Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ενυδρεία κ διακοπές (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53863)

mpoumpoula 18-06-11 18:26

Ενυδρεία κ διακοπές
 
Λοίπόν η κατάσταση έχει ως εξής: Το ερχόμενο Σάββατο φεύγω διακοπές και θα λείψω 1 μήνα. Κάθε μέρα θα ανεβαίνει ( μένει στον από κάτω 'όροφο) η φίλη μου να ταίζει τα ψάρια πολύ συντηρητικά και όποτε χρειάζεται θα συμπληρώνει νερό (λόγω εξάτμισης) και θα έχει το νου της μην ψοφήσει κανα ψάρι να το βγάλει έξω. Μέχρι εκεί όμως γιατί δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Το ερώτημά μου είναι τί γίνεται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που δε θα γίνουν;;; Τί γίνεται με τη λίπανση;;; Σκέφτομαι μια μέρα πριν φύγω να κάνω από μια καλή αλλαγή νερού και στα 2 ενυδρεία μου, να κλαδέψω όσο μπορώ, να τα καθαρίσω και να μειώσω και το φωτισμό βγάζοντας από μια λάμπα και μειώνοντας κ τις ώρες... Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Θα βοηθήσουν τα παραπάνω να μη βρω τα ενυδρεία γεμάτα άλγες και τα ψάρια μου ζωντανά;;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ...

vaspiou 18-06-11 18:30

ειμαι off topic αλλα σε ζηλευω που θα πας διακοπες 1 ολοκληρο μηνα!!! Να περασεις καλα!!!!!!!

:neutral:

OlgaM 18-06-11 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 600648)
Λοίπόν η κατάσταση έχει ως εξής: Το ερχόμενο Σάββατο φεύγω διακοπές και θα λείψω 1 μήνα. Κάθε μέρα θα ανεβαίνει ( μένει στον από κάτω 'όροφο) η φίλη μου να ταίζει τα ψάρια πολύ συντηρητικά και όποτε χρειάζεται θα συμπληρώνει νερό (λόγω εξάτμισης) και θα έχει το νου της μην ψοφήσει κανα ψάρι να το βγάλει έξω. Μέχρι εκεί όμως γιατί δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Το ερώτημά μου είναι τί γίνεται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που δε θα γίνουν;;; Τί γίνεται με τη λίπανση;;; Σκέφτομαι μια μέρα πριν φύγω να κάνω από μια καλή αλλαγή νερού και στα 2 ενυδρεία μου, να κλαδέψω όσο μπορώ, να τα καθαρίσω και να μειώσω και το φωτισμό βγάζοντας από μια λάμπα και μειώνοντας κ τις ώρες... Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Θα βοηθήσουν τα παραπάνω να μη βρω τα ενυδρεία γεμάτα άλγες και τα ψάρια μου ζωντανά;;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ...

Kαλησπέρα! Είναι το πρώτο καλοκαίρι που έχω κι εγώ ψάρια και δεν μπορώ να πω ότι έχω πρακτική εμπειρία. Ρώτησα όμως κάποιους άλλους που έχουν χρόνια και μου είπαν ότι τουλάχιστον μέχρι 20 ημέρες δεν είναι τρελό να μείνουν τα ψάρια χωρίς αλλαγή νερού. Από ό,τι κατάλαβα το σημαντικό είναι να μην ανέβει η θερμοκρασία υπερβολικά και γι' αυτό μου πρότειναν τρεις λύσεις: 1) ή αγοράζεις τους πανάκριβους ( γύρω στα 600 ευρώ ) ενυδρειακούς ψύκτες, 2) βάζεις ανεμιστηράκια υπολογιστή ( δεν ξέρω ακριβώς πώς, συγγνώμη ) ή 3) αφήνεις ανοιχτό έναν ανεμιστήρα δαπέδου μπροστά στα ενυδρεία, ο οποίος ρίχνει τη θερμοκρασία κατά τρεις βαθμούς. Είσαι τυχερός που έχεις κάποιον να τσεκάρει κάθε μέρα, οπότε αφού με τάισμα εντάξει, extreme καταστάσεις εντάξει, αλλαγή νερού οριακά θα τη βγάλουνε, ρύθμισε τη θερμοκρασία σου! Φιλικά, ελπίζω να βοήθησα! Καλές διακοπές :):):)

