πολύ πετυχημένο το ζευγάρι.

Μωρε άν ταιρίαζουν τα ζώδια όλα γίνονται :D :D
Πέραν της πλάκας γενικά οι μονομάχοι δεν είναι και τα πιο φιλόξενα πλάσματα .... αλλά όπως αναφέρθηκε εξαρτάται απο το κάθε ψάρι χωριστά ...
π.χ απο τους 3 μονομάχους μου οι 2 είναι ανεκτικοί στο να υπάρχει και κάποιος γλύφτης μέσα ..... ο άλλος τον τσακίζει .... εξαρτάται τι να πω ...
απο την άλλη και εμένα σαλιγκάρι πάνω απο 1 μήνα σε ενυδρείο με μονομάχο δεν άντεξε ... :smt089
Τώρα για το θέμα του νερού και θερμοκρασίας ... ας κρίνουν οι εμπειρότεροι αν ταιριάζουν ή οχι ...

DimmyF 05-09-06 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
Εσύ βλέπω ότι τον έχεις με Hillstream Loach. Βέβαια το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό, ίσως και να μην τον χτυπήσει,

Μόνο μπιρίμπα δε παίζουν μαζί :p Πέρα απ'την πλάκα είναι συνέχεια δίπλα δίπλα κ δεν τον ενοχλεί καθόλου

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
αλλά ο Μανώλης θέλει στάσιμα νερά , ενώ ο άλλος θέλει έντονη ροή νερού,

Αυτό είναι λόγος για να αλλάξει σπίτι ο borneo..θα δούμε.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
και έχουν και άλλες ανάγκες θερμοκρασίας.

Σίγουρα?

melitropos 05-09-06 18:49

α
 
πες τον Μανωλη πολλα χαιρετισματα!!! ;)

Mariel 08-09-06 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Αλήθεια βρε Μαριελ αυτό το καρουμπαλάκι είναι κάτι??! Να ανησυχώ? Ή έπεσε απ'τις σκάλες όταν ήταν μικρός κ του έμεινε?!


:D :D :D

οχι,ειναι γενετικο.σε ανησυχει μονο αν πας να βαλεις γεννα ;)

hobbyman 27-09-06 10:20

Ωραίος ψαράκος !!! να τον χαίρεσαι …. :p

Αν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες το ενυδρείο σου πρέπει να είναι 8 λίτρα έχω ένα παρόμοιο (μάλλον ίδιο είναι) αλλά το δικό σου πολύ πιο όμορφο L (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4533&d=1158649460). Μπορείς εύκολα να βρείς τα λίτρα αν κάνεις την παρακάτω πράξη
Πλάτος (cm) x Ύψος (cm) x Βάθος (cm) /1000.
(για πιο σωστά θα πρέπει να αφαιρέσεις το πάχος των τζαμιών αλλά μην τρελαθούμε κιόλας !!!)


Έχεις αυτοκόλλητο μαύρο φόντο ??? δεν καθρεφτίζει ???

Πολύ χαίρομαι για το συγκάτοικο J ... μόλις βάλω ένα επιπλέον φυτό (έχω ένα annubia ακούω προτάσεις για το 2ο) στο ενυδρείο μου λογικά θα πάρω και έναν ίδιο συγκάτοικο να δοκιμάσω πως θα τα πάνε !!! Πόσο καιρό τους έχεις μαζί αλήθεια ?

PascM 27-09-06 12:55

Ποιον συγκάτοικο? Τον Borneo ? Δεν είναι συμβατός όπως διάβασες και ο φίλος μας θα του βρει σύντομα άλλο σπίτι! ;)

hobbyman 27-09-06 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Μόνο μπιρίμπα δε παίζουν μαζί :p Πέρα απ'την πλάκα είναι συνέχεια δίπλα δίπλα κ δεν τον ενοχλεί καθόλου

????????? τελικα τι παίζει ?????

πρέπει να μας απαντήσεις πόσο καιρό τους έχεις μαζί !!!

PascM 27-09-06 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Μόνο μπιρίμπα δε παίζουν μαζί :p Πέρα απ'την πλάκα είναι συνέχεια δίπλα δίπλα κ δεν τον ενοχλεί καθόλου

αλλά ο Μανώλης θέλει στάσιμα νερά , ενώ ο άλλος θέλει έντονη ροή νερού,
Αυτό είναι λόγος για να αλλάξει σπίτι ο borneo..θα δούμε.


Σίγουρα?

Δες το όλο όμως!

Zorba_The_Freak 27-09-06 14:07

Εγώ μαζί με κάθε μονομάχο μου έχω βάλει και μια γαρίδα αμάνο. Μόλις τις έριξα μέσα τους όρμησαν 1-2 φορές αλλά μετά όλα καλά. Τώρα είναι μαζί από το Σάββατο, κάθονται δίπλα δίπλα και κανένα πρόβλημα.

Και οι γαρίδες καθαρίζουν εντατικά την πράσινη άλγη που είχα γεμίσει ;)

DimmyF 27-09-06 14:45

Καλησπέρα!
Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
Λοιπόν:
Τον borneo τελικά τον έβγαλα κ τον έχω βάλει στο κοινωνικό ενυδρείο που έχω. Βασικά δεν αντιμετώπιζα προβλήματα στη συμπεριφορά τους (τσακωμούς) αλλά είπα να μην ταλαιπωρώ τον καημένο τον borneo.

Σχετικά με τα φυτά:
Παρόλο που η Alternanthera δεν είναι από τα εύκολα φυτά κ παρόλο που η λάμπα της γυάλας είναι για τα πανυγήρια...δεν έχει ακόμα πρόβλημα. Το ίδιο κ τα υπόλοιπα φυτά βέβαια. Πάντως θα σου πρότεινα για σιγουριά φυτά χαμηλών απαιτήσεων (πχ. java fern).

Τέλος για φόντο έχω βάλει μαύρο χαρτόνι από πίσω κ δε μου καθρεφτίζει.
[Όχι αυτοκόλλητο.]


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02012 seconds with 11 queries