Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερώτηση για σωστή λειτουργία φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37930)

giotiss 15-02-10 14:33

ερώτηση για σωστή λειτουργία φίλτρου
 
Το φίλτρο που έχω στο μικρό ενυδρειάκι μου πρως το παρόν με τι μια χελωνίτσα μου είναι αυτο:
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1615
επίσης σ αυτή τη σελίδα μπορείτε να το δείτε καλύτερα. Είναι κάτω κάτω,αριστερά το πρώτο
http://www.kwzone.com/products/links...l%20filter.htm

Επάνω απο τη μεριά λοιπόν που βρίσκεται η εξάτμιση που πετάει το νερό υπάρχει μια μικρή τρυπούλα η οποία οταν βρίσκεται μέσα στο νερό το φίλτρο γίνεται πιο αθόρυβο αλλα και δε δημιουργούνται αναταραχές και φυσαλίδες στο νερό. Οταν αυτή η τρυπούλα είναι μέσα στο νερό το φίλτρο γίνεται τελείως αθόρυβο και το νερό πάρα πολύ ήσυχο. Ποιος είναι τελικά ο σωστός τρόπος τοποθέτησης? Πρέπει η τρυπούλα να είναι έξω απο το νερό? Υποψιάζομαι πως υπάρχει διαφορά.....! Αναφέρω πως και στις δύο περιπτώσεις η εξάτμιση του νερού βρίσκεται μέσα στο νερό.

coldnpale 15-02-10 17:04

Είμαι αρχάριος και εγώ, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει οι φυσαλίδες και η ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού που αυτές προκαλούν είναι αναγκαίες για την οξυγόνωση του νερού. Στη περίπτωση με τις χελώνες δεν ξέρω αν η οξυγόνωση του νερού είναι αναγκαία, γιατί νομίζω ότι τα γνωστά μικρά χελωνάκια αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα.

Ας περιμένουμε τους εμπειρότερους να σε συμβουλέψουν καλύτερα και πιθανώς να διορθώσουν και εμένα:D

harris samos 15-02-10 17:19

αυτο ειναι
κανει φυσαλιδες για καλυτερη οξυγόνωση του νερου
ολο μεσα βαλτο δεν εχει πρωβλημα
και για να μην εχεις πρωβλημα με τη σταθμη ειναι πχ πολυ βαθυ το ενυδρειο βαλτο πλαγια

δε πηστευω να θες να το στρωσεις κι ολλας ?

giotiss 15-02-10 18:05

Οχι, για το στρώσιμο ξέρω πως δε χρειαζεται για τις χελώνες εξάλλου καθαρίζω το φίλτρο κάθε φορά που αλλάζω το νερό. Το φίλτρο κ τη χελώνα τα έχω ένα μήνα απλά κατα τύχη σήμερα το παρατήρησα γτ το ανέβασα σχεδόν στην επιφάνεια για να καθαρίσει λίγο το νερό γτ κρατούσε βρωμιά και έτσι το παρατήρησα. Οσον αφορά τη στάθμη, έχω περίπου 10 - 13 πόντους νερό για να μπορεί να κάνει και καμιά βουτιά. Βλέπω ότι του αρέσει, οπότε το φιλτράκι χωράει άνετα και όρθιο αν και το έιχα πλάγια και τέρμα κάτω αλλά φάνηκε πως η επιφάνια κρατούσε βρωμιές. Το έχω απο τις 9-1-2010 και μπορώ να πώ πως τουλάχιστον τα πόδια του φαίνονται να χουν μεγαλώσει αρκετά για τόσο μικρό χρονικό διάστημα! δε νομίζω να είναι η ηδέα μου, μπορεί στο πετ σοπ να μην έτρωγε καλά....

harris samos 15-02-10 18:16

αλλαζε νερακι τακτικα γιατι βρωμανε κι ολλας
ταιζε καλα
και τωρα που της εδωσες χωρο θα δεις οτι θα μεγαλωσει αρκετα

giotiss 15-02-10 18:37

είχα μια τροφή σε μορφή κύβου και τάιζα 4 κομμάτια την ημέρα και προχθές πήρα και γαριδούλες sera raffy 1 και ρίχνω πάλι 4 κάθε μέρα αλλα τον βλέπω γενικά ορεξάτο. Λες να τις κάνω 5-6 καθημερινά?

water_turtle_lover 15-02-10 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis-maria (Μήνυμα 417207)
είχα μια τροφή σε μορφή κύβου και τάιζα 4 κομμάτια την ημέρα και προχθές πήρα και γαριδούλες sera raffy 1 και ρίχνω πάλι 4 κάθε μέρα αλλα τον βλέπω γενικά ορεξάτο. Λες να τις κάνω 5-6 καθημερινά?