Υ.Γ. Για την άλγη βάλε κανένα δυο οτόκυκλους πριν φύγεις ( θέλουν από 1 χαπάκι την εβδομάδα που το ρίχνεις στο ενυδρείο για εξασφάλιση ταΐσματος, κατά τα λοιπά καταβροχθίζουν άλγη. Θα σου έλεγα και ΕΝΑ apple snail, αλλά με ανοιχτά τα καπάκια του ενυδρείου καλοκαιριάτικα, μπορεί να το βρεις στο κρεβάτι σου όταν γυρίσεις [ το δικό μου είχε καθαρίσει όλο το σαλόνι τις προάλλες... ] )

mpoumpoula 18-06-11 18:51

Όλγα σε ευχαριστω για τις συμβουλές... Με τη θερμοκρασία δεν έχω θέμα. Το σπίτι θα είναι κλειστό και το πολύ να ανέβει μέχρι 27 βαθμούς. Ψάρια για την άλγη δε θέλω να βάλω τώρα που θα φύγω και δε θα μπορώ να τα παρατηρώ αν είναι οκ. Θα βαλω όμως όταν επιστρέψω.

Α, και είμαι γυναίκα... κι εγώ... (για το τυχερός που έγραψες)

Σαλιγκάρια δε θέλω... Δε μου αρέσουν και για το σπίτι έχω γυναίκα οπότε τζάμπα θα πάει ο μηλοσαλίγκαρος,,,
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 600649)
ειμαι off topic αλλα σε ζηλευω που θα πας διακοπες 1 ολοκληρο μηνα!!! Να περασεις καλα!!!!!!!

:neutral:

Έπειδή τα δυο προηγούμενα καλοκαίρια δεν έλειψα ούτε μια μέρα από Αθήνα καθότι ήμουν έγκυος (2 παιδια στο καπάκι) είπα να βγάλω το άχτι μου... Φράγκο δε θα μείνει αλλά σκασίλα μου..

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες...

ΜΙΜΗΣ 18-06-11 18:51

μην ανησυχεις,ολα καλα θα πανε
ετσι οπως το οργανωσες

Υ.Γ και μια δυο μερες την εβδομαδα να τα αφηνει εντελως αταιστα η φιλη σου δεν
θα παθουν τιποτα.καλα να περασεις.

mpoumpoula 18-06-11 18:54

Μίμη, αυτό της το είπα κι εγώ να ανεβαίνει κάθε δυο μέρες και να μην αγχωθεί.. Επίσης μια φορά την εβδομάδα να συμπληρώνει το νερό που εξατμίζεται... Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα...

Σε ευχαριστώ πολύ...

Apollwnas 18-06-11 19:03

Μην τρελενεστε με τις αλλαγεσ νερου,ας συμπληρωνει η φιλη σου μονο οσο εξατμιζεται(καλυτερα το νερο να ειναι απο οσμωση ).Και ενα και μηνα να το αφησεις ετσι δεν εχει θεμα αφου εισαι συνεπεις ολο τον υπολοιπο χρονο.

mpoumpoula 18-06-11 19:06

Όσμωση δεν παίζει... Τα ενυδρεία έχουν μόνο ζωοτόκα και το ένα και γαρίδες blue pearl. Επειδή είμαι συνεπέστατη γιαυτο αγχώνομαι...

nikman 18-06-11 19:09

Καταρχήν καλές διακοπές εύχομαι!!! :D
Είσαι πολύ τυχερή που έχεις μία τόσο καλή φίλη που μένει κοντά σου και έχει τη διάθεση να προσέχει σε καθημερινή βάση το ενυδρείο σου. Όταν φεύγουμε διακοπές το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε καθημερινή βάση είναι εκεί και ελέγχει αν όλα τα εξαρτήματα του ενυδρείου δουλεύουν. Δηλαδή ότι υπάρχει ρεύμα και δεν έχει γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα ή να μην έχει επανέλθει κάποιο εξάρτημα (πχ φίλτρο) μετά από διακοπή ρεύματος.
Άρα πέρα από την καθημερινή ρουτίνα (πχ τάϊσμα ψαριών) που θα κάνει η φίλη σου να τις πεις να ελέγχει και μετά από διακοπές ρεύματος αν όλα λειτουργούν όπως πρίν. Γιατί δόξα να έχει η ΔΕΗ και φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε πολλές διακοπές ρεύματος :smt073