Ουτε να το σκεφτεσαι!!! 4 γαριδες την ημερα ειναι αρκετες για ενα μικρο χελωνακι!!! Κι εγω εχω μια μικρη χελωνιτσα,γυρω στα 4 εκατοστα και της δινω 3-4 γαριδες την ημερα,την ιδια μαρκα με τις δικες σου.Μονο παρε και αλλες τροφες σερα ραφι για να ταιζεις εναλλαξ.Και οχι γαριδες καθε μερα,γιατι θα συνηθισει και μετα δεν θα τρωει τιποτα αλλο(την εχω πατησει ετσι με προηγουμενη χελωνα). Και καλυτερα να της δινεις <φυσικη> τροφη,δηλαδη μυγες κ.τ.λ. Ομως συνηθως δεν υπαρχει δυνατοτητα για τετοιου ειδους τροφη,ετσι κι εγω περνω κατι κονσερβοποιημενους γρυλους(πεθαμενοι ενοειται) και η χελωνιτσα τρελενεται!!! Αν θελεις δωσε της,μονο οχι παραπανω απο μισο γρυλο την μερα.Βαζε και βιταμινες στο νερο και εισαι οκ!!!;)

giotiss 15-02-10 20:03

τι μάρκας είναι οι γρύλοι?

halvas69 15-02-10 20:29

Δεν γαμ....... εσύ και ο γρύλος σου. :) !!!

ΥΓ Ανέκδοτο είναι το παραπάνω, απλά μου το θύμησε η φράση σου.

Πάνος 15-02-10 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 417248)
Δεν γαμ....... εσύ και ο γρύλος σου. :) !!!

ΥΓ Ανέκδοτο είναι το παραπάνω, απλά μου το θύμησε η φράση σου.

:D:D και πολυ πετυχημενο ανεκδοτο...!!! :p

maikl 16-02-10 06:29

....:smt044 :smt044 :smt044

water_turtle_lover 16-02-10 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis-maria (Μήνυμα 417242)
τι μάρκας είναι οι γρύλοι?

Η μαρκα ειναι zoo med's.Σε προειδοποιω ομως θελουν ψυγειο μετα το ανοιγμα,και δεν ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα στον κοσμο εδω που τα λεμε να ανοιγεις το ψυγειο σου και να βλεπεις μια κονσερβα πεθαμενων γρυλων!!!...:smt120:smt120:smt120
Πολυ καλη τροφη για χελωνες μικρες σαν τη δικη σου και τη δικη μου ειναι η sera raffy Baby-Gran.Ειναι κατι μικροι χρωματιστοι κοκκοι(στιν αρχη μπορει να τους σνομπαρει η χελωνιτσα,αλλα ειναι πολυ δυναμωτικη τροφη),και...δεν μπαινουν στο ψυγειο!!!:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 417248)
Δεν γαμ....... εσύ και ο γρύλος σου. :) !!!

ΥΓ Ανέκδοτο είναι το παραπάνω, απλά μου το θύμησε η φράση σου.

ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΡΥΛΟΥΣ ΜΟΥ!!!ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΩ ΕΚΕΙ!!!:D:D:D Πλακα κανω!!!:D

harris samos 16-02-10 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 417248)
Δεν γαμ....... εσύ και ο γρύλος σου. :) !!!

ΥΓ Ανέκδοτο είναι το παραπάνω, απλά μου το θύμησε η φράση σου.

α χαλβα μισες δουλιες κανεις πεστο ολο να γελασουμε κι εμεις

prospathw 16-02-10 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 417475)
α χαλβα μισες δουλιες κανεις πεστο ολο να γελασουμε κι εμεις

Δεν ξέρεις αυτό το θεϊκό ανέκδοτο??? :confused::smt120:o

harris samos 16-02-10 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 417543)
Δεν ξέρεις αυτό το θεϊκό ανέκδοτο??? :confused::smt120:o

στειλτω σε πμ χαχαχαα
μη το κανιβαλισουμε

water_turtle_lover 16-02-10 18:26

Πειτε το ρε παιδια να γελασουμε λιγακι...:D:D:D

theodor72 16-02-10 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 417248)
Δεν γαμ....... εσύ και ο γρύλος σου. :) !!!

ΥΓ Ανέκδοτο είναι το παραπάνω, απλά μου το θύμησε η φράση σου.


:smt005:smt005:smt005:smt005

Να 'σαι καλά βρε halvas69...

panos1972 16-02-10 21:33

:smt044:smt044:smt044

Χαλβά έχεις ρέντα τελευταία!!!!

halvas69 17-02-10 00:56

Ο Γρύλος
 
Ένας άνθρωπος καθώς προχωρούσε με το αυτοκίνητό του σε μια ερημική περιοχή ξαφνικά παθαίνει λάστιχο.

Βλέπει ότι δεν έχει γρύλο και θυμάται ότι πριν ένα χιλιόμετρο είχε περάσει ένα σπίτι.
Αποφασίζει να πάει να ζητήσει ένα γρύλο. Στο δρόμο καθώς πήγαινε αναρωτιέται:

- Και αν δε μου δώσει γρύλο;
Θα του πω κύριε έχω μείνει εδώ πιο κάτω και το χρειάζομαι.

- Και αν επιμένει να μην μου το δώσει;
Θα του πω κύριε σας παρακαλώ είναι ανάγκη, δεν ξέρω που να μείνω.

- Και αν συνεχίσει να επιμένει να μην μου το δώσει;
Θα του πω ή θα το δώσεις ή και γω δεν ξέρω τι θα γίνει!

Νευριασμένος από τις σκέψεις που είχε κάνει, φτάνει έξω από τη πόρτα του σπιτιού και τη χτυπάει.
Μόλις την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του λέει : Δεν γα....σαι εσύ κι ο γρύλος σου !

harris samos 17-02-10 01:25

πολυ καλο

water_turtle_lover 17-02-10 17:03

:smt044 :smt042 :smt040 :smt081 :smt037 :smt005 :smt082 :smt101 :D Kαλο!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02160 seconds with 11 queries