mpoumpoula 18-06-11 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 600666)
Καταρχήν καλές διακοπές εύχομαι!!! :D
Είσαι πολύ τυχερή που έχεις μία τόσο καλή φίλη που μένει κοντά σου και έχει τη διάθεση να προσέχει σε καθημερινή βάση το ενυδρείο σου. Όταν φεύγουμε διακοπές το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε καθημερινή βάση είναι εκεί και ελέγχει αν όλα τα εξαρτήματα του ενυδρείου δουλεύουν. Δηλαδή ότι υπάρχει ρεύμα και δεν έχει γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα ή να μην έχει επανέλθει κάποιο εξάρτημα (πχ φίλτρο) μετά από διακοπή ρεύματος.
Άρα πέρα από την καθημερινή ρουτίνα (πχ τάϊσμα ψαριών) που θα κάνει η φίλη σου να τις πεις να ελέγχει και μετά από διακοπές ρεύματος αν όλα λειτουργούν όπως πρίν. Γιατί δόξα να έχει η ΔΕΗ και φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε πολλές διακοπές ρεύματος :smt073


Είμαι καλός άνθρωπος και γιαυτό έχω φίλους που με αγαπάνε:D:D:D

Αυτά έτσι κι αλλιώς της τα έχω πει... Οι θερμοστάτες τώρα το καλοκάιρι είναι εκτός οπότε θα κοιτάζει φίλτρα, χρονοδιακόπτες και διοξείδιο. Της τα έχω γράψει και σε χαρτί....

Σε ευχαριστώ... πολύ...

gianni zym 18-06-11 21:07

σε μια εβδομαδα προλαβαινει να μαθει να κανει αλλαγη νερου,οποτε ολα τελεια.

delta66 18-06-11 21:23

Μειωση φωτοπεριοδου σταδιακα (αναλογα σταδιακη αυξηση και μετα την επιστροφη σου)
Ταισμα μερα παρα μερα και λιγο. Καλο ειναι να ειναι σε μεριδες συγκεκριμενες για να μη αρχισει και ριχνει οσο ναναι μεσα τροφη.
Καλο κλαδεμα πριν φυγεις.
Καθολου λιπασματα.
Αναπληρωση απο ΑΟ. Μια λυση ειναι με απιονισμενο απο ΣΜ αλλα αναξιοπιστη σχετικα με την ποιοτητα του απιονισμενου.

tsoum 18-06-11 22:28

Και εγω συμφωνω να ειναι μεριδουλες που να ριχνει μεσα μερα παρα μερα. Οσες φορες και να πεις "μια τσιμπια" δεν πιανει! Ουτε και η εκπαιδευση με γλυκακια λειτουργει!! :D

Μπορεί να έχεις αγχος, αλλα θα δεις οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Και εγω ειχα αγχωθει τα χριστουγεννα που ελειπα 3 εβδομαδες αλλα όλα ηταν οκ...

Σπυρο γιατί λες για μειωση φωτισμου; Επειδη δεν θα γίνονται αλλαγες, θα εχουν οι αλγες πολλα θρεπτικα και με το φως θα παρουν μπρος;

delta66 18-06-11 22:30

πεφτουν οι μεταβολισμοι γενικα στις ζωες και ολα πανε πιο αργα

maikl 18-06-11 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 600763)
.... και ολα πανε πιο αργα

...και η ανοδος των νιτρικων ;)

mpoumpoula 19-06-11 21:51

Οκ παιδια ευχαριστώ. Για αλλαγες νερού δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω τη φίλη μου να τις κάνει. Τα υπόλοιπα θα τα τηρήσω όπως τα γράφετε.

manos_samos 19-06-11 22:11

μπορει να μην παθουν τιποτα αν ταιζονται μερα παρα μερα αλλα ομως θα πεινανε.... καλυτερα αστο αζκλαδευτο να τραβανε τα φυτα νιτρικα και βαλε και μια αεραντλια καλου κακου....

mpoumpoula 20-06-11 00:51

Φυτά έχουν πολλά μέσα τα ενυδρεία, οπότε και κλάδεμα να γίνει μέχρι να γυρίσω θα είναι ζούγκλα και δε νομίζω να υπάρχει θέμα νιτρικών... 'η κάνω λάθος;;;

mpoumpoula 27-07-11 22:09

Επέστρεψα και ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας.... Τα φυτά στα ενυδρεια ειχαν γίνει δάση και ήταν σε άριστη κατάσταση. δεν υπήρχε ίχνος άλγης (πλην λίγης BBA που έτσι κι αλλιώς υπήρχε) και τα ψάρια μου ήταν όλα μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα ήταν στο 100λιτρο, οπου τρία ψάρια πήδηξαν από το ενυδρείο έξω (προφανώς κάτι τα ενόχλησε) και η φίλη που τα πρόσεχε φρικάρησε παντελώς:D:D:D

Και πάλι ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι σε όσους φύγετε...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01900 seconds with 11 queries